VANENGELEN WEIDE MENGSELS Geen tweede middel is zo goedheiligen selectief voor bieten. BASF AmzTezex /s dlüi/zv1! jje vanengelen zaden H et inkomen van de zelfstandige ondernemer draagt een apart karakter. Enerzijds moet het inko men de gezinskosten van de ondernemer dekken, an derzijds dient het inkomen als basis voor de continuï teit en uitbreiding van het bedrijf. O "Pyramin. weerzo'n uitgedokterd BASF produkt! Inkomstenbelasting moet aangepast worden aan bijzondere positie van zelfstandig ondernemer LANDBOUWSCHAP J.O.Steenks V andaag besteden we in de Landbouwschapsrubriek aan dacht aan het werk van de Belastingcommissie van het Land bouwschap. Daar naast wordt met kamerleden, die zich bezighouden met landbouw- en belastingzaken, nauwe contacten onderhouden om via het parlement de belastingwen- sen van het Landbouwschap kracht bij te zetten. De term belasting beslaat een breed terrein. Het Landbouwschap houdt zich daarbinnen bezig met de belastingheffingen, waarmee de boer het meest te maken krijgt. Dat zijn vooral de inkomsten- en ver mogensbelasting, de successie- en schenkingsrechten, de gemeentelijke onroerend goed belasting en de overdrachtsbelasting. De werknemer daarentegen heeft alleen met zuivere privé-uitgaven te maken, terwijl de ondernemer, die werkt onder vlag van een BV loontechnisch de werk nemer is van zijn eigen zaak en daarom zijn salaris af mag trekken van de bedrijfswinst. Het boereninko- men heeft dus een dubbele functie en de Belasting commissie wil, dat de overheid bij de heffing van inkomstenbelasting daar meer rekening mee gaat houden. Gelukkig zijn hierbij al enkele succesjes te melden. Zo werd de oudedagsreserve geschapen, waarbij een deel van de winst ten bate van een zorgelozer beëindiging van het ondernemerschap buiten de inkomstenbela sting gehouden wordt. Ook de gerealiseerde zelfstan digenaftrek, die tijdelijk dient om de invloed van de inflatie op het zelfstandigeninkomen enigszins weg te nemen, mag een stap in de goede richting genoemd worden. Op het ogenblik bekijkt de commissie Hof- stra in opdracht van de regering, hoe het probleem van winst en inflatie in het kader van de inkomsten belasting nog beter opgelost kan worden. In afwachting van de voorstellen van de commissie Hofstra en de uitvoering daarvan is de zelfstandige naftrek een redelijke, maar wel tijdelijke, oplossing voor de boeren. De Belastingcommissie van het Landbouwschap vindt dan ook, dat we er met de inkomstenbelasting in ons land nog lang niet zijn. Het is de wens van het Landbouwschap, dat het belastin gregiem voor zelfstandigen min of meer wordt aan gepast aan de belastingheffing van NV's en BV's. Op verzoek van het Landbouwschap heeft mr.J.Rense- ma, die werkzaam is aan de Universiteit van Gronin gen, onderzocht óf en hoe die wens binnen ons bela stingsysteem vervuld kan worden. Het resultaat van dit onderzoek is onlangs gepubliceerd in de vorm van een brochure, die heet "Fiscale winst en draagkracht van zelfstandigen" (uitgave Kluwer, Deventer 1976). Het boekje is in de boekhandel verkrijgbaar tegen de prijs van 10,-. Mr.Rensema komt in zijn boekje tot de conclusie, dat het wel degelijk mogelijk is, dat de fiscus de zelfstandige ondernemer een aangepaste behandeling geeft. Zijn voorstellen komen in het kort hierop neer: laat de fiscus de bedragen, die nodig zijn voor gezinsdoeleinden volgens het normale progres sieve tarief belasten: de winst, die in de onderneming wordt gelaten, zou dan óf onbelast óf op basis van een matig proportioneel tarief (bijv. 15 of 20%) belast kunnen worden. Dit is te realiseren door de gereserveerde winst jaar lijks op de balans aan de passiefzijde op te voeren. Natuurlijk blijft de fiscus aanspraak maken op de nietgeïnde belasting. De belastingheffing wordt in wezen dus niet minder, maar een gedeelte daarvan vindt op een later tijdstip plaats. Bij liquidatie, over dracht of overlijden zou de achterstallige belasting verrekend moeten worden. Dit zou tegen het zoge naamde bijzondere tarief 25,50% moeten kunnen plaatsvinden. Vandaag is vooral de inkomstenbelasting aan bod gekomen. De Belastingcommissie zit echter niet stil; daarom is haar werk in één aflevering van deze ru briek niet samen te vatten. In de toekomst komen we dus terug op de Belastingcommissie. 16 PUI MM Van Engelen Zaden B.V., Vlijmen, Vijfhoevenlaan 4, Tel. 04108-9004 Er is maar een Pyramin Natuurlijk pakt u Pyramin. Want u wilt bieten oogsten en geen kamille, perzikkruid,ereprijs, herik of zwarte nachtschade. Inderdaad, juist de hardnekkigste onkruiden bestrijdt u met succes dankzij dit beproefde produkt. Zowel op klei-, zavel-, löss- en zandgrond kuntu Pyramin toepassen. Pyramin is veilig, wordt uitstekend verdragen door de biet, heeft een brede werking en een langdurige nawerking. Toepassing van Pyramin bij vóór opkomst heeft bovendien het voordeel dat u een extra effect krijgt van na-opkomst toepassing. De moderne landbouwer bedenkt zich dan ook geen tweede keer: er is maar één Pyramin! Vertrouwder en be trouwbaarder kan niet. Daar is hij zich uit stekend van be wust. zwarte nachtschade Ook voor dit produkt heeft BASF een informatieve brochure klaar liggen, die wij u op aan vraag graag en gratis thuis sturen. Bel of schrijf: BASF Nederland B.V., afd. Landbouw, Kadestraat 1, Postbus 1019, Arnhem, Tel.: 085-71 71 71 Pers en Voorlichting Misschien denkt U bij het woord belasting aan een wat saaie materie. In dat geval moet gezegd worden, dat het juist toepas sen van het belastingsysteem van groot belang is voor de zelf standige ondernemer. Geen enkele boer of tuinder kan zich vandaag de dag veroorloven meer van zijn verdiensten naar de belastingontvanger te brengen dan strikt noodzakelijk is. Deze uitspraak klinkt wellicht overbodig, maar is dat in de praktijk niet. Niet voor niets bestaat het gezegde, dat een goede boekhouder zijn baas schatrijk kan maken. Dat gaat ook op voor de kleine ondernemer, hoewel dat schatrijk met een korreltje zout genomen moet worden. Wel is het regelrecht zonde om het resultaat van vele arbeidsuren te verspillen aan een onvoorde lige belastingopgave. In dit licht gezien is het werk van de Belastingcommissie bij zonder belangrijk. De Belastingcommissie zit namelijk constant op het vinketouw om bij de overheid voor een milde fiscale behandeling van de agrarische ondernemer te pleiten. Daartoe worden de ministers van Financiën en van Landbouw en Vis serij regelmatig benaderd bij overleg of per brief.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 16