PATENTKALI W S luiten de eenjarigen aan op de heesterbor der, dan kunnen we tegen de uitgebloeide voorjaarsheesters wat hogere en/of feller kleu rende soorten toepassen. Leeuwebekken, Cos mea, Siertabak, Kokardebloem e.d. Vóór hee sters die in de zomer en nazomer bloeien plan ten we soorten die daarmee een aardige kleu rencombinatie vormen. Naast geel bloeiend hertshooi zetten we het blauw-violette ijzer kruid, voor blauwe vlinderstruiken bijv. de karmijnroze Lavatera. Rozen omgeven we door grijzige of zacht blauwe soorten. De ideale meststof voor chloorgevoelige gewassen u e meevallers welke minister Duisenberg de vorige week be kend maakte gingen over de ontvangsten en in de uitgaven van de regering, dus buiten de sociale sektor om. Er is nog al wat meer aan belastingen ontvangen dan men had verwacht en vooral de B.T.W. ontvangsten hebben daarbij een rol gespeeld. Het wordt uitgelegd als het bewijs dat het met de bestedingen in ons land nog steeds goed zit en we leven immers in een maatschappij waarin we het van de bestedingen moeten hebben. Wanneer deze maar hoog genoeg blijven zal het volgens de deskundigen wel gaan met het economisch leven dat gebaseerd is op produktie en verkoop. E en middel om de investeringen van het bedrijfsleven te stimuleren is het Wetsontwerp Investeringsrekening dat de regering dezer dagen bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Men wil dat graag behandeld zien voor de verkiezingen op 25 mei a.s. Het hoort met het wetsontwerp voor de grond politiek en de Vermogensaanwasdeling tot die wetten wel ke bepaalde groepen van onze regering op korte termijn aangenomen willen zien. In opstand tegen de afrikanen I I weemaal zoveel regeninstallaties Fabrikanten, importeurs en handelaren houden de vinger aan in Liempde als in 1975 DINGEN VAN EE WEEK "Beveland" B.V., C J. Nouse. Ln ons vorige verhaal hebben we al laten doorschemeren alles behalve gelukkig te zijn met de eeuwige afrikaantjes, geraniums, salvia's en soortgelijk fraais dat sinds jaar en dag als eenjarige zaaibloemen de vaste tuinbeplanting aanvult. Deze planten bloeien over het algemeen rijk en langdurig met felle kleuren en zijn daardoor voor bloembakken, balkons e.d. zeer geschikt. Het sterk gecultiveerde karakter van dit soort opge fokte planten is echter nogal in strijd met de natuurlijke vorm en houding van de meeste overblijvende planten. Het combineren van zulke pretentieuze planten met de overblijvende planten leidt in de meeste gevallen dan ook tot een weinig bevredigend resultaat. anneer we dan die kleurproppen hun ei genlijke plaats gewezen hebben zult U zich misschien afvragen wat dan wel. Om te begin nen zullen we na moeten gaan welke planten de eenjarigen gezelschap moeten houden. Vanuit die positie gingen we na wat in dat geval de meest geschikte begeleiders zijn. Dat bete kent dus niet zomaar wat zakjes zaad of doosjes perkplanten uit supermarkt of tuinwinkel meenemen maar eerst eens nagaan welke planten er qua kleur, vorm en hoogte het meest Cleome of Kattesnor is een opvallende ver schijning die als solitair in een rustige lage be planting goed tot haar recht komt. sing te komen. Om U wat op weg te helpen de volgende voorbeelden. Vastenplantenborder Lavatera is een hogere eenjarige met fraai rose 'en karmijnrose bloemen. Gazania heeft echte bloemen, geel-oranje van kleur waarmee het goed combineren is. in aanmerking komen om mee te combineren. Hebben we een border uitsluitend voor eenja rigen dan rangschikken we verschillende soor ten zodanig dat kleuren en vormen een har monieus geheel vormen. Het bestek van dit artikel laat niet toe alle mo gelijke soorten en combinaties uitputtend te bespreken. Dat is ook niet de bedoeling. Het wil een aanzet zijn om U in Uw situatie te inspireren tot een wat breder en doordacht plantengebruik. Al zou je het aan het toegepa ste sortiment niet zeggen,er is genoeg om in nagenoeg'iedere situatie tot een aardige oplos- n een vasteplantenborder met veel blauwe, rose, grijsachtige en aanverwante tinten vullen we aan met eenjarigen die een overeenkomend kleurengamma vormen. Bijv. Alyssum, een kussenvormend plantje in wit en violet-blauw. Asters in rose, blauw en karmozijn. Koren bloemen in blauw en rose. Cosmea, eenjarige anjers en vlijtige liesjes in dito tinten. Een fraaie hogerop gaande plant is Lavatera met schitterende rose en karmijn-rose bloemen. Van de petunia's kiezen we de lage eenkleurige rassen waarvan vooral de rose goed bestand zijn tegen regen. Verbena rigida of ijzerkruid met donker violet-blauwe bloemen noemen we als laatste in dit rijtje. Heesterborder Alleen eenjarigen O nder de eenjarigen zijn er een aantal gro tere bijzonder fraaie planten. Onder andere zijn dat Kattestaart (Amaranthus caudatus), siertabak (Nicotisna) en Kattesnor (Cleome). Deze opvallende planten plaatsen we op enkele plaatsen verspreid in de eenjarigen border zo dat ze ruimte hebben om qoed tot hun recht te komen. We laten die solitairen vergezeld gaan van grotere groepen lage soorten in een rustige bijpassende kleur. Bijv. Alyssum, Ageratum, Begonia, Vlijtig Liesje e.d. Steeds soorten op kleur kiezen, een kleurenmengeling sorteert een te bont en onrustig effect. Geen kant en klare recepten Zoals gezegd moet het toepassen van eenja rigen, wil men althans een goed samenspel met de al aanwezige beplanting bereiken, door dacht gebeuren. Kant en klare recepten zijn niet te geven en zijn ook niet wenselijk. Iedere situatie vraagt om een eigen oplossing. Met wat fantasie en durf kan iedereen daarin tot boeiende resultaten komen. Moeilijk is het niet en bijna alles is beter dan domweg afrikanen enz. planten. De hier genoemde voorbeelden en planten zijn slechts een greep uit wat mogelijk is. Iedere goede zaadfirma kan een groot sortiment aan bieden. Kies daaruit de voor U meest passende soorten en voor zover zaken U onbekend zijn kan een experiment soms tot onvermoede mo gelijkheden leiden. Het staat buiten kijf dat wanneer U op deze manier met Uw tuinbeplanting te werk gaat, het resultaat de moeite zeker zal belonen. Eenjarige anjertjes zijn lieftallige plantjes. 28% kalium (K2O) 8% magnesium (MgO) advertentie IM a a a II a" noodzaak van de aanschaf in. de consumentenpols en zo is het te verklaren dat er tweemaal zoveel inzenders beregeningsapparatuur zullen presenteren als vorig jaar. Het zal veel overleg vragen, ze allemaal onder te brengen, want gezien de aktieradius van de nieuwe spuiten is er veel ruimte nodig. Ook haspelautomaten zullen worden ge toond, onder meer uit Israël. In de fruitteelt zoekt men het steeds meer in druppelbevloeiing; binnen korte tijd hebben de Nederlandse fruittelers daar al 175 hectare mee uitgerust. Eén nieuwe ontwikkeling is dat de nip pels niet langer verstopt raken door het gebruik van ijzerhou dend water: men beschikt nu over bewegende membranen, die de ijzerdeeltjes tegenhouden. Deze nieuwigheid zal in Liempde te zien zijn en de belangstelling voor druppelbevloeiing zeker stimuleren. Van de zijde van handel en industrie bestaat grote belangstelling voor de tentoonstelling te Liempde die zoals misschien bekend, gehouden wordt op 11 en 12 mei. De belangstelling voor beregeningsapparatuur is na de droge zomer groter dan normaal het geval zou zijn geweest. Men had al ontdekt dat land- en tuinbouw ook in normale zomers, zelfs in ons als vochtig bekend staande land, dikwijls behoefte hebben aan wat extra water, maar nu velen de water- nood aan den lijve hebben gevoeld is de zaak aktueel geworden. Velen, die al eerder voorzieningen hadden getroffen, willen hun apparatuur verbeteren en uitbreiden en anderen zien nu de O, p het moment dat we dit overzicht schrijven is er nog geen beslissing gevallen over de grondpolitiek en is ook nog niet te bekijken hoe de beslissing zal uitvallen. Er is een duidelijk ver schil van mening over de vergoeding welke bij onteigening ten behoeve van het algemeen belang (gemeenten enz.) betaald moeten worden. Er is een groep die zegt dat de gebruikswaarde het uitgangspunt moet zijn, terwijl een andere groep het houdt op de verkeerswaarde. Met grote belangstelling wacht agrarisch Nederland af hoe het zal aflopen. Hopelijk zal er een regeling uit de bus komen die recht doet aan degenen die hun eigendom af moeten staan ten behoeve van het algemeen belang. Een zaak welke de laatste tijd nog al wat aandacht kreeg is die van de meevallers welke onze regering geregeld bekend maakt met betrekking tot de financiën. Herhaaldelijk komt er geld beschikbaar waarop niet was gerekend en vooral in de sociale sektor gaat het daarbij om honderden miljoenen. We hebben begrepen dat een deel hiervan gebruikt gaat worden om de kosten van de sociale verzekeringen voor het bedrijfsleven enigszins binnen de perken te houden in dit jaar, dat wil zeggen om de loonkostenstijging (waarvan de sociale lasten een onderdeel vormen) binnen de perken te houden. Of dat zal lukken is uiter aard de grote vraag waarop niemand nog een antwoord kan geven. Dagelijks worden er allerwege c.a.o.'s voor 1977 afgeslo ten en men gaat daarin vrolijk verder met compensatie van de prijsstijgingen, reeële loonsverbeteringen en andere verbeterin gen in de werksfeer. Wanneer je dat als zelfstandige allemaal leest dan kan gemakkelijk een gevoel van wrevel zich van je meester maken. Zeker wanneer je produkten moet afleveren die nauwe lijks de kostprijs opbrengen of zelfs verlies opleveren, zoals op het ogenblik opnieuw gebeurt door degenen die hun Golden #*licious uit het koelhuis halen. Er wordt bij gezegd dat het vooral ook de stimuleringsmaatrege len van de regering zijn welke hebben bijgedragen tot de grotere uitgaven voor verschillende doeleinden. Hiervoor is de laatste tijd nog al wat geld beschikbaar gesteld. H et schijnt haar vruchten af te werpen al mag niet wor den vergeten dat iets dergelijks kunstmatig i niet tot in het oneindige kan duren. De maatregelen om de werkloosheid te bestrijden kunnen op zich nuttig zijn en goed werken maar wanneer dat niet wordt gedragen door een gezond economisch klimaat dan zegt dat niets. Op korte termijn zal het jaarlijkse economisch plan van het Centraal Plan bureau worden bekend gemaakt en dan zullen we kennis kunnen nemen van de verwachting van de deskundigen voor wat de toekomst betreft. De regering deed de vorige week nogal optimistisch wat dat betreft. Er zijn mensen die het veel minder zonnig zien en daarom wordt het econo misch plan thans met meer dan gewone belangstelling te gemoet gezien. Gelukkig zijn er berichten dat het goed loopt met wat wordt genoemd de wereldhandel. Er was vrees dat dit wat af zou nemen, maar dat blijkt allemaal mee te vallen en men verwacht dat deze ongeveer 8% zal toenemen in dit jaar. Dat is vooral voor Nederland van belang omdat wij een exporterend land zijn dat groot be lang heeft bij de wereldhandel. Er staat tegenover dat we nadeel ondervinden van de zeer sterke positie van de Ne derlandse gulden waardoor onze produkten voor het bui tenland steeds duurder worden en zeker bij sterke loonko stenstijgingen gaat zich dat steeds meer wreken. In het wetsontwerp investeringsrekening is voorzien in het toekennen van een basispremie voor investeringen. Voor bedrijfsgebouwen zou dat 11% zijn volgens het wetsont werp, voor vaste installaties en overige bedrijfsmiddelen 7%. Daarnaast kan er o.m. nog een basispremie worden verstrekt van 2% voor investeringen tot 200.000,— per jaar. In de kommentaren op dit wetsontwerp werd naar voren gebracht dat het fiskale aspekt bijzonder interessant is, want vooral voor bedrijven welke met verlies werken betekent het een ontvangst in geld, zulks in tegenstelling tot de huidige investeringsaftrek welke alleen van belang is voor bedrijven welke flink in de winst zitten. Een andere vraag is echter of het voor verliesgevende bedrijven inte ressant is om grote investeringen te doen met behulp van deze regeling. Het is zodoende nog niet duidelijk hoe het allemaal zal uitwerken en wat het werkelijke voordeel wordt van de wet investeringsrekening boven de huidige regeling. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23