Maak korte metten met onkruid kort vóór opkomst van hetgewas. Gramoxone'en'Reglone' geven u zekerheid. lllll VORONIT MORKIT Bescherm het zaaizaad tegen graanziekten zoals Fusarium en steenbrand met de betrouwbare kwikvrije droogontsmetter Iedere korrel een jas van 'Gramoxone' 'Reglone' De helpende hand van ICI. Voor de ontsmetting van tarwe, gerst, haver en rogge tegen schim mels en in het bijzonder tegen steen- brand bij tarwe en sneeuwschimmel (Fusarium) bij rogge is VORONIT- Speciaal een uitstekend middel. Tegen vreterij door kraaien BAYER NEDERLAND B.V. - ARNHEM landbouwschap Tuinbouwbelangen bij griekse toetreding tot EG scherp in het oog houden Nu u druk bezig bent met het zaaien van voorjaarsgewassen, zoals uien en bieten, zijn grasachtigen zoals duist en wilde haver, maar ook breedbladige onkruiden bezig om uit te lopen. Geef ze niet de kans met het nieuwe gewas te konkurreren en daardoor de opbrengst te verlagen. Spuiten vlak voor de opkomst van het gewas met 'Gramoxone' of 'Reglone' is een bedrijfszekere methode. Neem geen risico en begin met een schone lei. Vooral in een droog voorjaar kan de werking van bodemherbiciden nog wel eens tegenvallen. Wanneerspuiten? 'Gramoxone' en 'Reglone' hebben na kontakt met de grond geen nawerking meer en kunnen dus veilig tot kort vóór de opkomst van het gewas worden toegepast. Bovendien is het ook bijzonder plezierig, dat 'Gramoxone' en 'Reglone' onder praktisch alle weersomstandigheden kunnen worden toegepast. 'Gramoxone' of 'Reglone' 'Reglone' werkt goed tegen breedbladige onkruiden; tegen grassen en ganzevoetachtigen verdient 'Gramoxone' de voorkeur Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010)14 01 22 divisie Agro Chemie - Postbus 105 - Tel. 085-629014 VORONIT - Speciaal J.O.Steenks Pers en Voorlichting In politiek opzicht kan men~Griekenland geen enkele belemmering in de weg leggen om lid te worden. De EG is immers gebonden aan de spelregels van het Verdrag van Rome. De Griekse aanvraag is echter op een nogal ongunstig moment gekomen. De huidige lidstaten hebben namelijk onderling al problemen genoeg. De wankele economieën van Engeland en Italië drukken een zwaar stempel op het EG-beleid. Andere lidstaten staan er ook niet zo best voor, omdat ze nog in een recessie zitten of daarvan net hersteld zijn. Van de economische eenheid, die nagestreefd wordt, is nog niet veel terecht gekomen. De verschillen tussen de lidstaten lijken eerder groter dan kleiner te worden. Dit komt duidelijk tot uiting in de waarde van de verschillende munten. Zo staat het koersverloop van de D-mark of de gulden lijnrecht tegenover dat van de lire of het Britse pond. Ook op het landbouwgebied lopen de belangen uit een. Bij het oplossen van de landbouwproblemen in Brussel is dat weer duidelijk bevestigd. Vcor het ene land zijn de prijsvoorstellen aanvaardbaar, voor het andere zijn ze onverteerbaar. Van één grote land- bouwsektor is bij lange na nog geen sprake. In dit licht is het te begrijpen, dat de toetredingson derhandelingen met Griekenland niet erg willen vlotten. Brussel probeert de boot voorlopig af te hou den. De overheersende gedachte is daarom eerst in eigen club orde op zaken te stellen. Daarna kunnen pas nieuwe leden toegelaten worden. Of deze ge dachte juist is, laten we in deze rubriek maar in het midden. Waar we wel op ingaan is de positie van de Nederlandse tuinders in dit geheel. Zij dreigen na melijk de dupe te worden van het politieke spel rond de Griekse toetreding. In een brief aan minister van der Stee zet het Land bouwschap dit uiteen. Op het moment wordt met Griekenland op twee fronten onderhandeld; enerzijds over de genoemde toetredingsaanvraag - zoals gezegd komen de besprekingen hierover niet erg van de grond, anderzijds wordt er onderhandeld in het kader van het associatieverdrag met Griekenland, welk ver drag sinds 1962 bestaat. Het overleg hierover is reeds in een vergevorderd sta dium. Als mogelijke datum van ingang wordt wel genoemd: 1 januari 1978. Het referentieprijsstelsel en de Vrijwaringsmaatregel, welke beide dienen om de Europese markt te beschermen, zullen dan voor groenten en fruit niet meer van kracht zijn ten aanzien van Griekenland. Een uiterst gunstig verloop van zaken voor de Grie ken. Ze plukken de volledige vruchten van vrije toe gang tot de Gemeenschap voor hun groenten en fruit, n.b. hun grootste exporttroeven. Ze zijn echter ge vrijwaard vau.de lasten van het lidmaatschap. Voor lopig althans. U begrijpt, dat het Landbouwschap niet erg gelukkig is met deze situatie. Het wordt nog erger, wanneer na toetreding van Griekenland - en later eventueel Turkije, Spanje en Portugalhet interventiesysteem ongewijzigd zal door werken. Dan zou de gemeenschappelijke markt we ieens totaal overvoerd kunnen worden. Rekent men namelijk de interventieprijzen zoals die nu zijn om. in Griekse munt, dan dekken die bedragen voor veel teelten de kosten volledig. De referentieprijs zou dan het karakter krijgen van een garantieprijs. Dat bete kent het in de hand werken van een overproduktie, die door Brussel gefinanciërd wordt. Trouwens ook in Italië begint door de vele devaluaties van de lire de interventieprijs voor tuinbouwprodukten de kostprijs gevaarlijk dicht te naderen. Voor bepaalde appel soorten komt het reeds voor, dat de interventieprijs winstgevend is. De Nederlandse tuinders kunnen dus rekening gaan houden met een nieuwe gelijkwaardige concurrent op de West-Europese markt. Deze nieuwkomer krijgt meteen alle voordelen van het EG-tuinbouwbeleid zonder dat de gebruikelijke overgangstermijn in acht wordt genomen. Op de achtergrond dreigt dan nog de bederving van onze afzetmarkt. Een ander punt, waar het Landbouwschap ernstige bezwaren tegen heeft, is het geven van transportsub sidies uit de EG-pot aan Griekenland. Het land heeft daar namelijk voor bepaalde produkten om gevraagd. Als argument voeren de Grieken aan, dat ze in het nadeel zijn door de grote afstand tot de West-Euro pese markt. Transportsubsidies zijn echter in strijd met het EG-verdrag. Daar komt bij, dat de produc tieomstandigheden in Griekenland beter zijn. Ten minste in het voor- en najaar. Ook de loonkosten liggen stukken lager dan in Nederland. Als we via Brussel deze nieuwkomers nog een deel van hun transportkosten cadeau geven, is het principe van ge lijke concurrentieverhoudingen ver te zoeken. Griekenland kan als aanstaand lid moeilijk geweigerd worden. Het is echter niet juist om volledige toetre ding voor zich uit te schuiven en in ruil daarvoor Grieken een éénzijdig gunstige harmonisatie van het EG-marktordeningsbeleid voor groenten en fruit aan Ite bieden. Het lijkt erop, dat het politieke spel over de ruggen van onze tuinders gespeeld wordt. Daar protesteert het Landbouwschap tegen! 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 21