De teelt van winterwortelen in de belangstelling D, B D D, V an allerlei wege wordt een toenemende belangstelling voor de teelt van winterwortelen vernomen. Oorzaken hiervan zijn ongetwijfeld mede de goede prijsvorming van de laatste jaren. Bovendien bestaat er bij het inmiddels te klein gewo.rden ak kerbouwbedrijf behoefte aan teelten met een wat hoger saldo. Op zich een vrij normale ontwikkeling, doch ook uitbreiding van het wortelenareaal zal langs de weg der geleidelijkheid dienen te geschieden. Stormachtige oppervlakte uitbreiding van een bepaald gewas heeft vrijwel altijd funeste gevolgen voor de prijsontwikkeling. B D si ssgig ,$*5 m vervolg Rassenkeuze bij Knolselderij KR0VAR een nieuw middel tegen onkruid Onkruidbestrijding. ING. A. J. VAN 01 JEN Consulentschap voor de Tuinbouw, te Tilburg. Wapens om zich tegen eventuele financiële mislukkingen te dekken zijn onder meer het van tevoren afsluiten van een goed kontrakt. Dit laatste geldt in mindere mate voor diegenen die de teelt bedrijven als primeurteelt, waarbij zowel zeer vroeg als extra gekopte gewassen worden aangevoerd. Een andere belangrijke troef is de teelt optimaal te beoefenen. Zaken waarover wij in dit artikel wat dieper zullen ingaan. Grond. I-iang niet alle grond is geschikt voor de.teelt van winterwor telen. Het is zelfs zo dat het gewas hoge eisen stélt aan de grond. In aanmerking komen in het algemeen de kalkrijke, vochthou- dende zandgronden, zavel en lichte klei tot maximaal 30% af- slibbaar. Belangrijk is echter dat dergelijke gronden aan een aantal voorwaarden voldoen. Allereerst moeten ze vrij zijn van storende lagen. Veel voorkomende in deze zijn ploegzool en of leemlaagje de bewortelingsdiepte van een wortelgewas is maar matig en wordt naarmate de omstandigheden ongunstiger zijn, oppervlakkiger en ijler. Dit al gaat vaak ten koste van de lengte van de wortelen en bovendien neemt de droogtegevoeligheid op dergelijke gronden sterk toe. De grond mag eveneens niet slempgevoelig zijn. Deze geven namelijk snel korstvorming, hetgeen opkomstmoeilijk heden veroorzaakt. Belangrijk is ook dat de grond een goede struktuur bevat. Naast betere groei-omstandigheden geeft dit ook een betere rooibaar- heid met name op de lichte klei. Grondbewerking. Anders is het gesteld met de kali- en magnesiumbehoefte. Winterwortelen vragen namelijk een zware kali-bemesting. Als bemesting wordt vaak 250 K2O gegeven in de vorm van pa tentkali om zodoende het MgO gehalte op peil te brengen. Op lichte gronden kan het noodzakelijk zijn 10-15 kg. Borax aan te wenden. Alleen een grondmonster kan dit aangeven. Zaaien. oor de keuze van het zaad kunnen we keuze maken uit drie groepen namelijk Flakkeese typen, Berlikumer typen en andere typen. Elke groep omvat een aantal selecties. Voor een nauw keuriger omschrijving hiervan wordt verwezen naar het rassen- bericht nr. 12, hetgeen gratis verkrijgbaar is bij het P.A.G.V., Olympiaweg 16, Alkmaar, telefoon 072 - 11944. Voor het zaaien zijn zowel één als meerrijïge machines be schikbaar. W&3 H. - sjlÜS* •-jjjj ~'4& 4 gv M IÉÈÊ 9 ij de grondbewerking moeten we een onderscheid maken in de diepe- en oppervlakkige bewerking. De diepe grondbewer king dient er op gericht te zijn dat deze ook werkelijk diep los wordt gemaakt. Tegelijkertijd dient hierbij namelijk een even tuele aanwezige ploegzool te worden gebroken. De diepe grondbewerking dient zoveel mogelijk in de herfst en wel onder droge omstandigheden te worden uitgevoerd. De ondiepe grondbewerking is gericht op het rechtstreeks klaarmaken van het zaaibed. Afhankelijk van grondsoort en rooimethoden wordt vlakvelds of op ruggen gezaaid. Op zandgrond kiest men veelal voor de vlakveldsteeit. De bewerking bestaat dan uit 1 a 2 keer eggen zodat een voldoende vlakteligging wordt verkregen. Belangrijk is dat het zaaibed een luchtige struktuur bevat met een goede aansluiting naar de ondergrond. Dit laatste is nood zakelijk daar anders het zaad in een droge toplaag kan komen liggen. Op zavel en lichte kleigronden wordt i.v.m. de rooibaar- heid de voorkeur gegeven aan de teelt op ruggen. Hiervoor kan men bijvoorbeeld met een schudeg 15 cm. losse grond ver krijgen, waarvan met aanaarden ruggen worden gemaakt. Ver volgens worden de ruggen met een cambridgerol vlak gemaakt. De afmetingen van de ruggen bedragen 22 cm. hoogte en 15 cm. breedte. Bij voorkeur worden de ruggen 2 a 3 weken voor het zaaien gemaakt. De grond kan dan goed bezakken en het zaad valt minder diep weg zodat de opkomstzekerheid wordt vergroot. Bemesting. "e bemesting van winterwortelen dient zoveel mogelijk te worden beperkt tot de anorganische meststoffen ofwel kunst mest. Organische meststoffen zoals stalmest dienen te worden ontraden. Het is namelijk bekend dat vooral naarmate de stal mest verser is de kans op vertakte wortels aanzienlijk vergroot. Bovendien verhoogt een stalmest gift de kans op een aantasting door de wortelvlieg. Bij de kunstmestgift is het van belang deze toe te dienen vóór het zaaiklaarmaken van de grond. Dit laatste i.v.m. de gevoeligheid van het gewas voor hoge zoutconcentraties. Uitgaande van de grond die in een behoorlijke bemestingstoe'stand verkeert kan als stikstofbemesting met 100 kg. N. worden volstaan. Indien nodig kan tijdens het groeiseizoen nog met 25 kg. N. worden overgemest. T.a.v. de fosfaatbemesting stelt het gewas eveneens geen hoge eisen. In het algemeen zal met een gift van 75 kg. P2 05 kunnen worden volstaan. 'e onkruidbestrijding kan geheel met chemische middelen geschieden. Een veel gebruikt middel in de laatste jaren is Do- sanex in een hoeveelheid van 2 - 4 kg. per ha. Toepassing hiervan dient te worden uitgevoerd na opkomst als het gewas twee tot vier echte blaadjes heeft. In het algemeen geeft dit middel een goede onkruidbestrijding. Heeft het middel door welke oorzaken dan ook gefaald dan kan nog als laatste red middel gespoten worden met 800 - 1000 liter selectiefwerkende olie. Overigens kunnen in plaats van Dosanex ook 2 - 3 kg. Maloran of 1 kg. Linuron per ha. worden verspoten. De oogst en bewaring. e oogst kan mechanisch worden uitgevoerd, doch hierbij behoren wel enige toelichtingen. Ofschoon elk jaar opnieuw de rooimachiries enigszins worden verbeterd geven ze toch nog een behoorlijke beschadiging aan het produkt. Met name voor de bewaarbaarheid kan dit grote problemen opleveren. Het is dan ook van groot belang bij de aanvang van de teelt zich goed te informeren over de kontraktvoorwaarden. Sommige kontrakten vermelden zelfs handrooien, hetgeen voor kleine percelen nog wel mogelijk is, doch voor grotere percelen vaak onuitvoerbaar. Bij het machinaal rooien kan worden gesteld dat naarmate het produkt sneller wordt afgevoerd minder problemen ontstaan. Het bewaren van winterwortelen is in de praktijk nog steeds een hele toer. Wortelen geven tijdens de bewaring veel warmte af waardoor snel broei en vervolgens rotting ontstaat. Het behoeft bij een dergelijk produkt al geen betoog meer dat alleen gezonde en onbeschadigde wortelen voor bewaring in aanmerking ko men. Bewaring geschiedt zowel in de kuil, luchtgekoelde bewaar plaats als in de koelcel. Bewaring in de kuil en luchtgekoelde ruimten zijn gebrekkige bewaarmethoden en eigenlijk alleen maar geschikt voor kleine hoeveelheden gedurende een vrij korte periode. Geschikter is de mechanisch gekoelde bewaar plaats. Overigens moet dan nog met enig bewaarverlies reke ning worden gehouden. Wat is er te verdienen? 'e winterwortelteelt wordt in allerlei vormen bedreven. Sommigen maken er.een intensieve teelt van, koppen en wassen het produkt en zetten dit af op de veiling. Anderen voeren het produkt meteen na het mechanisch oogsten af naar de verwer kende industrie. Dat in beide gevallen een geheel andere ar- beidsbehoefte en ander produkt ontstaat spreekt voor zich zelf. In de saldo-berekening zullen we ons meer richten naar de kontraktteelt. Nogmaals hierin kunnen ook grote verschillen in voorwaarden bestaan zoals tijdstip van leveren, wijze van oog sten, sorteren enz. Saldo-berekening van 1 ha. winterwortelen Kg.-opbrengst Voor 15 april zaaien verhoogt de kans op schieters. De beste zaaitijd is de periode van half april tot half mei. Vroe ger zaaien geeft kans op schieters, vooral in een koud voorjaar. Later zaaien dan half mei is mogelijk doch dan moet wel met enige oogstreduktie rekening worden gehouden. Uit proeven van het Proefstation te Alkmaar is gebleken dat het hoogste rendement wordt verkregen bij een plantgetal van 100 per m2. Afhankelijk van gebied en omstandigheden worden hiervoor in de praktijk verschillende zaadhoeveelheden ge bruikt. Variaties van 1 tot 3 kg. zaad per ha. komen voor. Of schoon sommigen met 1 kg. zaaizaad goede resultaten behalen zouden wij toch vooral voor de beginners liever willen mikken op minimaal 2 kg. per ha. De rijenafstand varieert in de praktijk van 25-75 cm. Uitgangs punt dient echter steeds te zijn de aanwezige mechanisatie. Veel voorkomende rij-afstanden voor de vlakveldsteelt zijn 30 a 40 cm. Bij de ruggenteelt varieert de afstand van 60 - 75 cm. Om dan toch voldoende planten per oppervlakteeenheid te krijgen, dienen dan wel 2 rijen per rug te worden gezaaid. Ziektebestrijding. prijs per kg. 10.000 veevoer 0,05 B.T.W. 4,71% Gld. opbrengst totaal afzetkosten materialen rente omlopend vermogen Direkt toegerekende kosten totaal Saldo arbeidsuren teelt arbeidsuren oogst arbeidsuren totaal 230,- 1.270,- 110.- 50 150 "355* 65.000- 10.- 6.500,- 7.000,- m- 7.320,- 1-610,- J_5_7J0,-__ bij de wortelteelt bestaan verschillende belagers die de teelt geheel of deels kunnen doen mislukken. Diverse ziekten en plagen blijven echter in de grond achter en vragen een indirekte bestrijding middels een ruime vruchtwisseling van 1 4. Direkte bestrijding vraagt de wortelvlieg. De maden van deze vlieg vre ten gangen en gaten in de wortels. Als remedie moet vóór het zaaien een grondbehandeling worden uitgevoerd met b.v. 8 1. Phytosol, 20 - 30 kg. Diazinon, 12 - 16 kg. Birlane of 16 -24 kg. Nexagan per ha. Daar deze middelen een relatief korte wer kingsduur hebben dienen we in augustus een herbehandeling met 20 - 30 kg. Diazinon per ha. uit te voeren. De verdere ziektebestrijding beperkt zich veelal tot enkele ma len spuiten met b.v. parathion ter bestrijding van luizen. Bo vendien kan het noodzakelijk zijn, vooral bij de ruggenteelt, middels aanaarden de wortelmineervlieg te bestrijden. In 't kort. - De teelt van winterwortelen staat in het middelpunt van de belangstelling; - Winterwortelen stellen hoge eisen aan de grond; - De grondbewerking dient met de nodige zorgen te worden uitgevoerd; - Behoudens kali stelt de wortelteelt geen hoge eisen aan de bemesting; - De rassen zijn in drie hoofdgroepen te verdelen; - De benodigde zaadhoeveelheid schommelt rond 2 kg. per ha., waarbij de rijenafstand moet worden aangepast aan de mechanisatie; - Met een ruime vruchtwisseling en bestrijding van de wortelvlieg kunnen de ziekten en plagen worden voor komen; - De onkruidbestrijding kan geheel met chemische mid delen geschieden; - Het mechanisch oogsten is mogelijk, doch geeft nog steeds enige beschadiging, hetgeen vooral bij het bewa ren problemen oplevert; - Uit de saldo-berekening blijkt dat de winterwortelen teelt enige economische perspectieven biedt. De knolvorm van Bronskogel kan men gunstig beïnvloeden door wat nauwer te planten, dus in plaats van 40.000 planten per ha naar 45 a 50.000 planten per ha. Dit geeft een kleinere knol, waarvan de holheid minder opvalt. Dit laatste kan ook bereikt worden door een wat rustiger groei te bewerkstelligen. Een middel hiertoe is om de stikstof gift te matigen. Dit temeer omdat dit ras toch al veel blad maakt. Iram, dat tot de kortlooftypen benoori rnoei men nauwer planten, om een volledige grond- bedekking te kunnen krijgen. Het lagere ge wicht per knol wordt dan wat gecompenseerd door het grotere aantal. Men zal bij dit ras moeten streven naar 50.000 planten per ha. In 't kort Er is tot nu toe geen knolselderijras, dat in de produktie én de kwaliteit van Roem van Zwijndrecht kan evenaren. In gebieden waar men nog niet beducht hoeft te zijn voor het selderij mozaïek- virus zal dit dus nog steeds het meest aangewezen ras zijn. Waar men echter wel met dit virus te maken heeft, vormt het telen van Roem van Zwijndrecht een groot risico. Als men toch knolsel derij wil blijven telen, zal men op een ander ras moeten overstap pen. Dit jaar is het voor het eerst mogelijk om contracten af te sluiten voor het telen van andere rassen dan Roem van Zwijn- drecöt. Als emn direct van het land wil afleveren is Bronskogel het meest geschikt. Bij contracteren moet wel goed afgesproken worden dat er niet afgekeurd mag worden op holheid en wattigheid. Dit is een eigenschap van dit ras. Voor bewaring is Bronskogel minder aan te bevelen. Een zacht produkt geeft meestal grote bewaarverliezen. Als men dit wil be waren, komen Iram en in mindere mate Ceva meer in aanmerking. Men zal dan met een lagere kg-opbrengst rekening moeten houden. Shell Nederland Chemie B.V. introduceert onder de naam Kro- var een nieuw onkruidbestrijdingsmiddel speciaal voor toepas sing op permanent onbeteelde terreinen. Krovar, een ontwikkeling van Dupont de Nemours, is een goed oplosbaar spuitpoeder dat in een dosering van 5-10 kg per hec tare wordt gespoten. Het middel is met name geschikt voor terreinen waar elke onkruidgroei een seizoen lang ongewenst is, zoals bijv. op erven en bedrijven en opslagplaatsen. Het meest geschikte tijdstip van toepassing ligt in het voorjaar, bij of kort na het begin van de groei van het onkruid. Krovar is werkzaam tegen vrijwel het gehele scala van belangrijke zaad- en wortelonkruiden. Tegen de dieper wortelende overblijvende onkruiden wordt de hoogste dosering aanbevolen. Met het verspuitbare Krovar en de reeds bestaande korrelvor- mige, strooibare herbiciden Prefix en Kombifix, kan door Shell Chemie thans aan alle wensen op het gebied van de "totale onkruidbestrijding" worden voldaan. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 21