MARIANNE D e winter loopt op haar laatste benen. Bij mooi weer zien we de knoppen van veel planten al duidelijk schuiven en de vroe- gelingen onder hen vertonen voorzichtig hun eerste bloemen. D e rozen die we voor de winter lekker toegestopt hebben wekken we door de aangeaarde heuveltjes weer gelijk te maken. D vroegrijpend - zeer produktief E r is, terecht naar wij dachten, in ons gebied een toenemende belangstelling voor de teelt van vollegrondsgroenten. De voor lichtingsbijeenkomsten over de verschillende teelten uit deze sektor worden goed bezocht en het zou ons niet verwonderen indien met name in Zeeland de vollegrondsgroenteteelt wat meer van de grond kwam dan tot dusver het geval was. Het zijn vooral de ondernemers met een klein bedrijf die zoeken naar mogelijk heden om met arbeidsintensieve teelten een bestaan te vinden. In de vollegrondsgroenteteeltsektor is ook reeds veel gemechani seerd en verschillende teelten zijn van het kleine bedrijf naar het grote bedrijf verhuisd, maar er zijn toch wel teelten overgebleven waaraan gedacht kan worden bij het zoeken naar een nieuwe basis voor het bedrijf. Werk aan de winkel blauwmaanzaad levering 1e vermeerdering in verpakking van 1kg DINGEN VAM DE WEEK Beveland B.V. C.J.Nouse Dat ontluikende tere groen nodigt uit de tuin in te gaan om die prille schoonheid te proeven. Dat buiten zijn kunnen we dan tegelijk benutten om ons te wijden aan de verschillende kar weitjes die nog verricht moeten worden. "En passant werken" noemde mijn oude baas dat vroeger. De rozen gen we een oud geworden tak door een jonge die aan de plan- tevoet is ontstaan. Het zijhout van het takkenframe korten we in tot korte stompjes. Uit die stompjes ontwikkelen zich de bloemdragende scheuten. Rozen moeten ieder jaar een grote prestatie leveren. Dat kan alleen wanneer we er voor zorgen dat de struiken kunnen putten uit een voedselrijke bron. We voorzien de rozen daartoe het liefst van stalmest of een andere organische mest in hoeveelhe den zoals die óp de verpakking is voorgeschreven. Wie over een humusrijke grond beschikt kan volstaan met het geven van kunstmestkorrels bijv. 3 kg. 12-10-18 NPK mest per 100/m2. De vaste planten bemesten we op dezelfde wijze als de rozen. De heesters ie heesters, die later in de zomer bloeien aan de scheuten welke ze vanaf het voorjaar vormen, snoeien we nu kort terug. De groei en bloeigedragingen van deze heesters zijn vergelijk baar met die van rozen en ze moeten daarom op nagenoeg dezelfde wijze behandeld worden. Enkele voorbeelden van zul ke heesters: Buddlleis, Potentilla, Caryopteris, Herbenooten, Clematis soor ten e.d. Het planten en verplanten van bomen en heesters kun nen we nog tot ongeveer eind april doen. Vasteplanten planten we tussen begin april en begin mei. Bij het planten en verplanten er voor zorgen dat de platen in een goed klaar gemaakte grond komen te staan, na het planten de struiken insnoeien en bij droog weer en droge grond water geven. Vrij droge wortelklui ten voor het planten eerst een poos in een bak of emmer water zetten. advertentie IM sadvies die na grondonderzoek voorschrijft. Op arme zand gronden strooien we in plaats van zand en kunstmest bij voor keur een organische mest uit, bijv. Vamcompost in een hoe veelheid van ongeveer 1 kg. per m2. Zaaien Een groot aantal eenjarigen kan al in de bak gezaaid worden. In vele tuinwinkels wordt een geweldig sortiment aangeboden. Jammer is het daarom dat het tpegepaste sortiment zich in hoofdzaak beperkt tot de afrikaantjes, patunia's, salvia's en lo belia's. -Pottentilla of ganzerik snoeien we ieder voorjaar kort terug. -Van de heidestruiken verwijderen we ieder voorjaar de uitge- Laten we dit na dan ontstaan er op den duur lelijke bossige bloeide delen. De struikjes blijven daardoor kompakt, fris van struiken die steeds minder bloeien. Daarna snoeien we de struiken terug. Omdat de rozen wanneer we alle takken even kort terug snoeien in een soort van golfbe weging zullen bloeien, brengen we daarin wat variatie. De ene helft van de takken laten we wat langer ongeveer 25-30 cm. boven de grond en de andere korten we in tot 10-15 cm. De lang gesnoeide takken zullen het eerst bloemen geven, enige tijd later gevolgd door de korter, gesnoeide. De bloeitijd wordt hierdoor beter gespreid. Klimrozen hebben we zodanig geleid dat er een goed verdeeld takken-frame tegen de muur is ontstaan. Uit dat frame vervan- kleur en geven de mooiste bloemen. Het gazon an het gazon verwijderen we alle rommel, bladeren enz. die er gedurende de wintermaanden op gevallen is. Met een prikrol, gaatjesprikker of riek prikken we gaten in de grond zodat lucht beter kan toetreden en water kan verdwijnen. Mos bestrijden op de manier die we een maand geleden in deze rubriek beschre ven. Kleigronden verschralen we daarna door een dun laagje metsel of rivierzand over het gras uit te strooien. Bemesting geven we in de vorm van kunstmestkorrels: 2-3 kg NPK-korrels 14-14-14 per 100 m2., of in hoeveelheden zoals het bemesting- -De vlinderstruik is een mooie plant als we hem ieder jaar als de rozen terugsnoeien, want alleen aan de scheuten die hij vanaf het voorjaar vormt ontstaan de fraaie bloemen. Hoe beter hij inges- noeid wordt des te meer eenjarige scheuten en zoveel meer bloe men. - Deze van bloem tot kleurproppen verworden planten horen langzamerhand niet meer thuis in de plantenwereld. Ze zijn afgedaald tot bijna het niveau van de plastic planten die in dito bloembakken ondermeer menig benzinestation "sieren". Stel daarom Uw zaaiplan eens samen uit wat andere soorten en rassen. Planten waarvan je nog kunt zien dat het planten zijn: met een bevallige groeiwijze, met meeldraden en stampers en met een geur misschien. Sla de zaadboeken van de verschillende leveranciers er maar eens op na. Voor wie eens wat anders wil en durft is er keus genoeg. Het is niet onze plaats de verschillende aspecten van de diverse teelten hier uiteen te zetten. Daar zijn anderen, meer deskundi gen voor beschikbaar. Wij zouden degenen welke belangstelling hebben voor de vollegrondsgroenteteelt echter het dringende advies willen geven om, wanneer ze vragen hebben op dat gebied, zich te wenden tot de mensen van de voorlichtingsdienst voor de tuinbouw of eventueel ook tot hun afzetorganisatie. Er wordt nog al eens de opmerking gemaakt dat het telen van de groenten op zich misschien nog geen probleem zou zijn, maar dat het veel meer gaat om de afzet. Er wordt dan gesteld dat in Zeeland geen veilingen zijn die geschikt zijn om de groente tot de werkelijke waarde te brengen wanneer de aanvoer groot is. We zijn het met deze gedachtengang niet eens. Het mag dan wel waar zijn dat er sprake moet zijn van een gevestigde markt om voor een produkt mee te kunnen bij de afzet, maar de veilingen zijn afzetorganisa ties en hebben alleen en uitsluitend tot taak de afzet van de produkten der telers zo goed mogelijk te verzorgen. Daarin is men gespecialiseerd en daar heeft men zich voor in te zetten. Dat zal ook betekenen dat wanneer er een produkt wordt aangeboden waarvoor bij afzet via de eigen veiling de prijs niet wordt ge maakt, men zich richt tot andere veilingen, waar wel de prijs van het moment te maken is. Dat is gewoon een plicht van elke afzetorganisatie en dat zal men ook nakomen wanneer er volle- grondsgroenteprodukten van de eigen leden verkocht moeten worden. CjT ezien het veilingapparaat dat de Zeeuwse tuinders tesamen hebben opgebouwd twijfelen wij er niet aan, of men zal ook een antwoord kunnen geven op de vragen rond de afzet van nieuwe teelten in het produktiegebied. Daarvoor is dan nodig dat men tijdig op de hoogte is van de ontwikkelingen en tijdig de nodige maatregelen kan nemen om de afzet optimaal te doen verlopen. Wellicht zal dat in een aantal gevallen betekenen dat het produkt vervoerd moet worden naar een andere veiling, waar men meer gespecialiseerd is in de afzet van dat betreffende produkt, maar wanneer de hogere vrachtkosten worden goedgemaakt door een belangrijk hogere prijs, dan maakt dat niets uit. We dachten dat er geen enkele aanleiding is om de teelt van groenten achterwege te laten, omdat men geen kans ziet voor de afzet. Er is wel nodig een goede bezinning op de vraag wat men zal gaan telen en in welke periode. Daarvoor zou in feite nodig zijn dat men tracht met een groep van telers in een bepaald gebied tot een gelijkgerichte keuze te komen. Vooral omdat men de afzet meestal zal moeten zoeken in veilingen buiten het gebied waar men woont, en de vrachtkosten kunnen oplopen, is dat volgen van een zelfde gedragslijn bij de teeltkeuze, bijzonder belangrijk. En hoe men die teeltkeuze dan moet doen? Het ant woord hierop valt niet te geven binnen het kader van dit artikel. We weten echter wel dat de teelt van sla in de vollegrond de laatste jaren gunstig is en dat geldt ook voor de teelt van prei en verschillende koolsoorten, waaronder spruiten. Daarbij moeten we niet vergeten dat er verschillende redenen zijn te noemen die misschien incidenteel waren bij de prijsontwikkeling in de laatste paar jaar, maar dooreen genomen lijken er toch wat meer moge lijkheden te komen voor degene die een kwaliteitsprodukt weet te leveren. Er is over de ontwikkeling van de vollegrondsgroente teelt in Zeeland reeds dikwijls geschreven. Tot nu toe is het niet van de grond gekomen en dat is jammer want er zijn vele onder nemers die er een goede boterham in zouden kunnen verdienen. Met name denken we aan de kleinfruittelers die staan voor de noodzaak van omschakeling omdat de afzet van hun tot nu toe geteelde produkt steeds meer problemen geeft. O ok de kleine landbouwer die te weinig grond heeft voor een volwaardig landbouwbedrijf zou zich beslist eens moeten beraden op de vollegrondsgroenteteelt. Zijn er onder hen die wat dat betreft geen ervaring hebben met een afzetorganisatie dan zou den we hen het dringend advies willen geven om alleen op die grond het zoeken naar nadere teelten niet na te laten. De be staande Zeeuwse veilingen zullen U ongetwijfeld met raad en daad terzijde staan en bij de voorlichtingsmensen zult U ook alle inlichtingen kunnen krijgen. Het is een enorm moeilijke zaak om in het voorjaar een antwoord te geven op de vraag wat men in het komende jaar zal gaan telen. Dat geldt ook voor de voilegrondsgroenteteler maar er zijn toch wel een aantal produkten - en hiervoor noemden we die reeds - die kansen bieden. Daarbij denken we dan voor de winter- en voor jaarsmaanden ook nog aan het trekken van witlof. Ook dat is een arbeidsintensieve bezigheid maar het kan gunstige resultaten opleveren en we dachten dat we juist in de groep waar we het over hadden, overwegend niet bang is van wat extra werk, wanneer dat dan ook maar redelijk wordt betaald. Niet te gauw zeggen: dat is niets voor mij, geldt voor degenen die wel eens over vollegronds groenten hebben gedacht. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23