Goed bekeken! Goedgekeurd zaaizaad Landelijke P.J.G.N. studiedag over grondpolitiek op 25 maart a.s. Die aan de weg timmert heeft veel.bekijks Jagers en landbouwers gaan samenwerken Een goed begin is de halve oogst Ook in Tholen.St. Philipsland begint het vergaderseizoen nu op zijn einde te geraken. Maar het heeft wel gegonst van het ver gaderen en bijeenkomen in dit afgelopen seizoen. Het wordt door sommige bestuurders wel eens de oogsttijd van het jaar genoemd, op verenigingsgebied. Toch krijgen we wel eens het gevoel dat sommige collega's te veel van het goede krijgen. Ze zijn avond aan avond van huis weg. Toch moet anderzijds ge zegd worden dat een bloeiend verenigingsleven of dat nu op agrarisch of op maatschappelijk gebied is van zeer grote waarde voor de samenleving is in een gemeenschap. In deze rubriek mag dan ook wel eens openlijk de waardering worden uitge sproken voor die mensen die bereid zijn om aktief mee te wer ken en hun krachten geven aan het verenigingsleven en de talrijke waardevolle commissies die onze streek rijk is. Temeer heeft het ons goed gedaan dat een tweetal personen in onze streek (zelfs twee broers) die zich volledig voor hun werkkring hebben ingezet als erkenning een koninklijke onderscheiding hebben gekregen. Al is het een beetje laat, toch nog vanuit de praktijk onze gelukwensen. Die aan de weg timmert heeft veel bekijks is een gezegde, inderdaad voor die mensen kan waar dering, maar ook kritiek hun deel zijn. Ook de beste naaister laat wel eens een steekje vallen. Naar onze mening is de gemeen schap meer gediend met mensen die wel eens een steekje laten vallen (want wie doet dat niet) dan met mensen die koud nog warm worden die hebben helemaal geen verdienste in die ge meenschap. Onze streek heeft met verwondering kennis genomen van het feit, dat er in Bergen op Zoom een fabriek zal komen die glucose gaat produceren. Met eenvoudige wijzigingen wordt er be weerd, zal het ook mogelijk zijn om in deze fabriek fructose te maken, de direkte konkurrent van suiker uit de suikerbiet. We vragen ons dan wel af, waar gaan we heen???? Is dit geen direkte aanval op de suikerbietenteelt in ons land!! Nota bene één van de peilers waar het akkerbouwbedrijf op draait. Zullen we straks mogelijk ook nog met een suikerberg in de EEG worden ge- konfronteerd. Deze ontwikkeling geeft wel eens te denken. Onze organisatie zal daarom meer dan ooit aandacht moeten schen ken aan deze suikerbietenproblematiek. Ook zal er een duide lijke suikerpolitiek moeten komen. De uitkering van onze sui kerbieten wordt nu nog vastgesteld naar het mengprijssysteem. Een prijs, waarin magere en vette suiker zijn verwerkt, zal zeker ook weer tijdig ter discussie moeten komen. We zullen op onze bedrijven alleen maar bieten moeten gaan telen die de gega randeerde prijzen opbrengen, hetgeen inhoudt dat er zo weinig mogelijk magere suiker zal moeten worden geproduceerd. Ge zien de wereldmarktprijs van suiker en de gevaren die boven het hoofd van de suikerbieten telers hangen zullen we zo vlug mo gelijk af moeten van het mengprijssysteem.... De besturen van de Jagersverenigingen en de 3 C.L.O's in West Zeeuws Vlaanderen zijn tot een regeling gekomen om geza menlijk het wildschadeprobleem aan te pakken. Nu het voorjaar nadert beginnen de eerste voorzorgsmaatrege len voor de oogst 1977 op onze bedrijven. Wanneer we straks gezaaid hebben is het bijzonder vervelend om machteloos te moeten toezien als er belagers komen die ernstige schade toe brengen aan het pas gezaaide of opkomende gewas. Het is verheugend, dat er nu een afspraak is gemaakt ten aanzien van schade door duiven, tussen vertegenwoordigers van de jagers verenigingen en landbouworganisaties. Voortaan zal men geza menlijk de zaak aanpakken. Daarmee hoopt men schade en ergenis tot een minimum te beperken. Namens de wederzijdse besturen wordt een dringend beroep gedaan op de medewerking, want slechts bij ieders medewer king kan men een optimaal resultaat verwachten. De afspraak luidt nu, dat in de loop van dit voorjaar op dins dagavond zowel jagers, als houders van een schadelijke wildakte op de houtduiven zullen schieten. Van de landbouwers wordt gevraagd om op deze avond alle aanvliegende houtduiven van hun terreinen te verjagen. Speciaal aandacht wordt hierbij ge vraagd voor houtwallen en bomen. Dit verjagen is nodig om te voorkomen dat de duiven zich anders slechts verplaatsen van gebieden waar niet gejaagd wordt. Dan kunnen ze daar rustig zitten en overnachten. Dit moet worden voorkomen. Het is goed om ook even Uw buurman over deze aktie te spreken, dan is er minder kans dat veel mensen vergeten om op pad te gaan. Het is op veel plaatsen bewezen dat een gecoördineerd optreden vrij snel resultaat afkan werpen. Tenslotte wordt er op gewezen dat zowel jager als boer hun plichten hebben. De boer mag de jager op zijn plichten wijzen maar moet dan volle medewerking geven aan het herstellen van het natuurlijke evenwicht. De volle medewerking wordt ge vraagd voor het instandhouden van de roofvogelstand. Wan neer op Uw bedrijf schade optreedt van andere beschermde diersoorten dan is het noodzakelijk dat dit zo spoedig mogelijk wordt opgegeven aan de wildschadecommissie. De dagen waarop gejaagd wordt zullen in de landbouwpers nog worden bekend gemaakt. Het probleem is op te lossen door gezamenlijke aanpak. Bij het verschijnen van dit nummer van het Z.L.M. blad is de maand februari alweer een eind verstreken. Dit betekent wel dat de hoop op een flinke vorst-periode nu wel voorbij is. Hoewel de grond over het algemeen in Noord-Beveland wel goed ligt, zou met een vorstperiode toch een flinke hoeveelheid krielaardap- pelen opgeruimd kunnen worden. Ook in de vergaderschema's begint weer een beetje meer ruimte te komen. Een ieder heeft daar zijn deel weer van kunnen meemaken. Er is over een groot aantal onderwerpen gesproken en gediskussieerd. Vooral het verslag van de werkgroep over de bodemvruchtbaarheid en produktieniveau's is in alle afdelingen behandeld. Zodoende heeft een groot aantal leden hierover mee helpen denken. Het is te hopen dat de werkgroep volgend jaar met een definitieve konklusie kan komen. Ook het vraagpunt "Grond" is in alle afdelingen behandeld. Dat het een moeilijke materie is weten we allemaal, maar wanneer je aan de beantwoording van de vragen begint, wordt het dikwijls een probleem vooral een pas send antwoord of mening te geven. Wij vragen ons wel eens af of deze niet te moeilijk zijn gesteld, en wat gebeurt er uiteindelijk met de konklusies? Begin maart willen we dan weer graag aan een nieuw seizoen beginnen. Het bouwplan moet nu wel rond zijn. Over het alge meen zullen hierin niet zulke grote veranderingen voorkomen. Enkele gevallen zijn er die een nieuw gewas voor ons gebied hebben ingevoerd n.l. witlofwortels. Dit is enkel geschikt voor gronden die in november nog goed bewerkbaar zijn. Dus weer een laat gewas. Omstreeks 15 februari is er na een paar droge dagen op verschillende percelen graszaad de kunstmest ge strooid. Voor de overige bemestingen hadden we graag wat flinke nachtvorsten of een lichte vorstperiode. Vooral de zwaardere bemestingen voor aardappels en bieten zien we graag zo vroeg mogelijk. Bij het grondonderzoek voor granen, blijkt dat er op verschillende percelen nog een flinke hoeveelheid stikstof in de grond aanwezig is. Dit zijn dan voornamelijk de aardappelpercelen van vorig jaar. Hoewel we als boer alles graag zo goedkoop mogelijk doen, en over het algemeen toch wel openstaan voor adviezen van de voorlichtingsdienst, valt het in vele gevallen niet mee het advies in eerste instantie geen stikstof te strooien, op te volgen. Het is te hopen dat we straks weer goed op tijd en onder goede omstandigheden kunnen zaaien en poten. Want hier geldt ook steeds nog "een goed begin is het halve werk" of met een kleine variatie "een goed begin is de halve oogst". De 3CJO-stuurgroep van de P.J.G.N. organiseert op 25 maart a.s. een landelijke studiedag over grondpolitiek. Doel van de studiedag is het aanslingeren van de diskussie over dit onder werp in alle geledingen van de 3 plattelands jongeren organisa ties. Bovendien zal geprobeerd worden om te komen tot een aantal voorlopige stellingnames over de in de toekomst te voe ren grondpolitiek. Waarom deze studiedag? 1. Bij het huidige hoge grondprijsnivo is het voor de meeste jonge agrariërs niet of nauwelijks meer mogelijk een bedrijf over te nemen. 2. Met name de zgn. middenbedrijven zijn bij het huidige hoge grondprijsnivo niet in staat hun bedrijf te vergroten. 3. Hoge grondprijzen zijn niet in het belang van de Ned. land bouw in z'n totaliteit (kost prijsverhogend). Hetzelfde geldt overigens voor een te sterke stijging van de pachtprijzen zoals door Min.v.d.Stee wordt voorgesteld. Oorzaak van de hoge grondprijzen is de onevenwichtige grond markt. De vraag is vele malen groter dan het aanbod. Volgens de 3 CJO-stuurgroep is het noodzakelijk dat het grondprijsnivo daalt, niet alleen in het belang van de jonge agrariër, maar ook in het belang van de totale Ned. landbouw. Hoe? Dat gaan we op 25 maart met elkaar bepraten. Het voorlopige programma: Plaats: Hotel Kobus aan de Poort te Amersfoort 10.00 uur Aankomst opening 10.15 - 11.15 uur Korte inleiding door achtereenvolgens: Ir. A. Voortman (P.v.d.A.) dhr. L. de Bekker (CDA, tevens voprzitter Cie. Grondgebruik Landbouwschap) Ir. v.d. Lely (Direkteur Stichting Beheer Landbouwgronden) Harry Verkampen (jonge agrariër, lid 3 CJO-stuurgroep) 11.30 - 12.45 uur Groepsdiskussie (tevens lunch) 13.00 - 13.30 uur Rapportage groepsdiskussie 13.45 - 15.00 uur Forumdiskussie met inleiders 15.00 uur Afsluiting Opgave studiedag Men kan zich (liefst z.s.m. opgeven bij de PJGN, Pr. Maurits- plein 23, Den Haag, tel. 070-512541). Iedere deelnemer krijgt voorafgaande aan de studiedag een dokumentatiemap toege stuurd. Hierin zitten stellingen, diskussie stukken, diskussie vragen, kaartje Amersfoort etc. Aan het deelnemen aan de studiedag zijn geen kosten verbonden. N.B. We verwachten uit elke provincie minstens 5 PJGN'ers. Venneman Momenteel is het wel opvallend hoe snel de ontwikkeling van de wintertarwe van start is gegaan. Op een mooie zonnige dag is het al een lust om de tarwepercelen zo eens langs te lopen. De vroeg gezaaide percelen hebben nog een grote voorsprong op de late, maar ook deze zijn al goed aan de groei. Onze nieuwsgierigheid werd vooral gewekt door enkele proefpercelen welke reeds rond half september zijn ingezaaid. Van deze proeven worden op brengsten van meer dan tien ton tarwe per ha verwacht. De betreffende teler moet wel het hele jaar met zijn gewasbescher mingsboekje in zijn binnenzak rondlopen en niets aan het toeval overlaten. Bij de inzaai is vanwege de droogte de bodem herbi cide werking niet optimaal geweest en daarom is al een tweede chemische onkruidbestrijding met kleurstoffen nodig geweest. Toch is het van belang om deze ontwikkeling zeer nauwgezet te volgen, want de ontwikkeling in de eerste groeimaanden is be palend voor de opbrengst van het gewas. Deze proeven zijn extra vroeg gezaaid en liggen qua stand al ver voor de normaal op tijd gezaaide percelen. Deze voorsprong is een winstpunt voor wat betreft de beworteling en nu is het maar afwachten hoe het verder allemaal zal gaan. In vroegere jaren toen we nog met de hand kunstmest strooiden waren we om deze tijd al volop bezig met het stikstof geven. De kali en de super waren dan al gestrooid en met de stikstof probeerden we dan klaar te zijn voor de inzaai van de gewassen. Op natte dagen werden de lege kunstmest zakken in de sloot schoongespoeld en daarna ter droging op de prikkeldraad rond de weide gehangen. In die tijd sprongen we soms nog wel eens met een baal kunstmest van 100 kg op de rug over een slootje, want anders moesten de balen over een grote afstand over het land worden uitgedragen. Struktuurbederf door paard en wagen was toen uit de boze. De tijd heeft echter niet stil gestaan en veel is er vooral de laatste jaren veranderd. Ook op het gebied van de bemesting is er veel studie gedaan en zo heeft het grondonder zoek op de toestand van de kali en het fosfaat zeer voldaan en thans zouden we de analyse daarvan niet graag meer willen missen. Sinds enkele jaren is daaraan ook het stikstofonderzoek van de grond aan toegevoegd. In eerste instantie was dit onder zoek bedoeld voor de granen, maar thans is het ook in studie voor de bieten en ook dit belooft goede perspectieven voor de toekomst. Mede als gevolg van de extreme droogte in het afgelopen jaar zitten we thans met de vraag hoe groot de voorraad nog aan wezige stikstof in de bodem wel is. Pas na de jaarwisseling zag men hier en daar een enkele drainreeks water geven en ook daaruit valt te verklaren, dat de stikstofverliezen deze winter zeer gering zijn geweest. Tevens zijn in het vroege najaar slechte bieten en slechte aardappelen soms bij voorrang extra vroeg gerooid en we kunnen ons niet voorstellen, dat deze slechte gewassen al de toegediende stikstof hebben we daar weinig aan. Beter is het om met spoed de pe£celen te laten onderzoeken zodat we op tijd een goede informatie in de bus hebben. Hoe rijker de grond aan beschikbare stikstof is, hoe later we de eerste stikstof aan de wintertarwe kunnen geven. Tarwe wordt niet geteeld voor het stro maar voor de korrel en daarop moet de bemesting worden afgestemd. Een belangrijke eis in de moder ne tarweteelt is, dat het gewas gedurende het gehele groeisei zoen gezond blijft en wanneer aan alle voorwaarden is voldaan, dan kan het gewas het hoogste rendement geven. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 7