van racp kmwm REVEILLE en TAPTOE ideaal voor grasgroenbemesting SpOE SG/^r Bietenareaal op lager niveau. "Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald!" KAPELLE- -tel.01102-1441 De aardappelpootgoedprijzen Vollegronds groenteteelt in de belangstelling Op Noord-Beveland is de winterpauze weer achter de rug. De periode van werkzaamheden is weer begonnen met kunstmest- strooien. Het is moeilijk dit jaar de juiste gift te benaderen. De stikstofadviezen lopen uiteen van nul tot normaal. Vooral op percelen waar vorig jaar een slechte oogst aardappelen of bieten stonden, beschikken nog over een grote voorraad stikstof. Het - bouwplan zal wel erg gewijzigd worden, wellicht een uitbreiding naar uien en misschien ook maanzaad. Er zullen ongeveer 100 ha minder bieten worden gezaaid. De teleurstellende resultaten van de afgelopen jaren zijn daar wel debet aan. In het versche nen rapport van produktieniveau en bodemvruchtbaarheid is ook duidelijk aangetoond dat we de verkeerde richting uitgaan met dit gewas. De werkgroep van het genoemde rapport is dan ook erg blij dat er in Noord-Beveland proeven zullen worden aangelegd. Dit was slechts mogelijk door medewerking van het C.A.R. Suikerindustrie, I.R.S. en natuurlijk ook de deelnemen de bedrijven. Het is de bedoeling dat de proeven weer enkele jaren liggen. Daarna is het misschien mogelijk een oplossing te geven voor de problemen in de bietenteelt. Deze resultaten kunnen ook gebruikt worden in de rest van ons gebied, het hele Zuid-Westen. Het is ook erg belangrijk dat we bieten kunnen blijven telen; met goede opbrengsten is het toch nog altijd een goede steunpilaar voor ons bedrijf. Maar alleen met hoge op brengsten en een hoog suikergehalte blijft het interessant. Nu het voorjaarswerk begint is het vergaderseizoen ook weer achter de rug. Een van de laatste vergaderingen was de algemene vergadering van onze kring. Speciale gast was de Z.L.M.voor zitter Doeleman. We dachten dat het erg goed was dat hij in onze kring zo spoedig na zijn benoeming een inleiding over aktuele landbouwproblemen heeft gehouden. Onze kring staat bekend als zeer kritisch. De kennismaking is goed verlopen. De kringvoorzitter en algemeen voorzitter signaleerden dezelfde problemen. Wel is er een duidelijk verschil in aanpak. Dit hoeft helemaal niet verkeerd te zijn. Samen kunnen ze misschien oplossingen bewerkstelligen die aanvaardbaar en bevredigend zijn voor ons allemaal. Als we vanuit Tholen en St.Philipsland deze bijdrage schrijven zal menig boerenhand gaan jeuken om met de werkzaamheden te gaan beginnen. Zaterdag lag de grond al mooi grijs, vooral dan de zwaardere-grond. Waarschijnlijk zal het mooier lijken dan het in werkelijkheid is. Zo was het ook vorige week met de nachtvorst. Een morgen ging het goed maar toen was het ook gebeuïd! Degene die z'n geplande werk toch doorzette, toen de vorst uitbleef, zit nu met flinke sporen, zoals we dat hier en daar zagen en dat was toch bepaald nog niet nodig. Dan geldt nog altijd het spreekwoord: "Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald!" Temeer daar we tegenwoordig als de grond eenmaal goed is in zeer korte tijd toch veel werk kunnen verzetten. In onze regio zijn deze winter heel wat N monsters genomen op percelen wintertarwe. Het advies is inmiddels bekend gewor den. Percelen waar vorig jaar aardappelen stonden behoeven geen of nauwelijks stikstof bij de aanvang van het groeiseizoen. Alleen later een overbemesting van 60 kg N. Een advies dat nogal sterk afwijkt van de tot nu toe gevolgde praktijk. Zo zijn we in slechts enkele jaren van alles in 't vroege voorjaar tot helemaal niks in 't vroege voorjaar gekomen! Al is dit laatste dan wel een gevolg van het uitzonderlijk droge jaar 1976. Toch zullen we er rekening mee moeten houden dat de monsters meestal in januari zijn genomen en dat de maand februari flink wat regen heeft gebracht, waardoor nog wel wat N zal zijn uitgespoeld. En als we ons oor goed te luisteren hebben gelegd zal de praktijk het advies wel volgen, zij het dan dat men op tarwe in aardappelland toch wel een lichte bemesting zal geven in het vroege voorjaar. Hier en daar gaan er stemmen op dat er nog al glas voorkomt in de pootaardappelen en dan met name in de kleine maten, wat wel begrijpelijk is. Of hier de angst de moeder van de gedachte is weten we niet al is het niet denkbeeldig, zeker wanneer het pootgoed afkomstig is uit streken die vorig jaar erg van de droogte hebben geleden. Om hieromtrent zekerheid te krijgen is echter niet zo moeilijk. Men dompelt een aantal aardappelen in een emmer pekel en dan kan men het percentage aanwezig glas zo ongeveer vaststellen. Hopelijk valt het allemaal nogal mee, want anders kan het wel veel narigheid geven. advertentie 1M De pootgoedmarkt loopt langzamerhand teneinde. De prijzen dalen regelmatig. De goedgekeurde oppervlakte oogst 1976 was ca. 25.400 ha. De opbrengst per ha lagen echter beneden het normale niveau. Alhoewel de totale export van pootgoed nog niet bekend is lag deze volgens gegevens van de Pootaardappel Contact Commissie per 15 februari '77 reeds op ruim 336.000 ton tegen 275.000 ton per 29/2/76 en een totale export van ruim 300.000 ton over 1975. De gemiddelde exportprijs per 15/2/77 franco grens bedroeg bijna 133,— per 100 kg tegen ca. 80,— per 29/2/76 en 47,- per 15/2/75. Uit de gegevens blijkt tevens het opvallend grote exportkwantum van bijna 104.000 ton per 15/2/77 naar Frankrijk tegen gemiddeld ca. 60.000 ton in de twee voorgaande jaren. Redenen dat daar de pootgoedteelt door een omvangrijke virusinfektie grotendeels is mislukt. Het is een goed initiatief om op Noord-Beveland een aantal jaren een bietenproefveld aan te leggen. Alleen door onderzoek kan men tot betere resultaten komen. Bovendien zijn de bevindingen voor het hele Zuid-Westen van belang. Uit de Praktijk Het vergaderseizoen is op Walcheren ook weer vrijwel achter de rug. Op velerlei gebied zijn er ook deze winter weer bijeen komsten gehouden, teneinde de aan de orde gestelde proble matiek te bespreken, meestal voorafgegaan door een soms vrij lange inleiding. Voor de meeste bijeenkomsten was de belang stelling goed. Het was mogelijk op velerlei terrein, zowel tech nisch als economisch en ook sociaal-maatschappelijk weer de nodige kennis te vergaren. Er komen steeds nieuwe ontwikke lingen en inzichten. Het is goed om hiervan tijdig kennis te nemen teneinde niet teveèl achter te komen. Voor sommigen zal de verworven kennis er toe kunnen bijdragen, dat er bij de bedrijfsvoering de meest juiste beslissingen kunnen worden ge nomen. Anderen zijn mogelijk nog meer aan het denken gezet o.m. wat betreft de toekomstperspectieven van hun bedrijf. Dit zou er toe kunnen leiden dat er nog meer informatie gewenst is over bepaalde aspekten die de gehele bedrijfsvoering raken. Op het veld valt er nog niet veel te beleven. We zagen enkele collega's bezig met het doorspuiten van de drains. Een zeer nuttige bezigheid in deze tijd van het jaar. We hebben zo de indruk dat de beschikbare apparatuur voor dit werk in ons gebied wel wat aan de krappe kant is. De grond begint al wat grijze kopjes te vertonen zo af en toe. Toch is de grond kort onder de oppervlakte nog nat. We zullen toch wel wat geduld moeten opbrengen dit voorjaar. Het leek erop dat we nog wat flinke nachtvorsten kregen, maar het is er bij een gebleven. Bovendien hebben we de eerste twee maanden van dit jaar ruim 50 mm neerslag meer gehad dan vorig jaar. Het weertype is niet erg drogend tot op heden. We zullen eerst wat "noors" weer moeten hebben om de grond wat droger te krijgen. Op het grasland kan nu ook de stikstofmeststof worden ge strooid. De temperatuursom is nu zodanig hoog dat er direkt effekt van de bemesting kan worden verwacht. Wanneer straks de koeien weer op een redelijk tijdstip over voldoende mals gras kunnen beschikken is dat gunstig t.a.v. de krachtvoeraankopen, dus kostenbesparing. De wintergewassen zijn de winter goed doorgekomen. Op vele percelen staat de wintertarwe aan de dikke kant. De winterbloemkool begint ook al te groeien. Bin nen niet al te lange tijd zullen we weer kunnen genieten van deze lekkere groente. Door de nodige zorg aan het gewas te besteden moet getracht worden een kwaliteitsprodukt te leveren. Er is een bijeenkomst geweest om na te gaan of er mogelijkhe den zijn en interesse is voor de tëelt van vollegrondsgroenten. vooral op die bedrijven waar met de melkveehouderij is gestopt. Om de teelt van vroege aardappelen, winterbloemkool en prei eens wat nader te bekijken in groepsverband hebben zich li personen opgegeven. Voor de teelt van winterpeen, witlofwor tels en trek van witlof geven zich 13 personen op. Mogelijk dat deze bijeenkomst er toe leidt dat de teelt van deze produkten wat meer bekendheid krijgt en vooral mag leiden tot een beter inkomen voor de telers. Wanneer er nog meer personen zijn die interesse hebben voor de teelt van vollegrondsgroenten dan kunnen ze zich hiervoor aanmelden bij de veiling te Middel burg. Zojuist bereikt ons nog een reaktie n.a.v. het artikel in de P.Z.C. van maandag 7 maart waarin enkele voormannen van de land bouworganisaties hun mening geven over het verschijnsel -part-time boeren. De reaktie was als volgt: mag een werknemer ook nog streven naar enige bijverdienste middels een stukje land. Hij had graag full-time boer willen worden, maar dat is hem zoals meerderen niet gelukt. De boeren willen wel aanvulling van hun inkomen door het toelaten van kamperen op de boerderij, maar aanvul ling van inkomen voor een werknemer is er niet bij. We hopen in een volgende bijdrage aan deze rubriek nog eens terug te komen op het verschijnsel parttime boeren. Er zitten verschillende facetten aan dit verschijnsel,. Voor enige vrijheid in dat zouden we nu toch al bijvoorbaat willen pleiten. In de vorige rubriek hebben wij vermeld dat het gewenst was. dat er een duidelijke uitspraak komt wat betreft het onderhoud van de wegsloten van het wegschap Walcheren. Ons is er door het waterschap Walcheren op gewezen dat er een duidelijke uitspraak is, namelijk in het reglement van politie op waterbe heersing en waterkering in Zeeland. Het komt er dan op neer dat de inhoud van dat reglement door vele aangelanden aange vochten wordt. Het is dus zaak de inhoud hiervan te wijzigen zodat dit meer in overeenstemming is met de wensen van de aangelanden. •- o Op vrijdag 4 maart hebben we in onze provincie al de eerste bieten van oogst '77 zien zaaien en de volgende dag werd op meerdere plaatsen reeds gerst en zomertarwe ingezaaid. Deze aktiviteiten vonden plaats op vrij gemakkelijke grond en de felle wind met volop zonneschijn zorgde voor het welslagen van dit vroege gebeuren. Opvallende was, datde ondergrond toch nog vrij nat was en daardoor erg aankleefde aan de werktuigen. Een precisie zaairnachine kan onder dergelijke omstandigheden geen goed werk leveren en dat is bij het op eindafstand zaaien toch wel een risiko waar we niet zonder meer aan voorbij mogen gaan. Over het algemeen is de struktuur van de grond heel goed en piasvorming komt slechts sporadisch voor. Grond in deze con ditie houdt het regenwater echter beter en langer vast en juist daarom zullen we vooral op de zware grond wat extra voor zichtig moeten zijn. Afgelopen winter is er nog heel wat ploegland met de cultivator voorbewerkt. Qua ligging was dat niet direkt noodzakelijk, maar qua onkruidbezetting was het op veel percelen beslist urgent. Deze ingreep is geslaagd te noemen, want de onkruidbezetting is er vrijwel tot een minium door teruggebracht. Andere percelen waarop geen voorbewerking is uitgevoerd zien soms groen van het onkruid en daar zal het een hele opgave zijn om deze che misch weer schoon te krijgen. Met een afbrandmiddel is wel heel wat te bereiken, maar jammer genoeg hebben grote zaadon kruiden al vroeg een goed ontwikkeld wortelgestel en daardoor een heel goed herstellingsvermogen. Van grote duist is ook deze nare eigenschap maar al te goed bekend. Wanneer we thans onze tarwepercelen controleren op onkruid, dan komen we tot de conclusie dat dc in het najaar toegepaste bodemherbicide uitstekend heeft gewerkt. Praktisch geen zaa donkruid is er te vinden en wat er nog staat is wat kleefkruid en ereprijs. Eigenlijk hebben we op het moment van spuiten in onzekerheid geleefd of er vanwege de extreme droogte nog residuen van toegepaste middelen op de voorvrucht in de grond waren achtergebleven. Van eventuele nawerking van deze mid delen hebben we niets gemerkt en de vraag rijst of we thans na de regenrijke maand van februari niet met een geruster hart wat vrijer kunnen zijn in onze beslissingen om wat vroeger groen- bemesters in te gaan zaaien. Op de verpakking van de middelen staat in de gebruiksaanwij zing duidelijk vermeld hoe en wanneer we de middelen kunnen toepassen. Het is dus geheel volgens recept, maar de ervaring leert, dat de omstandigheden nadien wel het meest beslissend zijn voor het verlangde resultaat. De weersomstandigheden en de groei spelen hierbij dikwijls een grote rol en daar hebben we zelf weinig invloed op. Zo is het eigenlijk wonderlijk hoe goed de chemische onkruidbestrijding tegen kweek in de stoppel vo rig jaar is gelukt. Volgens het boekje klopte het toepassen onder de uitzonderlijke droge omstandigheden in het geheel niet. Dc goede werking kunnen we voor ons gevoel alleen maar toe schrijven aan het groeizame weer nadien gedurende een heel lange periode. Uitzonderingen zullen er wel steeds blijven, maar het constateren daarvan is al een goede zaak. Controleren te velde blijft daarom geboden en lóónt de moeite zeker. Straks bi j de inzaai en de opkomst van vooral de fijnzadige gewassen is het veelal heel moeilijk om het zaad onder de grond te vinden. Het vooraf kleuren van deze zaden zou de controle heel wat ge makkelijker maken. Een boer moet dikwijls in en onder dc grond kijken en daarbij ervaart hij, dat goede grond niet gauw te duur is en zeker niet als ze vlak onder de "klok" is gelegen, want zo was het vroeger en zo zal het wel altijd blijven. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5