Rassenkeuze suikerbieten voor 1977 Jaarverslag vereniging bedrijfsvoorlichting West Zuid-Beveland Kalktips In 1976 was 95% van het totale suikerbieten areaal ingezaaid met MONOHIL, MONIKA, MONITOR en DONOR D e Vereniging voor bedrijfsvoorlichting "West-Zuid-Beve land" zegt in haar jaarverslag van 1976, dat het gehele bedrijf sleven in een niet aflatende spanning leeft tussen kosten en opbrengsten. Onderzoekingen ten dienste van grotere produk- tiviteit mogen-zich niet eenzijdig toespitsen tot het direkt be reikbaar financiële resultaat. Het mag nooit ten koste gaan van het ondermijnen van de produktiviteit op langere termijn. De modistische verschijnselen, de behoefte van het moment, kunnen laatstgenoemde kritiek niet missen. MONOHIL - voor vroege tot late levering MONIKA - voor zeer vroege levering MONITOR - voor middenvroege tot late levering DONOR - voor vroege tot late levering B V. HOLLANDSCH ZWEEDSCHE ZAAD MIJ. B V. HOLLANDSE SUIKERBIETEN SELECTIE MIJ. Jaarverslag bedrijfsverzorgingsdienst Tholen en St.Philipsland Meststoffen wit zeewier e oppervlakte zomergraan wordt voor een groot gedeelte bepaald door de mogelijkheid van uitzaai in het najaar van wintergranen. Wanneer hiervoor de gelegenheid gunstig is zal de oppervlakte zomergranen geringer zijn dan wanneer we een slecht najaar achter de rug hebben. Op sommige bedrijven is men door de grondsoort gedwongen om voor zomergraan te kiezen, wanneer wintertarwe er niet goed wil groeien. Niettemin laat men ook de gedachten gaan over een eventueel alternatief gewas, wanneer men geen zomergraan wil of kan zaaien. Lng. K.J. Schreuder, schrijft hierover in het maandblad Aspekten van de landbouw in de IJsselmeerpol- ders het volgende. B ij het zoeken c.q. kiezen van een ander ge was dan zomergraan zal er rekening mee moe ten worden gehouden dat dit gewas een gelijke of beter nog hogere waarde heeft in de hele vruchtwisseling. Vooral zal de mogelijkheid van in- of nazaai van een groenbemester in de len met een hoger saldo dan die van zomertar- we, zomergerst of haver. Erg groot is de keuze voor de verbouw van een ander gewas niet als we ons beperken tot de gewassen die in het voorjaar kunnen worden gezaaid of geplant en de mogelijkheden bieden voor groenbemesting. Als vervangers voor zomergraan kunnen de konserven-peulvruchten zoals tuinbonen, stamslabonen en doperwten dienst doen. Te vens zou in sommige gevallen kunnen worden gedacht aan een perceel groene erwten of bij voorbeeld blauwmaanzaad. overweging moeten worden betrokken. De vrij zware bouwplannen met in het algemeen vrij veel late rooivruchten laten voor de groenbe mester vaak al weinig mogelijkheden. De belangrijkste zaak bij de vervanging van zomergraan is echter het doel een gewas te te- Gewas Zomertarwe Zomergerst Haver Vlas Blauwmaanzaad Groene erwten Doperwten Tuinbonen Stamslabonen Opbr. Bruto Toeger. in kg/ha Kg-prijs Bijpr. opbr./ha kosten Saldo 5000 45ct. 300- 2.550,- 650,- 1.900,- 5000 43ct. 175,- 2.325 - 525,- 1.800,- 5500 40ct. 275,- 2.425 - 500,-1.925,- 9000 3Oct. - 2.700- 700- 2.000,- 1500 200ct. - 3.000- 600,- 2.400,- 4000 60ct. 200- 2.600- 800,- f 1.800,- 4500 60ct. - 2.700 - 800,- 1.900,- i.h.a. ha-kontrakt - 2.300,- 350,- 1.950- 10000 35ct. - 3.500- 1.200.- f 2.300.- Stamslabonen kunnen laat gezaaid worden, met een redelijk saldo, bij een kg opbrengst van 10.000 kg per ha. Voor de konserven-peulvruchten gelden vaste prijzen, terwijl groene erwten en blauwmaan zaad spekulatief zijn en zowel een mee- als tegenvallend resultaat op kunnen leveren af hankelijk van de prijsontwikkeling. In de vol gende tabel is een globale vergelijking gemaakt van de saldo's van een reeks gewassen die eventueel in het voorjaar kunnen worden ge zaaid. Voor de situatie op het eigen bedrijf door bij voorbeeld een hogere of lagere opbrengstver wachting, zowel in kg per ha als in prijs per kg, kan gemakkelijk een korrektie worden toege past. In de toegerekende kosten voor alle genoemde gewassen zijn kosten voor zaaizaad-kunst- mest-chemische bestrijdings-c.q. bescher mingsmiddelen, verzekerings- en rentekosten alsmede een post voor eventuele droog- en schoningskosten opgenomen. Bij de toegekende kosten zijn ten aanzien van de ha-kontrakten geen zaaizaadkosten opge nomen. Indien voor een gewas kosten betaald moeten worden voor het zaaien zal dit bij de toegerekende kosten moeten worden opgeteld; hetzelfde geldt voor eventueel door de teler te betalen oogstkosten. Uit de gegevens saldovergelijking blijkt dat er voor de vervanging van zomergraan wel alter natieven zijn zowel bij de spekulatieve gewas sen als bij de kontraktteeltgewassen. De prijzen voor de spekulatieve gewassen zijn niet absoluut; er kunnen nogal wat schomme lingen voorkomen. De prijzen voor de overige gewassen benaderen zoveel mogelijk de wer kelijkheid. Een goed kontakt tussen alle instanties die bezig zijn op dit gebied is van levensbelang voor de producent en voor allen die daarbij betrokken zijn. Specialisatie is van onmisbare betekenis wanneer het ten dienste staat van een optimaal funktionerende samenwerking. Het kan evenwel zeer gevaarlijk zijn wanneer het zich opstelt terwille van het eigen resultaat. Het is een boeiende zaak om in dit geheel te mogen funktioneren en een goede verstandhouding is de weg om optimaal te kunnen die nen. Verder wordt nog opgemerkt dat vaak het aktuele meer inte resse oproept dan het strukturele. Immers het strukturele is vaak een kwestie van langere tijdsduur. Het vraagt nogal wat studie en wordt dan graag overgelaten aan specialisten, daarom zijn vakbekwame specialisten onmisbaar. Het panklare antwoord is echter ook van die kant nooit te geven. Daarom kan ook de vereniging voor bedrijfsvoorlichting op bescheiden wijze haar inbreng geven. Niettemin blijft altijd een kritische beoordeling van de onder zoekresultaten gewenst. Voorts konstateert men in het jaarverslag dat onder de bezie lende inspiratie van de voorzitter van de Vereniging de werk groepen tot grotere produktie gaan komen. Verder zijn er bin nen het verband van de Federatie ook een aantal aktiviteiten georganiseerd die het gehele werk ten goede komen. Ter ver vanging van de landbouwaktualiteiten zijn er een aantal bro chures verschenen die van een gedegen opzet getuigen waarbij een woord van dank aan de medewerkers van het C.A.R. te Goes zeker op zijn plaats is. Ook de bedrijfsverzorgingsdienst Tholen en St.Philipsland heeft onlangs haar jaarverslag 1976 gepubliceerd. Hierin lezen we dat voor ziekte en ongeval 2330 Uur bedrijfshulp verleend werd. Een geweldige toename ten opzichte van voor gaande jaren. De Reductie Regeling is hieraan wellicht niet vreemd. Per lid werd in 1976 gemiddeld 33,3 uur voor ziekte en ongeval van de dienst gebruik gemaakt. Van de 2330 uur kwa men er ongeveer 1943 in aanmerking voor reduvtie. Door de ver laging van de subsidie uit het O en S fonds zal er ofwel een contributieverhoging of een reductie verlaging moeten plaats vinden. Nu voor het komende jaar stelt het bestuur voor om de contri butie op 130,— te brengen. Wat betreft het inleggeld worden geen wijzigingen voorgesteld. Onder de naam "Seasol" wordt in Australië uit zeewier een organische meststof gefabriceerd, die zowel groeistoffen als bo- demverbeterende componenten bevat. De mest wordt door Tasmanian Adhesives Pty.Ltd. vervaardigd uit de Tasmaanse wiersoort Durvillia Potatorum, die volgens de fabrikant het hoogste percentage algzuur ter wereld bevat. Het wier wordt geoogst aan de kust van Tasmanië, waar het in grote hoeveelheden aanspoelt; het wordt snel verzameld vóór het door vochtverlies of rotting onbruikbaar is geworden, ver volgens gesorteerd en gereinigd, waarna het in de fabriek wordt verwerkt tot wat de fabrikant "vloeibaar zeewier" noemt. Het produkt bevat omstreeks 80 verschillende chemische ele menten en verbindingen, waaronder een groot aantal plantaar dige hormonen. De vloeistof kan zowel direkt op de planten als op de bodem worden gesproeid. In de grond verbetert "Seasol" de opname van voedingsstoffen door het gewas, terwijl ook een aantal stoffen - veel sporenele menten- direct uit de algenmest worden opgenomen. Het alg zuur zelf bezit actieve schimmelwerende eigenschappen. Ver gelijkende proeven hebben gunstige resultaten opgeleverd; bij tomaten kon een duidelijke onderdrukking van schimmelvor ming worden aangetoond, bloei en rot werden in sterke mate tegengegaan, blad en plant waren dieper van kleur, het loof was harder en er werd een vorstbestendigheid tot -2 o C geconsta teerd. De Bilt Stichting Nederlands Landbouw Kalk Bureau Een juiste kalktoestand van de grond vormt de basis voor een goede bodemvruchtbaarheid. Controleer de analyserapporten van het grondonderzoek zodat eventuele te lage pH's tijdig kunnen worden gerepareerd. Hoe groter het percentage kalk- minnende gewassen in het bouwplan (o.a. bieten, gerst, tarwe en mais) hoe hoger de eisen ten aanzien van de kalktoestand. Kalk is als regel zeer moeilijk oplosbaar in water, wel in het koolzuurhoudend bodemwater. Uitgestrooide kalk dient der halve voor een goede werking op bouwland zo snel mogelijk te worden ingewerkt. Met name een cultivator is hiervoor een zeer geschikt werktuig. Grasland vernieuwing geeft een uitstekende gelegenheid de pH van de grond op een goed peil te brengen, inclusief de onder- houdsbekalking tot pH 5.5. Bij toepassing van frezen de kalk strooien voor de bewerking, bij het scheuren bekalken over de geploegde zode en daarna inwerken. Te verbeteren (vernieuwen) grasland bemonsteren op bewer kingsdiepte. De ondergrond van het oude grasland die uitein delijk het nieuwe zaaibed gaat vormen heeft als regel een lager pH dan de oorspronkelijke zodelaag. Heeft geen grondonder zoek plaatsgevonden dan wordt geadviseerd voor de zekerheid 1500 a 2000 kg kalkmeststof per hectare te strooien. De intensieve maisteelt vraagt een goede kalktoestand van de grond. Op de wat humusrijke gronden eist dit zo belangrijke ruwvoedergewas een pH van 5.0-5.2 terwijl op de lichte zand gronden (minder dan 5% humus) tot een.pH van 5.4 dient te worden bekalkt. Vooral de teelt van suikerbieten wordt sterk beïnvloed door de zuurgraad van de grond. De biet is een "kalkminnend gewas" vandaar dat bij verbouw hiervan een hoge pH gewenst is voor het leveren van een goede opbrengst.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 9