KNLC KOMMf NTAAR «fo In memoriam Prof.Dr.P.J.Bonman D< Het Westen van het land niet overslaan bij verdeling werkgelegenheidsgeld THYTOSOL D e wetsontwerpen grondpolitiek hebben afgelopen twee weken wel voor de nodige deining gezorgd. Hoewel op het moment dat we dit schrijven nog niet bekend is waar het nu uiteindelijk op gaat uitdraaien, is het wel duidelijk dat beide wetsontwerpen niet ongeschonden door het parlement zullen komen. Met name de vergoeding die bij onteigening moet worden betaald staat in het middelpunt van de belangstelling. Termen als marktwaarde, ne gatieve ontwikkelingsschade en gebruikswaarde zijn in de pers aan de orde van de dag. Een erg ingewikkeld compromis lijkt niet uitgesloten. Wij hebben daarover toch wel grote zorg. Immers niet alleen de wijze waarop de hoogte van de onteigeningsver goeding wordt bepaald, is van belang. Het feit dat een redelijk goed funktionerend systeem met zeer weinig tijd en geld kosten de onteigeningsprocedures vervangen dreigt te worden door een zeer moeilijk hanteerbaar en veel onzekerheid gevend systeem met een stroom van onteigeningsprocedures, speelde en speelt bij onze afwijzing van het wetsvoorstel een grote rol. De theoreti sche hoogstandjes die nu in de Tweede Kamer ten beste worden gegeven, doen straks het ergste voor de praktische uitvoerbaar heid vrezen. H. Grond- en pachtprijzen Verzilvering vakantiebonnen Pasen 1977 Voederbieten opruimen voor één april tegen uievlieg en kroef Voorts vinden wij dat de aandacht die het wetsontwerp "Voor keurrecht gemeentes" krijgt, veel te gering. En naar onze mening heeft juist dit wetsontwerp, zoals het nu voor ons ligt, een aantal diepgaande konsekwenties. Immers reeds op grond van betrek kelijk vage struktuurplanncn zou de gemeente de eigendoms rechten en de vrije beschikking daarover, middels een voor keursrecht, ernstig kunnen aantasten. Wij blijven van mening, dat ook bij een bevredigende regeling van de onteigeningsver goeding, een voorkeursrecht voor de gemeente, zeker met een struktuurplan ten grondslag, ten sterkste moet worden afgewe zen. Wij vinden dan ook dat er deze weken in ons parlement te veel een schijngevecht aan de gang is, waarbij een aantal zeer we zenlijke belangen die in beide wetsontwerpen op de tocht worden gezet, onvoldoende uit de verf komen. Pachtnormen gesteld. In dit advies wordt weliswaar de noodzaak van een aan zienlijke pachtprijsaanpassing onderkend, maar de voorstellen van Minister van der Stee worden op een aantal punten veel te rigoreus geacht. Met name het ontbreken van een totaalvisie op het grond- en pachtbeleid, bijvoorbeeld in de vorm van een pachtnota, wordt sterk gemist. Het advies van het Landbouwschap wijk' dan ook zeer sterk af van de voorstellen van de Minister. Zo wordt alleen de verhoging van de basisnorm voor zand- en dalgronden, veengronden en rivierklei met 30% aanvaardbaar geacht. Voor kleigronden en fruitteeltgronden wordt voorgesteld Let bestuur van het landbouwschap heeft vorige week het advies over de voorgestelde verhoging van de pachtnormen vast- Ik heb hetWe noemen het "negatieve ont wikkelingsschade" de maxima niet met bijna 60, maar met 45 procent te verhogen. In navolging van een al eerder binnen het KNLC ingenomen stand punt worden alle speciale toeslagen, zoals kavelgroottetoeslag, e Prov.Zeeuwse Courant schonk in haar nummer van zaterdag j.l. uitvoerig aandacht aan het overlijden van Prof.Dr.P.J.Bouman. Ook in de landelijke pers werd na genoeg algem"een aandacht besteed aan het heengaan van deze schrijver en socioloog. Het is een duidelijke aanwij zing welke plaats de overledene tijdens zijn leven in de Nederlandse samenleving heeft ingenomen. Voor de Z.L.M. waren de banden met dè overledene in het verleden bijzonder nauw, omdat de naam Prof.Bou- man onafscheidelijk met de Maatschappij is verbonden als auteur van het gedenkboek dat door hem ter gele genheid van het 100-jarig bestaan van de Z.L.M. werd samengesteld. Dit gedenkboek was een van de eerste boeken die de overledene schreef. Het spreekt vanzelf dat reeds jaren voor het eeuwfeest gevierd zou worden, de plannen in het Z.L.M. huis werden voorbereid, om het feest zo luisterrijk mogelijk te kunnen vieren. Dat de oorlog daarbij de grote spelbreker zou zijn heeft toen niemand kunnen voorzien. De plannen kwamen er op neer dat een welhaast traditionele provinciale land bouwtentoonstelling zou worden gehouden met als blij vende herinnering het slaan van een gedenkpenning en de uitgifte van een gedenkboek. Het was de toenmalige voorzitter, die dat idee gestalte gaf en in kontakt trad met Dr.Bouman, in die jaren leraar geschiedenis van R.H.B.S. te Middelburg. De heer Bouman verklaarde zich bereid deze omvangrijke taak op zich te nemen en tot een goed einde te brengen. Men moet grote bewondering hebben voor de schrijver van dit gedenkboek die, hoewel in het geheel niet landbouwkundig geschoold, na grondige en uitputtende studies er in slaagde een boek van ongeveer 600 bladzijden samen te stellen dat tot op de huidige dag waard is om gelezen te worden! Een boekwerk dat tevens een bron is van wetenschap en kennis voor al degenen die wat meer willen weten van de landbouw en de Z.L.M. in de jaren 1843 - 1943. P rofessor Bouman, in het jaar 1944 tot hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen benoemd, was daarin niet vooral de historikus, een vak dat hij in Middelburg doceerde, maar de socioloog. Reeds uit de inhoud van het gedenkboek is te merken dat hem bij het schrijven de maatschappijleer niet vreemd was. Op zichzelf is dit niet verwonderlijk omdat er gedurende en na de oorlog be paalde gedachten begonnen te leven over de kulturele en sociale kant waarin de maatschappij zich zou moeten ontwikkelen. Deze gedachten zijn niet volledig bewaar heid; ook de landbouworganieke opbouw is, evénals voorheen, een belangenbehartigende en strijdorganisatie gebleven! Dit doet overigens niets af aan de grote be wondering en waardering voor zijn inzet en werklust. Vermeldenswaard is nog dat een belangrijk deel van het werk van de schrijver Bouman plaats vond in de rustige sfeer van "De Rusthoeve" te Colijnsplaat, toen bewoond door zijn vrienden de familie Bom en waar thans het proefbedrijf voor akkerbouw is gevestigd. Tot nu toe herinnert ons hieraan geen gedenkplaat. Met Prof.Bouman is een veelzijdig en geleerd man en een groot schrijver heengegaan wiens naam als auteur van het gedenkboek voor altijd aan de Z.L.M. is verbonden. Ir.J.D.Dorst. verdubbeling van deze toeslag voor huiskavels in de veehouderij en de 80% toeslag voor bijzondere teelten, afgewezen. Wel wordt daarbij een wat hogere toeslag voor externe produktie-omstan- digheden mogelijk geacht. Daarmee is naar onze mening een evenwichtig advies bereikt, wat enerzijds duidelijk rekening houdt met de noodzaak van pacht prijsaanpassing aan gewijzigde omstandigheden, terwijl ander zijds irreële verhogingen en te zware offers voor de toch al dunne portemonnaie in met name de veehouderijsektor, wordt voorko men. Wij zijn dan ook van mening dat Minister van der Stee, gezien dit advies, niet om belangrijke aanpassingen van zijn ont- werp-pachtnormenbesluit heen zal kunnen. Luteijn. Vakantiefonds voor de landbouw Het bestuur-van het Vakantiefonds voor de Landbouw deelt mede. dat van VRIJDAG 1 APRIL tot en met VRIJDAG 8 APRIL 1977 voor de tweede maal gelegenheid zal bestaan tot het doen verzilveren van vakantiebonnen van het boekjaar 1976 - 1977 (kenbaar aan de opdruk "Geldig tot en met 30 april 1977") en wel tot een bedrag van ten hoogste 500,in totaal. Behalve vakantiebonnen kunnen ook CHEQUEBONNEN worden ingeleverd indien hierdoor het voor vakantiebonnen en chequebonnen tezamen gestelde maximum ad 500,niet wordt overschreden. Bedoelde chequebonnen zijn uitgegeven door; a) Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders; b) De Agrarische Sociale Fondsen aan losse werknemers, naast uitkering wegens ziekte en/of werkloosheid; c) Het Vakantiefonds voor de Landbouw, aan werknemers die voor herhalingsoefeningen in militaire dienst zijn geweest. Bij inlevering van chequebonnen is het noodzakelijk, dat men zich behoorlijk kan legitimeren. Wordt een chequebon ten behoeve van een ander aangeboden dan zal een machtiging moeten worden overgelegd waaruit blijkt, dat men bevoegd is de chequebon te laten verzilveren. De vakantiebonnen en de chequebonnen zullea.bij aanbieding terstond worden verzilverd; er vindt dus GEEN VOORINLE VERING van bonnen plaats. Bonnen kunnen uitsluitend worden aangeboden bij een afde lingspenningmeester van één der navolgende bonden: VOEDINGSBONDEN - F.N.V. (inlichtingen tel.030 716841) VOEDINGSBOND - C.N.V. (Inlichtingen tel.030 510391) Bonnen, welke niet in de hiervoor bestemde opplakboekjes va.i het Vakantiefonds voor de Landbouw zijn geplakt, kunnen niet worden aangenomen. Bedoelde boekjes zijn bij de afdelingspenningmeesters van bo vengenoemde bonden verkrijgbaar. Voor één april moeten alle voederbieten en suikerbieten, of resten daarvan waarop bladvorming kan plaats vinden zijn opgeruimd. Het kan zo gemakkelijk "vergeten" worden. Alleen de A.I.D. zal daarmee geen rekening kunnen hou den. Zij zal integendeel verplicht zijn een proces verbaal op te maken. Het is beter om in de komende weken te zorgen dat de bieten worden opgevoerd, dan bent U van alles af. J T WËU0ÊM De land- en tuinbouw in het westen van ons land moeten ook kunnen meedelen in de werkgelegenheidsgelden, afkomstig van de overheid. De agrarische sektor in de westelijke provincies heeft de subsidie van minister Boersma ook nodig. Het is niet acceptabel om Utrecht, Noord-Holland, Zuid-Holland en Zee land buiten te sluiten, wanneer het gaat om maatregelen in het kader van dewerkgelegenheid gericht op de landbouw. Dit geluid viel te beluisteren op de openbare vergadering van het Landbouwschap. Daar kwam de bestemming van de 10 miljoen gulden werkgelegenheidsgeld voor de landbouw aan de orde. Deze door minister Boersma (sociale zaken) toegewezen som maakt deel uit van zijn programma tot stimulering van de werkgelegenheid. In het verleden is het a! eens voorgekomen, dat bepaalde dèlcn van ons land niet mochten meedelen in de werkgelegenheids gelden. Toen is de situatie voor de achtergestelde boeren en tuinders in die gebieden echter rechtgezet via gelden uit het ontwikkelings- en saneringsfonds. Het Landbouwschap g-at onderzoeken, of dat nu weer mogelijk is. Inmiddels heeft minister Boersma de volgende fase van zijn programma bekendgemaakt. Hij heeft 400 miljoen gulden uit getrokken voor aanvullende werken en 225 miljoen voor on dersteuning van bedrijfsinvesteringen. In dit kader is circa 20 miljoen beschikbaar gesteld voor z.g. A Z werken, de versnelling van ruilverkavelingen en het aanleggen van elektriciteit. Vooral kleinere investeringen stimuleren Wat betreft de 10 miljoen, die de landbouw al had, vindt het Landbouwschap, dat dit bedrag vooral aangewend moet wor den voor kleinere maar arbeidsintensieve investeringen. Verbe teringen in en rond de bedrijfsgebouwen zijn hiervoor bijzonder geschikt. Gedacht wordt aan projektcn, die een investering vra gen van ongeveer 20.000 tot 25.000 gulden. Daarover zou dan circa 30% subsidie gegeven kunnen worden. Op die manier zouden tussen de twee- tot drieduizend bedrijven profiteren van de overheidshulp. Indien uit het ontwikkelings- en saneringsfonds aanvullende gelden kunnen worden vrijgemaakt, zullen aanzienlijk meer bedrijven in aanmerking kunnen komen. In het verleden is gebleken, dat wanneer de projekten uitge voerd worden door derden, het werkgelegenheidseffect bijzon der gunstig is.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5