^Ooor de T oen wij onlangs weer eens met de perscommissie bij elkaar waren leek het ons een aardig idee als "de blik van de vrouw op de toekomstige maatschappij" eens aan de orde zou komen. En dan zou het wel de plezierigste manier zijn als de daarin geïn teresseerde lezer(es)s(en) hun duit in het zakje zouden doen. D an zijn er nog een paar vragen, die men zich zelf steeds moet afvragen en wel: N u gaat men samenwonen, al of niet gehuwd maakt gëètfc. verschil. Het is be§t mogelijk, dat beiden hun gezamenlijk huis houden samen ook doen, zodat die belastingvrije voet voor elk hetzelfde blijft, terwijl beiden gaan werken, zodat ieder naar eigen inkomen wordt aangeslagen. E-n nu Uw ideeën, die we zeker zullen plaatsen. Alleen niet als U het giet in een verwijienstroom, want het is de bedoeling een gesprek op gang te brengen en dat houdt in, dat we bereid moeten zijn te luisteren en een ander haar mening te gunnen. 3 C.J.O.-Stuurgroep (land.agr.komm.)-Nieuws Aktiviteiten Agenda JAARPROGRAMMA'S... Planning is een goede zaak Naar elkaar luisteren zonder verwijten! Afdelingen Sprang Capelle 25 maart: Dropping, verzamelen om 19.30 uur bij de Micobar. O-Z.VI. 25 maart: Algemene Ledenvergadering. 20.00 uur, "De Halle" De kans op inspraak voor het jaarpro gramma. Tholen 26 maart: Bowlen in Roosendaal om 22.00 uur. Schouwen 27 maart: 'n Dagje schaatsen (de Uithof in Den Haag) en een avondvoorstelling in de Rotterdamse Schouw burg. Vertrek om 12.00 v.a. R.T.M. gebouw Zierikzee. Kosten 25,— p.p. alles inbegrepen. Opgave Ger de Wilde (0117-368 of 01110-2656) W-Z.V1.: Dames volleybal team in oprichting... We hebben een vaste trainer (dhr.v.d.Bliek, een vaste zaal en de vaste maandagavond. Voor opgave en inlichtingen bel 01177-1524 Sjaak van.de Bliek). Goes/Nrd.-Beveland 2 en 3 april: Uitwisseling met de P.J.G.N. afd. Langbroek. Bladel 2 en 3 april: Leden/vormingsweekend in Valkenswaard, rondom het thema "Kabaret". Provinciaal 9 april VOLLEYBAL DAG 9.30 uur - 17.00 uurjn de sporthal "Onderdak" te Zierikzee. In de zaal: alleen gymschoenen. Op gave bij Wim v/d Spek 01100-15448. OOK: in het Hervormd Verenigingsgebouw, "'t Vrije" in Zie rikzee als afsluiting KABARET AVOND met de sublieme, uit de kunst groep "Kabaret Zonder Filter" Naar aanleiding van bestuursbegeleiding zijn door Kees Schip per een aantal afdelingen er toe overgegaan om een jaarpro gramma op te* steller^. Dit weer n.a.v. een door de P.J.Z. ge- onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. Parlement en politiek. i Kijkt U op zondagmiddag naar de Teleac-kursus "Parle ment en Politiek". Elke zondag een half uur lang inte- ressante voorlichting, erg gevarieerd en duidelijk ge- i 1 bracht. Li De toekomst met elkaar bespreken Vandaar dat we hopen een soort geschreven gedachtenwisseling te kunnen beginnen en we nodigen U uit daaraan mee "te doen. De bedoeling is, dat ieder haar eigen idee naar voren kan bren- gen. A's idee hoeft niet B's idee te zijn. In plaats van een kwade brief te sturen naar de perscommissie leden of de telefoon te pakken gaat B dus voor de volgende keer haar idee uiteen zetten. Natuurlijk denkt C weer iets heel anders.... etc. etc. Uiteraard is het natuurlijk het beste om met een basis te begin nen en het is mijn opdracht om het startsein te geven en dat wil ik als volgt opzetten: Ook 3 CJO's vinden prijsvoorstellen onaanvaardbaar Onlangs heeft het D3 van de 3 CJO-stuurgroep besloten een persbericht op te stellen waarin zij tot uitdrukking brengt dat de Brusselse prijsvoorstellen onaanvaardbaar zijn. Hiermee on dersteunt de 3 CJO-stuurgroep het streven van de 3 CLO's oni de richtinterventie, oriëntatie, referentie- en andere prijzen op een hoger nivo vastgesteld te krijgen, de 3 CJO stuurgroep vreest dat, als de voorstellen van de Europese Kommissie aanvaard zullen worden, 1977 voor vele boeren opnieuw een rampjaar zal worden wat betreft het inkomen. Onze Minister van Landbouw zal er in de Europese ministerraad dan ook alles aan moeten doen om dat te voorkomen, aldus de 3 CJO-stuurgroep. STUDIEDAG GRONDPOLITIEK 25 MAART Heeft U zich al opgegeven voor de studiedag over grondpolitiek die op 25 maart a.s. in Amersfoort zal worden gehouden? Nee? Opgave is nog steeds mogelijk. Een telefoontje naar de P.J.G.N. (070-51254) is voldoende. U krijgt dan een dokumentatiemap thuisgestuurd. Naast enkele inleidingen door achtereenvolgens dhr. Voortman (Pv/dA), dhr.De Bakker (CDA), dhr. Van Der Lely (Dir. Di- rektie Beheer Landbouwgronden) en dhr. Verkampen (3 CJO-stuurgroep), bestaat het programma uit groepsdiskussies en een forumdiskussie. Nogmaals, kom naar deze studiedag want de problematiek is te belangrijk om ervoor thuis te blijven. Programma 3 CJO stuurgroep Het vergaderprogramma voor de 3 CJO stuurgroep ziet er als volgt uit: 31 maart:-afronding diskussie over de beleidsnota van het Landbouwschap - diskussie over selektieve groei en de W.I.R. het wetsontwerp waarmee de overheid investeringen selektief wil ondersteunen: maakte programma enquete die uitgedeeld en ingevuld werd door bezoekers van de Algemene Ledenvergadering van zo'n afdeling. Door de gegevens te rangschikken kan het bestuur een bepaald beleid uitstippelen (bijv. de verhouding van sport, ont spanning en vorming). Hier volgen drie voorbeelden van zo'n jaarplanning: Oost-Zeeuws-Vlaanderen, ontwerpjaarprogramma 1977. .maart - Dagje Antwerpen (Vogeltjesmarkt en schaatsen) Ledenvergadering (bespreking jaarprogramma en filmpjes), april - Behendigheidswedstrijd met auto's en brommers, mei - Tocht met Riemslag door de Braakman op ëen vroege zaterda gochtend, juni - Spel instuifmiddag(een heleboel spelletjes uit grootmoederstijd) juli - Schuurfeest. augustus - Tocht door het land van Saeftinge. september - Uitwisseling met Overijsel oktober - Ledenweek-end (thema kabaret) november - Jaarver gadering. december - Film gespreksavond (thema?) De sportaktiviteiten worden hier tussen door gepland. 'sHeer- Abtskerke maart - Bowling - april - Volleybaltournooi en Koninginnefeest mei - Film - juni - Sportdag - juli - (onbekend), augustus - weekend, september - kwisavond - oktober - Fondueavond - november - slikrit, schaatsen - december - St. Nikolaasavond. a) wat is het grondgegeven b) hoe zou ik dat zien als ideale situatie c) in hoeverre is dit uitvoerbaar in de huidige samenleving d) hoe zou ik dit in verschillende situaties zien te bereiken Welnu: grondgegeven is, dat de mensheid bestaat uit mannen en vrouwen, te groeperen in zeer jeugdigen en jeugdigen, - die nog niet aan het arbeidsproces deelnemen - de middengroep tot pensioengerechtigde leeftijd - de gepensioneerden en anderen, die niet aan het arbeidsproces deelnemen. De situaties zijn onder te verdelen in alleenstaand zonder gezinslasten alleenstaand met gezinslasten samenwonenden al of niet gehuwd al of niet met kinderen. Eerst je zelf een paar vragen stellen ben ik bereid de zorg voor de kinderen aan een derde over te laten vind ik, dat mijn man mij er maar in moet volgen vind ik, dat mijn man het recht heeft op zijn manier die samen leving op te bouwen. ben ik bereid tot een eventueel compromis. Onbetaalde arbeid was de oerbaan O m nu ergens een begin te maken zal ik zelf maar eens gaan filosoferen. Wat is de oersituatie: de man en de vrouw Beiden nemen ze deel aan het proces van instandhouding en ordening van de maatschappij. Dit gebeurt door betaalde arbeid (in geld uitgedrukt) de z.g. onbetaalde arbeid. Die onbetaalde arbeid zou ik het "oerwerk" willen noemen, de "oerbaan". Vrouwen hebben recht op een inkomensdcel van de man: i^Lls dit oerwerk niet gedaan zou worden, dan zou het in de samenleving een grote janboel worden. Het feit, dat dit werk gedaan wordt is een voorwaarde voor het mogelijk worden van de z.g. productieve, betaalde, arbeid. Daarom vind ik het ook geen juiste benadering, dat men dat "oerwerk" niet ziet als een economisch belang. Als we uitgaan van de huisvrouw, dan is het toch zo, dat als ze deze W.I.R. komt in de plaats van de investeringsaftrek en d«. vervroegde afschrijvingen. 28 april:-de toekomstige struktuur van de stuurgroep (oorspronkelijk zou dit al in maart besproken worden). - afronding diskussie over de landbouw voorlichting. 26 mei:- afronding diskussie over kontraktteelt -diskussie over grondpolitiek. - nabeschouwing verkiezingen. Bij de prov. agrarische kommissies wordt erop aangedrongen zo veel mogelijk rekening met dit vergaderprogramma te houden. Selektieve groei als uitgangspunt acceptabel Tot deze konklusie kwam voorzitter Wien van de Brink na een eerste diskussie in de Stuurgroep over "de beleidsvisie land en tuinbouw", een diskussienota van het Landbouwschap. Volgens de 3 CJO Stuurgroep betekent dit dat het tot nu toe gevoerde landbouwbeleid dient te veranderen in een richting waarbij er meer kansen zijn voor meer mensen. Öf met andere woorden waarbij de afvloeiing uit de landbouw minder snel hoeft plaats te vinden dan in het verleden zonder dat dit tot onaanvaardbaar lage inkomens leidt. De Stuurgroep is zich er daarbij van bewust dat er meer dan in het verleden door de overheid moet worden bijgesprongen omdat het markt- en prijsbeleid alleen, helaas niet voor voldoende inkomensvorming kan zorgdragen. Aan de andere kant leeft in de Stuurgroep de opvatting dat er een zekere groei moet blijven, om de konkurrentiepositie t.o.v. andere EG landen te handhaven. Ook moet er rekening mee worden gehouden dat overheidssteun zeker niet onbeperkt zal zijn. Vanuit de Stuurgroep werd er overigens op aangedrongen dat men van landbouwzijde niet zo hard moet roepen om over heidsbezuinigingen, wanneer men aan de andere kant regelma tig de hulp van de overheid inroept. Ook 3 CJO-Oost vindt de prijsvoorstellen onaanvaardbaar. West-Zeeuws-Vlaanderen Een gedeelte van het jaarprogramma is reeds afgewerkt, maar het is goed om eens te kijken, wat ze allemaal al gehad hebben, vorig jaar september begonnen ze, met een bowlingavond, ok tober - een uitwisseling met een Belgische gemeente (geen reaktie van de Zuiderburen), start toneelkursus waarvoor bijna geen belangstelling was. Tevens werd er met een danskursus begonnen. Verder was er nog een schaatsevenement op de kunstijsbaan. In november was er een sportmiddag in Schoon- dijke, en later de algemene ledenvergadering met filmvertoning. December bracht een operette en een ijsrevuebezoek, en nog een spelmiddag. In januari was er o.a. de kursus "Pech oriderweg", met verder nog een grote avond. Tevens werd gestart met de boekhoud- kursus voor boerinnen. In februari waren er diverse toneeluit voeringen en een uitwisseling. Voor maart stond een 3 C.J.O. diskussie op het programma en nog een dropping. Voor april, dus volgende maand, vermeldt het jaarprogramma een Zeskamp. In mei vindt de Algemene Ledenvergadering plaats, ook zal er nog een schuurfeest zijn. In juni wordt de weekendreis ondernomen. Tussen deze aktiviteiten wordt dan ook nog sport gepland. uitvalt op de een of andere wijze, een vervangende hulp betaald zal moeten worden. Als de huisvrouw een baan buitenshuis wil nemen en haar baan binnenshuis dus over moet doen aan een ander, dan zal daarvoor betaald moeten worden. Ik stel dus, dat aan de huisvrouw een behoorlijk deel van het inkomen van de man toekomt, aannemende, dat zij alleen het huishouden tot taak heeft-en het niet samen met haar man gelijkopdoet. Daarom zou ik het een goed idee vinden als ons inkomstenbe lastingsysteem zo werd gewijzigd, dat de mens persoonlijk werd aangeslagen. Dus vrouwen en mannen individueel. Het ordenende deel van de arbeid, de oerbaan dus, is voor ieder gelijk en wordt uitgedrukt in de "belastingvrije voet" van het inkomen. Man in het huishouden niet belachelijk Nu kan het ook zijn, dat de een de totale oerbaan gaat doen en de ander het geldelijk inkomen verdient. Dit betekent, dat die eerste dus de oertaak van de ander over neemt en dus is de verdienste het deel van de gezamenlijke belastingvrije voet, want de ander zou anders immers een derde moeten betalen? Komen er nu kinderen, dan stelt de hedendaagse kinderbijslag (of-aftrek) de honorering voor de extra taak, die degene krijgt, die de zorg voor de kinderen specifiek op zich heeft genomen. Op deze wijze zou het ons lukken om een eerlijker waardering te krijgen voor de huishoudelijke arbeid, zonder dat er ook maar iemand tegenover anderen gediscrimineerd zou worden. En dan is het op zich nemen van dat werk door mannen ook niet meer als belachelijk te beschouwen, wat heel wat frustaties zou kunnen opheffen. Ik zie althans geen verschil tussen een huisknecht, wat een beroep is, en het werk van een man in het huishouden. Noch het werk van een dienstmeisje of werkster en dat van de huisvrouw. Op deze wijze kan men er misschien ook vrede mee krijgen, dat de vrouw een baan heeft, die geld opbrengt (omdat ze misschien een riantere baan kan krijgen) en de man de afgeleide taak van huismens heeft. L.H.G. van den Hoek - Maclaine Pont

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23