'Resultaten van het Landbouwkundig onderzoek in Zuid-West Nederland 1976" Produktschap Granen, Zaden en Peulvruchten Maalderijen kochten meer inlandse tarwe - Groter uitvoer naar lidstaten De teelt van suikerbieten KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Wil EEN GROENBEMESTING onder dekvrucht slagen, dan moet wel tijdig worden ingezaaid d.w.z. eind maart begin april. A Is dan de mogelijkheid er is, zaaien en geen dag uitstellen. Van uitstel komt dikwijls afstel. In de praktijk is wel gebleken dat naarmate later wordt gezaaid, de slagingskansen afnemen. ort geleden is het verslag 1976 uitgekomen met resultaten van het Landbouwkuhuig onder zoek in Zuidwest-Nederland. Dit verslag, dat voor het eerst in deze vorm verschijnt, is in de plaats gekomen van de afzonderlijke jaarverslagen van de akkerbouwproefboerderijen "Rust- hoeve" te Colijnsplaat en "Westmaas" te Westmaas. De besturen van beide bedrijven hebben tot deze gezamenlijke uitgave besloten om een compleet overzicht van het onderzoek in het zuidwesten aan de praktijk te kunnen aanbieden. Allereerst wordt in het verslag aandacht be steed aan algemen gegevens van beide bedrij ven. Onder andere is een beschrijving van de praktijkpercelen en informatie over het tem- peratuurverloop en de neerslag daarin terug te vinden. Daaruit springt duidelijk naar voren dat het jaar 1976 met 477 mm neerslag op "Rusthoeve" en 434 mm op "Westmaas" een zeer droog jaar is geweest, tegen 766 mm nor maal. Het specifieke karakter van de proef- boerderijen komt in de daaropvolgende hoofdstukken naar vooren. Zo neemt het rassen- onderzoek een belangrijke plaats in met bij voorbeeld voor wintertarwe alleen al 18 ver schillende rassen. Daarnaast worden de resul taten van proefnemingen vermeld die met de teelttechniek te maken hebben, zoals de in vloed van de standdichtheid bij aardappelen op de opbrengst, verschillende plantafstanden bij suikerbieten, effect van grasgroenbemesters opsuikerbieten, standdichtheid bij blauw- maanzaad, etc. Ook de problematiek van de grondbewerking en de profielverbetering van droogtegevoelige gronden is in het verslag terug te vi den. Bij het bemestingshoofdstuk is ruim aandacht besteed aan de stikstofbemesting, vooral gebaseerd op de voorraad die in de grond aanwezig is. Ver volgens wordt in het hoofdstuk gewasbescher ming een verslag gegeven van de resultaten van de vele proeven op het gebied van de bestrij ding van ziekten en plagen en de onkruidbe- strijding. Zo zijn er onder andere resultaten van de voor Zeeland belangrijke bestrijding van de bietencystenaaltjes te lezen. Het verslag wordt besloten met enkele korte artikeltjes over demonstratieve objecten, zoals de zaaibedbereiding voor suikerbieten met verschillende werktuigen op "Westmaas" en een demonstratie van het rijpadensysteem bij zaaiuien op "Rusthoeve". m m "Rusthoeve" en "Westmaas" hebben in 1976" Beide bedrijven ondervinden een groeiende belangstelling. Zo. ontving "Westmaas" onge veer 2.000 bezoekers en "Rusthoeve" te Co lijnsplaat ruim 1.600 in het jaar 1976. Het verslag is toegezonden aan alle leden van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting in Zee land, Zui-Holland en West-Noord-Brabant en de studieclubs in Zeeuwsch-Vlaanderen. Ove rige belangstellenden kunnen het bestellen zo lang de voorraad strekt, door storting van 3,- op Rabobankrekening 31.22.03.217 t.g.v. Proefboerderij "Rusthoeve" te Colijnsplaat. weer veel belangstellenden mogen ontvangen. Overwegend lagere prijzen voor peulvruchten De maalindustrie was in de eerste twee maanden van dit jaar regelmatig als koper van inlandse tarwe aan de markt, aldus de mededelingen gedaan tijdens de openbare vergadering van het Produktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten op 3 maart in Den Haag. Naar schatting werd tot medio februari ongeveer 200.000 ton tarwe aangekocht, dat is 110.000 meer dan vorig jaar. In de periode van 8 augustus t/m 31 december 1976 werd door de maalderijen 25,9% inlandse tarwe verwerkt, vergeleken met 12,2% vorig seizoen. Het aandeel andere EG tarwe daalde van 57,4% tot 32,5%, zodat het aandeel tarwe uit derde landen steeg van 30,4% tot 41,6%. Dat meer inlandse tarwe verwerkt werd is vooral toe te schrijven aan de goede kwaliteit van de tarwe oogst 1976, alsmede het relatief hoge eiwitgehalte. Meer tarwe naar lidstaten Vanaf het begin van het seizoen werd tot 5 februari 209.000 ton afgezet, naar de partnerlanden, dat is 61.000 ton meer dan vorig seizoen. Naar Engeland ging 147.000 ton en naar Duitsland 55.000 ton. Overigens was de afzet naar Duitsland de afgelopen maanden vrijwel nihil. Naar derde landen ging tot nu toe geen tarwe, terwijl dat vorig jaar nog 40.600 ton was. Van augustus t/m januari werd 41.800 ton tarwe opgenomen door de meng voederindustrie, vergeleken met 35.700 ton vorig jaar. De prij zen van inlandse tarwe liepen tot medio februari sterk op. Door een kleinere vraag daalden de prijzen echter gedurende de tweede helft van februari nogal fors. Overige granen In februari trokken de prijzen van rogge aan. De maalindustrie nam kleine hoeveelheden uit de markt. Naar andere lidstaten werd tot nu toe dit seizoen ongeveer 4800 ton rogge afgezet. Aangenomen wordt dat de nog voor afzet beschikbare hoeveel heid rogge gering is. In de prijzen voor brouwgerst kwam weinig verandering. Er was een beperkt aanbod, doch ook een beperkte vraag. Australische brouwgerst werd in grote hoeveelheden te gen concurrerende prijzen aangeboden. Vanaf het begin van het seizoen werd 32.100 ton brouwgerst naar andere lidstaten afge zet vergeleken met 3800 ton vorig jaar. De stemming voor voergerst was goed prijshoudend, ook al nam de mengvoede rindustrie slechts beperkte hoeveelheden uit de markt. In de periode 1 augustus t/m 15 februari ging 34.600 ton voergerst naar de lidstaten, tegen 79.000 ton vorig jaar. Voor haver deden zich goede afzetmogelijkheden voor, waardoor bij klein aanbod de prijzen stegen. Per 15 febr. was 23.500 ton haver naar lidsta ten afgezet. Prijzen In het stadium van de groothandel lagen de prijzen van tarwe en rogge min of meer beneden het niveau van de drempelprijs, doch belangrijk boven het niveau van de interventieprijzen. De prijzen van gerst en haver lagen boven het niveau van de drempelprijs. De gemiddeld gerealiseerde telersprijzen voor tarwe en rogge lagen ook in december en januari boven de van de interventie prijs afgeleide telersprijzen, doch aanmerkelijk beneden de van de drempelprijs afgeleide prijzen. De telersprijzen van haver en gerst lagen juist beneden het niveau van de van de drempelprijs afgeleide telersprijzen. Gerealiseerde prijzen in december en januari: tarwe 45,70 en 47,— rogge 44,90 en 45,40; haver 42,40 en 44,05; gerst 45,65 en 46,— voergerst 45,30 en 46,— brouw gerst 46,35 en 45,95. vdw Aktualiteiten 7 Het C.A.R. te Goes, De Federatie van Verenigingen voor Be drijfsvoorlichting op de Zeeuwse Eilanden en de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben weer een publikatie in de serie Aktualiteiten het licht doen zien. Ditmaal is het Aktualiteiten No. 7. Schade door bietecystenaaltje Deze brochure, de zevende in een tijd van ruim één jaar, handelt over het gewas suikerbieten. Een gewas dat de laatste jaren in Zeeland, qua kg-opbrengsten, niet meegegroeid is zoals andere gewassen. Maar al te gemakkelijk wordt van telerszijde gedacht, dat men bij het geven van voorlichting voldoende duidelijk redenen kan aanwijzen omtrent de oorzaken van de problemen bij de bie tenteelt. Dit is lang niet altijd mogelijk. Wel kan door het door het geven van de nodige achtergrondinformatie een bijdrage* geleverd worden voor de teler tot het nemen van een bewustere beslissing bij bepaalde handelingen. Een zeer belangrijk punt hierbij is dat de teler voldoende waarneemt wat er bij elke bewerking en de ontwikkeling van het gewas gebeurt, zowel boven als in de grond. Hierdoor kan de teler afwijkingen (o.a. tegenvallers) eerder constateren. Dit kan mogelijk herinneren aan een bepaalde handeling (bewerking) die minder goed kon of is uitgevoerd. Dit inzicht en deze kennis noopt de teler een volgend jaar tot nog gerichtere uitvoering van de werkzaamhe den. Gastschrijvers,zijn de heren ir. J.J. Jorritsma van het Instituut voor Rationele Suikerproduktie te Bergen op Zoom en ir. P.A.M. Kromwijk van het"Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de volle grond te Lelystad, ook de heren J. Kodde en P. Verhage, respectievelijk specialist voor Bodem en Bémesting en Plantenziekten bij het C.A.R. en heer J. Scheele, bedrijfstakdeskundige bij het C.A.R. werkten mee aan het ver schijnen van deze brochure. De brochure is verkrijgbaar bij de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse Eilanden tegen overschrijving van f,50 op giroreke ning no. 13969 t.n.v. Rabobank "Heinkenszand e.o." reke- ningnr. 346010705, onder vermelding van "Aktualiteiten 7" AKKERBOUW HET KOST NIET ZOVEEL moeite wat nu gevraagd wordt aan de aardappeltelers. Wilt U de certificaten bewaren van alle zakken poot goed? Berg ze dan ook zo weg dat U indien nodig ze nog kunt vinden. Komen er straks moeilijkheden met opkomst of een te groot per centage zieke planten, dan kan nagegaan worden waar dit poot- goed vandaan komt. WA NNEER EEN GRA SGROENBEMESTER wordt ingezaaid, is het wel van belang dat U kweekvrij zaad zaait. Bij een vlinder bloemig gewas moet U er op letten dat dit vrij van onkruiden is zoals b. v. xilde haver. Wanneer Uw land vrij is van kweek en wilde haver, kunt U geen enkel risiko nemen. Van deze onkruiden afkomen is wel mogelijk, maar het kost wel een of meer dure bespuitingen. VAN DE 3 PRODUKTIEFAKTOREN, grond, arbeid en kapi taal is grond, zonder meer de belangrijkste. Wees er zuinig op en probeer daarom deze in een goede staat te houden. Naast een goede ontwatering en kalkvoorziening, moet U ook de organische stof niet vergeten. Dit kan op verschillende manieren n.l. met vaste mest, drijfmest van verschillende diersoorten, maar ook met een groenbemesting. WEGGOOI-VERPAKKING op velerlei gebied is tegenwoordig in de mode. Zoals met iedere mode zijn hieraan voordelen ver bonden, maar dikwijls ook bezwaren. De weggooi-verpakkingen van plastiek e.d. verteren niet maar waaien overal naar toe en komen op plaatsen waar ze niet thuis horen. In watergangen b. v. waar ze met het water worden meegevoerd en zo de duikers ver stoppen. Daarom wanneer U aan het kunstmest strooien bent, houd de lege zakken bij elkaar en neem ze mee naar huis. VEEHOUDERIJ VRAAG NIET OM MOEILIJKHEDEN. Dit zou kunnen ge beuren wanneer U nu nog drijfmest op grasland brengt dat be stemd is voor beweiding van melkvee. Maak een goede planning en breng nu de drijfmest op grasland waarvan de eerste snede wordt gemaaid. Geef echter ook dan geen overmatige hoeveelheden en zorg voor een goede spreiding. WANNEER HET GRASLAND nog niet is bemest met stikstof, is het nu wel de hoogste tijd. Voor beweiding kan globaal 250 a 300 kg. Kas worden gestrooid. Grasland bestemd voor maaien, vraagt een bemesting van 300 a 450 kg Kas per ha. Op grasland waar in de loop van de winter drijfmest is gegeven, zal het verstandig zijn om in plaats van Kas Magnesamon (Mas) te gebruiken. DE WINTER LIJKT VOORAL LANG te duren als de voeder- voorraad klein is. Op heel wat bedrijven is de konditie van het vee aan de schrale kant. Nu de koeien in veel gevallen hebben afge kalfd, moet U toch wel zorgen voor voldoende krachtvoer. Voert men na het afkalven te weinig krachtvoer dan kan het beste gras er niet voor zorgen dat de me Ik gift over de gehele laktatieperiode op het normale peil blijft. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10