D I G, J a, in de volksmond ben je dan een "klein" boertje. Adam moet er eens om glimlachen. Ik kan een héle goede boterham verdienen. Trouwens als ik dat niet zou kunnen zou ik beslist geen zelfstandig ondernemer blijven. Dan zou ik iets anders gaan doen. Maar denk nu niet dat het elders dan altijd maar koek en ei is. Hier op 't eiland zijn tien procent van de beroepskrachten werkeloos. Ik moet er on middellijk bijzeggen, dat ik nooit werkeloos zou zijn. Ik zou meteen wel wat anders vinden, daar ben ik van overtuigd. Maar zonder die "geest" in je, zou je ook nooit voor jezelf kun nen beginnen. Hier in de straat woont een aantal mensen die hun brood in Rotterdam verdienen. Ik ben niet blind, ik zie ook wel hoe het daar toe gaat. Ze zijn hele dagen van huis. Maar ze verdienen goed de kost. Afgelopen zomer toen het zo snikheet was, dan hadden wij er al een schof opzitten, voor die mensen be gonnen. Dan moest je ook weer vroeg naar bed, want >s ochtends is het nou eenmaal het beste schof Door de warmte gingen de anderen nog niet naar bed, die zaten in krootjes nog laat in de nacht buiten, in de tuin te praten. Daar moet je tegen kunnen, want jij als zelfstandige on dernemer moet vooruit. Als het dan vakantie is, dan zitten die mensen uit de straat zo'n drie B Juist door de intensieve samenwerking op het gebied van de oogst en het poten en planten, is Adam in staat om met goed materiaal toch gemakkelijk te werken. leeuwenbekjes, 't Is een teelt die goed te doen is. Als je met beleid spuit hoef je er niet veel met de schrepel in. Verder is het een teelt waarin je geen kapitaal steekt. Als je nagaat dat ik aan plant en pootmateriaal voor de gladiolen en aardappelen al vijf en twintig duizend gul den in de grond moet stoppen, dan is bloe- menzaad een teelt zonder kapitaalsbehoefte. Je steekt er alleen werk in. Je krijgt het zaad van de firma, terwijl je de prijs van te voren reeds weet. Het komt aan op opbrengst per kilo. Vo rig jaar was het trouwens niet best. Het was te droog en te warm. Vooral bij de violen is toen veel zaad verloren gegaan, door het vroegtijdig openspringen van de zaadbolletjes. In het be gin is er wel eens gedacht dat het een "gemak kelijke" teelt was. Maar daar zijn er al heel wat van terug gekomen. Vooral het beste tijdstip van de oogst is belangrijk en moeilijk te bepa len. Iedere dag moet je gaan kijken wanneer hel zover is. Met de kans datje toch nog verrast wordt. Maar ook is het zaak om voorzichtig te zijn met het spuiten. Er is gespoten op zo'n manier dat er geen onkruid kwam. maar ook geen opkomst van het violenzaad. Nu wordt in twee keer gespoten, dat bevalt beter. Het dro gen gaat meestal op kosten van de zaadfirma's. Zodoende wordt de oogst ook altijd gedaan in nauw overleg met die firma's. Het beste is om 's ochtends te oogsten en dezelfde dag nog het produkt te laten drogen. Dit alles maakt veel overleg noodzakelijk en ook planningen voor af. 't Valt wel eens tegen, maar ik heb het nog nooit meegemaakt dat alles tegenviel of dat alles meezat. Alle vroege aardappelen worden in kisten naar de veiling gebracht. Vorig jaar gemiddeld één gulden per kilo Alle aardappelen naar de veiling it jaar zet ik 9 xh gemeet aardappels, alle maal vroege. Alles voor de veiling in St.Anna- land. Ik heb 6 Vi gemet Doré's en 3 gemet Gloria's. Gloria is resistent tegen aardappel moeheid. Je kunt die aardappel een beetje vergelijken met een Bintje. Ik noem zè altijd een "vroege Bintje". Als je zo intensief in je bouwplan aardappels hebt opgenomen is het belangrijk dat je de gezondheid van je grond nauwlettend in de gaten houdt. Er hangt veel af van de rooidatum. Heb je ze er uit voor die tijd, dan kun je iedere twee jaar terug komen. Lukt dat niet, dan is het mogelijk door grond onts metting te werken met een resistent ras, vandaar die Gloria's. We zetten alles op alles om zo vroeg mogelijk te poten. Hoe meer kilo's datje hebt als de rooidatum er is. 't Viel vorig jaar helemaal niet tegen. Ik had ongeveer twintig kilo uit de roe, die zo'n gulden per kilo opbrachten. Ik geef toe, zoals wij het doen is het in het groot niet meer te doen. Maar juist daarin is dan het zogenaamde kleine toch weer groot of niet soms???? De aardappels worden in kisten geveild. Zon der veiling zouden we als kleine ondernemer onkruid, in het zwadgemaaid, laten drogen en dorsen. Opbrengst 13.600,-. Mijn devies is altijd, je moet niet te snel klagen, 't Is tijd ge noeg als het jaar bijna om is en je de uiteinde lijke berekening hebt opgemaakt. De korte schrabber en een doos Rennies niet kunnen; ook voor het bloemenzaad niet. Sommigen verwerken er hun gladiolen. Het drogen van het bloemenzaad hebben we op kunnen vangen in de bestaande veilinggebou wen. Kan goed de kost verdienen k ze; nooit te veel op een kaart. Je moet plooibaar zijn. Op een dag kan je veel doen. In de zomer heb ik geen wekker nodig om reeds bij het dageraad uit bed te komen. Je moet de wil hebben maar ook de durf om iets te onder nemen. Het betekent ieder jaar weer de zaak bekijken. Het roer omgooien als het nodig is. Je begint met niets, jebouwt iets op, daar ben je trots op. Dan denk je terug aan de tijd dat je "half-waste", en in de krooi met de korte schrabber met een doos Rennies op zak voor het maagzuur, van vooreind naar vooreind, gebogen werkte. Een mens kan zoveel. Je be gint met vreemd geld, daar wil je zo snel mo gelijk vanaf. Dat kan niet in vijf achturige werkdagen per week. Als je ziek wordt, en je kunt niet meer werken, daar denk ik eigenlijk nooit aan. Je kunt jezelf ervoor verzekeren. Maar kan er dan ook iemand komen die het werk kan overnemen op de manier zoals het moet op een gespecialiseerd bedrijf???? In feite hangt iemands leven aan een zijden draad. Vandaag nog schijnt de zon morgen kaar overweg kunnen. Naast mijn levensvervulling^ mijn bedrijf, ben ik ook nog aktief in het kerkbestuur van de Ned.Hervormde Kerk. Ook heb ik zitting in de bloemenzaadtelerscommissie van het Land bouwschap. Door die laatste funktie blijf je op de hoogte van de recente ontwikkelingen. Kom je in kontakt met de telers zowel als de firma's. De verhoudingen zijn goed. Wel hebben we hier een grote wens als bloementelers. We zouden heel graag een speciale voorlichter hebben op het gebied van de bloemenzaad- teelt. Eventueel part-time zou geen kwaad kunnen. Er wordt wel aan voorlichting gedaan, maar we zouden graag dit nog uitgebreider willen hebben. Bij de tijd blijven ij blijven in deze tijd is belangrijk. Nieuwe ontwikkelingen volgen. De gebr.óunther gaan dit seizoen werken met een eigen ontworpen machine om machinaal plastic te leggen om teelten te vervroegen. Ik ga het proberen in de gladiolen en met de vroege aardappelen. Niet alles ineens natuurlijk, een proef, zou je het kunnen noemen. Er zit heel veel in dat vervroegen. Bij de aardappelen is iedere dag dat de groei er verder in zit, in verband met de verplichte rooidatum van het grootste belang. Maar ook voor de gladiolen geldt hetzelfde. Eerder rooien in het najaar moet je ook met Deze schuur heeft hij gehuurd. Daarin staan de twee trekkers. Een zware van vijf en zestig p.k. en een reserve trekker, voor noodgevallen. verdwaal je in de mist. Mijn broer, een werker als een leeuw. Gelukkig met zijn leven. Op een kwade dag verliest hij zijn vrouw. Dan kun je nog als mens alles zo netjes op een rijtje zetten, maar het helpt niet. Ik geloof dat een mens zijn leven is uitgestippeld in grote lijnen. Groot en klein, een goede verstandhouding weken thuis. Wij zijn dan meestal druk bezig met het rooien van de aardappels. En toch zou ik met niemand over willen steken. Je bent je eigen baas. je bent altijd samen, je doetje werk samen met je vrouw. Ik kom altijd thuis om te eten. In de winter dan heb ik het gemakkelijk. Als ik dan diezelfde mensen hoor die naar Rotterdam moeten, kouwelijk wachtend op de bus die ze opkomt halen, dan draai ik me nog eens om in mijn warme bed en kom er niet uit voor een uur of acht. Soms meevallertjes Je moet je niet voorstellen dat je rijk wordt. Maar ik heb wel een goede boterham. Van de andere kant besef ik ook wel terdege de be perkingen van een zelfstandige. Je bent enorm kwetsbaar. Ik ben kerngezond, maar als ik dat niet was kon ik het wel vergeten om op deze voet door te gaan. Verder ben je enorm van het weer afhankelijk en de marktontwikkeling. Van de andere kant heb je dan ook weer ineens van die fijne meevallertjes. Als werknemer heb je die nooit. Vorig jaar, een stuk wittekoolzaad, 1000 roeden groot, twee maal gespoten tegen rote en kleine boeren. Je kunt er niet om heen ze zijn er, beide groepen lid van de ZLM. Hoe gaat dat nou zo met elkaar op Tholen? Adam draait er niet omheen. Er is verschil, duidelijk verschil, maar dat is toch ook te be grijpen. Beide groepen hebben eigen gerichte belangen. De belangen van een grote boer kunnen niet hetzelfde zijn als die van een vol- legrondstuinder. De verhouding is verder goed. t Is opmerkelijk als er bijvoorbeeld een afde lingsvergadering is hier in St.Annaland, dan-zie je daar heel^eel "kleine oppervlakte" boeren. Is er daareegen een kringvergadering van 't hele gebied, dan zie je er veel minder. Toch zijn we als kleinere boeren hier op 't eiland een hechte club in ZLM verband. Maar opnieuw wat is klein in het leven? De veiling van St.Annaland zou niet zonder hen kunnen be staan. Toen er destijds fusieplannen waren, zijn het de kleine boeren geweest die het hebben verhinderd. Ach en de een kijkt wel eens naar de ander. Soms met wat afgunst soms met be wondering. Ieder heeft het specifieke van zijn bedrijfstak. Wat de een niet kan lukt bij de ander wel. Binnen de ZLM zijn vogels van vele pluimages, die over het algemeen aardig in de voliere waarin we toch allemaal leven, met el alle twee de handen aangrijpen. Het brengt b.v. mee dat ik nu onder dat plastic wel de appelen zal moeten spuiten voor het onkruid. Ik mik op een vervroeging van de teelt met zeg maar tien dagen, 't Kost zo naar eerste berekeningen on geveer twee gulden per roe om dat geperfo reerde plastic te leggen. Wil je ondernemer zijn en blijven dan moetje gewoon meedoen. Ik heb alleen lagere school, soms voel je dat toch als een gemis. Je zou willen dat je meer geleerd had. Overigens valt er veel te leren buiten de school. Bijvoorbeeld door naar een ander te kijken hoe die het doet, of hoe hij het niet doet. Ik leer alles van een ander zei eens iemand. Nou zo moet het ook niet, vind ik. Op school kun je de zaak afkijken, maar als je ondernemer bent dan moetje zelf ook eens iets durven. Je moet zelf ook eens wat nieuws aan durVen te pakken. Anders is iedereen vrij vlug overaluitgekekenenkomternietsvanindegrond. Adam Wessels en zijn vrouw. Als je er een paar uur binnen bent, luisterend naar zijn interes sante en gezellige konversatie, kom je tot de konklusie dat hij een gelukkig mens is. Als iedereen zo was als hij, dan zouden we veel minder werklozen hebben. Hij is tevreden en gelukkig, maar hij zit nooit stil, altijd zoekend naar nieuwe wegen. Maar hij is zich daarom zo bewust van zijn geluk omdat hij beseft dat geluk nog breekbaarder is dan oud Chinees porselein. Man en vrouw, samen op een stukje grond, waaruit ze een belegde boterham halen. Beiden zijn ze het volkomen eens als Adam zegt dat hij jiever thuis 10 uur werkt, als dat nodig is, dan 8 uur op een ander. n p R. van Wezel De verwerking van de gladiolenbollen kan geheel gebeuren in de eigen bedrijfsgebouwen, die elders in het dorp staan. 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15