ZO SPRAK T DE RECHTER^/ z.l.m. D e rechtspraak leert ons dat wanneer het land enkel zaaiklaar of soms ook, op kosten van de gebruiker, ingezaaid - door de boer wordt opgeleverd, zonder dat hij verder nog werkzaamhe den van betekenis verricht, er ontegenzeggelijk sprake is van een pachtovereenkomst. De verpachter van zaaiklaar land moet bij de Grondkamer vooraf goedkeuring vragen om een pachtove reenkomst voor korte duur aan te mogen gaan. Deze goedkeu ring kan echter alleen verkregen worden voor bepaalde teelten. Deze zijn: Uien, pootaardappelen, gladiolen en wijnpeen. Hierbij moet nadrukkelijk opgemerkt worden dat de verhuurder zelf landbouwer moet zijn terwijl een dergelijke 1-jarige verhuur moet passen in het bouwplan. Bij pootaardappelen moet het ook nog gaan om aardappelen die aan keuring zullen worden onderwor pen Nogmaals: de algemene regel komt altijd neer op pacht behalve de bovengenoemde uitzonderingen. Maar dan moet er wel vooraf goedkeuring verleend zijn. D e zuivere inscharingsovereenkomst is geen pachtovereen komst daar inscharing een vorm van beweiding is die louter op vruchttrekking is gericht. De pachter weidt zijn vee zelf, de eigenaar van ingeschaard vee laat het door de inschaarder doen. Dat houdt in dat de inschaarder (dus de eigenaar van het land) met de zorg voor het land en vee belast is. Verder zal hij in het algemeen bepalen hoeveel dieren er geweid mogen worden. Ook zal bij een zuivere inscharingsovereenkomst de afgespro ken prijs afhankelijk zijn van het aantal dieren dat er geweid wordt. Zijn deze aspekten bij een bepaalde inscharingsove reenkomst niet of slechts gedeeltelijk aanwezig dan kan dat een aanwijzing zijn die op pacht duidt. I n verband met de aanstaande pensionering van de Heer Kor- teweg besloot het Hoofdbestuur tot algemeen sekretaris van de Z.L.M. te benoemen Mr. J. Oggel en tot 2e sekretaris de heer R. Hoiting. Tegelijk hiermee werd besloten tot een nieuwe indeling van de rayons van de sociaal-economische voorlichting. Brabant wordt nu 1 rayon terwijl ook Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland tot één rayon zullen worden samengevoegd. In diskussie is ook een herstrukturering van de Z.L.M.-cie's, waarbij gestreefd wordt naar kleinere en meer werkbare een heden. Het dagelijks bestuur zal op de volgende vergadering met een afgerond voorstel komen. Het Hoofdbestuur ging voorts akkoord met een nieuwe opzet van de kontraktteelt be geleiding in de akkerbouw. Gestreefd wordt naar een nieuwe binding aan de CLO's. Binnenkort zullen daarover definitieve besluiten genomen kunnen worden. Op de Hoofdbestuursver gadering was voor het eerst aanwezig de heer L.J. van Gastel de nieuw gekozen voorzitter van de Kring Schouwen-Duiveland, de heer G.J. de Jager is onlangs gekozen als voorzitter van de Deel II Pacht en andere rechtsvormen van grondgebruik Pacht en verhuur van los land ZUIVELBOND FNZ VINDT EUROPESE PRIJSVOORSTELLEN ONAANVAARDBAAR Nieuwe werkwijze kalverschetsen EEN WEEK 'VEILIGE LANDBOUW' DE LANDBOUW IN DE GEMEENSCHAP IN 1976 V erhuur van los land voor landbouwkundige doeleinden zal door de Pachtkamer in principe altijd als pachtovereenkomst worden beschouwd. Vermits natuurlijk ook aan de beide andere elementen van de pachtovereenkomst voldaan is t.w.: een te genprestatie en het in gebruik verstrekken van het land aan de "huurder" c.q. pachter. Beslissend is hier de kontraktsinhoud, waarbij niet zozeer de aard van het objekt (weiland of tuin- bouwgrond) de doorslag geeft, maar wel het overeengekomen doel van het gebruik (uitoefening van de landbouw of niet). Het verschil tussen pacht en huur is dus dat de pachtovereenkomst gericht is op uitoefening van de landbouw en de huurovereen komst niet. Daarom is de verhuur van land voor een sportterrein geen pachtovereenkomst. Soms echter sluiten partijen in dit verband toch een zgn. "huu rovereenkomst" af waarbij dan meestal door de "verhuurder" een hogere prijs wordt bedongen. Moeilijkheden ontstaan er wanneer de "huurder" bij de Pachtkamer de schriftelijke vast legging van die huurovereenkomst als pachtovereenkomst vor dert. Legt de Pachtkamer die pachtovereenkomst vast dan heeft dat als gevolg dat de "verhuurder" aan een pachtovereenkomst gebonden is die meestal voor de wettelijke duur zal gaan gelden (hoeve 12 jaar, los land 6 jaar) en dat de "huurder" ook de eventueel teveel betaalde "huur" kan terug vorderen. Het volkstuinkontrakt is wel een huurovereenkomst omdat er hier geen bedrijfsmatige uitoefening van de landbouw is. Pacht en verhuur van zaaiklaar land Wanneer de boer na de inzaai echter nog de voornaamste be werkingen aan de grond verricht, en de wederpartij slechts de zorg heeft voor het inoogsten (vruchttrekking) is er daarentegen geen sprake van een pachtovereenkomst doch van een zgn. "teeltkontrakt". Het verschil tussen een teeltkontrakt (wat dus geen pachtovereenkomst is) en de verpachting van zaaiklaar land moet men dus zoeken in de omvang van de werkzaamheden welke door de huurder c.q. pachter moeten worden verricht na het tijdstip waarop de grond ter beschikking is gesteld. Van geval tot geval zal derhalve bezien moeten worden of er van pacht sprake is. Het ter beschikking stellen van land voor het telen van b.v. zilveruien, waarbij de huurder van de grond meestal bijna alle werkzaamheden verricht zoals b.v. zaaien, spuiten van de grond en het oogsten van de uien, zal dus wan neer de Pachtkamer daarover te oordelen krijgt, als pachtove reenkomst worden aangemerkt. In de praktijk doen zich daarover in het algemeen geen moeilijkheden voor omdat de "huurder" de zilveruienfabriek) meestal geen belang heeft bij een schriftelijke vastlegging van deze pachtovereenkomst. Het is natuurlijk wel ontduiking van de Pachtwet aangezien de "verhuurder" meestal een hogere "huurprijs" voor het verhuren van zijn grond zal vragen dan toegestaan is. Pacht en de verkoop van gewas op stam De verkoop van nog te telen gewassen tegen een bepaalde prijs, is een rechtsfiguur die de pacht zeer dicht nadert. Onder deze figuur vallen o.a. de zgn. "grasverpachtingen", de zgn. "boom gaardverpachtingen" verkoop van fruit op stam) en de "verkoop van op steel" staand riet. Ook komt deze figuur in de akkerbouw veel voor, men denke aan b.v. aardappel- en uien- kontrakten. Deze overeenkomsten kunnen in het algemeen niet als pachtovereenkomst worden aangemerkt omdat de overeen komst enkel tot vruchttrekking strekt en niet tevens tot gebruik van de grond. De koper van het gewas op stam heeft meestal niet de zeggenschap over de exploitatie en ook niet de zorg voor het land en het gewas. Pacht en inscharingsovereenkomst Een algemene regeling valt ook hier niet te geven. Het hangt iedere keer weer af van de inhoud van een bepaalde overeen komst zoals die uit een eventueel kontrakt en uit de feitelijke omstandigheden is op te maken. Volgende week zal in de rubriek besproken worden waarom het voor partijen belangrijk is om te weten wanneer de door hen af te sluiten overeenkomst een pachtovereenkomst is. Mr.S.M.Vermuë Solidair met veehouders De prijsvoorstellen van de Europese Commissie, die voor de Nederlandse melkveehouderij op een prijsbevriezing neerkomen, bieden geen enkele compensatie voor de gestegen kosten. In de Europese Gemeenschap wordt namelijk de kostenstijging voor de melkproduktie geraamd op cica 7% en voor NEDERLAND ZELFS NOG BELANGRIJK HOGER, VANWEGE DE HARDE GULDEN EN DE RELATIEF HOGE LONEN. De FNZ meent dat ook de Nederlandse melkveehouders het recht hebben op voldoende mogelijkheden om de kostenstijging terug te verdienen. Bij de huidige prijsvoorstellen rest de melk veehouders geen andere mogelijkheid dan produktieverhoging, waar dat nog mogelijk is. Vooz vele veehouders betekenen deze voorstellen derhalve een belangrijke inkomensverlaging. De FNZ acht dit uit elk oogpunt onaanvaardbaar. De kostenprijsontwikkeling van het zuiveipakket is tot nu toe belangrijk beneden de algemene stijging van de kosten van le vensonderhoud gebleven. De ENZ blijft dan ook van mening, dat de consument tenminste de kostprijs voor zuivelprodukten dient te betalen. Het oogmerk van de Europese Commissie, om een beter even wicht op de zuivelmarkt te bereiken, dient naar oordeel van de FNZ niet te worden nagestreefd door een prijsbevriezing. Een beter evenwicht op de Europese zuivelmarkt moet vooral tot stand komen door herstructurering van de Europese melkvee houderij, waartoe reeds voorstellen zijn uitgewerkt. Mededeling van fok- en controlevereniging! De Provinciale Stichting voor de Rundveeverbetering te Tilburg en de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren te Boxtel zijn, met betrekking tot het gecoördineerd schetsen, tot de volgende nieuwe werkwijze overeen gekomen: a. de controleur van de fok- en controlevereniging zal voortaan alle runderen, op alle bij de fok- en controlevereniging aange sloten bedrijven schetsen. Ook aangekochte runderen zonder schets moeten dus door de controleur worden geschetst. b. de bedrijfsvoorlichter van de Gezondheidsdienst zal voortaan slechts 1 x per jaar op de fokverenigingsbedrijven komen voor inventarisatie; en dus niet meer voor het schieten van runderen. Naar aanleiding van deze overeenkomst worden alle veehou ders die lid zijn "van een fok- en controlevereniging vriendelijk, doch dringend verzocht om regelmatig alle kalveren die worden aangehouden, direkt na de geboorte bij de controleur op te geven. De controleur zal dan deze kalveren tijdig (binnen de daarvoor gestelde tijd) schetsen. Indien de opgaven voor schetsen tijdig worden gedaan (binnen 2 dagen na de geboorte) zullen de afstammingsgegevens meestal ook volledig ingeyuld kunnen worden. Officiële afstammingsgegevens zijn immers niet alleen intern voor het bedrijf, maar ook voor derden, van veel waarde. Laat dus al Uw kalveren die worden aangehouden door Uw controleur schetsen, en geeft ze hiervoor tijdig op! De Europese Commissie gaat een speciale Europese veilig- heidsweek in de landbouw organiseren. Ze doet dit omdat ze van oordeel is dat de voortdurend toenemende mechanisatie in de landbouw plus het intensief gebruik van pesticiden en insec ticiden de landbouw steeds gevaarlijker maakt. Negen miljoen actieve Europese landbouwers en hun gezinnen staan dagelijks bloot aan gevaren die hun voorgangers niet kenden, zo meent de Commissie. Daarom komt er een speciale Europese veiligheidsweek voor de landbouw onder het motto 'de Europese Gemeenschap voor een landbouw zonder arbeid songevallen'. Die zal (van 2 tot 8 mei) gehouden worden in samenwerking met de regeringen van de EG-lidstaten en de landbouworganisaties. In 1974 werd ook zo'n actie gevoerd die toen veel succes gehad heeft. Het Bureau voor Officiële Publikaties der Europese Gemeen schappen heeft voor de tVveede maal het verslag gepubliceerd over "de situatie van de landbouw in de Gemeenschap". Het verslag is in de zes officiële talen van de Gemeenschap verkrijgbaar (Deens, Duits, Engels, Frans, Italiaans en Neder lands). Het kan verkregen worden bij het Bureau voor Officiële Publikaties der Europese Gemeenschappen, Postbus 1003, Luxemburg, en bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijnstraat 1, Den Haag. VERSLAG HOOFDBESTUUR 7 MAART 1977 Tuinbouw In zijn tuinbouwoverzicht stelde de heèr M.J. Goud dat de interventieregeling op de helling moet. Want voor de huidige interventieprijzen zijn er in Italië, in bepaalde gebieden, telers die rendabel kunnen werken. Ook het derde landenbeleid moet grondig worden herzien. Zo het nu gaat lijkt het nergens op. Het is wel duidelijk dat in Brussel het konsumentenbelang óók voorop lijkt te staan. De prijzen van de glasgroenten zijn de laatste tijd bevredigend, alleen een verhoogd aanbod kan de prijs drukken, als we verder in het voorjaar komen. Ook de prijzen van witlof en prei bleven goed. De kwaliteit van de aangevoerde spruiten loopt terug, terwijl ook de prijs afbrokkelt. Volgens het Produktschap zou er in februari nog een derde deel van de totale Nederlandse oogst in voorraad zijn. De afzet verloopt stroef, met steeds lagere prijzen, vooral voor de kleinere maten. Vergeleken met vorig jaar was er in februari 1% meer voorraad van appelen aanwezig. Vooral Golden Delicious is er nog veel. Wanneer de partijen niet geel zijn verloopt de afzet redelijk, wanneer de kwaliteit en de maat tenminste voldoen aan de vraag. Veel partijen Golden zijn te rijp geoogst, zodat de kwaliteit maar matig is. Voor peren geldt dit eveneens, alleen de goede kwaliteit maakt prijs. Het lijkt er op dat er heel wat hektares fruit zijn gerooid. Vooral oudere opstanden en kleinere percelen. Er is weinig nieuwe aanplant zodat voorlopig het toekomstige aanbod, vooral van Golden wat af zou kunnen nemen. Of dit ook verder in Europa het geval zal zijn moet nog worden afgewacht. De prijsvorming van de gladiolen is veel te laag. Met uitzonde ring van blauw en geel is er een afbraak situatie. Dit drukt een stempel op de voorverkopen. 4 Beleidsvisie Het Hoofdbestuur wijdde een 2e bespreking aan de "Be leidsvisie Land- en Tuinbouw" van het Landbouwschap. De indruk bestaat dat deze nota geschreven is vanuit een maat schappijvisie die de onze niet is. Zo wordt bv. een mini mum-inkomen-garantie welhaast opgedrongen terwijl ons standpunt is dat een dergelijke maatregel tot het uiterste beperkt dient te blijven. Het Hoofdbestuur van de Z.L.M. kiest voor een beleid dat gericht is op alle bedrijven met een aksent op die bedrijven die duidelijke ontwikkelingsmogelijkheden hebben. Bij dit alles zal een voldoende markt-, prijs- en fiskaal beleid voorop moeten staan. De bespreking van de nota zal met name voor de sektoren op de volgende Hoofdbestuursvergadering worden afgerond. Sekretariaat Kring Altena/Biesbosch. Beide heren werden door de voorzitter van de Z.L.M. gefeliciteerd met hun benoeming. Ook waren er felicitaties voor de heer Ir. H. Sytstra die per 1 maart is benoemd als konsulent van het niéuwe konsulentschap voor de Tuinbouw Goes-Barendrecht. OP DE HOOFDBESTUURSVERGADERING VAN 7 MAART 1977, WAREN VAN HET D B. AANWEZIG A.J.G. Doeleman voorzitterS. de Visser (vice-voorzitter); A. Korteweg (algemeen-sekretaris); Mr. J. Oggel (sekretaris). De kringen werden vertegenwoordigd door: L.J. v. Gastel (kring Schouwen-Duiveland); M.C.J. Kosten (kring Tholen-St. Philipsland); H.C. v.d. Maas (kring Noord-Beveland); J. Nieuwenhuijse (kring W. Zuid-Beveland); K. Dees (kring O. Zuid-Beveland); C.J. Almekinders (kring W.'Zeeuws-Vlaande- ren); A. v. Hoeve (kring Axel); J. Scheele (kring Hulst); W. v. Veldhuizen (kring O. en M. Brabant); B.H. Maijers (kring Langstraat); G.J. de Jager (kring Altena-Biesbosch); M.J. Goud (tuinbouw); P.A. Hoogenboom (tuinbouw); J.M. v. Heijst (vee houderij); C. de Visser (veehouderij) L. v. Gastel (P.J.Z.). Van de adviseurs waren er de heren: Dr. Ir. C. W. C. v. Beekom en Ir. L. Eelkema. De Z.L.M. instellingen en sekretariaat, werden vertegenwoordigd door: J. Markusse; R. Hoiting; G. Paauwe; W.C. Sinke; R. v. Wezel en J.C.B. Priem.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4