w ie naar de rechter stapt om een verschil van mening uit te vechten weet dat een proces heel wat tijd kan kosten. Zeker als niet of nauwelijks valt te bewijzen wat er tussen de betrokken personen is afgesproken. Ook ar- chitekt A heeft dat ondervonden: in 1970 vroeg hij de Rechtbank te Leeuwarden boer B te veroordelen tot be taling van bijna 1 8.000 gulden. Zes jaar later stond nog steeds niet vast wie er gelijk had. Wat was de aanleiding van het geschil? B had grootse plannen om een proef- boerderij te beginnen. Hij wilde daarvoor van de overheid een subsidie ontvangen. De Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst bekeek zijn plannen en raadde hem aan aan nemer C in te schakelen. De zoon van C was architekt, dus dié kon wel de bouwtekeningen maken. Zo gezegd, zo gedaan. Maar voor alle zekerheid vroeg B een andere architekt om een oogje in het zeil te houden voor het geval vader en zoon onder één hoedje zouden willen spelen. In de loop van 1969 stuurde de architekt drie rekeningen: de eerste betrof de tekeningen voor de boerderij, de tweede die voor de oprijlaan en de derde die Reina... 9C M aar architekt A zat niet bij de pakken neer. Hij vroeg de Hoge Raad om een uitspraak. De Hoge Raad is de hoogste groep rechters die er bestaat, dus heeft die het laatste woord. Als iemand een architekt inschakelt, zo zei de Hoge Raad, is het op grond van de wet en de praktijk normaal dat er een beloning voor de verrichte diensten wordt betaald. Wie dus zegt dat dat in een bepaald geval iets niet is afgesproken, moet dat maar aantonen en be wijzen. Met andere woorden: niet het Hof, maar de Rechtbank had bij het rechte eind. Boer B moet dus alsnog betalen en bovendien de kosten van het proces voldoen. Dat was opnieuw een grote rekening van bijna tweeduizend gulden. Want de verliezer betaalt meestal de kosten van de winnaar! H et hele geval leert opnieuw dat het onverstandig is belangrijke zaken mondeling af te spreken. Het is ge wenst zo n afspraak zwart op wit te zetten en te laten ondertekenen door beide partijen. Wie dat nalaat kan in grote moeilijkheden belanden als er na verloop van tijd een proces gevoerd gaat worden. In een proces kan ie mand van alles en nog wat beweren, maar de rechter wil bewijzen hebben. Als zo n bewijs niet of onvoldoende wordt geleverd, ziet het er voor de desbetreffende pro cespartij somber uit. Op een eerlijk gezicht kan de rechter niet afgaan. A. VAN DEN HOEK MET PENSIOEN Een afspraak in opspraak BIJDRAGE OUDERE AGRARISCHE WERKNEMERS VERHOOGD Veertig jaar landbouwspecialist MERKEN VAN LAMMEREN MET UITERLIJKE KENMERKEN VAN BUITENLANDSE RASSEN BESTEMD VOOR EXPORT NAAR FRANKRIJK z.l.m. Zakboekje met voederadviezen BESTEMMINGS PLANNEN Onderstaande bijdrage aan onze ru briek is van de hand van Mr.E.P.van Heemst. Het ligt in de bedoeling dat Mr.van Heemst van tijd tot tijd meerdere bijdragen zal leveren. Hij is o.m. redakteur van het Rotterdamse universiteitsblad Quod Novum. Mr.van Heemst zal als bronnen voornamelijk gebruik maken van de Nederlandse Jurisprudentie en de zgn. "klappers" op 't gebied van het onteigeningsrecht, de pacht en de ruimtelijke ordening. voor de dienstwoning Ondanks vele aanmaningen bleef betaling uit. Ten einde raad begon de architekt een pro ces. Prompt betaalde B de tweede en de derde rekening, maar de eerste bleef hij betwisten. Hij vertelde de rechter, dat de "jonge"' architekt had beloofd de tekeningen voor de boerderij gratis te maken als zijn vader aannemer C de opdracht voor de bouw zou krijgen. De rechter gaf niet direkt een oordeel. Hij gaf eerst B opdracht te bewijzen dat er inderdaad zo n mondelinge afspraak was gemaakt. De boer slaagde daar niet in, want de rechter kwam tot de slotsom dat de architekt terecht betaling van de eerste rekening eiste. B liet het er niet bij zitten. Hij ging, zoals dat heet, in hoger beroep bij het Gerechtshof in Leeuwarden. Het Hof draaide de rollen precies om: de architekt moest maar bewijzen, dat hij voor het maken van de tekeningen van de boerderij geld zou ontvangen. Ook dat viel (naar het oordeel van het Hof) niet aan te tonen. De getuigenverklaringen waren dubbelzinnig en niet overtuigend. Het Hof vernietigde de uitspraak van de Rechtbank en gaf de boer gelijk. Hij hoefde de eerste rekening niet te betalen. Mr. E. P. van Heemst Het bestuur van de Stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw heeft besloten de bijdrage aan oudere werknemers - ouder dan 55 jaar en jonger dan 64 jaar - die om structurele redenen het landbouwbedrijf waarop zij werkzaam zijn moeten verlaten, te verhogen van f 4,500,- tot f 5.250,-. De verhoging van de bijdrage is met terugwerkende kracht toegekend vanaf 1 januari 1977. Bovendien is besloten, dat de hoogte van de bijdrage voortaan jaarlijks zal worden aangepast aan de hand van de verandering van het indexcijfer van de gezinsconsumptie. Ten slotte is besloten, dat het gedeelte van de uitgekeerde bijdrage, dat de bank op verzoek van de betrokkene kan déblokkeren, verhoogd wordt van het vaste bedrag ad 1.000.- tot 40% van de uitgekeerde bijdrage (bij een maximale uitkering: 2.100,-). Dit ter voldoening van de extra belastingaanslag t.g.v. de uitkering. het oogstzekere vlasras. advertentie IM, Aan A. van den Hoek, voormalig H.I.D. van de Prov. Raad voor bedrijfsontwikkeling in Zuid-Holland, is op zijn verzoek wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd met ingang van 1 april 1977 eervol ontslag verleend. Geboren in 1912 te Rid derkerk, werd hij in 1937 benoemd bij de Landbouw Crisis Organisatie, die in 1939 werd omgezet in het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd. In 1945'volgde zijn benoe ming tot Provinciaal Voedselcommissaris voor Zuid-Holland. In 1963 werd hij benoemd tot hoofdingenieur-directeur van de provinciale directie voor de bedrijfsontwikkeling. In 1969 volg de zijn benoeming tot provinciaal directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen in Zuid-Holland, tevens Provinciaal Voedselcommissaris. In 1975 werd de heer Van den Hoek op zijn verzoek uit deze functies ontheven en belast met bijzondere opdrachten ten behoeve van het departement van landbouw en visserij. De Franse autoriteiten laten onze lammeren, als ze in Neder land geboren en opgegroeid zijn, heffingvrij binnen. Voor lam meren die duidelijk afwijken van de bekende Nederlandse ras sen is een verklaring gewenst dat ze in Nederland geboren en opgegroeid zijn. Binnen een maand na de geboorte merkt de Districtsbureau houder (D.B.H.) desgevraagd deze lammeren zolang ze nog bij de ooien lopen. De hieraan voor 1977 verbonden kosten zijn ondertussen bekend geworden. Het bestuur van het produktschap heeft zich uitgesproken voor een tarief, waarbij de aanvrager 25,- per bedrijfsbezoek vol doet, vermeerderd met 3,50 per aangebracht oormerk. De meerdere door de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaa tregelen te maken kosten zullen ten laste van het produktschap komen. Om de normale marktprijzen te kunnen behalen verdient het aanbeveling de voor Frankrijk bestemde (kruisings-)lammeren, die duidelijke kenmerken van buitenlandse rassen hebben, te laten merken. In dat geval wordt met de bedoelde verklaring de onbelemmerde export naar Frankrijk zonder meer mogelijk, hetgeen de beste valorisatie van het produkt betekent. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot de Districts bureauhouder. De nieuwe voorlichter voor Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer J.P. van Wijck, Geulstraat 32 te Terneuzen, is tele fonisch bereikbaar onder nummer 01150-7856. B0VAL SPUITDAGEN In samenwerking met het C.A.R. te Zevenbergen organiseert de BOVAL spuitdagen in West-Brabant en wel op: woensdag 2 maart a.s. in hotel "De Korenbeurs" te Bergen op Zoom, aan vang 9.30 uur v.m. en 's avonds in hotel "De Graanbeurs" te Fijnaart, aanvang 14.00 uur n.m. Dr. Ir. C. Barel, wnd. konsulent voor Plantenziekten te Wage- ningen, zal de aktualiteiten over "De Chemische onkruid- en ziektebestrijding" behandelen en de diskussie staat onder lei ding van Ir. J.A.H. Haenen, Rijkslandbouwkonsulent te Ze venbergen. Wessanen Mengvoeders b.v. heeft een herziene uitgave van het handige boekje "Voederadviezen, Gehaltenormen en Richtlij nen voor de Veehouderij" gepubliceerd. In deze druk zijn de voederwaardegehalten van diverse ruwvoeders aangepast, ook zijn bij de ruwvoeders de voederwaardegehalten per kg droge stof vermeld. Dit om een beter inzicht te krijgen in de gevolgen van de eventuele verdringing van ruwvoer door krachtvoer. Speciale aandacht wordt besteed aan voedernormen in de eerste twee maanden na het afkalven. Ook de normen voor jongvee en meststieren zijn vernieuwd. Veehouders die belangstelling hebben voor deze handige gids op voedergebied kunnen het boekwerkje gratis krijgen bij de afdeling reklame van Wessanen, Postbus 11 Wormerveer (tel. 075-259111). T entoonstellingsagenda 4/13 maart - Hiswa - RAI te Amsterdam 6/13 maart - Internationale Landbouwbeurs te Parijs 25 mrt./ 2 apr. - Bouwbeurs 1977 - Jaarbeurs te Utrecht 11/12 mei - Werktuigendagen Liempde 4/7 juli - Royal Agricultural show bij Birmingham 17/22 juli - DLG tentoonstelling te Hamburg AANPASSEN EN DOORGAAN In verband met de zich wijzigende omstandigheden, o.a. de invoering van de melktank, staan een aantal ondernemers voor de vraag welke mogelijkheden van aanpassing er zijn voor hun bedrijf. Aan één van deze (aanpassings) mogelijkheden wil een werkgroep, bestaande uit vertegenwoordigers van de kringen van de C.B.T.B., Z.G.O. en Z.L.M. op Walcheren en de Veiling Middelburg (A. Arendse namens de Z.G.O., A. Don, veiling Middelburg, J. Koole, Z.L.M. en L. Wattel, C.B.T.B.) aandacht besteden namelijk die van de Vollegronds Groenteteelt. Om te komen tot een gerichte aanpak worden belangstellenden door deze werkgroep uitgenodigd om de mogelijkheden van de vollegrondsgroenteteelt te bespreken. Daarnaast wil de werk groep trachten om te komen tot een bundeling van.de aktivitei- ten van geinteresseerden. Deze bespreking zal plaatsvinden op: 25 februari 1977 's avonds om half acht in "De Brasserie" te Middelburg. De mogelijkheden voor de vollegronds groenteteelt zal worden ingeleid door de heer B. Steenbergen van het Konsulentschap voor de Tuinbouw te Goes Hulst: Vanaf 9 februari ligt ge durende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmings plan "Zomerstraat". Zij die bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aangebrachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Prinsenbeek: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Kern Prinsenbeek 1976". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend bij de ge meenteraad, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Raamsdonk: Vanaf 8 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp bestemmingsplan "Hooipolder I Zuid-Oost, herziening B". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de ge meenteraad. Woensdrecht: Vanaf 9 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Heimolen". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Bakel-Milheeze: Vanaf 11 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Vinkert II". Bezwa ren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Budel: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Bedrijfsterrein Fabrieksstraat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Deurne: Vanaf 11 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "De Buntsche Akker, herziening 1". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Nistelrode: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Weijen-oost 1976". Zij die bezwaren hebben ingediend bij de gemeenteraad, als mede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aange brachte wijzigingen, kunnen bezwaren indienen bij G.S. Tholen: Vanaf 11 t/m 24 februari ligt ter inzage de door Bouw- bank Stok B.V. te Breda aangevraagde vergunning voor het bouwen van 4 woningen aan de Mossellaan te Tholen. Daar het bouwplan niet in overeenstemming is met het ter plaatse gel dende bestemmingsplan "Dalempolder" is het onderhavige woningtype niet realiseerbaar'binnen de geprojekteerde bouw- strook. Bezwaren kunnen binnen bovengenoemde termijn ,n- gediend worden bij de gemeenteraad. Breda: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het bestemmingsplan "Ginneken 1974/1". Zij die tijdig bezwa ren hebben ingediend, zowel bij de gemeenteraad als bij G.S., alsmede zij die bezwaren hebben tegen de in het ontwerp aan gebrachte wijzigingen, kunnen beroep instellen bij de Kroon. Tevens ligt vanaf bovengenoemde datum gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Mariaveld 1960". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Oisterwijk: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Terburghtweg 1975". Zij die tijdig bezwaren hebben ingediend, zowel bij de ge meenteraad als bij G.S., kunnen beroep instellen bij de Kroon. Oud- en Nieuw Gastel: Vanaf 14 februari ligt gedurende een maand ter inzage het ontwerp-bestemmingsplan "Industrieter rein Steenstraat". Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Vlissingen: Vanaf 12 t/m 26 februari ligt het ontwerp le plan verandering van het bestemmingsplan "Bossenburgh" ter inza ge. Bezwaren kunnen worden ingediend bij de gemeenteraad. Tevens ligt vanaf bovengenoemde datum gedurende een maand ter inzage het vastgestelde bestemmingsplan "Rondweg Groot Abeele". Zij die zich tijdig met bezwaren zowel tot de gemeen teraad als tot G.S. hebben gewend, kunnen beroep instellen bij de Kroon.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 4