H et geslacht Vprnoelje telt een groot aantal belangwekkende tuinsoorten onde. haar leden. Een drietal daarval valt op door kleurige takken. De mooiste van die drie is Cornus alba 'Sibirica' met prachtig helderrode twijgen. Geel-groen zijn de twijgen van Cornus stol. flaviramae en in groot contrast daarmee is de pur- perzwarte kleur van de twijgen van Cornus alba 'Kesselringii'. Door deze drie kornoeljes groepsgewijs bij elkaar te planten ontstaat een mooi kleurenbeeld. In de middelgrote tuin kunnen we van deze planten een goed gebruik maken. Meer ruimte vragen de kleurrijke karakters uit het wilgensortiment. Mer kwaardig blauwachtig-wit berijpt zijn de takken van Salix daphnoides en Salix irrorata. De takken van Salix moupinensis zijn purperzwart. Op die donkere ondergrond komen de grote helderrode knoppen prachtig uit. De katjes van deze mooie D e kronkelhazelaar Corylus avellana 'Contorta' heeft grillig gedraaide takken en twijgen. Haar sierwaarde ontleent ze aan deze ongewone groeiwijze en aan de grote gele hangende katjes die op het eind van de winter tevoorschijn komen. Deze wat kleinere heester is vooral als eenling tussen een lage strakke beplanting op haar plaats. De kurketrekkerswilg Salix matsu- dane "Tortuosa" heeft eveneens eigenaardig draaiende takken en twijgen. Aan de spiraalsgewijze groei van de takken dankt ze haar hollandse naam. Deze snel groeiende struik ook als solitair aanplanten. Een wilg (nog) zonder hollandse naam is Salix sachalinensis "Sekka". Van deze wilg zijn de twijgen als het ware tot brede banden aan elkaar gelijmd en verlengen zich op nogal bochtige wijze. Door de wat overhangende takken is het een aardige plant langs de waterkant. In het voorjaar verschij nen op de handvormige takken talrijke kleine grijswitte katjes. I n de vrije natuur vormen zich op de takken van o.a. veldiep en D e berk is door haar witte bast en levendige kroon een lich tend voorbeeld van naakte schoonheid. Enkele schoonheidsko ninginnen met een bijzonder mooie huid zijn de soorten Betula papyrifera, Betula utilis en Betula ermanii. De plataan is met haar onregelmatig afschilferende schors eveneens een schilde rachtige en indrukwekkende winterhoorn. Van sommige es doorns is de groene bast opvallend gestreept. Lange witte stre pen in de olijfgroene bast geven deze struiken of kleine bomen een interessante tekening. Enkele van die esdoorns met fraai gestreepte bast zijn: Acer rufinerve en Acer pensylvaticum. Aan een fraaie bast paren deze esdoorns bovendien een fantastische herfstkleur. W ie z'n toevlucht neemt tot te veel groenblijvers, scheept zichzelf (waarschijnlijk ongewild) op met een vrij saaie beplan ting. Want wintergroene planten zijn in het algemeen weinig boeiende broeders. Ze dragen altijd hetzelfde donkere jasje dat niet vaak en dan nog spaarzaam van een versiering wordt voor zien. De bladverliezende planten daarentegen zijn door hun sterk wisselende verschijningsvorm veel interessanter. Een be levenis op zichzelf is het ontspruiten van het eerste tere groen, gevolgd door een vaak uitbundige bloei. Die bloemenpracht baart een soms opvallende vruchtdracht en in het najaar is er met een vlammende herfsttint het hartstochtelijke afscheid. In de winter tenslotte tekenen zich de takkenstelsels als bijna gra fische kunstwerken tegen de hemel af. Tegen zoveel variatie is geen groenblijvend kruid gewassen. Wat niet wil zeggen dat groenblijvers geen plaats onder de zon zouden verdienen. Voor Liever naakt.... Beveland B.V. C.J. Nouse DINGRH VAM DD WEEK Overdaad schaadt ROSA OMEIENSIS PTERACANTHA Kleurrijke twijgen dame worden wel 10 cm. lang. De treurwilg Salix x chrysocoma met haar fraai overhangende geel-groene twijgen behoeft wei nig toelichting, het is een alom aangeplante, schitterende boom. Minder bekend is de Salix alba "Chermesina", een rechtop gaande boom met geel-rode twijgen. Omdat de kleur aan de jonge twijgen het intensiefst is komt die vooral als knotwilg goed tot haar recht. Bijzondere groeivormen Kurklijsten en doornen CORYLUS AVELLANA CONTORTA veldesdoorns soms eigenaardige kurkachtige stroken. Onder de tuinheesters heeft de kardinaalshoedsoort Euonymus alata eveneens kurklijsten. Die zijn zodanig groot dat de plant er een gevraagde tuingast door is geworden. Overigens niet door die kurklijsten alleen want de vlammende herfstkleur wordt door weinig anderen geëvenaard. Dat struiken om hun fraaie doorns aangeplant worden klinkt misschien wat ongeloofwaardig. Toch wil ik er een tweetal aan U voorstellen. De eerste is de zoutstruik Halimodendron halodendron. Deze zeer zout- en windbestendi- ge heester heeft talrijke lange grijs-zilverachtige doornen die in het zachte winterlicht de struik een glanzend aanzien geven. In het voorjaar bloeit de plant met wit-roze bloemen. De tweede struik is de "wilde" roos Rosa omeiensis "Pteracantha". Deze roos wordt ongeveer 2 meter hoog. Aan de takken vormen zich grote tot 2 cm brede bloedrode doornen. De bloemen die in april verschijnen zijn klein en zuiver wit. Bij het kiezen van planten voor de tuin blijkt er een grote voorkeur te bestaan voor planten die in de winter groen blijven. Waar die onevenredig grote voorkeur uit voortvloeit is me slechts ten dele duidelijk. Eén reden is wellicht dat bladhoudende plan ten duurder zijn dan bladverliezende en dat daardoor een tuin met veel coniferen én wintergroene struiken van een zekere welstand getuigt ("het is zo'n rijk gezicht"). Een andere oorzaak schuilt mogelijk in het onbekend zijn met de vele planten die juist in bladerloze toesfand zo aantrekkelijk zijn. functionele toepassingen als achtergrond, bodembedekking, scheidingswanden, accenten e.d. zijn ze onontbeerlijk. Maar ook hier geldt 'overdaad schaadt'. Mooi naakt D at een wintertuin niet zonder bloemen behoeft te zijn heeft onze reis van enkele weken geleden door winterbloemenland aangetoond. Om van de wintertuin een kleur- en vormenrijk schouwspel te maken zijn onze mogelijkheden niet beperkt tot bloemen alleen. Moeder natuur heeft meer pijlen op haar boog. Tal van planten zijn juist in hun bladerloze naaktheid op hun mooist en tonen zonder schroom hun soms zeer fraaie huid of merkwaardige lichaamsdelen. Opvallende stammen I n een grote opmaak, met dikke koppen, brachten vorige week zaterdag de krant.en het bericht van de daling van de kosten van levensonderhoud in de periode half december- half januari. Voor het eerst sinds 1959 is er een halt toegeroepen aan de stijging van de kosten en er was veel voldoening over dit feit. Er werd wel bij gezegd dat in februari weer een stijging wordt verwacht en dat het vooral het uitverkoop effect is geweest, met name voor kleding en schoeisel, dat heeft gezorgd voor de daling en daarnaast was er ook een prijsdaling voor aardappelen en versfruit. Wanneer je als fruitteler leest over de vreugde die er is over dit gebeuren gaat er toch wat door je heen. Het is een feit dat vers fruit heel goedkoop is, we weten echter ook allemaal dat het te goedkoop is en dat tegen de huidige prijzen van ons belangrijkste appelras de Golden Delicious geen fruitteeltbedrijf kan blijven bestaan. We willen niet te bitter doen over de daling van de kosten van het levensonderhoud. Op zich is het een gezond verschijnsel, maar het komt wel hard aan wanneer je moet leven en werken in een bedrijfstak die daar een belangrijke bijdrage aan heeft geleverd, wat heeft geresulteerd in een negatief bedrijfsresultaat. Wanneer we dan aan de andere kant zien hoe de verhoudingen liggen op het gebied van de kosten, dan is wel duidelijk dat we zonder meer niet toe kunnen met lagere prijzen voor de fruit- produkten, of het moet zijn dat deze bedrijfstak ten dode is opgeschreven. Laten de betrokken bewindslieden dat dan echter ook duidelijk stellen. Wat men van plan is met de fruitteelt zullen we overigens ook kunnen zien met betrekking tot de houding die wordt ingenomen tegenover de import van aardappelen van het zuidelijk halfrond. Deze zaak staat op het ogenblik in het mid delpunt van de belangstelling en het naar voren brengen van de enorme belangen der ondernemers in de fruitteelt in ons land en andere E.E'.G.landen, mag geen moment verslappen. Zeker, we hebben niet de invloed van een bepaalde groep van vakbonds mensen maar het is toch een gezonde zaak wanneer we blijvend vragen om een rechtvaardige behandeling in dezen. De COPA vakgroep groenten en fruit heeft bij de E.E.G.commissie aan hangig gemaakt de eis dat de appelimport van het zuidelijk hal frond zal worden beperkt tot 60% van de gemiddelde normale invoer, met een verdeling op een bepaalde wijze over vijf maan den. Er bestaat op dit moment de indruk dat men in Brussel niet ongevoelig is voor de eis van de COPA vakgroep. Het is van harte te hopen dat in ons eigen land ook minister van der Stee over tuigd zal kunnen worden van de alleszins rechtvaardige eisen van de fruittelers waarvan velen rond mten komen met minder dan het minimumloon. Het Produktschap voor Groenten en Fruit maakte dezer da gen in een marktoverzicht bekend dat rond de jaarwisseling on geveer van de West Europese appeloogst verhandeld was. De voorraad per begin van het jaar was weliswaar 9% kleiner dan het jaar daarvoor maar wel verreweg de grootste van de afgelopen zgn. "beurtjaren". Dat kwam vooral door de zeer grote voorraden in Italië. Wat de prijsontwikkeling betreft blijkt ook uit het overzicht van het Produktschap dat deze dit seizoen niet dave rend is geweest. Tot eind januari brachten de appelen gemiddeld 54 cent per kg op. Dat was weliswaar 14% meer dan het vorig seizoen maar ze blijft toch duidelijk achter bij de twee voor gaande beurtjaren. Het Produktschap verwacht dat de voor een beurt.laar relataeF grote voorraad appeen er verder mede de oorzaak van zal zijn, dat in de komende maanden de appelprijzen waarschijnlijk het niveau van de twee voorgaande beurtjaren niet zullen halen. Wel wordt verwacht dat ze hoger zullen uitkomen dan het vorig seizoen. Dit biedt bepaald geeft gunstig perspektief want het moet worden gezien in het licht van de jaarlijkse kostenstijgingen en de nood zaak om in een beurtjaar een goed Finance resultaat te behalen om het daarop volgende draagjaar, dat dikwijls een verliesjaar is, te kunnen overbruggen. Per begin februari bedroeg de Nederlandse appelvoorraad 160 miljoen kg. De produktie was oorspronkelijk groot 380 miljoen kg. De voorraad is 11% kleiner dan het vorig jaar maar 7% groter dan het meer vergelijkbare seizoen. 1974-1975. In het kwantum per begin februari domineert de Golden Delicious meer dan in andere jaren. iZ oals gezegd was de gemiddelde veilingprijs vanaf het begin van het seizoen tot begin februari 54 cent per kg. Het vorig jaar was dat 47 cent en twee jaar geleden 56 cent per kg. Het zijn vooral de maanden juli en augustus geweest welke hebben ge zorgd voor een daling van het gemiddelde prijspeil voor appelen. Zoals gezegd wordt dit seizoen het liefst vergeleken met dat van twee jaar geleden. Om hetzelfde Financiële bruto resultaat te behalen met de appelteelt in 1976-1977 in vergelijking met 1974-1975 zou de middenprijs in de periode februari tot eind van het seizoen uit moeten komen op 78 cent per kg. Men behoeft geen kofTiedikkijker te zijn om te zien dat het bijna onmogelijk lijkt dat dit wordt bereikt, vandaar het pessimisme in fruittelers- kringen waar men het toch nog altijd in hoofdzaak van de appelen moet hebben. Vandaar ook de roep om bescherming in de vorm van een importbeperking waar helaas onze eigen minister tot dusver allesbehalve sympathiek tegenover stond. Laten we maar hopen dat de eis van de COPA vakgroep gesteld aan de Europese Commissie, gehoor en begrip zal vinden en dat we op korte termijn wat dat betreft maatregelen kunnen ver wachten. 23

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23