Pirouette Bij Kaskad regent het welverzorgde details. Kaskad. Water naar wens. doe een goede zet... zaai als brouwgerst 0 englebert Schapen Kalender maart 1977 D e lammertijd is aangebroken en de dieren verdienen nu, nog meer dan in andere seizoenen, alle mogelijke aandacht. De schapenfokker moet nu dag en nacht op zijn hoede zijn om verlies van lammeren te voorkomen. Het aantal lammeren per ooi speelt in het schapenbedrijf nu eenmaal een grote rêl. Wees daarom bij de geboorten zoveel mogelijk zelf aanwezig. Als dit niet mogelijk is, doet u er goed aan deze taak door goede hulp krachten te laten overnemen. Zorg er ook voor, dat de stal goed in orde is; voederruiven en -bakken, drinkwater en een goede verlichting dienen aanwezig te zijn. De prijsvoorstellen van de Europese Commissie Geboortehulp Hulp bij de geboorte is dikwijls nodig. Vooral meerlingengeboorten geven nogal eens afwijkende liggingen te zien; hulp is daarbij absoluut noodzakelijk. Dat bij de geboorten de grootst mogelijke zindelijkheid moet worden betracht spreekt vanzelf. Zorg ervoor, dat water, zeep en een schone handdoek in de stal aanwezig zijn. Handen en armen moeten goed gewassen en ingezeept zijn; de nagels moeten kort geknipt zijn. Direkt na de geboorte van het lam begint de verzorging van de ooi. Ter voorkoming van navelinfectie (dikke gewrichten) moet de navel met jodiumtinctuur worden ontsmet. Het beste kan men hiervoor een eierdopje gebruiken. Vul dit voor de helft met jodiumtinctuur; til het lam met één hand aan de voorbenen op en breng het eierdopje met de andere hand naar de buik. Laat de stomp van de navelstreng enkele seconden in de jodium hangen. Hierna volgt de controle van de uier; tepels doortrek ken, overtollige wol rond de uier wegknippen en er op toezien dat het lam zo spoedig mogelijk biest binnen krijgt. Verwijder in geval van uierontsteking het moederschaap direct uit de lam- merstal en roep de hulp van een dierenarts. Het hok moet grondig worden ontsmet, daar uierontsteking erg besmettelijk kan zijn. Goede voeding Voor een voorspoedige groei van de lammeren is een goede voeding van de melkgevende ooi van het grootste belang. De voederbehoefte bedraagt ongeveer 2,5 kg droge stof, 250 gram verteerbaar ruw eiwit en 1400 gram zetmeelwaarde. Indien nog niet voldoende voorjaarsgras aanwezig is, moet naast prima kwaliteit ruwvoer ook een flinke hoeveelheid krachtvoer verstrekt worden, die bijvoorbeeld kan bestaan uit 1,5 kg hooi en 1 kg korrels of 0,7 kg hooi, 4 kg kuilgras en 0,5 kg korrels. Gezondheidszorg De groei en de gezondheid van de jonge dieren kunnen door parasitaire ziekten zoals leverbot en maagdarmwormen ernstig worden aangetast. Na het werpen treedt bij de ooien een sterk verhoogde uit scheiding van wormeieren op bij de ontlasting. Deze zoge naamde "lentestijging" in de wormeiuitscheiding houdt ver scheidene weken aan en veroorzaakt (vooral bij een dichte schapenbezetting) een ernstige besmetting van het weiland met maagdarmwormen, die in de tweede helft van de zomer ge vaarlijk kunnen worden voor het grazende lam. Door het toedienen van een wormmiddel aan de moederscha pen direct na het werpen kan men deze verhoogde uitscheiding van wormeieren ongeveer 3 weken onderdrukken. Komt op bedrijven, waar runderen bij de schapen worden gehouden, leverbot voor, dan is het beter de runderen voordat ze de weide advertentie IM ingaan, een wormbehandeling te geven. De mest van besmette dieren vormt een ernstige infectiehaard voor de schapen ook al vertonen de runderen zelf geen tekenen van besmetting. Laat in twijfelgevallen de Gezondheidsdienst voor Dieren in uw pro vincie de mest onderzoeken op de aanwezigheid van leverbot. De Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap heeft zich aangesloten bij het eerder door het Landbouw schap ingenomen standpunt van een voor Nederland noodzakelijke prijsverhoging van 9 a 10 procent. Ook heeft men begrip getoond voor het COPA standpunt om met een voorstel te komen van 7,4% prijsverhoging. In een nota aan de leden van de Hoofdafdeling Akkerbouw wordt reeds op de volgende belangrijke punten in het pak ket van prijs voorstellen - gewezen. Overigens wordt er bij aangetekend dat het laatste woord omtrent deze zaak nog niet gezegd zal zijn. Zachte tarwe Krijgt in de richtprijs en in de interventieprijs de 3%. De niet-bakwaardige tarwe krijgt een interventieprijs van 119,50 r.e. 40,50 per 100 kg), die gelijk is aan de interventieprijs van gerst. De huidige interventieprijs voor de voor de bloemberei- ding verwerkbare tarwe wordt ook met 3% verhoogd, met dien verstande dat dit dan een referentieprijs voor baktarwe zou worden. Of daarbij ook de eis voor de totale bakkwaliteit zal worden doorgevoerd is nog niet te bekijken. Dit zal er van afhangen of het communautaire systeem voor de beoordeling van de totale bakkwaliteit al voor elkaar zijn. Gerst Gaat in de richtprijs met 4,7% omhoog, dit zal dan cok van toepassing zijn op de drempelprijs, zodat de bescherming aan de buitengrens iets wordt versterkt. De interventieprijs krijgt de 3%, de afstand tussen interventieprijs en drempelprijs zal dus wat groter worden. Maïs Dit krijgt zowel in de interventieprijs als in de richt prijs (drempelprijs) iets extra, nl. 4,7%. Dit wordt be schouwd als een tweede stap in de richting van de inpassing van de maïs in het z.g. kathedrale systeem, wat betekent dat de interventieprijs van maïs nog 0,68 beneden de interventieprijs van voertarwe en gerst ligt, terwijl de voederwaarde van maïs wat hoger is. Wanneer de huidige drempelprijs van maïs 45,97 per augustus) ook met 4,7% wordt verhoogd, wordt de nieuwe drempelprijs ongeveer 48,10. Met een voerwaardever&chil van +- 2,- komt de tarwe in vergelijking met de drempelprijs van maïs aan een voederwaarde van ongeveer 46,-. Over de aanpassing van het zetmeelbeleid zijn, voor zover bekend, nog geen voorstellen gedaan. De Hoofdafdeling Akkerbouw heeft het standpunt inge nomen dat de pjroduktieyestitutie voor zetmeel-maïs en daarmee corresponderend op aardappelzetmeel moet worden verhoogd met tenminste het bedrag waarmede de drempelprijs van maïs wordt verhoogd. suiker a. De minimum-bietenprijs wordt met 3% verhoogd. De richtprijs van suiker met 3,6% en de interventie prijs met 3,9%. Er zullen terzake van de standaard kwaliteit, de bijdrage-heffing opslagkosten en de ver werkingsmarge aanpassingen plaats hebben, wat zal resulteren in de verhoging van de minimumprijs bie ten niet 3%. b. De uitloop in B-suiker wordt (in het contracten- stelsel) voor 1977/78 verlaagd van 35% tot 25%. De 35% voor de twee jaren 1976/77 en 1977/78 zou onaangetast blijven. c. De Commissie selt voor om voor het seizoen 1978/79 de mogelijkheid van toepassing van de mengprijs uit te sluiten. Als de Raad dit aanvaardt zal er geen diskussie meer kunnen worden gevoerd over de keuze tussen het contracten-stelsel of mengprijssy- steem en zal met spoed een contracten-systeem moe ten worden uitgewerkt. d. Met betrekking tot de iso-glucose stelt de Commis sie voor -in samenhang met het systeem voor suikerquota voor een periode vamwee jaar de instelling van een pro- duktieheffing op iso-glucose, om deel te nemen aan de kosten van exportrestitutie; deze heffing zal het zelfde zijn als voor B-suiker. -de instelling van een passend handelssyeem met öst/ derde landen, rekening houdend met de be staande voorzieningen toepasselijk voor glucose en suiker. Hieruit zou kunnen worden opgemaakt dat de Com missie voorstelt op iso-glucose een heffing op te leg gen als op B-suiker. De produktieheffing op B-suiker heeft een maximum van 33,82 per 100 kg. suiker, de produktieheffing voor het seizoen 1976/77 wordt thans geraamd op circa 29,- per 100 kg. koolzaad: richtprijs en interventieprijs 3%. De Commissie overweegt om voor het seizoen 1978/79 (dus niet het aanstaande jaar) de steun op koolzaad, met hoger erucazuur-gehalte en bestemd voor men selijke consumptie, te beëindigen. gedroogde groenvoeders: verhoging van de steun van 9 r.e. tot 9,5 r.e. per ton gedroogd produkt f 0.17 per 100 kg). vlas: verhoging van de vlastoeslag van 188,15 r.e. tot 191,91 r.e. per ha 12,80perha). zaai-lijnzaad: steun blijft 13 r.e. per ton (f 44.20 per 100 kg). graszaden: is thans 10-31 r.e.; wordt 10 33 r.e Een Kaskad haspelregenautomaat is uw verzekering voor een rijke oogst. Niet alleen als het een zomer lang kurkdroog blijft, maar ook wanneer de natuurlijke regen twee dagen of een- week te laat komt. Een verzekering zonder kleine lettertjes, want bij Kaskad is aan alles gedacht. 36CP draaibaar op kogelkrans. Haspelaandrijving door by-pass turbine. Traploos verstelbare spoor breedtes. Automatische bijregeling van opwikkelsnelheid. Importeur: H. Englebert N.V., Afd. Landbouw, Dobbeweg 2-3, Voorschoten. Tel: 01717-2010. Opwikkelsnelheid van 0-50 mtr. per uur. Dubbele schroefas voor sïang- belegging. Automatische drukafslag. Meter voor opwikkelsnelheid (mtr/u.). Toerenteller voor-turbine. Drukmeter in centrale voedings leiding. Drukmeter bij sproeikanon. Desgewenst met motor- beveiligingsset. Vul deze bon in en stuur hem in een envelop aan H. Englebert NV 7® Dobbeweg 2-3, Voorschoten. U ontvangt dan uitvoerige informatie I DUII over Kaskad haspelregenautomaat. Of bel 01717-2010. I ZIMj over Kaskad haspelregenautomaat. Of bel 01717-2010. Naam: Akkerbouwbedrijf Adres mVeehouderii Woonplaats Loonwerker Telefoon Student

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17