Ruilverkaveling Noord-Beveland afgerond: D e ruilverkaveling heeft meer tijd in beslag genomen dan doorgaans voor een verkaveling van dergelijke grootte nodig wordt geacht. Maar de Werkzaamheden zijn bepaald niet in een rustige sfeer tot stand gekomen. We moeten maar denken aan het intensieve rekreatieiverkeer op Noord-Beveland. Een ont wikkeling die zestien jaar geleden nauwelijks was te voorzien. Na 16 jaar werkzaamheden, nu optimale infrastruktuur /\fgelopen week vrijdag wérd de ruilverkaveling Noord-Beve land officieel beëindigd en werd de Plaatselijke kommissie ont bonden. Gedurende zestien jaar heeft Noord-Beveland in de ban van de Ruilverkaveling geleefd. Kultuurtechnisch zijn er voor de buitenstaander geen duidelijk in het oog lopende veranderingen aangebracht. Toch zijn er een aantal voorzieningen getroffen welke met name op het gebied van de waterbeheersing en de ontwatering van de kavels tot grote verbetering hebben geleid. Door het graven van nieuwe - en het waar nodig verruimen van bestaande waterlopen met een gezamenlijke lengte van 121 km het plaatsen van stuwen en de in het kader van het Deltaplan gebouwde gemalen, werd de ontwatering optimaal verbeterd. In aansluiting hierop werden 180 km kavel-, wegberm- en dijk'- bermsloten gegraven of verbreed en verdiept, waardoor de de tail ontwatering van de kavels beter kon funktiorieren en in totaal 5400 ha landbouwgrond' van een nieuwe drainage konden worden voorzien. Voorts werd de bij de uitvoering van de hierboven vermelde werken vrijkomende grond benut voor het dempen van te ver vallen waterlopen en sloten en voor het ophogen van lage ter reingedeelten. Bovendien is op vrij grote schaal door de grond gebruikers gebruik gemaakt van,de geboden geleqenheid om met een bijdrage van de plaatselijke kommissie grond uit wa terlopen en sloten, welke anders in een dunne laag over het aanliggende terrein zou worden gespreid, elders op hun bedrijf kultuurtechnisch te verwerken. Verandering bedrijfsgrootte 13 oor het vertrek van 8 landbouwers naar de Flevopolders om daar een nieuw bedrijf te beginnen en de vrijwillige beëindiging van ongeveer 55 meest kleine bedrijfjes werd een grondpot verkregen welke bestond uit 282 ha waarvan de eigendoms Wijzigingen inde bedrijfsgrootte struktuur door de ruilverkaveling met het provinciaal bestuur, het waterschap Noord-Beveland en de gemeente Wissenkerke de bestaande weg tussen Kamperland en de Banjaard verbreed tot een verhardingsbreedte van 4,50 m en werden in de autoweg nabij Kamperland ten behoeve van het landbouwverkeer een tweetal tunnels gebouwd en de daarop aansluitende landbouwwegen aangelegd. Vervolgens werd in het kader van de ruilverkaveling nog grond beschikbaar gesteld aan de gemeente Wissenkerke en Domei nen om daarop wegen te kunnen aanleggen ter ontsluiting van drooggevallen gronden van de Schotsman Ruiterplaat en de schorren van de Spiering- en Soelekerkepolder en Goudplaat. Landschap Voor een landschappelijke aankleding werden 7 km dijken beplant, terwijl bovendien 15 ha nabij Kamperland. 28 ha in het Bokkegat, 5 ha nabij Geersdijk, 4 ha langs de Valkreek bij Colijnsplaat en s 4 ha in het zgn. Katsegat van een landschappelijke beplanting werden voorzien. In 36 gevallen werd een subsidie toegekend voor het aanbrengen van erfbeplantingen. Het waterschap Noord-Beveland is ten tijde van de water- schapskoncentratie ontstaan uit de samenvoeging van diverse aparte polder en waterschappen. Een gevolg hiervan was, dat het nieuwe waterschap gekonfronteerd werd met heel verschil lende geschotsbedragen, welke in een bepaald tijdsbestek met elkaar in overeenstemming gebracht dienden te worden. Als gevolg van de ruilverkaveling, waardoor verschillende grondeigenaren met hun eigendom van de ene polder naar de andere verhuisden, dienden hier de nodige aanpassingen plaats te vinden. In overleg met het bestuur van het waterschap Noord-Beveland is nu een regeling ontworpen, waarbij het ge lijktrekken van de geschotsbedragen middels de lijst van gelde lijke regelingen plaatsvond. Hierdoor werd een welhaast on- Het is misschien wel te begrijpen dat er vooraf nog wel eens mensen worden gevonden die tegen een ruilverkaveling zijn. 't Geeft heel wat rommel en ongemak. Maar achteraf, wanneer het allemaal is gebeurd, dan spreekt iedereen van "Een zegen voor de streek" De gezamenlijke eigenaren zullen hiervan middels de ruilver kavelingsrente 7.702.000,- moeten terugbetalen. Deze te rugvordering geschiedt in 30 jaren tegen een annuïteit van 5 Bij een belastbare oppervlakte van globaal 7000 ha betekent dit dat de gemiddelde ruilverkavelingslast 1.100,— per ha be draagt welke kan worden afgelost ad 55,— -per jaar. Enkele getallen en bedragen Wegenaanleg en verbetering ruim 2.000.000,- Waterbeheersing: watergangen en kunstwerken bijna 4.900.000,- Kavelinrichting: kavelsloten, egalisaties 3.250.000,— Drainage ruim 2.900.000,— Elektrifikatie ongeveer 580.000,— Landschappelijke voorzieningen (inkl. erfbe plantingen) bijna 500.000,— SBL transakties 270 ha 2.800.000,— Diverse bijkomende zaken 700.000,— Financiële gevolgen van gelijktrekken water schapslasten via lijst geldelijke regelingen 93.000,— bedrijfsgrootte aantal bedrijven aantal kavels gemiddeld aantal ka gemiddeld opper gemiddeld klasse vels per bedrijf vlakte per kavel bedrijfsgrootte 1961 1975 1961 1975 1961 1975 1961 1975 1961 1975 5 ha 34 2 63 3 1.9 1.5 1.6 ha 2.6 ha 3.0 ha 3,9 ha 5- 15 ha 58 22 210 39 3.6 1.8 2.5 ha 5.1 ha 9.1 ha 10.1 ha 15-30 ha 44 26 217 68 4.9 2.6 4.1 ha 9.1 ha 20.2 ha 24.6 ha 30 - 50 ha 56 51 257 137 4.6 2.7 8.2 ha 15.0 ha 37.6 ha 40.7 ha 50 ha 41 46 253 176 6.2 3.8 10.8 ha 18.5 ha 66.6 ha 70.2 ha Totaal 233 147 1000 423 43 2.9 6.3 ha 14.5 ha 24.8 ha 41.4 ha rechten en 110 ha waarvan de pachtrechten werden verworven. Dit alles heeft er toe bijgedragen, dat de bedrijfsgrootte struk tuur een belangrijke wijziging heeft ondergaan. E^en van de eerste werken, welke tijdens de ruilverkaveling tot uitvoering kwam was het aansluiten van 67 agrarische be drijfsgebouwen op het elektriciteitsnet. Hiermede werd tevens het elektrifikatieplan voor Noord-Beveland voltooid. Noord- Beveland beschikt over een regelmatig wegenpatroon, dat in zijn geheel wat betreft de tracering voldoet aan de daaraan te stellen eisen. Door de ruilverkaveling zijn hierin dan ook geen in het oog lopende wijzigingen aangebracht. Plaatselijk is het pro fiel van enkele wegen verbreed door het vergraven van berm- sloten, terwijl een 15-tal opritten tegen dijken zijn gewijzigd en aangepast aan de eisen van het verkeer. Door de ontwikkeling van de rekreatie werd voornamelijk in het noord-westen in samenwerking met de gemeente Wissenkerke een aantal wegen ter lengte van 4,3 km van een nieuwe verhar ding voorzien. De Noord Langeweg werd voor het gedeelte tussen Deltaweg en Kortgeense straat in samenwerking met de provincie en de ge meente Kortgene geheel gerekonstrueerd, evenals de Molenweg als invalsweg naar Colijnsplaat waarin ook het waterschap Noord-Beveland participeerde. Voorts werd nog 8,8 km onverharde weg van een nieuwe verharding voorzien. Door de aanleg van de enkelbaans auto weg tussen Veersegatdam en de Deltaweg werden diverse aan passingen noodzakelijk. Zo werd bijv. in nauwe samenwerking Er moest heel wat grond worden verzet voor het eindelijk zover was dat het werk kon worden afgesloten. JkA- V'"* tÊKÊSr De gemiddelde oppervlakte per kavel steeg van 63 ha tot 14,5 ha. doenbare administratieve verwerking hiervan door de griffie Vooral in een tijd van totale mechanisatie is dit een niet te van het waterschap op soepele wijze opgelost. onderschatten voordeel. Ruilverkaveling nam veel tijd in beslag -Ook de beslissingen ten aanzien van de afsluiting van de Oosterschelde speelden}daarbij een rol. Overigens was het niet, uitsluitend de ruilverkaveling die een ingreep betekende in het wel en wee van de Noord-Bevelanders. Toen na de ramp van 1 februari 1953 een eerste aanzet werd gemaakt met de afsluititg van de zeegaten, werd begonnen met in het Veersegat en de Zandkreek dammen te bouwen, de laatste voorzien van een sluis. De veerhaven ten Noord-Westen van Kats met de daarheen leidende toegangsweg vanaf Goes, door de Wilhelminapolder werd aangelegd. Al vrij spoedig daarrta wordt een begin gemaakt met de bouw van de Zeelandbrug, welke met de aansluitende Deltaweg een belangrijke bijdrage levert aan een snelle autoroute van de randstad-Europoort met Zeeland en het achterland Vlaanderen en Noord-Frankrijk. Tijdens de voorbereiding van de ruilverkaveling (de voorberei- dings-kommissie werd in 1961 geïnstalleerd) werden de plannen ontwikkeld voor de aanleg van de Provinciale weg vanaf de Veersegatdam naar de Deltaweg. De voor de aanleg van deze weg benodigde grond werd grotendeels als een ingevolge artikel 13 van de ruilverkavelingswet ter beschikking van de Provincie Zeeland te stellen kavel in de ruilverkavelingsplannen opgeno men. Financieel overzicht De begroting voor de ruilverkaveling zoals deze is opgenomen in het ruilverkavelingsrapport hetwelk in februari 1964 aan Gedeputeerde Staten van Zeeland werd aangeboden sloot op een totaalbedrag van 13.722.800,— De totale kosten van uit voering hebben 14.689.000,— bedragen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9