groen bemesting met terhoy O.Z.H. geeft 30% premie terug! N u nog een geheel ander onderwerp. Er komt nogal eens een vraag over autokosten, die gemaakt worden in verband met ziekte of invaliditeit. Zijn deze kosten fiscaal als ziek tekosten te beschouwen en dus, als ze boven een bepaalde drempel uitkomen, aftrekbaar als buitengewone lasten? ..LM'ers ZEER LOYALE MENSEN Zo n bericht verdient een vette kop. Zoiets lees je niet iedere dag in de krant. Vandaar, dat wij aan de Onderlin ge Zuidelijke Hagelverzekering (O.Z.H.), ditmaal ekstra aandacht willen besteden. Van die Onderlinge komt nl. dat schone bericht. Bovendien is het de juiste tijd om op het hagelrisiko te wijzen immers Uw bouwplan 1 977 ligt klaar. Welnu in het verslag van de direkteur van de O.Z.H. de heer A.Korteweg, lazen wij, dat de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering in 1 966 tot stand kwam uit een fusie van een drietal Onderlingen. De O.Z.H. heeft er nu 11 boekjaren opzitten waarin de ontwikkeling als volgt ver liep: jaar verzekerde waarde schade 1966 25.900.000,- 238.114, 1 967 - 31.100.000,- - 35.700, 1968-31.300.000,- - 12.955, 1969-32.700.000,- -192.333, 1970-37.800.000,- -54.808, 1 971 - 38.000.000,- -1 7.575, 1 972 - 39.500.000,- -1 97.452, 1973 - 47.000.000,- - 65.333, 1974 - 55.500.000,- -1 35.430, 1 975 - 60.800.000,- - 1 6.440, 1976-68.800.000,- geen totaal uitgekeerde schade 966.140, Feiten en konklusies U it dit overzichtje zijn de volgende konklusies te trekken nl.: a) dat het verzekerde bedrag jaarlijks stijgt; b) dat het schadeverloop bijzonder grillig is; c) in 1976 zelfs geen cent schade moest worden uitge keerd. Als we de laatste 2 jaren (1 975 en 1 976) bezien, dan zit daarin eigenlijk weinig reklame om tegen hagelrisiko te verzekeren. Immers in 1975 bedroeg de schade slechts 16.440,- en in 1976 was de schade nihil. Neen, om. een ledenwerfaktie met sukses op touw te kunnen zetten moet de oogst in een bepaalde omtrek totaal verhageten. Dan wordt men met de neus op de feiten gedrukt. Net zoals bij de buurman de schuur afbrandt en hij blijkt ver onderverzekerd te zijn, bv. omdat hij zijn partij aardap pelen van 1 00 ton slechts voor 20.000,- verzekerd had! In wijde omgeving duiken de vakgenoten dan de bureaulade in om te zien hoe het met de eigen polis staat. Terugkerend tot bovenstaand overzicht zien we, dat 1966 (start) een slecht schadejaar was, gevolgd door 1 969 en 1 972. Om U dus op de feiten te drukken: na twee vette jaren volgt een mager jaar. U mag het ook omkeren. De cyclus volgende zal 1977 een jaar worden met veel hagelschade. Gunstige resultaten De O.Z.H. werkt in een landelijke pool samen met andere Onderlingen. Daardoor ontstaat een landelijke spreiding van het risiko wat vooral voor hagelrisiko zeer belangrijk is. Deze samenwerking betekent uiteraard ook, dat in een jaar zoals 1 976 toch wel hagelschade betaald moet wor den, omdat de partners schade hadden. Nu was 1976 het zonnige jaar, over de gehele lijn gunstig, zij het, dat voor een partner in het noorden toch nog ruim 54.000,- schade door de O.Z.H. moest worden be taald. Bovendien zijn door het poolverband de extreme risiko's afgedekt door middel van een herverzekerings- kontrakten dat kostte de O.Z.H. rond 29.000,-. Opeen totaal premieinkomen van ruim 352.000,- bleef uit eindelijk een batig saldo van maar liefst 245.000,- over. Het voorstel van het bestuur was nu om 30% van de betaalde premie 1 976 terug te geven. Door de alge mene vergadering gehouden op 28 februari 1 977, werd dit voorstel met applaus bekrachtigd. Dit betekent, dat op de premienota 1 977 een bedrag in mindering wordt ge bracht, gelijk aan 30% over de betaalde premie 1976. Als U in 1976, zeg 500,- premie hebt betaald, zult U op de nota 1977 een aftrekpost van 1 50,-zien en dat is niet mis. Ondanks deze restitutie kon de reservepositie versterkt worden; noodzakelijk om in kwade jaren over de nodige spankracht te beschikken. Hagelrisiko is grillig Al waren de afgelopen twee jaren dan gunstig qua ha gelrisiko, dit mag er niet toe leiden, dat U dit risiko nu maar voor eigen rekening gaat nemen. Temeer niet, om dat U al voldoende bedrijfsrisiko's loopt, welke U niet kunt verzekeren. Bovendien zit het er dik in, dat 1977 Ook in de fruit- en bloembollenteelt kan de financiële schade door hagel enorm groot zijn. Hagelbuien hebben hier hun ver nielende werk gedaan. Er zijn nauwelijks tulpebladen heel ge bleven en overal zijn scheuren te zien! tetraploid Engels raaigras betere bodemstruktuur en bodemvruchtbaarheid hogere opbrengsten aardappelen/granen/suikerbieten inzaai gelijk met zomergranen een ras van Cebeco-Handelsraad advertentie IM niet zo'n droge zomer zal geven als in 1976 of m.a.w. gezegd zit het er dik in, dat U in 1 977 wel met hagelrisiko gekonfronteerd gaat worden. Dat is geen bangmakertje maar gewoon op basis van de meteologische dienst. In een kwakkelzomer vormen zich vele onweersbuien en daaruit mogen hagelbuien verwacht worden. En daarom laten wij wederom de tarieven voor de belangrijkste ge wassen volgen: 2,- per 1.000,- verzek.waarde -3.- -4,- -5,- -5,- -5,- -6,- -6,- -10,- -14,- Op de volledige premielijst staan uiteraard alle gewassen. Met bovenstaande gegevens kunt U vast reeds uitreke nen wat U aan premie zal moeten betalen. Dat valt best mee en wanneer U elders verzekerd bent kan het wel eens 50 tot 100% premieverschil uitmaken. Ja en om dan nog veel woorden vuil te moeten maken, om de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering bij u aan te bevelen, lijkt ons eigenlijk overbodig. Nog één opmerking: of U wel of niet tegen hagelrisiko moet verzekeren is een beslissing, die U zelf moet nemen. Stel de beslissing niet uit. Bedenk, dat één moment van onachtzaamheid kan maken dat U jaren schreit. Wij leggen onze schrijfbloks reeds klaar om U als nieuw lid van de O.Z.H. te noteren. Ons telefoon nummer is 01100-21010, tst. 30 en 31 de L. Tarwe/Gerst Konsumptie aard. Graszaden Suiker/ voederbieten Pootaard. Bruine/witte bonen Raaigrassen Blauwmaanzaad mais Vlas/ karwij koolzaad Uien Schreven wij enkele weken geleden, dat circa 70% van onze leden de contributie voor 1977 reeds had betaald, thans kunnen wij stellen, dat dit percentage is opgelopen tot ongeveer 90%. Dat wil dus zeggen, dat 10% van onze leden de contributienota nog even moet opzoeken en voor betaling van het bedrag moet zorgdragen. Zij behoren dan onverminderd bij de Zeer Loyale Mensen orige week schreven wij dat misschien het ontwerp van de Wet op de investeringsrekening bij de Tweede Kamer zou zijn ingediend als het Landbouwblad verscheen. Deze mo gelijkheid is werkelijkheid, want in de Nederlandse Staats courant van 18 februari staat een samenvatting van het genoemde ontwerp, dat de dag daarvoor aan de Kamer is aangeboden. Wat de inhoud betreft, moeten wij het echter op dit moment nog met de samenvatting doen want het ontwerp zelf is door de Staatsuitgeverij nog niet afgeleverd. Uit de samenvatting menen wij te kunnen afleiden, dat de komende regeling, zoals verwacht kon worden, niet zo een voudig zal zijn. Omdat in de dagbladen al een persbericht verschenen is, waarin de hoofdzaken ervan zijn opgenomen, zullen wij hier en nu maar geen uittreksel uit de "samen vatting" in de Staatscourant geven. Eén mededeling eruit is belangrijk. De regering rekent er niet op dat de wet op 1 april in werking zal kunnen treden. In dat geval zal de investeringsaftrek ook niet op die datum vervallen. Dat zal pas gebeuren als de wet in werking treedt. De vervroegde afschrijving zal per die datum nog niet afge schaft worden. D\t houdt hiermee verband, dat er behalve een basispremie voor investeringen, er toeslagen komen, waaronder vermoedelijk een algemene regionale toeslag voor bedrijfsgebouwen en vaste installaties in de open lucht. Geheel zeker is het niet, dat deze toeslag er komt, want er moet nog overleg over gepleegd worden in E.E.G.verband. Tot het moment dat deze zaak geregeld is, zal de mogelijk heid van vervroegde afschrijving blijven bestaan. Dus: per 1 april 1977 blijft zowel de investeringsaftrek als de vervroegde afschrijving nog in stand. Aldus de mededeling in de Staatscourant. Tot zover over het wetsontwerp investeringsrekening. Over deze vraag is ook in de laatste jaren verschillende malen geprocedeerd. Over het algemeen met weinig succes voor de belastingplichtige! De maatschappelijke ontwikke ling heeft invloed op de omvang van de buitengewone lasten met name als het gaat om autokosten. Wanneer zijn de lasten die op een belastingplichtige drukken aan te merken als "Buitengewoon"? Het woord zegt het al, dat ze dat niet zijn, als het gaat om uitgaven die behoren tot de normale uitgaven, die belastingplichtigen plegen te doen. Men moet hierbij niet afgaan op wat iemand zelf voor zich normaal vindt, maar er moet een objektieve maatstaf aan gelegd worden. Met andere woorden, men moet kijken naar wat in het algemeen normaal wordt gevonden. Nu is het zo dat vandaag gezegd kan worden dat voor een groot aantal mensen met een bepaald inkomen, vermogen en gezinsom standigheden het houden van een auto normaal is, terwijl dat vroeger voor dezelfde groep mensen anders was. H et is nog niet zo veel jaren geleden dat de grote toename van het auto-bezit is begonnen. Dit betekent dat, laten wij maar zeggen 30 jaar geleden, veel eerder aangenomen moest worden, ddt voor een invalide die gebruik maakte van een auto, omdat hij zich zonder dit vervoermiddel niet jcon ver plaatsen, de autokosten buitengewone lasten waren, dan tegenwoordig het geval is. Men zal nu veel eerder moeten aannemen dat de invalide, als hij gezond was, ook een auto zou houden. A Is dit, gezien het inkomen, het vermogen en de gezinsomstandigheden van de invalide, in een bepaald geval zo is, dan zijn de autokosten niet te beschouwen als buiten gewone lasten, maar als normale privé-uitgaven. Het is best mogelijk dat iemand vroeger aftrek voor deze kosten heeft gekregen, omdat ze toen werden beschouwd als ziektekosten, terwijl dit later niet meer het geval is. Dat komt soms nog wel eens hard aan, maar er is, gezien de uitslag van gevoerde procedures, meestal niets aan te doen. Behalve natuurlijk bij inkomens die zo laag zijn, dat men algemeen om de invaliditeit een auto houdt, terwijl men, als men met gelijk inkomen, niet invalide was, maar gezond, dat dus niet zou doen. Dan zijn het buitengewone lasten. Paauwe. 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 3