Wintergewassen hebben groei hervat KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen Geduld zal zulk een schone zaak zijn! Wintertarwe staat er buitengewoon goed voor! Aan de slag voor oogst 1977 Aardappelen poten: Wees er voorzichtig mee, 't is een duur produkt De overwinterende gewassen als tarwe, koolzaad, karwij,gras zaad en ook grasland zijn in West-Zeeuws Vlaanderen de winter onbelemmerd doorgekomen. Wel zullen als gevolg van de bij zonder droge zomer 1976 alsnog enkele percelen grasland moeten worden herzaaid. Ook is er veel meer dan in voorgaande jaren tegen onkruiden (vooral muur) moeten worden gespoten. De onkruiden doen het echter ook goed in de andere gewassen en op de nog onbezaaide percelen. Wat verder opvalt is de vroege en vlotte groei van de wintertarwe. Behalve de zachte winter is hier meestal de nogal grote bodem - N - voorraad debet aan. Veel percelen staan ook veel te dicht, hetgeen uitstel of daling van de N-gift dan ook zeker verantwoord maakt. Er zijn vele redenen om het gewas wintertarwe het komende seizoen goed in de gaten te houden. We denken dan niet alleen aan de gulle vaak dichte stand van dit moment, maar ook aan de meer dan normale kans op een flink optreden van de voetziekten, gezien het gunstige weer voor deze schimmel. Het gepubliceerde advies om geen stikstof begin maart te geven indien aardappe len of uien als voorvrucht fungeerden is voor velen bijna onge looflijk gebleken. We zijn benieuwd in hoeverre dit advies zal worden opgevolgd! Alhoewel nog slechts de eerste week van maart is gepasseerd, hebben we steeds meer redenen om aan te nemen, dat het geen vroeg voorjaar zal worden. Er is de laatste 10 weken nogal wat regen gevallen, zodat de bouw voor alles behalve droog is. Ook het weer is erg onzeker. Er is nog maar weinig veldwerk gebeurd. De stikstof is gegeven aan koolzaad en graszaad, maar deze gewassen zijn van zeer beperkte om vang. Zo hier en daar is ook de kunstmest voor de hakvruchten gestrooid. Maar alles bij elkaar zit er nog weinig schot in. Weinig schot zit er overigens ook in de nieuwe prijsvaststelling te Brus sel. Als de voorstellen die daar gedaan zijn ook werkelijkheid worden ziet het er voor de Nederlandse landbouw steeds som berder uit. Om verschillende redenen zijn, zowel voor de vee houders, alsook voor de akkerbouwers de vooruitzichten be paald niet gunstig. Deze zijn bij een ieder bekend die bij deze bedrijfstakken is betrokken. Dat het altijd wel moeilijk zal blij ven om elke boer aan een redelijk inkomen te helpen kunnen wij best begrijpen. Maar zoals de zaken er de laatste tijd voor ko men te staan kan het niet anders, dan dat de komende jaren nog meer boeren zullen moeten stoppen. Of dat hun opvolgers er de brui aangeven. De werkeloosheidsbestrijding is daar niet bij gebaat. De boerenstand ook niet! Wanneer we geen stikstofanalyse hebben laten uitvoeren, weten we helemaal niet waar we aan toe zijn bij het bepalen van de stikstofgift. Sommigen denken dat er door de vele februariregens veel stikstof in de sloot is terecht gekomen. Ofschoon het niet tot de allereerste voorjaarswerkzaamheden behoort, moet het poten van aardappelen toch nu al onze aan dacht krijgen. J.M.C. Romme van het CAR te Barendrecht, schrijft hierover een aantal korte wenken in het blad "Bedrijfs voorlichting" Zuid-Holland. - Tijdens het poten moeten de poters door alle pootelementen even diep worden afgelegd. - Tussen de poter en de vaste ondergrond moet minstens 1 cm. losse grond aanwezig zijn. - De kans op slip neemt af naarmate de diameter van de wielen van de pootmachine groter is. Mogelijke oorzaken bij veel missers: te hoge pootsnelheid, onregelmatig en/of lang pootgoed, te kleine pootbakjes, achterover afgestelde machine. Mogelijke oorzaken bij veel dubbelen: te lage pootsnelheid, grote pootbakjes, voorover afgestelde ma chine. - Uniforme aansluitrijen zijn van belang voor de latere verzor ging van het gewas. - Een regelmatige kontrole van de spanniné op de pootketting of pootband is nodig. AKKERBOUW OF HET EEN OF HET ANDER veel hektaren bieten verbouwen en ook nog koolsoorten, is niet mogelijk. Uw vijanden in de vorm van bietencijstenaaltjes slapen beslist niet bij verbouw van sluitkool of spruiten. Is Uw grond nog helemaal vrij van bietenaaltje, dan behoeft U de eerste jaren nog niet zo bang te zijn bij verbouw van koolsoorten. Regelmatig grondonderzoek op bietenaaltje is dan wel noodzakelijk. HET IS NIET ALLEEN het bietenkevertje dat vreterij aan Uw bieten kan veroorzaken. Op gescheurd grasland of waar een groenbemestingsgewas is ondergeploegd, kunt U schade verwachten van springstaarlen. Deze witte insekten van - 2 mm groot, zijn overal wel te vinden, maar het meest op vochtige grond die rijk is aan organische slof. 6 De laatste week van februari en de eerste week van maart is er op Schouwen-Duiveland praktisch geen landwerk verricht kun nen worden. Momenteel -7 -3 hebben we een paar dagen dro gende dagen achter de rug en direkt zijn op de "goede" percelen de eerste aktiviteiten op het bouwland waar te nemen. Hoewel de eerste percelen plant-uien gepoot zijn, bestaan deze aktivi teiten hoofdzakelijk nog uit kunstmest strooien. Voor zover dit door pendel- en centrifugaalstrooiers gedaan wordt, is het geen overbodige luxe om hier nog eens te wijzen op een juist gebruik en afstelling. In de praktijk ontbreekt het daar nog wel eens aan. Belangrijk hierbij is ook om insporingen zoveel mogelijk te voorkomen. Er zit momenteel toch nog weinig struktuur in de grond. Op verschillende plaatsen geheel nog niets. Denk erom - "Maart roert zijn staart". We zullen dit voorjaar dan ook zeer moeten oppassen bij het klaarmaken van een goed zaaibed. We zullen Hier en daar en wel het meest in weg- en dijkbermen in Zuid- Beveland komen de eerste gele bloempjes van het klein hoef blad alweer voor de dag. Ze zijn wel mooi, maar het is en blijft toch een onplezierig onkruid. Tijdens de bloei zijn ze met een bespuiting van -± 4 liter M.C.P.A. per ha gemakkelijk te be strijden. Gedurende de maanden januari en februari hebben we nog al wat regen gehad. De grond bleef nog lang nat. Nu in de eerste dagen van maart begint de akker toch wat op te drogen. Kansen om de ploegsneden met de kultivator wat vlak te maken of om al een deel van de kunstmest uit te strooien zijn er echter vrijwel nog niet geweest. De wintertarwe staat er buitengewoon goed voor. Zeker daar waar gezaaid is op aardappel - en/of uienland. Op deze percelen zal men nu "in het vroege" voorzichtig moeten zijn met de N-gift. Op tarwe, na andere voorvruchten, ligt de behoefte wat hoger. Monstername voor het bepalen van de aanwezige hoe- De witte hopjes op 't land gaan domineren in de Westhoek. Nu u begrijpt wat dat betekent. Wanneer U deze letters onder ogen krijgt, zou het ons niets verwonderen dat er gezaaid is. Naar gelang het weer zich meer of minder gunstig ontwikkelt, hangt het er vanaf in welke ontwikkeling er gezaaid zal zijn. 't Is tot op - Bij voorgekiemd pootgoed moet de omtreksnelheid van de pootband lager zijn dan bij niet voorgekiemd pootgoed. - De pootsnelheid (aantal poters dat per minuut wordt afgelegd) wordt sterk bepaald door de onderlinge afstand van de poot bakjes of pootlepels. - Bij een kleine afstand (dubbele rij) kan een hogere pootsnel heid worden bereikt. - Onregelmatig gevormd en ruim gesorteerd pootgoed maakt een lagere pootsnelheid nodig. - Er is een zeker verband tussen pootafstand in de rij, rijsnelheid en pootsnelheid. Rijsnelheid in kg/u pootsnelheid x pootafstand in m x 60 1000 Pootsnelheid rijsnelheid in km/u x 1000 pootafstand in m x 60 Neem tijdig maatregelen, diverse middelen zijn hiervoor beschtKöaar. ER BESTA A T MAAR EEN GOEDE METHODE om Pyramin toe te passen en wel direkt na het zaaien van de bieten. Diverse proeven hebben dit bewezen. Uitstellen heeft geen zin, de grond kan nog droger worden of U loopt kans dat U bij regenachtig weer niet meer kunt spuiten voor opkomst. Het laatste hebben diverse telers tot hun eigen schade moeten ervaren. BINTJE KONSUMTPIE-A A RDA PPELEN behoeven echt niet in maart te worden gepoot om toch een hoge opbrengst te geven. Ia heel veel gevallen geven de later gepote aardappelen b.v. half april, een veel hogere opbrengst. Haast U dus niet, want in juli en augustus moeten Uw aardappelen goed groen loof hebben om een hoge kilogram opbrengst te behalen. WEES BLIJ DATU BELASTING moet betalen. U moet er natuurlijk wel voor zorgen dat U niet teveel betaalt. Wees niet eigenwijs maar laat U op dit gebied deskundig voorlichten. Er zijn diverse regelingen waarvan U gebruik kunt maken. Iedere boekhouder kan U daarbij helpen. zo goed als zeker veel gzduld op moeten brengen om iets goeds te kunnen bereiken. Gezien de grote verschillen in grond is het te hopen, dat we niet het beeld te zien krijgen van min of meer "opgejaagd" door enkele"vluggers". In 't algemeen moeten we stellen dat het zaai-pootbed in zo klein mogelijk aantal bewer kingen klaargemaakt behoort te worden en het aantal sporen tot een minimum te beperken. Goede vlakligging en een gelijkma tige bewerkingsdiepte zijn een vereiste. In verband met de vochtvoorziening is het in takt houden van een voldoende be- zakte onderlaag belangrijk. Een goede vochtvoorziening is van essentieel belang. Verder is het belangrijk om onkruidbestrij- ding toe te passen in de wintergranen. Hierin zijn vele moge lijkheden, die ook in een volgend jaar voor de teelt van een ander gewas, waarin chemische onkruidbestrijding moeilijker of riskanter is, tot een nuttig effekt kunnen resulteren. Hopelijk kunnen we dit voorjaar de nodige zaaipootwerkzaamheden on der gunstige omstandigheden uitvoeren! veelheden in de grond aanwezige N zou nog veel meer moeten geschieden om de N-gift zojuist mogelijk te bepalen. Geleidelijk aan kan een wat duidelijker totaal beeld gevormd worden van het dit jaar uit te voeren bouwplan. Het is vrijwel niet aan te nemen dat de oppervlakte aardappelen zal uitbrei den, een kleine afname lijkt niet eens zo onwaarschijnlijk. De oppervlakte suikerbieten zal iets kleiner blijven. Van twee ge wassen t.w. uien en blauwmaanzaad wordt een flinke uitbrei ding verwacht. Na het bekend worden van de aardappelvoor- raden is gedurende de laatste weken de prijs van de consump tieaardappelen vrij drastisch gedaald. Voor fijnere partijen maar vooral ook voor partijen met veel glas zal het nu moeilijker worden om deze onder druk van grotere voorraden en met dalende prijzen te plaatsen. In enkele weken tijds is de belangstelling voor het gebied "Yerseke Moer" wel erg sterk toegenomen. Misschien zelfs wel in een beangstigende vorm! Het zou nu wel eens kunnen zijn dat de belangstelling van anderen zo groot wordt dat diegene die van de opbrengsten van deze grond in dat gebied moeten leven vrijwel niets meer in de melk te brokkelen hebben. Dit is echt niet datgene waarvoor de jonge ondernemers in dit gebied een flinke ruk aan de bel voor een ruilverkaveling hebben gegeven! heden toch weer een uitzonderlijke winter geweest. Veel heeft het niet gevroren, daarentegen is er behoorlijk wat neerslag gevallen. Ook de wind liet verstek gaan, want niet één keer hebben we dijkbewaking gehad. (Dat behoeft niet te betekenen dat wij er al zijn want in 1943 kwam op 6 april het water ook tot aan de kruin van de dijk). Moeten we na zo'n winter konstate ren, dat de grond echt slecht is? Nu, zo is het ook niet. 't Is niet als in 1976, maar toen was de struktuur ook geweldig en zo'n struktuur zullen we ook niet dikwijls meer meemaken. De eerste druk is echt niet beroerd en dan zijn we in eerste instantie alweer dik tevreden. Wanneer het zover is, dat de boer gaat uitrukken, dan is er geen houden meer aan. Eerst gaan de heel ongeduldi- gen, daarna de iets minder haastigen, dan degenen die beginnen omdat de buurman ook al druk doende is en dan volgen dege nen die weloverwogen gaan beginnen en dan is er ook nog een categorie die het heel kalm aandoet. Meestal ligt er tussen de diverse categorieën een verschil dat varieert van enkele uren tot enkele dagen. Temperament en leeftijd zijn mede bepalend! Ieder voorjaar wanneer de boer over zijn velden loopt en hij gaat het zaad aan de aarde toevertrouwen, dan denkt hij ook weer aan de oogst. Wat zal er straks van terechtgekomen zijn? Hoe zal de wasdom zijn? Je kan het nog zo goed doen toch is het ein dresultaat niet altijd van tevoren te bepalen. Met de ontwikke ling van de prijzen, zoals die nu worden voorgesteld is één ding zeker, die kant moet het niet uit. Want dan gaat het niet goed. Naast een goed voorjaar en een mooi groeiseizoen moet het eindresultaat ook door een redelijke prijs worden goedgemaakt! Daar heeft ieder in 1977 recht op, ook de boer! - Men moet met de gevonden waarden rekeniné houden met de vorm en de sortering van het pootgoed. - Een goede rug bestaat uit goed verkruimelde grond welke tijdens de oogst goed is uit te zeven. - Hoogte minimaal 20 cm, afgeronde zijkanten en een enigs zins ronde bovenkant. - Zorg bij de rijenfrees voor een goede aanspanning aan de trekker. Zowel in lengte als in breedterichting moet de machine horizontaal zijn afgesteld. - Mate van verkruimeling is te regelen door de rijsnelheid en toerental van de frees-as. Ook door de afstand tussen de aa- naarders en de freeselementen te regelen. - Poederfijne grond is voor het rooien niet nodig en voor de groei en eventuele verslemping ongewenst. Mede daarom is het noodzakelijk om trekkers met voldoende vermogen te gebrui ken, zodat ook voldoende snel kan worden gereden. Controleer het pootgoed regelmatig Het pootgoed is erg kiemlustig. Dit betekent dat de poters vroeg buiten in het licht geplaatst zullen worden om stevige kiemen te krijgen. Wees voorzichtig in een periode met nachtvorst. Houd, zo no dig, plaats vrij in de schuur om het pootgoed binnen te rijden. Sla niet in schuren op waar gas of poeder is gebruikt. Wees voorzichtig want uw pootgoed is een duur produkt. VEEHOUDERIJ EEN PROCES-VERBAAL KRIJGEN, is altijd vervelend. Dit zou U kunnen gebeuren als er na 1 april nog suiker- of voederbieten of resten waarop bladvorming voorkomt in of rond Uw gebouwen worden aangetroffen. Deze opruimverordening geldt voor geheel Noord-Brabant. Zorgt dat met ingang van I april alles geruimd is. De A.I.D. zal beslist de naleving op deze verordening kontroleren. OP HEEL WA TBEDRIJVEN is het rondom de kuilen een slordige boel. Modderpoelen zijn alleen te voorkomen door een verharding onder de kuilen aan te brengen. Als U dit gaat doen, wordt het wel tijd om te beginnen. Bekijk eerst goed waar deze verharding, en dus het kuilvoer, t.o.v. de bedrijfsgebouwen wordt opgeslagen. Beton is te duur en te hard om na een paar jaar weer te verwijderen. HEBT U WEL EENS BEREKEND hoeveel kunstmest U per jaar op het grasland verwerkt? Een kunstmestsilo kan voor de grotere bedrijven een medewerker zijn die arbeidsbesparing en arbeidsverlichting geeft. Bij een verbruik van 35 ton kunstmest per jaar geeft een silo al voordelen t.o.v. plasticzakken. Praat er eens over met Uw bedrijfsv oor lichter.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6