<?ci ci P EN VASTE PLAa Hond in de pot! H et winterse vergaderseizoen loopt zo zachtjes aan al weer op zijn einde. Het werk op het land staat weer voor de deur. Zondermeer mag gezegd worden dat de grond, in de ruimste zin van het woord, het meest besproken onderwerp is geweest. Niet in het minst ook door het jaarlijkse Z.L.M-vraagpunt dat geheel aan de grond en het gebruik daarvan is gewijd. Wij hebben daarover van de leden zo links en rechts, al belangwekkende uitspra ken gehoord Zo gauw alle antwoorden binnen zijn kun nen de konklusies getrokken worden. Let wel: het gaat om een beleidsstuk. Wij kunnen alvast wel verklappen dat (de hoge norm van) de grondbank bijzonder veel kritiek te verduren kreeg. Buiten de grond kwamen er nog zuidelijke landbouw maatschappij «Z EGGE EN SOECMJYJE z.l.m VRIJDAG 18 FEBRUARI 1977 65e jaargang - no. 3369 land- en tuinbouwblad Wanneer het om onze veiligheid gaat kunnen we niet te voorzichtig zijn. Misschien staan er bij U in de schuur of in huis nog wel ergens flessen, dozen of blikken waarvan U niet meer weet wat er precies inzit. Toch hoeft dat niet te gebeuren. Er zijn tegenwoordig merkstiften met onuitwisbare inkt en etiketten die onwrikbaar vastzitten. Wanneer U deze hulpmiddelen direkt gebruikt dan weet U later om welke stoffen het gaat. Bekijk overigens ook Uw bewaarneiging eens kritisch. Er wordt wel eens te veel, en te lang bewaard. (Deze plaat maakt deel uit van de serie"Veiligheid in Benelux verband 1977" en wordt uitgegeven door het Veiligheidin stituut te Amsterdam). O mdat wij nieuwsgierig van aard zijn en graag willen weten hoe een ander over bepaalde zaken denkt konden wij het van de week niet laten om even de deur van ons landbouwhujs uit te stappen om van de daar aanwezige stromannen van de vakbeweging (FNV) enkele roodge- tinte pamfletten in ontvangst te gaan nemen. Daarin la zen wij op indringende wijze onder meer dat de werkne mers de stijging van de prijzen sinds jaren automatisch vergoed krijgen in hun loon. De boffers! Als je dan net gehoord hebt dat de Nederlandse boeren van de Europe se Kommissie genogen moeten nemen met gemiddeld 3%, pardon, 2,6%, voor het komende jaar dan vraag je je wel het een en ander af. Zelden of nooit hebben de boe ren een dergelijke luxe, die de werknemers genieten, mogen meemaken. Integendeel, het lijkt er meer op, dat wat er bij de werknemers bijkomt er bij de boeren dubbel en dwars afgaat. Immers, de stijging van de kosten voor de Nederlandse boer zijn over het afgelopen jaar bere kend op ruim 9%. Uit solidariteit heeft Nederland zich geschikt in het COPA-standpunt van gemiddeld 7,4% prijsverhoging. Het voorstel van de Europese Kommissie In dit no. Zo sprak de rechter pag. 4 Afwikkeling van de Wrang af faire pag. 5 Hoeveel poters per ha. pag. 6 Chemische onkruidbestrijding in aardappels pag. 7 Tips voor huis en bedrijf pag. 8 en 9 Mechanische slootreiniging verdient de voorkeur pag. 10 De snarenpoot machine uitge breid met het palletsysteem pag.11 Oude boerderijen in Zeeland pag. 12 en 13 Selektiefvoorkeursrecht al leen voor de middengroepen? pag.14 Twaalf procent van de kalve ren sterft bij de geboorte pag. 15 Graslandverzorging op zand grond pag.16 ligt daar maar liefst bijna 5% onder! Dat is je reinste achteruit boeren. Zelfs minister Van der Stee wordt het nu te gortig. Het is te hopen dat minister, zoals dat heet, "zijn nek nu maar flink ver uitsteek". Wij vragen ons wel af hoe ter wereld, om maar een voorbeeld te noemen, de voorgestelde drastische pachtverhogingen nog moeten worden opgebracht. Het kan zo beslist niet. Het is niet verwonderlijk dat er hier en daar al stemmen opgaan die pleiten voor een nieuwe mars naar Brussel. Zou je hiervoor van de rechter mogen staken? Het zal wellicht niet eens nodig zijn omdat je tegen deze prijzen niet meer op normale basis kunt produceren. ■Sk Vergaderseizoen loopt ten einde vele andere belangrijke onderwerpen aan de orde. Wij noemen er hier een paar van. Hoog genoteerd stonden vooral de fiskale- en sociale lasten. De roep om verlichting daarvan blijft luid en duidelijk. Het is dan een zeer on dankbare taak om voor het zoveelste achtereenvolgende jaar te moeten zeggen dat eerst de resultaten van de kommissie Hofstra moeten worden afgewacht. Bestaat die kommissie eigenlijk wel? Je zou het bijna niet meer geloven! Het kan bijna niet anders, dat meneer Hofstra in staking is! Veel werk aan de winkel! Een ander veel besproken onderwerp is de zoetwater voorziening in ons werkgebied. Met het vriendelijke, doch zeer dringende verzoek daar ernst mee te maken. Er zijn tal van vooruitstrevende ondernemers die hun be drijfsvoering gericht hebben naar de beloften. Wij heb ben de boodschap begrepen en kennen het adres. Een hardnekkig probleem is en blijft de wildschade. Vele in dividuele inspanningen ten spijt lijkt dit probleem alleen maar toe te nemen. Sommige meldingen, uit bijvoorbeeld Oost- en Midden Brabant, doen de haren ten berge rijzen. Alleen rigoreus en gekoördineerd optreden kan dan blijkbaar nog helpen. Nog vele andere problemen zijn wij in de afdelingen te gengekomen. Om er nog een paar aan te tippen: de werkwijze van de welstandskommissies en de zuive ringsheffing. Wij weten voorlopig wat ons te doen staat! Yerseke Moer Een onlangs gehouden peiling onder belanghebbende grondgebruikers en grondeigenaren in het gebied van de Yerseke Moer heeft tot resultaat gehad dat er weer een nieuwe aanzet gegeven kan gaan worden om te komen tot een ruilverkaveling in dat gebied. De Yerseke Moer is een gebied aar de waterbeheersing en ontsluiting niet (meer) voldoet aan de huidige eisen Het gebied wordt daarnaast gekenmerkt door vele kleine percelen met on regelmatige vormen. Uit landbouwkundig oogpunt ge zien is een verbetering van het gebied dan ook gewenst. De Yerseke Moer is echter ook een gebied waar, in het midden, de natuurwetenschappelijke- en landschappe lijke waarden een belangrijke rol spelen. Dat maakt een ruilverkaveling er zeker niet gemakkelijker op. Wij zijn echter van mening dat daarom niet van een eventuele ruilverkaveling moet worden afgezien. Voor geen enkele moeilijkheid trouwens! Anders zou een ruilverkaveling vrijwel nooit meer mogelijk zijn. Met het voorbeeld van de ruilverkaveling de Poel/Heinkenszand voor ogen weten wij trouwens dat een aanvaardbare belangenafweging zeer wel mogelijk is. Niet in het minst voor de mede werking van de boeren. Waarvan akte Oggel P.S. Wij hopen dat boven staande u bereikt! Je hoort de laatste tijd zulke wilde verha len! 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1