van nm bmwm REVEILLE en TAPTOE ideaal voor grasgroenbemesting G. V eel is er de laatste weken te doen over het wetsontwerp van de regering over de grondpolitiek. Vorige week werd bekend hoe de ministerraad het allemaal had gedacht en het wetsontwerp is naar de Tweede Kamer gezonden ter behandeling in de komende weken. Het is hier niet de plaats om in te gaan op de details van T enslotte nog een bericht dat ons als tuinders aanspreekt, namelijk dat van de Nederlandse regering welke een bedrag van 5,5 miljoen gulden wil geven aan Jordanië voor de oprichting van een veilingcomplex in de Jordaanvallei. Het is bestemd voor een projekt dat de doel heeft het marktsysteem van groenten en fruit in Jordanië te herzien, de behandeling en verpakking van landen tuinbouwprodukten te verbeteren en de exportmogelijkheden te vergroten. Het project zal straks 680 miljoen kg produkten moeten verhandelen waarvan een belangrijk deel voor export. Nog even geduld KAPELLE- -tel.01102-1441 Hollandse Golden verliest het van deFranse Ook boomgaarden kleden het landschap aan! O, Wanneer we de laatste paar weken onze vakbladen doorlezen, valt het steeds weer op dat onze vakgenoten zitten te popelen om weer te kunnen beginnen aan het nieuwe teeltjaar. Natuurlijk is dat ook onder onze Thoolse beroepsgenoten het geval. Doch terwijl we dit stukje zitten te schrijven is de grond overal nog veel te nat. De maand februari is dit jaar ruimschoots van vocht voorzien, in tegenstelling tot vorig jaar. In de percelen winter bloemkool treft men hier en daar exemplaren aan die niet aan de verwachtingen zullen voldoen. De teelt is weliswaar minder kwetsbaar dan vroeger, maar toch altijd loopt men nog het gevaar van uitvallers door teveel nat of te lage temperaturen. Gelukkig kunnen we in het Zuid-Westen deze teelt in onze bouwplan handhaven, want gezien over heel Nederland heeft de teelt in dit gebied het meeste kans van slagen. Wel moeten we er op letten om dit gewas niet op slempgevoelige grond te zetten. Het beste is dat de planten niet te klein de winter ingaan. Toch moeten we er voor oppassen om de najaarsstikstofgift niet te overdrijven. Waarbij we voortdurend rekening moeten houden met het perceel. Iedere vakgenoot heeft voor het komende teeltjaar weer zijn plannen gemaakt. Plannen die zo zijn inge richt dat er zoveel mogelijk gebruik wordt gemaakt van de nieuwe mogelijkheden, om de resultaten aan de verwachtingen te laten voldoen. Bij de één is het een uitbreiding van glas, bij de ander is het een nieuw intensief gewas. Wil men zich handhaven is men dit aan het bedrijf verplicht. Stilstand betekent achter uitgang. Degene die het in het vrije beroep niet meer voor 100% ziet zitten zet onwillekeurig ieder initiatief stop. Dan komt er een eind aan de kans om alle mogelijkheden te benutten en bloedt het bedrijf langzaam dood. Er wordt dan ingeteerd op het reeds verworvene. De onderneming gaat er in haar rentabiliteit op achteruit. Soms zelfs razendsnel. Een feit is echter dat er in alle vrije beroepen ontzettend veel van de mens wordt gevraagd, vooral vasthoudendheid en doorzettingsvermogen. De risiko's groeien nog steeds. Misschien klinkt het hard, maar toch lijkt het ons beter dat iemand die geen risiko's durft te nemen beter af kan zien van het vrije beroep. Hij kan zich dan veel zorgen en teleurstellingen besparen. Daartegenover durven we te stellen dat degene die wel durft en wel initiatief toont, ook in deze tijd in het vrije beroep nog een goede boterham kan verdienen. De voorlichting verschaft ons vele goede zaken, we kunnen het niet missen. Maar toch zal iedere ondernemer zelf ook een koers moeten bepalen. Hij is persoonlijk verantwoordelijk, voor de manier waarop hij zijn bedrijf wil voeren. Dit houdt in dat zowel theorie als praktijk een gezonde wisselwerking moeten hebben. Wij zullen een voorbeeld moeten zijn voor het ons navolgende geslacht van vrije ondernemers. Niet voor niets hebben wijzelf ook lering en waardering getrokken van de volharding van hen, die dikwijls uit niets iets hebben gecreeërd, vaak nog voor het algemeen belang. Het w<,s erg nat op Zuid-Beveland de laatste week. Er viel veel regen bij een milde temperatuur, zodat hier en daar piasvorming ontstond. Door het zachte weer ging de ontwikkeling snel ver der. Nog even en er zijn infekteerbare delen bij de peren. Bij de rode bessen kwam het eerste groen tevoorschijn en daarmee neemt het gevaar voor vogelschade wat af. De laatste weken hadden de mussen het namelijk erg druk met het uitpikken van bloemknopjes bij de bessen. Als we de bloemknopvorming zien kan er weer een flinke oogst appels en peren komen. Natuurlijk kan er nog heel veel gebeuren voor er weer vruchten aan de lomen hangen. Vooral nachtvorst kan roet in het eten gooien en ,n andere opzichten is het weer tijdens de bloei belangrijk voor een goede vruchtafzetting. Maar als er weinig fruit is zal dat niet komen doordat er te weinig bloemknoppen zijn. We hebben de ndruk dat door het zeer warme, zeer zonnige, zeer droge weer gedurende de zomermaanden van vorig jaar de groei geremd is en de bloemknopvorming werd bevorderd. Want anders had den we vooral bij de peren niet op zoveel bloemen mogen rekenen. Met de Golden-afzet blijft het huilen. Het trieste is dat dit speciaal geldt voor het produkt uit eigen land. De Franse Golden brengt wel beste prijzen op. De prijs die de grossiers voor de import-Golden aan de kleinhandel berekenen bedraagt 1,15 tot 1,25 per kg. De kleinhandel kan voor dat geld ongeveer 2 Nederlandse kilo's kopen. Onze binnenlandse ap pels zijn dit jaar prima van smaak, maar naar het schijnt te geel. Het publiek zou aan groenere appels de voorkeur geven. Verder moeten we eerlijk toegeven dat de presentatie van de Franse Golden veel en veel beter is. Als je die keurig verpakt in een malig fust naast de Nederlandse appel ziet, dan zijn ze ook meer waard. Maar met dat al hebben we het idee dat de fruittelers in Frankrijk waarschijnlijk geen slecht jaar hebben en dat de kon- kurrentiepositie niet in ons voordeel uitvalt. Niet alleen de prijs van de Golden Delicious valt tegen omdat bij de relatief kleine fruitoogst een hogere waardering werd verwacht, bij de aar dappels en uien gaat de prijs ook in dalende lijn. Dat tempert de kansen"voor het nieuwe seizoen. Het pootgoed van vroege aar dappelen was duur, mede gebaseerd op een doorlopend effekt van dure "oude" aardappelen. Als de prijs van de oude aar dappelen zakt, vermindert de kans op dure nieuwe aardappelen. Gezien de hoge pootaardappelprijs moeten de Dore's en Eer stelingen echter ook een flinke prijs opbrengen. Eens te meer is gebleken hoe onberekenbaar de markt zich kan gedragen, ook bij betrekkelijke schaarste. Opvallend is dat er de laatste tijd weer grond wordt aangeboden. Ongetwijfeld speelt de gestegen prijs hierbij een*hoofdrol. We hebben hoop dat daarmee meer evenwicht komt tussen vraag en aanbod, met een prijsdaling als resultaat. Een ingrijpen van overheidswege zal echter tot gevolg hebben dat het aanbod weer opdroogt en dat wegen worden gezocht om de gevolgen van de maatregelen te ontduiken. Zo is in het verleden tenminste altijd geweest. Overigens willen sommige politieke partijen niets lie ver dan meer kontrole op de grond te krijgen, dus als om in grijpen wordt gevraagd zal daar graag gehoor aan worden ge geven. Misschien dat het echter inderdaad beter is voor de land en tuinbouw dat vadertje staat ook bij de grondprijzen alles regelt. We hebben onze twijfels, maar kunnen best ongelijk krijgen. Verheugend is dat de stakingen weer achter de rug zijn. De vakbonden hebben weliswaar niet alles gewonnen, maar zijn toch wel versterkt uit de strijd gekomen. Of de afgedwongen loonstijging werkelijk als winst voor de werknemers beschouwd kan worden is overigens de vraag. Nu ook zwakke en zelfs zeer zwakke ondernemingen de tol moeten betalen - denk aan bv. scheepswerven en de textiel kan de ogenschijnlijke winst voor velen wel eens uitdraaien op verlies. Maar een kniesoor die zich daar druk om maakt. Als er straks geen welvaart meer te ver delen is, dan maar de armoe samen delen. Na deze ietwat som bere klanken aan het eind een opgewekt geluid. De laatste nachten vroor het 's nachts waardoor de ontwikkeling wat af geremd wordt, wat alleen maar gunstig is. Niettemin staan de krokussen in bloei en zullen de narcissen wel spoedig volgen. Het eerste nieuwe groen komt al tevoorschijn bij bomen en heesters. Daarmee kondigt de lente zich aan, de mooiste tijd van het jaar. Wat is het dan toch Fijn om in de natuur te werken, vooral als overdag het zonnetje lekker schijnt. Laten we dit aantrekkelijke aspekt van het buitenleven bij alle zorgen en narigheden niet vergeten! De maand februari heeft op Schouwen Duiveland nogal wat regen en vrij hoge temperaturen gebracht. Voor de fruittelers betekent dit dat ze nu druk met de perensnoei bezig zijn. De afgelopen twee weken zijn de knoppen hiervan al druk aan het schuiven. Over het algemeen zijn er voldoende bloemknoppen. Enkele uitzonderingen daargelaten.Dat hébben we waarschijn lijk aan de grote hoeveelheid uren zonneschijn in de achter ons liggende zomer te danken. De bloemknop vorming vindt al vroeg in de zomer plaats. De vochtvoorziening was toen nog in orde. Later in juli en augustus betekende dit niet veel meer. -r Nog 20.000 ha fruitbos. Toch hebben veel telers met zorg gekeken naar de vele kleine peertjes, en daarbij gelijkertijd hun twijfel uitgesproken voor oogst 1977. Of de bloemen voldoende sterk zullen zijn is nog een kwestie van afwachten. Na een grote oogst zit de tendens van een kleinere oogst er meestal wel in. Perenpercelen met tak- schurft zullen deze maand waarschijnlijk gespoten wordep. Als de grond we.er rijbaar is zal het snoeihout versnipperd worden. Ook met kunstmeststrooien en de onkruidbestrijding zal be gonnen worden. Dit betekent op veel bedrijven een onderbre king van de snoei. Er is dan meestal nog een week of wat te knippen. In onze regio zijn deze winter veel windschermen machinaal gekapt. Het grootste karwei is echter het opruimen. Eigenlijk is het jammer dat wij geen knotwilgen als windscher men kunnen gebruiken. Deze zijn blijkbaar zoveel milieu vriendelijker en kleden het landschap zoveel beter aan, dat ze een onderhoudsubsidie waard zijn. Voor de mensen die dagelijks hun brood in de vrije natuur proberen te verdienen is het onbegrijpelijk dat voor dergelijke zaken subsidies worden verstrekt. De Overheid heeft blijkbaar toch wat over voor bos en beplanting. Dit zal straks weer blijken als omstreeks half maart de nationale boomplantdag wordt ge houden. Veel hoogwaardigheidsbekleders zullen dan nogmaals het belang van veel groen onderstrepen. Zodra het echter om commerciële beplanting gaat heeft 23.000 ha fruitopstand wei nig te betekenen. Binnen de EEG wordt door het voor ons ongunstige interventiesysteem de fruitteelt aan de Zuid-Euro- pese landen verkwanseld. Het invoerbeleid uit derde landen verdient geen goed woord. Integendeel het verdient een scherpe veroordeling. In het begin van de vijftiger jaren had Nederland een fruitopstand van 50.000 ha. Het is nu tot minder dan de helft teruggelopen. Wanneer het fruitteeltbeleid niet gewijzigd wordt zal in de komende jaren een verdere daling noodzakelijk zijn. De enorme importen uit Zuid-Europa en vanaf het Zuidelijk halfrond noodzaken ons de produktie hier nog verder in te krimpen. Vestigingssubsidies aan grote chemische bedrijven die het milieu verpesten is niets bijzonders hier. Bomen die het milieu vriendelijker en beter leefbaar maken, terwijl er ook nog eetbare vruchten aan groeien, schijnt over het hoofd te worden gezien. Het is een spreken met twee tongen. Het belang van een zo 'goedkoop mogelijk voedselpakket is blijkbaar belangrijker dan een evenwichtig begroeid landschap. Men zal het de jeugd op de boomfeestdag wel niet vertellen op deze manier. Maar laten ze maar eens een keertje naar "Den Haag vandaag" kijken dan zal hen direkt al veel duidelijk worden. Een beleid met een dubbele bodem. Omdat het nog zo nat is zullen de plantuien niet vroeg geplant worden. Hier en daar is de grond verslempt. Vooral op zulk soort grond zullen we geduld moeten hebben. De grondwater stand is weer op het normale peil. We kunnen zonder achter stand de zomer beginnen. De spruiten, prei en witlof blijven het qua prijs bizonder goed doen. Alleen er zijn veel minder kilo's dan anders. Er wordt soms maar de helft van de witlof geoogst vergeleken met andere jaren. Maar de zon schijnt nooit aan twee kanten tegelijk. Bovendien daar waar ze geen schaduw kennen, verlangen ze weer naar koelte. veral in de bedrijfstakken kwam de vorige week het loono- verleg op gang. De stakingsparolen werden ingetrokken zoals dat zo fraai werd omschreven en het gewone leven hernam haar gang. Dagelijks waren er berichten in de kranten over het vinden van een compromis en het afsluiten van c.a.o.'s. Als buitenstaander vraag je jezelf dan af waarom dat allemaal op die manier moest. Er is veel dat onbegrijpelijk is. De automatische prijscompensa tie is gehandhaafd gebleven. Er komt in de meeste gevallen een reeële loonsverbetering waarbij dan wordt gesproken over per centages van 1,6% tot 2%. De ene dag leken de standpunten nog volkomen onverzoenelijk en de volgende dag waren er berichten dat men het eens was geworden. Het zal allemaal wel zo moeten zijn en behoren bij het spel dat werd gespeeld, al had het een ernstige en dikwijls grimmige achtergrond. Het staat vast dat we staan voor nieuwe kostenstijgingen en dat terwijl we het over het algemeen niet kunnen hebben. Het eind van het verhaal zal wel zijn dat opnieuw een groot aantal onder nemers er het bijltje bij neer zullen moeten leggen. Ook aan onze sektor zal dat gebeuren niet ongemerkt voorbij gaan, zoals we er reeds zoveel mee te maken hadden in de afgelopen jaren. Er is weliswaar een zeker optimisme over de omvang van de komende prijsstijgingen, maar ons grote probleem is dat we he lemaal niks kunnen hebben in verschillende takken van de tuin bouw en dan hebben we het maar niet over andere agrarische sektoren. r elukkig zijn er uit Brussel berichten dat men daar niet af wijzend staat tegenover een importbeperking van appelen van het zuidèlijk halfrond in de komende maanden. Zoals bekend heeft de COPA vakgroep groenten en fruit een importbeperking van 40% geëist. Het raadgevend comité van de E.E.G. in Brussel staat achter de COPA eis in zoverre dat men de import van appelen van het zuidelijk halfrond tot en met 30 augustus a.s. wil beperken tot maximaal 300 miljoen kg. Dat zou ten opzichte van het vorig seizoen een beperking betekenen van 20-30%. Of dat werkelijk door zal gaan hangt af van het besluit dat de Europese Commissie zal nemen en dat weten we nog niet op het moment dat we dit schrijven, maar in elk geval is belangrijk dat een adviesorgaan als het Raadgevend Comité er achter staat. Bij velen, ook in ons land mag dan wel de mening leven dat importappelen geen concurrentie betekenen voor het eigen pro dukt omdat er een geheel aparte markt voor zou bestaan, de ervaring heeft geleerd dat er wel degelijk sprake is van een na delige invloed op het prijspeil van het eigen fruit wanneer er grote invoeren zijn van appelen van de nieuwe oogst op het zuidelijk halfrond. Onze organisaties zijn reeds enkele maanden in de weer om te vechten tegen een herhaling van de situatie van het vorig jaar. Het ziet er naar uit dat ze enig succes zal hebben, al is het nog te vroeg om hoera te roepen. hetgeen de bewindslieden willen maar we hebben begrepen dat er vele bezwaren tegen bestaan. Het lijkt een moeilijke zaak te zijn waarvan wel wordt gezegd dat slechts weinigen van onze volks- vertegenwoordigen weten waar het precies om gaat. Het is te hopen dat de deskundigen zoveel voorlichting zullen aandragen dat er geen sprake kan zijn van onbekendheid met de gevolgen bij hen die beslissingen moeten nemen. Ook onze organisaties heb ben wat dat betreft een belangrijke taak om te bereiken dat een rechtvaardige vergoeding bij onteigening van grond wordt ver kregen. Het is op dit moment nog lang niet zeker dat er een meerderheid voor de plannen van de regering wordt gevonden maar we hebben reeds meerdere keren gezien dat er in den Haag knappe bestuurders zitten wanneer het er om gaat hun zin te krijgen. Overigens zal dat zo vlak voor de komende verkiezingen langs twee kanten kunnen werken. Het gaat er slechts om naar welke kant de weegschaal zal doorslaan want dat hiermede ge werkt zal worden als met verschillende andere moeilijke zaken, dat wil zeggen: Het probleem voor zich uitschuiven en geen beslissing nemen, dat zit er voor dit wetsontwerp politiek ge sproken dachten we niet in. Met belangstelling zien we de ge- dachtenwisselingen en de besluiten hieromtrent tegemoet. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23