PATENTKALI I I n de ontstane vakature in de financiële commissie werd voor zien door benoeming van de heer C.Bal te Wilhelminadorp. Als bestuursleden werden herkozen de heren A.P.Timmers te Kun- dert en J.J.Timmers te Fijnaart, die beiden periodiek aftredend waren. De heer C.P.L.de Jager te Rilland-Bath werd door het bestuur van de Z.L.M. eveneens herbenoemd als bestuurslid van de O.Z.H. D agelijks ontvangen wij een tiental aangetekende envelop pen a 4,25 porti per stuk; d.i. dus dagelijks/ 42,50 of per week 212,50 en per jaar 11.050,porti aan aangetekende brieven. In die enveloppen zitten dan vervallen groene kaarten, schade rekeningen, polissen, die vervallen moeten, gewone brieven etc. Allemaal post, die als normale brief verzonden kan worden met 55 ct. porti. D eze, nu bestaande maatregelen kunnen de investeringen bein- vloeden en ze doen dat ook, al is het misschien minder dan men soms denkt. Men krijgt deze tegemoetkomingen in de investerin gen onverschillig of er daardco'r arbeidsplaatsen bijkomen of ar beidsplaatsen tenietgaan. Het laatste is in deze tijd ongewenst en vooral daarom wil de regering en zij niet alleen, een ander systeem, waarbij meer gericht, gericht ook op de toename van de arbeid splaatsen, de investeringen bevorderd worden. De ideale meststof voor chloorgevoelige gewassen N u is het wel zo dat in het ontwerp uitdrukkelijk wordt voorge schreven, dat de regels, volgens welke de hoogte van de investe ringsbijdrage afhankelijk zal zijn van de ontwikkeling van de werkgelegenheid, bij de wet worden vastgesteld. Er is dus diskussie over mogelijk, ook in het parlement. Nogmaals Hagelverzekering Gunstig 1976 voor Hagelschade verzekering Walcheren 9Ezlm SEKRETARIAATSBENOEMINGEN orige week konden wij de verzekerden bij de O.Z.H. ver rassen met de mededeling, dat zij over 1976 liefst 30% van hun premie terug krijgen. Reden temeer om nogmaals aandacht aan de O.Z.H. te besteden. Nadere kennismaking voor de niet ver zekerden met deze puur Onderlinge kan het beste geschieden door middel van een verslag van de algemene vergadering, samengesteld door de direkteur de heer A.Korteweg. De Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering hield op 28 fe bruari jl. te Hoogerheide zijn jaarlijkse algemene ledenverga dering. De voorzitter de heer E.L.de Koeijer kon in zijn op eningswoord vaststellen dat het jaar 1976 in de geschiedenis van de onderlinge verzekering een unicum is geweest, geen enkel geval van hagelschade deed zich namelijk voor. Enkele andere onderlingen, waarmee in Hafimijverband wordt samengewerkt hadden echter wel schade, zij het beperkt. Deze schade kwam uiteraard ten laste van de pool, waarin ook met de Onderlinge Veenkoloniale Hagelverzekering wordt samengewerkt. Dit gunstig schadeverloop leidde er o.a. toe, dat de hei-verzeke ringspremie voor het jaar 1977 met 20% kon worden verlaagd. De rekening van de O.Z.H. van 1976 geeft een batig saldo aan van 244.975,81. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit batig saldo als volgt te bestemmen: a) 30% reduktie op de in 1976 betaalde premie, bjreservering van 30.000,voor te betalen vennoot schapsbelasting. c) storting van het overig bedrag (plm. 110.000,-) in het reservefonds. De lijst van schatters voor 1977 werd als volgt vastgesteld: R.den Engelse, Fijnaart (coördinerend schatter) K.Dees, Biezelinge B.C.den Engelse, Esbeek P.Lampert, Biggekerke K.A.van Langeraad, Kerkwerve J.K.Munters, Fijnaart C.W.Romijn, Ouwerkerk A.P.Timmers, Klundert R.J.Visser, Nieuwerkerk A.J.Wijtvliet, Dronten O.Bal, Oosterland G.J.de Jager, Werkendam J.J.Timmers, Fijnaart J.Scheele, Zaamslag Het besluit om het systeem van deelnemersrekeningen te beëindigen maakt statutenwijziging noodzakelijk, terwijl ook het huishoudelijke reglement dient te worden aangepast. De vergadering keurde de betreffende voorstellen goed, doch daar het vereiste quorum niet aanwezig was, zal op 25 april a.s. opnieuw een algemene ledenvergadering worden gehouden ter behandeling van de voorgestelde wijzigingen. Het aantal deelnemers van de Onderlinge Zuidelijke Hagelver zekering is nog steeds groeiende. Nieuwe deelnemers kunnen zich tot 1 mei a.s. melden bij het kantoor van de O.Z.H., Sta tionslaan 4 te Zevenbergen, (tel. 0168023730), het Landbouw- huis te Goes (O.V.M.) of bij de distriktsvertegenwoordigers van de O.V.M U weet er nu alles van! Vorige week publiceerden wij ook enkele tarieven. Tel uit Uw winst; ons schrijfblok ligt klaar! Fruithagelverzekering Als je de akkerbouwers al wijst op het hagelrisiko is het voor de hand liggend, dat wij dit risiko voor de fruittelers helemaal te riskant vinden. Bij de fruitteelthagelverzekering hebben wij het afgelopen jaar ook een gunstig jaar geboekt. Er moest geen naheffing betaald worden en dat is al heel wat. Restitutie was er ook niet bij en daaruit blijkt dan alweer hoeveel zwaarder het fruithagelrisiko weegt. Wij weten, dat de fruitprijzen niet over naar huis te schrijven zijn. Des te meer is het noodzakelijk om het hagelrisiko in de fruitteelt te verzekeren. De kosten daarvan zijn niet gering, gemiddeld zelfs het vijfvoudige van de premie landbouwge wassen. Wij komen op een later tijdstip op de noodzaak van een fruithagelverzekering terug. Bromfietsverzekering E/en dezer dagen spraken wij een verzekerde, die voor zijn 16 jarige zoon een bromfiets had gekocht van 1.600,-. Hij had de leverancier verzocht precies op de verjaardag deze bromfiets kant en klaar af te leveren. Deze leverancier,deed dit zeer gaarne en bij aflevering was de bromfiets voorzien van een plaatje en ontving papa het verzekeringsbewijs plus nota. En toen werd papa enigzins wakker. Behalve de kosten van de brommer was hij ook 290,- kwijt aan bromfietspremie. Dat vond papa toch wel veel; dat was hij nauwelijks kwijt voor zijn bij ons verze kerde auto. Op zijn wat voorzichtige vraag wat hij voor bedoelde bromfiets bij onze O.V.M. had moeten betalen kreeg hij ten antwoord 94,-, waarbij onze W.A. dekking dan nog veel hoger is n.l. 5 miljoen gulden! De goei& man schrok zich een hoedje en wij werden bijna boos*. Geef je daarvoor dan steeds voorlichting via het landbouwblad? Afijn, als hij 20.000 liter melk voor 1 cent meer kan afleveren of zijn vrouw 40 pakken koffie minder gebruikt is hij weer uit de ekstra kosten, 't Is toch te gek! Aangetekende brieven Het verschil tussen aangetekende stukken en gewone brieven is nl. te groot geworden om doodgewone korrespondentie aange tekend te versturen. Spaar Uw dure geld en stuur ons Uw iost per gewone brief, 't Is zonde van al die mooie, maar wel dure postzegels. Wie het kleine niet eert, is het grote niet weert! de L. De Maatschappij tot Onderlinge Hulp bij Hagelschade voor Walcheren, hield op donderdag 3 maart haar jaarlijkse Alge mene ledenvergadering, in café "Het wapen van Middelburg" te Middelburg. In het jaarverslag kon de sekretaris melding maken van een toename van het aantal leden-deelnemers. Er kwamen in 1976 geen sehademeldingen binnen, zodat geen schadever goeding moest worden uitgekeerd. Mede hierdoor, kon een re- duktie van 50% op de premieën worden gegeven. Een en ander tot volle tevredenheid van de aanwezigen, daar de premieën reeds laag zijn ten opzichte van andere hagelverzekeringsmaat- schappijen. In deze vergadering werden de heren M.J.de Vlieger, en H.J. Allaart. tot bestuurslid respektievelijk kommissaris herkozen. De gewassenaangiftelijst 1977. werd aangepast aan de aanbe velingslijst der HAFIMIJ. Daarin wordt met andere hagelver- zekeringsonderlingen samengewerkt. De zeer gun tige pre mieën voor ons werkgebied worden gehandhaafd, aldus het bestuur. V orige w eek schreven wij dat wij nog geen kennis hadden kun nen nemen van het ontwerp van de Wet investeringsrekening. Nu heeft de Staatsuitgeverij de stukken afgeleverd en was het dus nu mogelijk het ontwerp met de memorie van toelichting door te nemen. Men zal begrijpen dat alleen een eerste kennismaking mogelijk was en dat er verder op gestudeerd moet worden. In de toekomst komen wij er nog wel op terug. Nieuwsgierig mag een mens eigenlijk niet zijn, maar wij waren dat toch wel op één punt n.l. hoe nu in het wetsontwerp de investe ringspremie gekoppeld zou worden aan het grote doel van de wet, dat is om het aantal arbeidsplaatsen te doen toenemen en daardoor de werkloosheid te doen afnemen. Men weet waarover het gaat. Op het ogenblik krijgt de ondernemer die in gebouwen investeert daarvoor een belastingvermindering: de investeringsaftrek van 12% in het jaar van stichting of koop en in het daarop volgende Wegens het in mei bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd door de algemeen sekretaris de heer A. Korteweg, besloot het Hoofdbestuur in de op maandag 7 maart gehouden vergadering Mr. J. Oggel per I juni a.s. tot zijn opvolger te benoemen als algemeen secretaris der Z.L.M. Tevens besloot het H.B. de heer R. Hoiting per dezelfde datum als 2e sekretaris aan te stellen, met als standplaats Zevenbergen. Mr. Oggel trad twee jaar geleden als secretaris in dienst van de Z.L.M. Hij studeerde aan de Erasmus Universiteit te Rotterdam, is 29 jaar en gehuwd. De Dhr. R. Hoiting jaar, dus 2 x 12%. Voor andere duurzame produktiemifldelen, zoals machines etc. is dit 2 x 8%. Op gebouwen mag men bovendien nog een vervroegde afschrijving toepassen van in totaal 50%, met een maximum van 25% per jaar (of men als men vervroegd af schrijft een voordeel behaalt is voor de inkomstenbelasting niet zeker, maar wel mogelijk) Het nieuw ontworpen systeem komt er op neer, dat er bij investe ringen door ondernemers van meer dan f 2.000,per jaar vermin dering wordt verleend van te betalen inkomstenbelasting of ven nootschapsbelasting. Deze investeringspremies worden onderscheiden in investerings bijdragen en investeringstoeslagen. In principe hebben alle on dernemingen recht op de investeringsbijdragen, die korter en dui delijker ook basis-premies worden genoemd. De toeslagen, die eventueel bovenop die basis-premie gelegd worden, kunnen zijn voor bevordering of verbetering van kleinschaligheid bij het on dernemen en van de economische ontwikkeling in bepaalde stre ken van ons land. Bovendien kan de hoogte van de basispremie afhangen van de betekenis van de investering voor de ontwikkeling van de werkgelegenheid per onderneming. aar hoe wil men dat dan bereiken? Dat is de vraag waarmee wij zaten en waarop wij graag het antwoord hadden gehad! Het is heer Hoiting is 49 jaar, gehuwd, en heeft twee kinderen. Reeds in 1958 trad hij in dienst van de toenmalige Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw om er de jongerenorganisatie te leiden. Daarna volgde zijn benoeming tot Agrarisch Sociaal Voorlichter, later gewijzigd in Economisch Sociaal Voorlichter. In het begin was de hele provincie Noord-Brabant zijn werkgebied. Later, na de fusie met de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, werd zijn rayon West-Brabant en Schouwen-Duiveland. 28% kalium (K2O) 8% magnesium (MgO) advertentie IM jammer, maar op deze vraag krijgen wij in de stukken eigenlijk nog geen antwoord. Er moeten over dit vraagstuk nog nadere gegevens komen. De minister van Economische Zaken heeft vol gens de Staatscourant van 28 februari aan de Sociaal Economi sche Raad, de S.E.R., daarover nog een nader advies gevraagd. Wij moeten dat dus verder nog afwachten. In de Memorie van Toelichting bij het wetsontwerp zijn wel een aantal opmerkingen gemaakt, een soort schets van de richting waarin de regering de oplossing denkt te zoeken, maar meer een algemene beschouwing is dit toch eigenlijk niet. Wij zien hieruit, dat het wetsontwerp is ingediend, terwijl op een belangrijk onderdeel, volgens een niet zo klein aantal mensen, zelfs het belangrijkste, men niet weet hoe de uitvoering van de wet moet zijn. Was het dan niet beter geweest met de indiening van het ontwerp nog maar even te wachten tot men weet hoe men straks de wet moet gaan uitvoeren? Als het Ontwerp in de Tweede Kamer aan de orde komt en men weet nog niet waar men aan toe is, is het moeilijk een oordeel te geven. Om politieke reden moet dit dan toch maar gebeuren. Of dal altijd een gelukkige gang van zaken is, valt te betwijfelen. Dit neemt niet weg dat de gang van zaken toch onbevredigend is. Wetgeving en haastwerk, wat het kennelijk geworden is, gaan niet goed samen. En het zijn de burgers die daar uiteindelijk de last van ondervinden, want er korhen dan meer onzekerheden in de toe passing dan bij goed voorbereide wetten. En dat is een kwalijke zaak. Paauwe. Het risiko van hagelschade bij fruit is van minstens zo groot belang als van landbouwgewassen! Mr. J. Oggel 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3