^Uoor de i*rürouw IP® cl J illtlD J&3B3UILI1 3D D e andere avonden zijn minstens even gevarieerd. De afde ling Groede begon in januari met het onderwerp Abortus en sterilisatie. Noordwelle en omgeving startte met een demon stratie folkloristisch broodbakken. En in Goes konden de leden in januari naar een lezing van een Nederlandse vrijwilliger die in Kameroen had gewerkt. In februari was er een minstens even grote verscheidenheid. De afdeling Schouwen organiseerde een wijnproefavond, Amnesty International stond centraal in Wil- AKTIVITEITENAGENDA PROVINCIAAL tja,, Wfct sLexLe&e&rf Nieuws uit de provincie Fantaseren met glas Waar kunnen plattelandsvrouwen naar toe? Kreativiteit leidt tot kunstwerk 2 maanden als Caravaner naar de Verenigde Staten D, I REDAKTiE KEES SCHIPPER 10 MRT. - R.A.K. DE BEVELANDEN (Agr. Komm) Sprekersavond over Hinderwet en wet op geluidshinder - de heer Bomhof om 20.00 uur in de Caisson te Biezelinge. 11 MRT.- SCHOUWEN Film - en gespreksavond olv. Kees Schipper over "De schijnwereld van de reklame". Een beregoeie film over het reklamewezen en de-voor-de-gek-houderij. Na af loop een gesprek. 11 MRT. - GOES/NRD. BEVELANI) Halfvastenbal (samen met de KPJ) in "De Korenbeurs" te 's-Heerenhoek. 18 MRT. - NOORD-BEVELAND Ook film en gespreksavond over "reklame" met diskussie na afloop olv. Kees Schipper om 20.00 uur in "De Kroon" te Wissenkerke. 11 MRT. - SPRANG-CAPELLE Ledenvergadering - zeer belangrijk ivm. samenstelling van jaarprogramma. Verder prijsuitreikinê van de Bow ling. Aanvang 20.00 uur in de Microbar. 25 MRT. - W.ZWS.VLAANDEREN Film/gespreksavond over "Ons platteland/spanningen tussen impprt en oorspronkelijke bewoners" - film, tweespraak en diskussie olv. Daniël Dekker en een werkgroepje. Een KPJ-PJZ-avond. 25 MRT. - SPRANG-CAPELLE Dropping. 25 MRT. - OOST.ZWS.VLAANDEREN Algemene Ledenvergadering - o.a. samenstellen van het jaarprogramma en filmpjes over Zeeland. APR. - AFD. GOES/NRD.-BEVELAND Een weekendje naar PJGN Utrecht, afdeling Langbroek (uitwisseling). Opgave Addie Hage, 01108-792 of Janny Maris 01180-27968. APR. - BLADEL Ledenweekend in jeugdherberg "Harba Lorifa" te Val- kenswaard. Thema Kabaret. 19 mrt. - KIJK -DOE -DAG: Korenbeurs" JUWEELBAL. Potterstraat 50, centrale plaats: "De BERGEN OP ZOOM Programma: 13.30 - 17.30 uur Kijk-doe-dag (kijken en zelf doen) Fotografie (O.Zws.Vl.) Kunstkoe melken (Bladel) Poppenkastpoppen maken (Bladel) Bloemschikken Spinnen (W.Zws.Vl.) Tekenen (W.Zws.Vl.) Houtbewerken (Goes) Filmhoek (cineac - tekenfilmpjes, hobby-film etc) 19.30 - 22.00 uur JUWEEL - de winnaar - Afd. Oost Zws. Vlaanderen speelt "Zo'n heerlijk huisje buiten". 22.00 - 01.00 uurBAL. mmv de band FREEDOM (toe gang 's avonds 3,— p.p., 's middags ératis). Nog steeds te vervullen vakatures: 1 DB-lid (bestuurlijke ervaring) 1 spolikommissie-d (sport minded) 2 toneeljuryleden (toneelspeervaring) 1 vormingskommissie-lid (vormings- minded) De toneeljury heeft uitgeroepen tot winnaar 1977: Afdeling Oost-Zws.Vlaanderen met "Zo'n heerlijk huisje buiten". Gefelici teerd spelers en regisseur. De rangorde (2e t/m 8e plaats) wordt bekend ge maakt op 't Juweel (19 mrt). We ver klappen alvast: dekorprijs= 's Heer Abtskerke aanmoedingsprijs Schouwen-Duiveland beste speelster= Ineke Bout (afd. Goes/Nrd.Bev.) beste speler Mare de Feyter (afd. Oost-Zws.Vl.) O.Zws.Vl. en Mare de Feyter vallen voor de tweede achtereen volgende keer in de prijzen. Zo zie je, wat een goed regisseur en spelers die aan PJZ toneelkursussen meedoen, afdelingen die een toneeladviseur inschakelen, kunnen bereiken. Wel speelt natuurlijk mee dat O.Zws.Vl. met "oude rotten" werkt, die al op elkaar zijn ingespeeld. Daarom ook één hoera voor de regisseurs, die ook nieuwe onervaren, niet zo goed durvènde toneelspelers hebben toege laten. Juist voor die nieuwelingen geldt het vormingsprincipe voor toneel: op de planken durven staan, jezelf durven te geven, aan je persoonlijkheid werken is een niet geringe ervaring voor de nieuwelingen. Dit feit doet echter weinig af van de zaak dat Oost-Zws.Vl. een bijzonder goed stuk werk levert. Kom maar kijken op het Juweel, 19 maart te Bergen op Zoom. Videoweekend ofwel: "is vorming een elitaire zaak?" Bij het schrijven van dit artikel (28 febr.) waren er slechts 8 officiële aanmeldingen voor 't video-weekend (waar Kees Schipper speciaal een kursus voor heeft gedaan). 't Minimum aantal is 14 personen (willen de kosten rendabel zijn). Dus zit het erin dat ook dit (net zoals de toneelkursus) niet doorgaat. Als je de 8 personen bekijkt, zie je dat het vnl. be stuursleden zijn. Bestuursleden, die al overtuigd zijn van de onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. Voor de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, af deling Meeuwen, verzorgdmevrouw Schaap uit Wou- drichem een kreatieve avond. Er werden glasmozaïeken gemaakt door de leden. Iedereen kreeg een glasplaatje, waar bovenin een gaatje was geboord (om het later aan op te hangen). Er waren veel verschillende soorten glasscherven, en ook allerlei kleuren: rood, oranje, geel, groen, bruin en zwart. Met behulp van een stevige hamer en een harde klap sloeg men de scherven op de gewenste grootte. Daarna werden ze op het glazen plaatje gelijmd. Mevr.Schaap had voorbeelden van mozaïeken, maar men kon ook naar eigen fantasie te werk gaan. Het was een leuke bezigheid. De avond was gezellig, er was volop gelegenheid met iedereen in kontakt te komen en dat is toch ook een van de doelstellingen van de Bond. C.Mol-Jansen. "Moet ik op mijn leeftijd nog dit prutswerk doen? Ik ben al zo lang van de kleuterschool af'. Aldus een 70-jarige kursiste op een van de kreatieve avonden die mevrouw Schaap - van de Bos uit Woudrichen voor de Plattelandsvrouwen leidde. Dat deze oude dame uiteindelijk zelf een ontwerp maakte, kleuren uit ging zoeken en het mooiste plaatje glasmozaïek afleverde, had zij niet kunnen vermoeden toen zij bovenstaande kreet slaakte. Wie is nu mevrouw Schaap, die oud en jong zo enthousiast weet te maken? Graag wil ik U nader met haar kennis laten maken. Zij is gehuwd met een landbouwer en moeder van twee doch ters. 13 en 16 jaar oud. Al heel jong, 15 jaar (er moest zelfs dispensatie aangevraagd worden voor haar) haalde zij het diploma voor coupeuse. Zij richtte later zelf de kinderkamer in en naaide heel veel voor zichzelf en haar jonge kinderen. Via diverse handwerkkursussen vanuit de Plattelandsvrouwenbeweging belandde zij tenslotte in de Handwêrkkomissie. Tien jaar heeft zij daar deel van uit gemaakt in Noord-Brabant. Zij was dikwijls hele dagen op pad om op de diverse afdelingen kursussen te leiden. Zij liet zich ondertussen steeds bijspijkeren op allerlei kaderkursussen. "Doordat ik altijd met anderen bezig was en ik haast geen tijd meer had om iets voor mezelf te maken, ben ik kort geleden uit dé handwerkkommissie gegaan", vertelt zij. Gelukkig heeft mevrouw Schaap niet alles op dit gebied gelijk losgelaten. Zij verzorgt nu nog handvaardigheidsavonden. Verder geeft zij noodzaak tot "vorming en ontwikkeling, naast ontspanning, van Plattelands Jongeren op sociaal, maatschappelijk, kultureel, sportief en ekonomisch/technisch gebied", (art. 3 v.d. P.J.Z.- Statuten). Er blijkt dus in het algemeen een kleine top (10% van de 800 leden?) te zijn die de statuten en de gedachte achter de P.J.Z. willen naleven. Niet zo'n vreemde gedachte, er is altijd en overal sprake van een top en een massa. Deze top mensen die je later (dankzij kadervorming en bestuurservaring) weer terug in maatschappelijke, bestuurlijke nivo's. Wat mij dwars zit is het kleine percentage. Zijn er in de grote massa ("brood en spelen") nou echt niet meer mensen die verder willen, verantwoorde lijkheid voelen, willen op-uitbouwen?? Ook in 1977 organiseert de Stichting Uitwisseling het 4-H Ca ravaner programma in samenwerking met de 4-H in de V.S. Dit programma houdt in, dat men gedurende 2 maanden (van juni tot augustus) in verschillende gezinnen in de V.S. verblijft. Men wordt opgenomen als lid van het gezin om op deze wijze een indruk te krijgen van het denken en doen van Amerikanen. Ook wordt verwacht, dat de deelnemers informatie geven over hun eigen land. Aan het eind van het programma komen de deelnemers naar het nationale 4-H Centrum in Washington. Het is een manier om Amerika van een andere kant te bekijken. Wie kunnen deelnemen? Ongeveer 9 leden van de plattelandsjongerenorganisaties kun nen aan dit programma deelnemen. Voorwaarden voor deelname zijn: - kennis van het plattelandsjongerenwerk en het platteland - voldoende kennis van de Engelse taal. De kosten voor deelname zijn incl. reiskosten, verzekering, be- middelingskosten en verblijf in de U.S.A. ±J 1400,— Voor verdere informatie kun je kontakt opnemen met oud-deelnemers aan dit programma. Hier volgen enkele na men: Alma Bellie, Gouwe 32, Hoogwoud tel.02298-1344 Gerrie Jeuken, Elandweg 46, Swifterbant tel. 03212-1657 Piet Steyn, Biddingweg 9, Swifterbant tel. 03212-1387 Opgave zo spoedig mogelijk vóór 20 april voor het Caravaner programma aan: - P.J.G.N. Prins Mauritsplein 23, Den Haag, tel. 070-512541 - Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland, Postbus 97, Bergen N.H., tel. 02208-6144 Stichting Uitwisseling vraagt: Gastgezinnen voor buitenlandse stagiaires, ifye's, caravanners, enz. Welk gezin wil voor een periode, variërend van enkele weken tot een halfjaar een buitenlandse plattelandsjongere opnemen. Uitwisseling, van elkaar leren, 'n stagiaire verder op weg helpen, 'n huisgenoot erbij, kontakten voor de toekomst, briefwisseling etc., etc. Opgave bij Kees Schipper (01100-21010) of de Stichting (02208-6144). voor verschillende firma's voorlichting over hun produkten. Dit ontstond naar aanleiding van een advertentie in "De Platte landsvrouw" van een uitzendburo uit Haarlem. "Hiermee ont staan vaak bijzonder leuke kontakten. Ook kan ik dan iets naar buiten uitdragers over het werk en het leven op de boerderij. W.:.t daarover is bij a::el buitenstaanders nog zo weinig be* kend". Aldus mevrouw Schaap. Dit laatste kunnen heel veel boerinnen hartgrondig beamen. In de toekomst wil mevrouw Schaap graag nog eens afgeronde kursussen van drie of zes avonden gaan geven over onder andere poppen maken. Want handvaardigheid is toch wel haar grootste hobby. En zo zult U haar naam en persoon in de kreatieve sektor van de Plattelandsvrouwen nog vaak tegenkomen. Riet Spoor. eder lid krijgt op geregelde tijden een stenciltje (konvokatie) in de brievenbus, waarop de aktiviteiten van de afdeling voor die maand staan. Wat een andere afdeling zoal organiseert.weet je meestal niet. Om eens een indruk te kunnen geven, heeft de perscommissie wat konvokaties verzameld. Een greep eruit: 'e jaarvergaderingen eisen in deze tijd altijd een maande lijkse avond op. De bestuurswisselingen, de jaarverslagen en de mededelingen worden dan omlijstHoor uiteenlopende gebeur tenissen. Zo zijn er afdelingen die een lezing aankondigen, an deren zoeken het in een quiz, er zijn afdelingen die hun koor laten optreden, hapjes aanbieden, een verloting houden of ge woon niets bijzonders doen. De lezing kan uiteenlopen van een Demonstratie over schoonheidsverzorging, de Taak van de po litie ten opzichte van de jeugd, Kruiden en Dia's over een ander land. Voor ieder wat dus! helminadorp, Goes en Middelburg hielden zich bezig met het diskussieonderwerp "werken om te leven - leven om te werken", Westkapelle nodigde de plaatselijke toneelgroep uit om een klucht in drie bedrijven op te laten voeren en Koudekerke vroeg een notaris. Excursies komen ook voor op de programma's: leden uit Groe de gaan in maart naar de sociale werkplaats in Oostburg, de plattelandsvrouwen uit Wilhelminadorp gaan een bedrijf in Goes bezoeken. Provinciale bijeenkomsten zijn er volop, zo lezen we in de kon vokaties: een doe het zelf middag een provinciale bloemschi kwedstrijd, de politieke scholing. Maar er worden ook reisjes gepland, gastgezinnen gezocht, natuurwandelingen (Saefting- he) voorbereid. Er worden kursussen gestart (yoga, koken) en er wordt weer een boekencirkulatie begonnen. Een handjevol konvokaties geeft zo een levendig beeld van de meest uiteenlopende aktiviteiten. En dan te bedenken dat op bijna elke konvokatie nog gevraagd moet worden om de kon- tributie toch alsnog te willen overmakenAdJ 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 27