TAMAR V n 1/ jSklj Toekenning steun voor lijnzaad grootbladige witte klaver voor groenbemesting M I n ons streven naar een redelijk inkomen zijn we geneigd ge wassen met een hoger saldo zeer intensief in ons bouwplan op te nemen. Het aantal van deze gewassen is zeer beperkt en daarom komen we te zitten met het euvel van bouwplanvernauwing met alle gevolgen van dien. Biologische factoren en de bodem vruchtbaarheid komen hierdoor in de knel, maar gezien de terreur van de economie hebben we geen andere keus. Slechts bij zeer nauwe bouwplannen is er nog een o'ndernemersover- schót te behalen. Bij deze intensivering kan opvoeren van de stikstofgift geweldig voordelig werken. Een bouwplan van 1 op 3 is dus nodig voor een goed rendement, maar op het gebied van de bodemmoeheid is het een zeer wankele basis. Grondont- smetting heeft het voordeel dat het naast aaltjes ook andere soorten cysten doodt. Opslagplanten van aardappelen, bieten, koolzaad en bepaalde onkruidsoorten kunnen de uitbreiding van de bodemfauna ook versnellen. Grondonderzoek om de vier jaar is vereist, want het nauwe bouwplannen systeem grijpt diep in op de bodemvruchtbaarheid. Zorgvuldigheid blijft dus geboden, want de zoon moet later niet met de last zitten van de bouwplan-keuze van zijn vader. Rijke ouders en arme kinderen kan ook in dit geval een lastig spreekwoord zijn. Soms is het in de winter drukker dan 's zomers Vroeg zaaien, voorwaarde voor maximale opbrengst Aardappelprijs loopt terug ra - KAPELLE- -tel.01102- -1441 WÈ O Op Walcheren blijven de werkzaamheden hoofdzakelijk be perkt tot in en om de bedrijfsgebouwen. Het schoonmaken, nazien en repareren van de machines en werktuigen vraagt weer de nodige tijd. Verder kan er meestal ook wel iets gedaan wor den aan het onderhoud van de gebouwen. Ook worden in som mige gevallen verbouwingen en verbeteringen aangebracht. Degenen die dit werk doorgaans ook nog graag doen hebben meestal geen gebrek aan emplooi. Dezer dagen nog vertelde een akkerbouwer dat hij op moest passen, of hij had het nog drukker in de winter dan in de zomer. Het vergaderbezoek mag er toch ook weer niet teveel onder lijden. Tijaens enkele morgens, met het optreden van lichte vorst, was het mogelijk een aantal per celen vóór te bewerken met de kultivator. Bij deze bewerking moeten we wel oppassen dat we niet te diep bewerken. Een grote laag losse grond zou tot gevolg kunnen hebben, dat het zaad te diep moet worden gezaaid om het op een vochtige vaste bodem te leggen. Veel hangt er van af welk weer er nog volgt na de bewerking, terwijl ook het tijdstip van zaaien nog niet bekend is. Wanneer er laat gezaaid kan worden, kan de grond nog vol doende bezakken. We horen weer steeds meer klachten over de schade door wilde duiven. Zowel percelen spruitkool als in de winterbloemkool wordt de schade steeds groter. Zou het nu echt niet mogelijk zijn om hier eens de handen ineen te slaan en in een gezamenlijke aktie van jagers en boeren, te trachten paal en perk te stellen aan het optreden van dit gevogelte. De over nachtingen zijn veelal op bepaalde plaatsen gekoncentreerd. Hier moet het mogelijk zijn door afschieten het aantal wat te verminderen. Het strooien van stikstof en graszaad zal spoedig weer plaats kunnen vinden. Er bestaat steeds meer de neiging om het tijdstip van toediening nog wat te vervroegen. Dit zou de zaadopbrengst ten goede komen. Naar wij vernemen is de belangstelling van de jonge boeren voor het volgen van de topkaderkursus teleurstellend. Dit is wel jammer. Op deze kursus kunnen de toekomstige ondernemers in de landbouw veel kennis opdoen, die hen later van pas kan komen, bij het vervullen van diverse funkties op het gebied van landbouw en organisatie. We leven ondertussen weer naar het laatste gedeelte van de winter toe. De kans op een langere vorstperiode neemt met de dag af. De dagen worden al weer aanmerkelijk langer. De eerste lenteboden zoals lammetjes en veulens zijn al gesignaleerd. Deze maand zijn er nog diverse vergaderingen die de aandacht en ook het bezoeken ervan verdienen. Laten we dan ook onze belangstelling niet verslappen, maar luisteren en diskussiëren om zodoende onze kennis te verrijken. Het kan ons in het ko mende seizoen zeker van pas komen. Het nemen van de juiste beslissing kan er door bevorderd worden. De werkzaamheden in de Westhoek beperken zich in deze tijd van het jaar meestal op en rond het erf. En we zouden er nog bij kunnen zeggen: de huiskamer van de boer. Hoewel het zaaiplan wel op een oor na gevild is, wordt er toch altijd nog wel eens aan gesleuteld. Het achternazaaien - en -zetten, zit de boer echt wel in 't bloed. Meestal is het niet verstandig maar 't feest gaat niet altijd op. Dat er bijvoorbeeld aanmerkelijk meer maanzaad gezaaid wordt is zeker. Minder bieten is ook wel zeker. Aar dappelen tenminste dezelfde hoeveelheid van vorig jaar. Nu en dan zijn er nog wel andere produkten, die niet veel verandering Zullen ondergaan. Natuurlijk speelt de Westhoek in het lande lijk geheel maar een bescheiden rol. Maar een bepaalde indi- katie geeft het zeker wel. Met veel genoegen hebben we het rassennummer van enkele weken geleden gelezen. Zo kun je het geheugen weer eens opfrissen want gelukkig wordt er toch keer op keer weer gestreefd betere rassen te krijgen. In de schuur zijn we doende, onze machines startklaar te maken. Je weet namelijk nooit wanneer het moment van uitrukken komt. Vroeg zaaien blijft voor een maximale opbrengst nog altijd een der vele voorwaarden. De zaaizaden en de kunstmest zullen in de meeste gevallen reeds besteld zijn en verleden week zagen we reeds kollega's doende om kunstmest te zaaien na de nachtvorst. Er is na de nachtvorst weer flink, gekultivatord, ook wanneer we dit over de vorst kunnen doen blijft het een goede zaak voor 't land. 't Effekt is velerlei en je zou wensen, datje al het land deze bewerking kon geven. Hoewel er wat de winter betreft nog van alles mogelijk is staan de winter gewassen er prima voor. Na zo'n winter valt er weinig anders te verwachten. Het gaat er steeds meer op lijken dat de prijs van de suiker- bietenoogst 1976, ook mede door het lagere gehalte duidelijk gaat tegenvallen. Laten we hopen dat dit niet tot gevolg mag hebben dat men nu voor de volgende oogst het suikerbieten zaad nog ruimer in de rij kan gaan zaaien. Het risico dat men gaat nemen met zaaiafstanden in de rij boven de 15 a 16 centi meter wordt onevenredig groot. Zeker als de struktuur wat minder goed zou zijn. 't Is nog altijd beter wanneer er hier en daar eens wat bieten te dicht staan, dan wanneer er helemaal geen staan. We hebben ook in Zuid-Beveland wat vorst gehad, waardoor de grond wat opgeknapt is. 't Is echter van te korte duur geweest. Er advertentie IM zijn nog enkele percelen met dq cultivator bewerkt. Er is al wat kunstmest gezaaid. Nu we echter zo nu en dan nogal wat regen krijgen is die grondbewerking wat minder geslaagd. Men hoort dat de ondergrond nog niet eens zo nat is. Dit bleek bij het doorspuiten van de drains, terwijl het ook naar voren kwam toen er hier en daar een reeks moest worden opgegraven. Soms is er zelfs nog te weinig water dicht bij de hand om de drains door te spuiten. Dan valt het toch destemeer op dat men hier en daar toch nog percelen wintertarwe ziet waarop plassen voorkomen. Of hier te veel fijne grond op aardappelland met verslemping een rol speelt of dat het op een verdichte ploegzool gestoken moet worden, is niet helemaal duidelijk. We hebben de laatste zes weken wel vrij veel regen gehad, maar toch zou deze plas- vormmg niet voor mogen komen. Het is een zeer kwalijke zaak om met plass,en in het perceel te zitten. De aardappelprijs is de laatste weken duidelijk teruggelopen. Al is er dan een prijs, 't lijkt er op dat de laatste weken op dat niveau vrijwel geeft zaken tot stand zijn gekomen. Het zal nu afwachten worden hoe groot de aanwezige voorraden zijn. Bovendien gaat ook de kwaliteit (glas) een steeds grotere rol spelen, zeker nu er een regelmatige import is. Velen zijn dan ook benieuwd hoe het prijsverloop zich geleidelijk' aan zal gaan ontwikkelen. ■Ml Zodra het kans gaf waren er overal reeds veel collega's bezig met het strooien van kunstmest. Hoe eerder hoe beter is het devies. Er wordt wederom getracht te komen tot het aanvragen van een ruilverkaveling voor de Yersekse Moer. Midden in dit gebied ligt een deel met grote natuurwaarde. We moeten toch vaststel len dat in de zeer grote buitenrand machtig veel verbeterd kan worden. Het kan niet alleen verbeterd worden het zal ook moe ten gebeuren. Gebeurt er in zo'n gebied niets meer dan ziet het er voor vele bedrijven hier allesbehalve rooskleurig uit. Het is te hopen dat op de te houden vergadering een besluit in gunstige zin genomen zal worden. We wachten nu noe even op al de gegevens van het grondon derzoek op N waardoor we dan een duidelijk inzicht zullen krijgen over de in de grond aanwezige hoeveelheden N. We kunnen ons dan een juister idee gaan vormen over de meest gewenste en noodzakelijke hoeveelheden N voor de wintertar we. In december 1976 is door de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatregelen te Goes aan de telers van vlas oogst 1976, een circulaire gezonden over toekenning van steun voor lijnzaad. Hierover bestaat enig misverstand. Hierbij volgt een nadere toelichting. a.Door de E.E.G. is een streefprijs voor lijnzaad vastgesteld voor het verkoopseizoen 1976/1977 van 29 r.e. per 100 kg 98,68 1 r.e. is 3,4027). b.Het verkoopseizoen loopt van 1 augustus 1976 tot en met 31 juli 1977. c. Wanneer de streefprijs van een verkoopseizoen hoger is dan de wereldmarktprijs voor lijnzaad wordt een steun uitgekeerd, die gelijk is aan het verschil tussen deze twee prijzen. d.Als opbrengst wordt een gemiddelde opbrengst per ha vast gesteld, naar gelang van het voortgebrachte vlas en van het rendement. e.De eventuele steun voor lijnzaad van vezelvlas zal worden uitgekeerd aan: a.de huurder/vlasser van zaaiklaar vlasland; b.de koper van het vlas; c.de teler, indien het vlas op 31 juli 1977 nog onverkocht bij de teler aanwezig is; d.de produktie-certificaten die door de huurders van zaaiklaar vlasland, of door kopers van het vlas, bij het Bedrijfsschap voor de Vlasindustrie te 's-Gravenhage zijn ingeleverd, gelden als aanvraag om steun. f.Telers, die op 31 juli 1977 (het einde van het verkoopseizoen 1976/1977) hun vlas nog niet verkocht hebben, kunnen de cer tificaten voor de vlassteun ter verzilvering aanbieden bij het Bedrijfsschap voor de Vlasindustrie, Raamweg 26, 's- Gravenhage. Ook de steun voor lijnzaad zal op grond van de ingediende certificaten, aan deze telers worden betaald. g.Indien steun voor lijnzaad wordt vastgesteld, zal deze voor zaad van vezelvlas vóór 31 maart volgend op het eind van het verkoopseizoen (dus vóór 31 maart 1978) worden uitbetaald. Hieruit volgt dat aan diegenen die de produktiecertificaten bij het Bedrijfsschap voor de Vlasindustrie hebben ingeleverd of nog inleveren, een eventuele steun op lijnzaad van vezelvlas wordt betaald. Voor olievlas, waarvan slechts 2 perceeltjes in Zeeland zijn ge teeld, geldt een andere regeling. p de onlangs te Kapelle gehouden studiedag stond de plant centraal. Een goed en diepgaand wortelstelsel is voorwaarde voor hoge opbrengsten. De plant is te beschouwen als een fa briek waarin droge stof wordt gemaakt. De groene delen zijn hierbij te vergelijken met de machines en de rol die daarvan uitgaat wordt bepaald door de grootte er van en het aantal dagen dat ze aan de proef deelnemen. Grondstoffen voor het produktieproces zijn water en koolzuur, tenzij de energie gele verd wordt door het zonlicht. De boer is in dit alles de fabrieks directeur en mede door zijn kennis en praktische ervaring moet hij trachten het hele produktieapparaat snel en op volle sterkte te laten draaien. Groei en produktie van de gewassen worden dus mede bepaald door zijn beslissingen vooral de basis en daarmee komen we weer terecht in het "straatje" van dr.Zachar; Vroeg-, ondiep- en steeds op een vaste ondergrond zaaien zijn bevordelijk voor een snelle kieming en voor een vlotte wortel ontwikkeling. Zuurstof is hiervoor ook nodig en daarom moet de grond juist goed kunnen ventileren. Van grote betekenis is daarom dus een goede struktuur van de grond. Bekend is, dat aardappelen meer zuurstof nodig hebben dan granen. Uit dit alles blijkt, dat de wortelaktiviteit groot moet zijn voor een vlotte ontwikkeling van de kiemplanten. Ook fosfaat bevordert deze wortelontwikkeling, maar het heeft het bezwaar dat het zich slecht verplaatst door de grond. Het moet dus bij de hand zijn en dicht bij de wortels komen. Over het zaaibed strooien of in de herfst geven en onderploegen is beslist een foute zaak. Vooral bij het gewas bieten ontstaan werkelijke verschillen in opbrengst reeds in het voorjaar, Een overdreven zware stikstofbemesting is ook zeker af te keuren, want dan onstaat er te veel Water is de tweede grondstof voor de produktie van de plant. Hoe meer water de plant kan verdampen hoe groter de pro duktie is. Wordt door de wortel minder water aangevoerd dan er verdampt, dan sluiten de huidmondjes. De toegang van zuurstof wordt dan minder en de produktie stopt. Wortels dienen dus voor de opbrengst en daarom is het nodig dat de beworteling diep is en in de buurt van het grondwater komt. De grondwa terstand en het vochthoudend vermogen is niet op alle gronden gelijk en plaatselijk kan het profiel van de ondergrond ook erg verschillend zijn. Bij een eventuele grondverbetering moeten we daarom bovenal van uitgaan, dat we de wortels naar het water brengen. De grond mag geen vaste lagen bevatten en moet zo diep mogelijk worden losgemaakt, maar op slechte grond valt de menging in de diepere onderlaag veelal tegen. Op de bekende droogte gevoelige gronden in ons gebied zal het daarom heel moeilijk zijn om het vochtprobleem in de ondergrond op te lossen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5