<51 ?ci n w e waren onlangs in de gelegenheid een koöperatieve kaasfabriek in Oost-Brabant te bezoeken, één van de fa brieken van de in 1976 tot stand gekomen topzuivel- koöperatie voor de drie zuidelijke provincies. In deze zeer moderne fabriek wordt ongeveer 330.000 kg melk per dag verwerkt tot kaas, een naast gelegen melkinrichting verwerkt 170.000 kg melk tot konsumptiemelk. Alle melk is "diepkoelmelk" uit de boerderijtanks van plm. 1.000 melkveehouderijbedrijven. De Zuivel, een boeiende bedrijfstak M et het tot stand komen van een bundeling van de koöperatieve zuivelindustrie in Zeeland, Noord-Brabant en Limburg zijn jaren gemoeid geweest. Wel hadden zij tot voor enkele jaren, een samenwerkingsvorm in de Brabantse Zuivelbond en de koöperatieve zuivelvereni- ging "Zuid-Nederlandse Zuivelbond" (C.Z.N.Z.). De C.Z.N.Z. telde in 1969 tweeëntwintig lid-verenigingen met in totaal 30 melkverwerkende bedrijven (745 mil joen kg melk van plm. 1 5.000 veehouders). S inds enkele weken hangt ook de zuivelsektor een sta kingsdreiging boven het hoofd. Het kort geding voor de Utrechtse rechtbank van 4 februari j.l. leidde tot een afkoelingsperiode van 18 dagen, gedurende welke de onderhandelingen dienden te worden hervat. Die onder handelingen hebben tot nu toe geen resultaat opgele verd. Hoewel over de automatische prijskompensatie overeenstemming is bereikt, wordt de strijd nu voortgezet om de eis van een initiële loonsverhoging van 2%. De voedingsbonden van de F.N V trekken daarbij fors van leer. zuidelijke landbouw maatschappij z.l.m VRIJDAG 25 FEBRUARI 1977 65e jaargang - no. 3370 land- en tuinbouwblad Van vrijdag 4 t/m zondag 13 maart a.s. wordt in alle hallen van het RAI-gebouwenkomplex en het daarbij behorende haventje te Amsterdam voor de 22e maal weer de bekende HISWA watersport - kampeertentoonstelling gehouden. Een boten en tentenshow waar telkenjare tienduizenden lief hebbers vooral van de watersport hun hart kunnen ophalen. Op pag 4 en 5 enkele wetenswaardig heden over dit evenement dat een grote rol speelt in de rekreatiesektor. Zowel deze veehouderijbedrijven als hun fabriek, het verlengstuk van deze bedrijven, zijn een voorbeeld van wat goed ondernemerschap en moderne rationalisering vermogen. De fabriek heeft een automatische procesbe sturing. In de centrale bedieningsruimte zit achter een glazen wand de bedieningsman. Vanuit het bediening spaneel worden alle processen, inklusief de reiniging, bediend en gekontroleerd. Hij beheerst de melkvoorbe- handeling, standaardisatie, de roompasteurisatie, de kaasmelkpasteurisatie, de zuurselbereiding, het wellen van de wrongelbereiders, de weiverwerking, de weiin- damping, de weiroompasteurisatie en de totale reiniging van 45 circuits. Aan de feitelijke kaasproduktie werken 1 5 werknemers per ploeg en iedere medewerker heeft een eigen taak. Men ziet de ronde kazen via lange tran sportbanden het produktieproces volgen om tenslotte in een groot pakhuis te worden opgeslagen. Vandaar vin- In dit no. Uit de Praktijkpag. 6 en 7 Mechanisatie Nieuws pag. 8 Loonwerktarieven pag.11 en 12 Zaai en Pootbedbereiding pag. 14 en 15 Teelt van Bleekselderij pag. 21 Tuintipspag 23 den ze hun weg naar de konsument in Nederland, maar veelal ook in andere landen, want kaas is een van de belangrijkste Nederlandse exportprodukten. De arbeids verhoudingen zijn goed in dit bedrijf, voor staken wordt niet gevoeld. De CAO is in deze sektor, zij het soms na moeizaam onderhandelen, steeds in overleg tot stand gekomen. De Zuid-Nederlandse melkindustrie Bij de Brabantse Zuivelbond waren 21 verenigingen aangesloten (500 miljoen kg melk van plm. 10.000 veehouders). De meeste leden van de Brabantse Zuivel bond waren tevens aangesloten bij de koöperatieve zui- velexportvereniging (Z.E.V.) met een fabriek te Zeven- bergsche Hoek voor het verwerken van de overmelk. In 1969 gingen de C.Z.N.Z. en Z.E.V. hun kommerciële aktiviteiten bundelen in de N V. Zuid-Nederlandse Mel kindustrie (D M V.) te Veghel. In 1973 fuseerden de Z.E.V. en de Brabantse Zuivelbond met de C.Z.N.Z. Laatstgenoemde veranderde haar naam in C.Z.O.Z. (koöp.zuid-nederlandse organisatie van Zuivelverenigin- gen) en nam alle aandelen van D M V. over. Sindsdien zijn een groot aantal fusie s gevolgd, die leidden tot grote koöperaties met als grootste Campina, de Maasvallei, Centraal Brabant, de V.C.Z. en Martinus (Breda). In 1976 kwamen deze tot het vormen van één grote koöperatie Campina. De veehouders in Zuid-Nederland hebben zich hiermee een sterke positie opgebouwd voor wat betreft de verwerking van de door hen geproduceerde melk. Van de kleine dorpsfabriekjes van rond de eeuwwisseling naar één grote koöperatie met een beperkt aantal grote ver werkingsbedrijven, een groeiproces dat we ook in andere sektoren, o.a. in de koöperatieve suikerindustrie zich hebben zien voltrekken. Het rommelt, ook in de zuivel Zorgen blijven overigens de melkveehouderijsektor vooral de laatste jaren niet bespaard. De produktiekapa- citeit is o.a. door de bouw van moderne ligboxenstallen sterk toegenomen. Zo steeg de melkproduktie van bij de C.Z.O.Z. aangesloten fabrieken in 7 jaar met 44%. Het aantal melkveehouders nam in die periode af met 40%. De gemiddelde levering per melkveehouder steeg van 50.000 kg. tot 120.000 kg. melk, een toename van 140%. Er is op de EEG-zuivelmarkt een gebrek aan evenwicht tussen vraag en aanbod. Grote hoeveelheden magere melkpoeder en boter werden voor interventie aangeboden. De richtprijs, op zich al onvoldoende om een redelijk inkomen mogelijk te maken, wordt niet ge haald. Ook bij de nieuwe Brusselse prijsvoorstellen blij ven de kostenstijgingen volledig voor rekening van de boer. De voorstellen om tot evenwicht in de marktver houdingen te komen houden o.a. in dat een heffing op de geproduceerde melk zal worden gelegd. Zij betekenen een direkte verlaging van het inkomen van de melkvee houderijbedrijven, waarvan vele nog worstelen met de gevolgen van de droogteschade van vorig jaar. Ruim 20.000 bedrijven in ons land moesten een beroep doen op de RZ-regeling, waarvan ruim 4.500 in Noord-Bra bant. Veel bedrijven komen niet aan een minimum inko men. Oorlog? 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1