w ij hebben aan de B.T.W. nog eens extra aandacht besteed, o.a. ook omdat, nu de Brusselse prijsvoorstellen voor Nederland zo onwezenlijk laag zijn, wij aan nationale maatregelen moeten denken. Nationale maatregelen waarbij B.T.W. verhoging één van de meest voor de hand liggende maatregel is. Een dergelijke situatie (zoals wij reeds opmerkten) hebben wij enige jaren geleden gekend bij de revaluatie van de gulden. In Duitsland is deze extra B.T.W. regeling nog steeds niet "afgebouwd". Nationale maatregelen zijn noodzakelijk omdat Nederland bij de prijsonderhandelingen in Brussel in een bijzonder on gunstige positie verkeert. Een ongunstige positie voor de Nederlandse landbouw, veroorzaakt door de relatief ster ke gulden met daar tegenover een vrij hoge inflatie.' Nationale maatregelen VRIJDAG 18 maart 1977 65e jaargang no. 3373 zuidelijke landbouw maatschappij D oor zeer veel leden wordt ons Z.L.M.-blad goed gele zen. Je merkt het aan de reakties op sommige artikelen. Dat is bijzonder plezierig, immers daardoor blijkt dat het kontakt met de leden via een eigen blad goed mogelijk is. D at geldt ook voor deze editie en dan kan het niet anders of de vetgedrukte letters B.T.W. moeten opvallen. U zult zich dan afvragen: waarom? Ja, waarom met zulke grote letters de aandacht vragen voor de B.T.W.? LJ kent de oorzaken, een sterke gulden door ons aard gas, en wij willen daaraan toevoegen, de hoge export waarde van agrarische produkten. Een hoge inflatie door een ruim overheidsbeleid vooral op sociale vlak. Wij vra gen ons af of het voor Nederland wel verstandig is te land- en tuinbouwblad inklu/ief exklu/iof Kontakt met de leden op vergaderingen, maar ook via het Z.L.M.-blad is nodig voor het bestuur om een beleid te voeren, uitgaande van de mogelijkheden en moeilijkhe den waar wij als land- en tuinbouw mee te maken heb ben. Wij ervaren echter ook dat het moeilijk is sommigen te bereiken, doordat deze blijkbaar geen tijd of geen be hoefte hebben vergaderingen te bezoeken. Voor hen is ons organisatieblad een goede informatiebron om bij te blijven. Wij kunnen alleen maar wensen, en dat geldt dan voor al onze leden, dat het Z.L.M.-blad niet ongelezen "met de muziek meegaat"! Inklusief is schone schijn De B.T.W.waar wij reeds vele jaren ervaring mee heb ben? Het lijkt haast overbodig, ware het niet dat bij het doen van een zaak in sommige gevallen nog steeds over inklu sief gepraat wordt. Dat is een bijzonder ongewenste zaak, waardoor veel moeilijkheden en verwarring kan oijitstaan. Wordt er over inklusief gepraat, omdat het daardoor lijkt dat er meer van het produkt is gemaakt? De B.T.W. is niet een extra prijs die wij van ons produkt maken, maar is een kompensatie voor de B.T.W. die wij moeten betalen bij aankoop van onze bedrijfsbenodigheden. Of, zoals enke le jaren geleden, bij de revaluatie van onze gulden, om onze konkurrentiepositie bij de export enigszins op te vangen. Wanneer wij van de landbouwregeling gebruik maken, kunnen wij de bedragen die wij aan B.T.W. be talen niet bij de overheid terugvorderen. B.T.W. is geen prijs Als tegemoetkoming hiervoor moeten handel en koö- peratie 4.71% B.T.W. uitbetalen. Deze 4.71% B.T.W. wordt niet door de afnemer zelf betaald, maar wordt door hen teruggevorderd bij de overheid. Deze 4.71 B.T.W. hebben wij bijzonder hard nodig, vooral ook omdat de prijsontwikkeling van veel bedrijfsbenodigheden en diensten bijzonder sterk zijn gestegen en waarover wij 4% of 1 8% B.T.W. moeten betalen. In het algemeen zijn deze kosten sterker gestegen dan de prijzen van de land- bouwprodukten. Zo wordt in Brussel bij het vaststellen van de prijzen van de gegarandeerde produkten voor ons in negatieve zin rekening gehouden met de normale pro- duktiviteitstijging. Of anders gezegd: de produktivfteits- tijging wordt van de prijsverhoging afgetrokken.J3ij de verhoging van het B.T.W.-tarief van 16% naar 1'8% is het landbouwtarief verhoogd van 4.44% naar 4.71%. Allemaal faktoren waardoor het duidelijk is dat wij de B.T.W.-toeslag op onze produkten bijzonder hard nodig hebben. Wij moeten met elkaar afspreken, dat wij geen handel meer doen, waarbij de B.T.W niet apart berekend wordt. Het gaat over grote bedragen, vooral wanneer wij denken aan b.v. hoge aardappelprijzen. Hoge bedragen evengoed omgekeerd bij aankoop van b.v. pootgoed van 1,50 per kg. of een traktor van 50.000,— of meer. Inklusief B.T.W. is een onjuist begrip of Gewoonterecht wat hier en daar is ingeburgerd. Valuta's naar elkaar toe laten groeien zwaar aan te dringen op extra prijsverhoging vanuit Brussel. Elk procent prijsverhoging drijft de E E G. verder uit elkaar. Een E.E.G. waar alles aan gedaan moet worden de eenheid verder te verstevigen. Een van de voorwaar den is de valuta's weer naar elkaar toe te laten groeien. 10% kostenstijging berekend op pachtbasis I n dit licht bezien lijkt het wenselijk de ongunstige situa tie waarin Nederland buiten zijn schuld terecht is geko men, nationaal op te vangen. Wanneer Minister van der Stee zegt dat hij niet is ingehuurd om 80% van de be drijven op een faillissement aan te sturen, zal de minister uit moeten gaan van de kostenstijging, berekend door het L.E.I. Een kostenstijging in Nederland van ruim 1 0%, die door alle onderhandelingen haast weer vergeten wordt. 10% kostenstijging in Nederland, veroorzaakt door in flatie en niet 7.4% waar wij ons in het COPA-verband bij hebben neergelegd. 10% berekend door het L.E.I. op pachtbasis en niet van een gemiddelde tussen pacht én eigendom en geen rekening houdende met de nieuwe pachtvoorstellen. 10% kostenstijging in Nederland tegen 3% berekend in de EEG wat b.v. voor Engeland een prijsverhoging voor de boer betekend van ruim 16%. Met deze wetenschap is het rechtvaardig dat wij als georganiseerde landbouw aandringen op nationale maatregelen. Doeleman In dit no. O.V.M. nieuws pag 3 Zo sprak de rechter pag.4 In memoriam Prof Bouman pag 5 IMAG nieuws pag.6 Het gebruik van raindrop spuitdoppen pag 7 Bodemherbiciden nog niet overal uitgespoeld pag.8 Nog steeds gaat er landbouwgrond verloren pag. 9 Resultaten Landbouwkundig onderzoek in Zuid-West Nederland pag. 10 Snijmaisteelt op de Brabantse zandgrond pag. 11 Witlof in het middelpunt der belangstelling pag. 12 en 13 Zomer-reiteelt onder de loupe pag. 15 Open oog voor de natuur pag. 17 Tuinbouwklanken pag. 19 Voor de vrouw pag23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1