<*Door de V H et was de Zweed Pehr Henrik Ling, die de ware schepper werd van de moderne heilgymnastiek nu oefentherapie. Geboren in Smaoland, studeerde in 1804 aan de universiteit van Kopenhagen waar hij schermlessen nam. Deze schermlessen genazen hem van een reumatische aandoening in de arm; hij besefte dat de beweging hem had genezen. Hij kwam tot de slotsom dat gymnastiek een belangrijk onderdeel moest worden van de volksopvoeding. F ysiotherapie: het voor geneeskundige doeleinden gebruik maken van fysische middelen, ontleend aan de natuurkunde is zo oud als de mens. Men mag aannemen dat ver voordat om geneeskundige redenen gebruik gemaakt zou worden van krui den, de overige natuurlijke middelen als zon, water, warmte en koude in hoofdzaak het arsenaal vormde waarmee men op pri mitieve wijze trachtte ziekten te bestrijden. 9 APRIL V0LLEY-BAL-DAG-KABARET-AV0ND Provinciale Aktiviteiten DIVERSEN Fysiotherapie wat het is en hce het werkt Mi Brood op de plank AKT1VITEITEN-AGENDA 18 MRT. SPRANG-CAPELLE (Rektifikatie!) Algemene ledenvergadering: om 20.00 uur in de Mico- Bar 13 MRT. OOST Z. VL. 'n Dagje Antwerpen: Vogeltjesmarkt schaatsen. Ver trek om 9.00 uur (v.m.) vanaf"de Halle" te Axel. 18 MRT. GOES/NRD.-BEV. Film en gespreksavond met als thema "Reklame" (Wie wordt er niet mee gekonfronteerd heden ten dage?) Om 20.00 uur in "De Kroon" te Wissenkerke! 18 MRT. THOLEN Algemene ledenvergadering! Bestuursverkiezingen èn vaststellen van het jaarprogramma! De Gouden Leeuw te Scherpenisse. 25 MRT. SPRANG-CAPELLE Dropping 25 MRT. ÓÖSf Z. VL. Ledenvergadering om 20.00 uur in "De Halle" te Axel. Na afloop: filmpjes over Zeeland. 2 en 3 APR. GOES/NRD.-BEV. Uitwisseling met afd. Langbroek, (P.J.G.U.) Vertrek 8.00 uur. 2 en 3 APR. BLADEL Leden/vormingsweekend in de Jeugdherberg te Val- kenswaard. Thema: Kabaret-Doe-Weekend. Zat.: va. 9.30 uur t/m 20.(19.00 uur): liedjes, sketches, poppen kast, groepswerk, improvisatie. Kosten: 26,— p.p. We gaan weer en hoe. De eerste aanmeldingen voor de 3 C.J.O. (P.J.Z., K.P.J.. C.P.J.) volleybaldag zijn .*eeds binnen. Maar we willen graag een enorm aantal. De datum zal zijn zaterdag 9 april 1977. De plaats sporthal Onderdak in Zierikzee. Aanvang ca. 9.30 uur. Let op het schoeisel. Hetgeen je aan hebt buiten de sporthal, mag je in de zaal niet dragen. In de zaal mag je slechts zaal sportschoenen dragen. Mocht je iets willen nuttigen, daarvoor is de kantine. Dit is dan ook de enige plaats waar je eet. Hoe meld je je aan: Je kunt dit doen door te bellen of te schrijven naar C.P.J., Wim v.d. Spek, 01100-15448, Naereboutstr. 20, Goes. Alleen slechts de definitieve aanmelding geldt. Voor 2 april 30,— overmaken op rekeningnr. 1975866 t.n.v. Penn. Zeeuwse Chr. Plattelands Jongeren Bond. Bij deze 30,— per team zit inbegrepen 7 vrijkaarten voor 's avonds. Avondprogramma. Naast de gebruikelijke prijsuitreiking, is er voor de verandering eens een kabaretavond. Plaats Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije 2, Zierikzee. Aanvang 20.00 uur. Eerst een optreden van de P.J.Z. revuegroep van de afdeling Bladel. Rond 20.40 uur vangt aan: Kabaret zonder Filter: een bijzondere kabaret-groepü Om 21.40 uur Pauze met prijsuitreiking. Van 22.00 - 22.45 uur vervolg optreden. Kabaret Zonder Filter is een zeer spitse, originele kabaretgroep uit Tilburg (Reeds bekend bij K.P.J. Brabant en C.P.J. Zeeland). Toegangsprijs 's avonds 4,— p.p. (voor niet deelnemers aan volleybaldag). 19 MRT.: KIJK-DOE-DAG-JUWEEL-BAL "De Korenbeurs" Potterstr. 50, Bergen op Zoom. K.D.-middag: 13.30- 17.30 uur Wat is er te doen en te kijken? 1) Poppenkast-poppen maken (ver zorgd door leden v. afd. Bladel en Schouwen) 2) Tekenen/schilderen (verzorgd door leden van afd. W.Z.V1.) 3) Spinnen (verzorgd door leden v. afd. W.Z.V1.) 4) Bloemschikken (verzorgd door leden van afd. W.Z.V1.) 5) Fotografie (verzorgd door leden afd. O.Z.V1.) Eigen negatieven meebrengen s.v.p. 6) Houtbewerken (verzorgd door leden v. afd. Goes) 7) Modelvliegtuigbouw (verzorgd door leden afd. Goes) 8) Filmhoek: tekenfilmpjes (3x) 'n hobbyfilm over modelvliegtuigbouw 9) Wedstrijd Kunst-koe melken Juweel: 19.30 - 22.00 uur ('t winnend toneelstuk) toegangsprijs: 3,50 p.p. Bal: 22.00 - 01.00 uur: de band Freedom prijsuitreikingen. Juweel: Afd. Oost. Z.VI. heeft gewonnen! De andere 7 toneel spelende afdelingen kunnen een nabespreking aanvragen bij de toneeljury: Bel Bram Risseeuw 01170-2742. Afd. Goes/N.B., Bladel, Fijnaart en 's Heer-Abtskerke vroegen al een nabespre king aan. z.s.m. Gastgezin gezocht van de vrijdagavond tot de maandagmorgen De andere dagen verblijf ik in de Praktijkschool te Schoondijke, volg daar een kursus gedurende 9maaqden. Waar kan ik gedurende de weekenden verblijven Liefst op een bedrijf waar ik meewerken kan. Ik ben 18 jaar oud. inlichtingen: Joost Vierhout, Ruitersteeg 12, Haren Groningen tel. 050-344282 m.i.v. 12 maart inlichtingen: tijdelijk adres, Philippine tel. 01151-384 (Jan Punt) Grimeurs-kursus te Zeeland: Data: 26 mrt, 2, 9, 16, 23 en 30 april. Plaats: Kuiperspoort te Middelburg. Kosten: 12,— p.p. per zaterdag Opgave: Z.C.A., Kees Elenbaas. 01180-15514 vóór 18 mrt. bel len. Toneel-maniakken grijp deze unieke kans aan om professioneel te leren grimmeren! onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke. tel. 01107-610. door Els Deurloo l ijns inziens terecht merkte laatst een van de vragenstelsters bij een lezing die ik over fysiotherapie hield op, dat er in ency clopedieën en andere naslagwerken zo weinig over fysiotherapie geschreven is. Op dat moment dacht ik nog: "Zou dat nu wel waar zijn?", maar thuis gekomen ging ik naarstig zoeken. Wat ik vond was bitter weinig, onvolledig en helaas - iets dat veel erger is« - in een enkel geval helemaal onjuist. Daarom wil ik graag ingaan op het verzoek iets over de fysiotherapie te schrijven. Ik haast me aan het hierboven gestelde toe te voegen dat ook ik onmogelijk helemaal in deze ruimte volledig kan zijn, maar mochten er bij U vragen rijzen dan kunt U die gerust stellen middels een briefje geadresseerd aan de redaktie van deze pagina. Het is zo oud als de mens! Fysiotherapie, Wat is dat nu eigenlijk? Wie is daarmee be gonnen? Ja, waar ligt het begin? Eigenlijk is dit een simpele vraag-waarop een even simpel antwoord past. De eerste mens had er al veel mee te maken. De eerste mens, die voor 't eerst pijn voelde; iets heel nieuws en onbekends. Hij greep naar de bewuste plek, voelde eraan en dacht: "Ik weet niet wat het is maar gewoon is 't niet, maar als ik een andere houding aanneem, dan is 't meteen al minder. Als ik de zaak nu goed warm houd en tegelijk wat wrijf, dan zal het wel weer over gaan". Zo ontstond de massage. Toen hij eenmaal kinderen had bracht hij die ervaring op hen over en zei vaak, als hij zag dat ze lichaamshoudingen aanna men die onhandig en zelfs gevaarlijk waren in het dagelijks leven, waarin tie jacht op gevaarlijke beesten een grote rol speelde: "Zo doe je dat verkeerd, kijk nu eens naar mij! Zo haal je niet uitje spieren wat erin zit. Bovendien loopje zo een lelijke kans datje vergroeit en dat je je lichaam niet meer goed kunt gebruiken en door de eerste de beste ^cer wordt opgegeten." Hij leerde zijn kinderen de juiste houding van de romp bij het hanteren van de werpspies; bij het hakken met de stenen bijl e.d. Hij leerde zijn kinderen de juiste houding aan, niet zozeer om dat hij begrip had voor het begrip "gezond" maar uit pure noodzaak om de talloze gevaren te overleven. Goed, daarna ging het zoals met alle wetenschappen en takken van menselijke aktiviteit de Indiërs en de Chinezen waren ook hier de eerste. Zij beschreven bewegingsmethodes om ziekten te genezen. Zij er kenden het lichaam als belangrijkste deel van de mens. Via Grieken en Romeinen komen we dan terecht bij de bewoners Ons dagelijks brood krijgt niet altijd de aandacht die het verdient. We kauwen gedachteloos brood met kaas, brood met worst en brood met ei, terwijl de kinderen vertellen, pa en ma opvoeden en de radio de nieuwsberichten uitzendt. Soms verrast een heerlijk korstje van de warme bakker ons. Soms is het de broodprijs die ons de neus weer eens op het brood drukt. Hoe lekker zo'n vers, verantwoord bereiden belegd boterhammetje is, beseffen we maar nu en dan! Om ons te helpen bij het klaarmaken van een broodmaaltijd, heeft het voorlichtingsbureau voor de voeding de brochure Rondom ons brooduitgegeven. Te bestellen bij Laan Copes van Cattenburgh 44, Den Haag - 2011 (tel. 070 - 469512voor 50 cent. Veel tips, ook voor oud brood en voor mee-neem-brood. P.S. Hebt U laatst nog zo'n lekker boterhammetje met appel gegeten? Ouderwets, en lekker. AdJ van het kille westen waar men ook (alleen al wegens de kilte) maar al te vaak zat met gemene pijnen, met reuma, met spit, ischias en ander naars. Nog gezwegen over de talloze afwijkin gen die ontstaan door verkeerde houdingen door belemmerde groei en vele andere oorzaken. Een gezonde geest in een gezond lichaam ia de middeleeuwen, waarin men niet alleen de aandacht voor 't gezonde lichaam verwierp maar ook de gymnastische lichaamsbeweging als een der grootste heilmiddelen voor het zieke lichaam komen we terecht in de periode gewoonlijk aan geduid als de Renaissance. De mens werd als herboren; hem werden de ogen geopend voor de waarden van het zolang onder stijve kleding en de zware benauwende druk van ruime plooi- gewaderi weggedrongen lichaam. Hoewel het toch in hoofdzaak een wedergeboorte in de geest was vormde het een stap naar het begin van de 19dc eeuw. Toen maakte men zich los van de romantische artistieke beschouwing van het lichaam en ging men het zien als een wondermechanisme; als dat deel van de twee-eenheid mens, dat te lang was verwaarloosd en daarna te eenzijdig was gebruikt als instrument voor zintuiglijke genie tingen en als voorwerp van artistieke oefening op 't terrein van de beeldende kunsten. Het "Een gezonde geest in een gezond lichaam" deed nu opgeld. Tegen 1900 was men ervan overtuigd dat pijn zoveel mogelijk uitgebannen moet worden. Zolang men pijn en lichamelijke gebreken, afwijkingen, misvormingen e.d. binnen het moraalbeeld van zijn tijd normaal achtte, was het begrijpelijk dat men niet voelde voor'theorieën en praktijken die alles zouden veranderen. Dit alles verklaart de trage ontwikke ling van de lichaamsbeweging in de vorige eeuwen. Gymnastiek, onderdeel van volksopvoeding Maar hij had heftig te kampen met onwetendheid en vooroor delen en dat alles kwam duidelijk tot uiting toen hij. nadat hij zich in 1812 tot de minister van onderwijs had gewend om subsidie, ten antwoord kreeg: Wij hebben voldoende goochelaars en koorddansers dan dat we er nog een door de Staat zouden laten onderhouden! Toch verbreidde de methode van Ling zich naar-scholen, wees huizen, ziekenhuizen en het leger. Ling wist door een therapie van lichaamsbeweging velen te genezen. Toen de artsen de talrijke genezingen met eigen ogen konstateerden moesten zij de waarde van de gymnastiek wel erkennen. Zo was de westerse mens na duizenden jaren, teruggekeerd tot een evenwichtig samengaan van lichaam en geest en daarmee is de cirkel geslo ten. Standbeeld in Domburg Bij de moderne ontwikkeling zijn aan de meest primitieve vor men van fysische therapie, nog de elektriciteit toegevoegd die de wetenschap in staat stelde verschillende stralensoorten op te wekken, elk met hun specifieke werking. Dat de fysische thera pie zo die door de fysiotherapeut wordt uitgeoefend geen ge bruik maakt van röntgen- of gammastralen moge hier ter ver duidelijking gesteld worden. De massage; het tQepassen van handgrepen op het lichaam, werd geperfektioneerd. Als grondlegger voor de moderne mas sage wordt algemeen beschouwd dr.Joh.G.Mezger, die Dom burg, waar hij zich op latere leeftijd vestigde met als gevolg dat de baden kuurhotels er aan alle zijden verrezen, een voorheen ongekende bloeitijd bezorgde. Een gedenkteken van hem staat midden in het dorp. Wordt vervolgd

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 27