r é?iyy-' Jti\ H et trekken van witlof omvat de volgende werkzaamheden: - grond los maken - wortels opzetten - verzorging: water geven e.d. - oogs ten en sorteren Witlof ook in herfst en lente fa moet controleren. Ook moet men nauwkeurig de hoeveelheid water, het zuurstofgehalte van het water e.d. in de gaten houden. Na enkele jaren experimenteren wordt dit systeem nu op enkele bedrijven met succes toegepast. Arbeidsbehoefte en trekruimte - opruimen. In totaal vergen deze werkzaamheden veel man uren. Bij de teelt met dekgrond is dit 1,8 - 2,- uur per m2. De teelt zonder dekgrond vraagt 1.6 manuur per m2 en de teelt in containers 1,4 - 1.6 manuur. Deze tijden gelden bij een aan- - benodigde wortels: 65 a 70 kg per m2. totaal: 65 kg x 500 m2 32.500 kg. opbrengst per ha. 28.000-30.000 kg wortels. In deze situatie is dus nodig: 1,20 ha wortels. Het trekken van witlof duurt 4 weken. Om goed te kunnen werken heeft men minstens 5 ruimten nodig. De netto trekoppervlakte moet dus 5 x 25 125 m2 zijn. Elke ruimte wordt dan per seizoen vier keer gebruikt. Als men voor de trek in bakken kiest, heeft men minder oppervlakte nodig. Als de oppervlakte per bak 1,2 m2 is, kan men per week 24 bakken aan. Als men deze 4 hoog zet is dit ruim 7 m2. Als de ruimte hoog genoeg is, kunnen er ook 6 op elkaar staan. De benodigde oppervlakte is dan 5 m2. Omdat de trek 4 weken duurt, moet men 4 afdelingen met bakken hebben. In totaal is dus voor de bakken nodig 4 maal 7 resp. 5 m2, dit is 28 resp. 20 m2. Omdat er nogal wat ruimte nodig is voor de leidingen en om te manoevre- ren, moet men als totale ruimte 50 resp. 40 m2 hebben. Daarnaast moet men ook een werkruimte hebben om de bakken te vullen en om te oogsten. Kosten en opbrengsten D, 'e benodigde investering is sterk afhanke lijk van het feit, of men een bestaande ruimte kan benutten, of dat men een nieuwe schuur moet bouwen. Voor de in het bovenstaande geschetste gevallen kan men de kosten voor de inrichting begroten op 15.000,— Als men zelf de wortels teelt, kan men de kos ten daarvan op twee manieren berekenen: 1. de toegerekende kosten: zaaizaad, kunst mest, gewasbescherming, loonwerk e.d.: 2200,— per ha. of 2. de kosten die men moet betalen bij aankoop van wortels: 240,— per ton of 7000,— per ha. In het tweede geval beschouwt men het telen van de wortels en het trekkèn als aparte aktivi- teiten. Per ha wortelteelt moet men dan een saldo van 4800,— rekenen. Globafal is een berekening van de kosten en de opbrengsten te maken, waarbij we uitgaan van bovengenoemd voorbeeld. Hierbij kan uiter aard alleen uitgegaan worden van gemiddel den. De kosten van het gebouw worden hier buiten beschouwing gelaten. Opbrengst: 13.400 kg lof/ha, totaal van 1,20 ha: 15.500 kg. prijs gemiddeld over gehele seizoen i,70/kg 26.350- Kosten: afzet: veilingprovisie 8% 2108,- 186.- f 930. kisthuur 12 ct/kist a 10 kg vracht 60 ct/kist 3224,- 3000- .2640,— J 1000,- f 500,- 10.564.- Saldo: 15.986.- Per manuur is dit dus: 20,— inrichting: 15.000 20% wortelteelt: 1,20 ha 2200, brandstof, water, elektriciteit diversen, rente e.d. Bij het trekken van witlof zijn de laatste jaren interessante ontwikkelingen gaande geweest. De selekties die geschikt zijn voor het trekken zonder dekgrond zijn nu zodanig verbeterd, dat ze het kunnen opnemen tegen de oude typen. Het trekken in containers kan voor sommigen, die een beperkte schuurruimte hebben, perspektieven bieden. Om goed te kunnen trekken zijn voor witlof aangepaste voorzieningen nodig. Om de kosten hiervan zo goed mogelijk terug te kunnen verdienen moet men het seizoen zo lang.mogelijk maken. Ook gezien het prijsverloop is het niet aantrekkelijk om alleen in de wintermaanden witlof te trekken. overlooppijpje. De trektemperatuur wordt ge regeld door het water te verwarmen. De bakken (ook wel containers genoemd) kunnen op elkaar gestapeld worden. Een voordeel van dit systeem is daarom, dat men een betrekkelijk kleine schuuroppervlakte no dig heeft. Andere voordelen zijn arbeidsbe sparing en een prettiger werkhouding. Ook hoeft men niet meer heel de dag in een gesloten ruimte te werken (zie fig. III). Aan de andere kant is dit systeem wel gevoeli ger voor storingen, zodat men geregeld de zaak gepaste inrichting en een goede werkorganisa tie. Afhankelijk hiervan zien we in de praktijk grote verschillen. De langer bestaande trekbedrijven handhaven meestal de trek met dekgrond. Nieuwe trekkers zien dikwijls meer in de trek zonder dekgrond. Als we van dit laatste uitgaan, kunnen we als voorbeeld het volgende schema opstellen: - arbeidsaanbod:' 1 man a 40 uur per week - capaciteit 40 uur: 1,6 25 m2 per week - trekseizoen: oogsten van half oktober tot half maart; 20 weken a 25 m2 500 m2; totaal manuren: 20 x 40 800 uur. W '-'„•J Witlof met dekgrond. De kroppen groeien in de grond.. WITLOFTREKKEN IN WATER (SCHEMATISCH) w/trefi - fitS ER t V/* Tot nu toe heeft het de in de Nederlandse glastuinbouw niet ontbroken aan initiatieven. Het is vooral door de deskundigheid geweest van de tuinder dat hij met een kwaliteitsprodukt steeds een belangrijk aandeel heeft weten te verwerven in de afzet. Met name onze export naar West-Duitsland is-de kurk waarop onze glastuinbouw drijft. Referentie en interventie prijzen ontkoppelen Aan het slot van de nota komt het Landbouw schap tot enkele beleidskonklusies. De hoek steen van het beleid zal de preferentie voor het EG-produkt blijven. Wanneer de relatief veel energie vragende glasprodukten op de markt komen, zal er een bescherming tegen derde landen moeten zijn. Het Landbouwschap meent, dat vooral de voorkeur voor Gemeen-, schapsprodukten duurzaam verzekerd moet zijn in relatie tot de produkten uit de Oostblo klanden. Het nu gehanteerde surveillance-sys teem voor de bloemen moet vervangen worden door een beter werkend systeem. Het karakter en de omvang van het gemeen schappelijk interventieprijsstelsel, dat voor een aantal produkten ingesteld is, moet gehand haafd blijven. Wanneer geprobeerd wordt het interventieprijssysteem om te buigen tot een kostprijsdekkend garantiestelsel, vecht het Landbouwschap (leze poging aan. In dat ver band pleit het Landbouwschap voor een ont koppeling van referentie- en interventieprij zen. Wanneer de EG tot uitbreiding overgaat, dient er een overgangstermijn te zijn, die de tuin bouw voldoende gelegenheid geeft tot aanpas sing aan de nieuwe situatie. Zolang kandidaat lidstaten nog niet volledig in de Gemeenschap opgenomen zijn, zullen alle EG-werordeningen volledig op die betreffende landen moeten worden toegepast. Harmonisatie van een be paald onderdeel, zoals Griekenland nu vraagt ten aanzien van groenten en fruit, wordt door het Landbouwschap volstrekt afgewezen. Fiscale en sociale verbeteringen Het Landbouwschap pleit voor lastenverlich tingen op nationaal niveau. Gedacht wordt aan fiscale en sociale verbeteringen, die beter aan sluiten bij de kollektieve lastendruk en de so ciale en fiscale stelsels in de overige lidstaten. De aardgasprijzen dienen geleidelijk te worden aangepast. Het tempo van aanpassing moet afhankelijk worden gesteld van de bedrijfsuit- komsten en de mogelijkheden voor energiebe sparing. Een verder opvoeren van de produk- tiviteit van de energie is noodzakelijk. De aan dacht moet vooral worden gericht op het ener- giebesparingsonderzoek en de bevordering van het gebruik van energiebesparende maatrege len in de glastuinbouw. Mocht U na het lezen van deze samenvatting behoefte gevoelen om dieper in te gaan op de onderwerpen die werden bestudeerd dan is het mogelijk om de nota te bestellen bij het Land bouwschap, Raamweg 26 te 'sGravenhage, ter attentie van de heer Ir.U.Geling. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13