PATENTKALI w anneer het weer een beetje mee wil zitten, kan het een vroeg voorjaar worden. Ineens is h£t dan met de rust op de bedrijven gedaan. Koortsachtig wordt er gewerkt om zo snel mogelijk onder gunstige omstandigheden te zaaien. Het land kan op verschillende manieren worden klaar gemaakt. Tegenwoordig zijn er heel wat werktuigen op de markt op dit gebied. Toch blijven de belangrijkste doe leinden hetzelfde als vroeger, n.l. Zaai en pootbed bereiding.. D eze worden achter een trekker over het perceel getrokken. Er is geen sprake van aandrijving. In principe bewegen de tan den zich in een rechte lijn over het veld. Eventueel vertoont deze lijn kronkels door het "spelen" van de eg. In de praktijk hecht men een zekere waarde aan dit "spelen", omdat dit de verkrui meling zou bevorderen. Dit is slechts ten dele waar. Immers tegenover de grotere verkruimeling aan de ene kant staat een minder intensieve bewerking op het punt waar de eg "vast" ligt. De werking is intensiever naarmate de eg meer tanden per veld heeft. De diepteregeling van een dergelijke eg is erg gebrekkig. H ieronder wordt verstaan de werktuigen, die bestaan uit een in de hefinrichting gemonteerd frame, waarin naar believen eggevelden met verende of vaste eggetanden worden gehangen. Vaak worden triltandcultivatortanden in deze werktuigen ge bruikt. Aan dit frame zijn bovendien verkruimelrollen gemon teerd. Deze verkruimelrollen dienen tesamen met de hefinrich ting van de trekker voor de diepteregeling van het werktuig en voor het aandrukken van de toplaag. De bewerkingsintensiteit moet net als bij de overige niet-aangedreven eggen komen uit de rijsnelheid. Als regel moet méér dan één bewerking worden uitgevoerd om het gewenste resultaat te behalen. Bij deze com binatiewerktuigen moet de egalisatie geheel met de tanden worden bereikt. Er zijn vele merken en soorten van deze werk tuigen aan de markt. In Duitsland worden ze veelvuldig ge bruikt, voor zowel oppervlakkige als diepere bewerkingen. Op zware kleigrond zijn de resultaten van een diepere grondbe werking vaak onvoldoende. H et werktuig bestaat uit twee rondsels met axiaal erop ge monteerde wrijfplaten. Ze zijn voorzijde en tussen de beide rollen bevindt zich een raam met twee rijen tanden. Tijdens het werk beïnvloeden de rollen elkaar zodanig, dat de voorste te langzaam en de achterste te snel draait ten opzichte van de rijsnelheid. Hierdoor sleept de voorste rol terwijl de achterste rol door de hogere snelheid een wrijvende werking heeft. Door de voorste rol .wordt de grond geëgaliseerd, door de achterste wor den kluitjes verkleind. De eggen zorgen er voor, dat er losse grond wordt gemaakt. Door zijn bouw heeft dit werktuig zeer goede mogelijkheden om oppervlakkig te werken en toch vol doende te verkruimelen. De fabrikant heeft de machine zodanig uitgevoerd, dat ook een diepere bewerking kan worden verricht. Het aantal tanden per meter werkbreedte doet vrezen, dat het bij een diepere bewerking moeilijk zal zijn om een voldoende intensieve verkruimeling te behalen. Voor het zaaiklaar maken van de grond voor tarwe in de herfst wordt op de zware gronden met de tot nu toe besproken werktuigen vaak een onvoldoende resultaat bereikt. H et werktuig bestaat uit een bak met tandwielen die door de aftakas worden aangedreven. Op de assen van deze tandwielen zitten onder de bak dragers met per stuk twee tanden. Als de aftakas draait, gaan de tanden om en tegen elkaar in draaien. Door middel van verwisselbare tandwielen kan de draaisnelheid van de rotors worden aangepast aan de te stellen eisen. Achter de machine is een steunrol gemonteerd voor de diepte instelling. Door de ronde staven is het verkruimelend effect ervan zeer beperkt. Het werktuig is in de hefinrichting gemonteerd en is compact gebouwd. Er kan zeer intensief mee worden gewerkt. Door de aftakasaandrijving kan bij een lage rijsnelheid een De ideale meststof voor chloorgevoelige gewassen Nog slechts een kwestie van weken! Verkruimeling, Vlaklegging of egalisatie, Juiste diepte van het zaai of pootbed, Onkruidbestrijding. Door de steeds zwaardere trekkers, zijn er steeds grotere zaaibedbereidingswerktuigen gekomen. Bovendien streeft men er naar om zoveel mogelijk werkzaamheden in één werkgang uit te voeren. Veel van die werktuigen zijn moeilijk te lossen en te laden. Vooral hierdoor is er een grote belangstelling ontstaan voor werktuigen die aan de hefinrichting van de trekker kunnen worden bevestigd. Ook is er een groeiende belangstelling voor aangedreven werktuigen. In "Actualiteiten 5",een uitgave van het C.A.R. te Goes, de Federatie van Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting op de Zeeuwse Eilanden en de Stichting ter Bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuwsch-Vlaande- ren, wordt door de heren Ing. T.T. Miedema en Ing. A. Remijn uitvoerig aandacht besteed aan de diverse soorten werktuigen die er momenteel op de markt zijn. Getrokken eggen. werkdiepte vrij goed regelbaar. Een bezwaar van wielen is, dat ze slechts op één plek dragen en dat de werkdiepte van de hele machine reageert op de oneffenheden in het baantje waar het wiel loopt. De veertanden kunnen gemakkelijk in de onder grond pakken en zijn daardoor niet geschiit voor de zwaardere gronden. Om de egalisatie te verbeteren kunnen triltandculti- vatoren worden uitgerust met een egalisatiebalk. Deze schuift de toppen van de ploegsneden voor zich uit en laat daardoor een veel vlakkere ligging achter. De cultivator kan zijn uitgerust met verkruimelrollen, die de losgemaakte grond nog verder ver kruimelen. Deze verkruimelrollen kunnen, afhankelijk van de gekozen constructie, onder veerbelasting onafhankelijk van de cultivator werken. Soms zijn ze door een starre verbinding met het frame van de cultivator verbonden om mee te helpen aan dê diepteregeling van het werktuig. Er zijn per meter werkbreedte minder tanden dan bij een eg. Mede daardoor wordt vaak het beste resultaat bereikt bij diepere grondbewerkingen op de lichtere gronden. Bij één merk is dit opgelost, door de moge lijkheid te bieden om aan iedere tand twee beiteltjes te monte ren. Vooral voor de oppervlakkige bewerkingen is dit een posi tief punt. Het bezwaar is soms het vollopen van de dubbele beitel in de vochtige ondergrond. Met de triltandcultivator wordt, evenals met de eg, bij een relatief hoge werksnelheid gewerkt, om een intensieve verkruimeling te verkrijgen. Combinatiewerktuigen. "v>r, X -V-v. Grondverkruimelaar; egalisatie én verkruimeling. Getrokken eg in aktie; als regel méér dan één bewerking nodig. De vier gulden regels bij de zaai en pootbed bereiding Egalisatie - Verkruimeling - Werkdiepte - Onkruid bestrijding Een vlakke ligging van het zaaibed is nodig om bij het zaaien een gelijkmatige en juiste diepte te kunnen hand haven. Uiteraard moet de bewerkingsdiepte aan de ge wenste zaaidiepte worden aangepast. Met de steeds bre der wordende werktuigen voor de oogst van de gewassen en de verzorging mag gesteld worden, dat aan de vla- kligging van een perceel voor het zaaien nu veel hogere eisen moeten worden gesteld dan vroeger. Reeds met het ploegen moet hieraan alles worden gedaan. De verkruimeling is in een aantal gevallen nodig. Bij het poten van aardappelen dienen de poters in kluitvrije grond te worden gepoot. Het is steeds van belang, dat bij een chemische onkruidbestrijding de toplaag zo weinig mogelijk kluiten bevat. Een relatief dure chemische be strijding kan door het schaduweffekt van kluiten groten deels mislukken. Bij andere omstandigheden, zoals bij voorbeeld bij de zaai van wintertarwe, is een te vlakke en fijn verkruimelde ligging niet gewenst. Het gevaar van verslemping in een natte winter wordt dan te groot. Ook is het voor een jong tarweplantje gunstiger als het wat "uit de wind kan staan". Hieruit blijkt, dat men verschillende eisen moet stellen aan de mate van verkruimeling. Dat de werkdiepte afhankelijk is van de eisen van het gewas, is duidelijk. De regeling van de werkdiepte is een zeer belangrijke zaak. Behalve de eisen die de gewassen stellen, heeft de bewerker vooral ook te maken met de mogelijkheden en beperkingen, die de grond in dit op zicht biedt. De dikte van de bovenste laag "bekwame" grond varieert met de grondsoort. De weersomstandig heden vóór het zaaiklaarmaken zijn hierop van grote invloed. De diepteregeling van het werktuig moet mede voorkomen, dat wordt gewerkt in niet verweerde grond. Bij de grondbewerking worden kleine reeds gekiemde on kruidplantjes uit de grond gehaald. Dit is onkruidbestrij ding. Tijdens het bewerken wordt een kiembed gemaakt voor het te zaaien of planten gewas. Dit is eveneens een geschikt kiembed voor nieuwe onkruidplantjes. Het on- kruidbestrijdend effect is dan ook beperkt in het voorjaar en is aanwezig, als na het zaaien of planten op een andere wijze de nadien kiemende plantjes kunnen worden be streden. Triltandkultivator met verkruimelrollen. Door verlengen of inkorten van de trekketting en een hogere of langere aanspanning aan de trekker kan de neiging om in de grond te trekken worden beperkt. Vooral op zware grond is men huiverig van kromtandeggen. Deze hebben sterk de neiging om te diep in de grond te trekken. Vooral in de sporen en in niet verweerde grond wordt de taaie onbewerkbare grond bovenge haald. De tandstand (stekend of slepend) en de tandvorm kun nen zeer variëren. Aan het bezwaar van slechte diepteregeling kan worden tegemoetgekomen door de eggevelden in een raam in de hefinrichting te monteren. Een bijkomend voordeel hiervan is, dat het transporteren wordt vereenvoudigd. Het zware en tijdrovende werk van laden en uitleggen bij ieder perceel vervalt. De egalisatiemogelijkheden van deze eggen zijn vaak beperkt. Alleen de eggen met veel tanden per meter heb ben bij een oppervlakkige grondbewerking een redelijke egali satie. Voldoende verkruimeling én egalisatie zijn bij deze werk tuigen in één werkgang zelden te bereiken. Een bijzondere uit voering is de tandensleep. Deze wordt vaak gebruikt om een oppervlakkig zaaibed klaar te maken. Hierbij wordt het raam werk gevormd door houten balken, waaraan zeer korte tanden zijn gemonteerd. De korte tanden kunnen niet te diep werken en de balken zorgen voor grondtransport en egalisatie. Als zeer weinig verweerde grond voorhanden is, kan door het belasten van de sleep een beter resultaat worden verkregen. In zijn alge meenheid kan worden gesteld, dat een tijdige voorbewerking van onregelmatig geploegd land met een cultivator het resultaat van de oppervlakkige grondbewerkingen sterk verbetert. De voorbewerking heeft vooral als doel een vóóregalisatie toe te passen. T riltandcultivatoren. O p de gemakkelijk te bewerken zavelgronden kan met deze werktuigen een goed resultaat worden verkregen, soms in één werkgang. De cultivator is uitgerust met flexibele verenstalen tanden, die zijn voorzien van beitels, die verschillende vormen kunnen hebben. Het aantal tanden per meter werkbreedte is kleiner dan bij een eg. Doordat het werktuig in de hefinrichting hangt, en veelal is uitgerust met verstelbare loopwielen, is de Grondverkruimelaar. r Aangedreven werktuigen. Rotorkopegge. sterke verkruimeling worden verkregen. De egalisatie door dit werktuig is beperkt, daar door de ronddraaiende beweging van de tanden steeds de verplaatste grond naar achteren wordt weggewerkt. Door montage van een egalisatiebalk, die voor de tanden werkt, kan steeds enige grond worden vooruitgeschoven, die de grond vooregaliseert. Voor veel diepere grondbewerkin gen is het een uitermate geschikt werktuig. Wel dient men zeer goed op te letten, dat de wqrkdiepte niet groter is dan de laag bewerkbare grond. In dat geval is er gevaar voor versmering van de ondergrond. Dit mag overigens niet de machine worden verweten, doch de man, die ermee werkt. Door zijn compacte bouw leent de machine er zich goed voor, om het zaaien te combineren met het zaaiklaarmaken. De zaaimachine of even tueel aardappelpootmachine kan aan het werktuig worden aangebouwd. De werkbreedte van 3 meter sluit goed aan bij zaai- en pootmachines. In het geval van combineren gaat er tussen land klaarmaken en zaaien of poten geen grond meer verloren in de sporen. Het is wel noodzakelijk, te beschikken over een voldoende zware trekker, om de combinatie te kunnen oplichten en trekken. Schudeggen. O ok deze worden door de aftakas aangedreven en dienen een goede diepteregeling te hebben. Ze kunnen worden uitgerust met verkruimelrollen die een diepteregelende funktie hebben. vervolg op pag. 15 advertentie IM 28% kalium (K2O) 8% magnesium (MgO) 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14