trekkers met geluidweiende veiligheids cabines veiliger, gezonder, comfortabeler werken! O Rassenkeus bij knolselderij CEBECO-HANDELSRAAD Tabel 1. Vatbaarheid voor het selderij mozaïek virus per ras (1972) ing.F.Vader Consulentschap voor de Tuinbouw Goes. Ras J. ot voor kort was er weinig te schrijven over de rassenkeus bij de knolselderij. Hoewel er veel rassen zijn, was de teelt praktisch geheel gericht op het ras Roem van Zwijndrecht. Dit ras heeft een goede produktiviteit en een goede knolkwaliteit. Het grote bezwaar is echter de grote gevoeligheid voor het selderijmozaïekvirus. Dit virus veroorzaakt in steeds meer gebieden ernstige schade, zodat men genoodzaakt is hier rekening mee te houden. Omdat er rassen zijn, die minder gevoelig zijn voor dit virus, is daar momenteel veel belangstelling voor. In dit artikel willen we de mogelijk heden nagaan, die er op dit gebied zijn. Resistentie tegen virus B ij veel gewassen komt het voor, dat het ene ras gevoeliger is voor een virus aantasting dan het andere ras. Ongevoeligheid voor een virus of resistentie kan de volgende oorzaken heb ben: 1.onvatbaarheid. De plant wordt wel besmet, maar het virus voelt zich in deze plant niet thuis. Het komt daardoor niet tot vermeerde ring en kan de plant niet ziek maken. 2.tolerantie. Het virus breidt zich na besmet ting in de plant uit. De plant ondervindt daar echter weinig of geen last van. Er zijn praktisch geen symptomen zichtbaar en er is geen grote groeiremming. De plant tolereert of verdraagt deze ziekte, maar is wel smetstofdrager en kan dus andere planten besmetten. 3.overgevoeligheid. De plant is zo gevoelig voor dit virus, dat de cellen waar het virus in terecht komt, direkt afsterven. Omdat virusdeeltjes zich alleen in stand kunnen houden in levende cellen, wordt daardoor de uitbreiding van de ziekte voorkomen. Bij knolselderij komen ook rassen voor die on gevoelig zijn voor het selderijmozaïekvirus. Waarschijnlijk berust dat op tolerantie. Mees tal zien we wel wat vlekjes op de bladeren verschijnen, maar de groei wordt weinig be lemmerd door de virusdeeltjes. Vanaf 1971 zijn veel rassenproeven in Zeeland opgezet om na te gaan welke rassen gevoelig en welke tolerant zijn. In tabel 1 zijn de gegevens vermeld van een proef in 1972. Daarin zijn de rassen opgenomen, die toen in de Rassenlijst voor Groentegewassen stonden. Daarnaast ook enkele rassen, waarvan gebleken was dat ze weinig gevoelig waren voor het selderij mozaï ekvirus. 1.Zwindra (Royal Sluis) 2.Hild's Neckarland (Nunhem) 3.Roem van Zwijndrecht (Rijk Zwaan) 4.José (Jac.Jong) 5.Lustra (Royal Sluis) ó.Marweerkogel (Clause) 7.Pomona (Royal Sluis) 8.Limburgse (Nunhem) 9.Albaster (Sluis en Groot) lO.Iram (Nunhem) 11.Bronskogel (Jos Huizer) 12.Prager uzen (Wed.P.de Jongh) 13.Civa (Vreeken) zieke planten op 2 aug. 23 aug. 22 sept. Aantal dagen na 1 aug.dat 50% van de planten ziek was 76 100 14 48 97 24 53 94 21 37 94 27 21 84 30 18 81 32 15 70 41 23 65 37 13 55 50 5 8 4 1 3 2 Het blijkt, dat de nummers 1 t/m 6 zeer ge voelig zijn. De nummers 7, 8 en 9 zijn iets minder vatbaar, terwijl de nummers 10 t/m 13 weinig gevoelig zijn. Naast het percentage zie ke planten op verschillende data, is aangegeven hoe lang het duurde, voordat 50% van de planten ziek was. Dit is een maat voor de snel heid waarmee het gewas ziek werd. Hierin blijken ook duidelijke verschillen te zitten. Het ras José b.v. werd ook vrijwel geheel ziek, maar het duurde tweemaal zo lang voordat 50% van de planten ziek was dan bij Zwindra. Dit verschil in snelheid van ziek worden kan belangrijk zijn voor de opbrengstderving. De meeste schade wordt aangericht bij een vroege aantasting. Als het gewas 14 dagen langer de tijd krijgt, is de weerstand van de planten veel groter. Opbrengst aast een goede tolerantie voor virus is ook de produktiviteit van een ras van belang. Bij het produkt, dat bestemd is voor verwerking door de industrie gaat het daarbij om knollen met een doorsnee, groter dan 10 cm. In de jaren 1973 t/m 1975 zijn op proefvelden opbrengstbepalingen verricht. Als vergelij king is steeds het ras Roem van Zwijndrecht opgenomen. De uitslagen zijn opgenomen in tabel 2. De opgenomen proeven hebben gele gen in gebieden, waar weinig selderijvirus voorkwam. Het is daardoor mogelijk om een vergelijking te maken met een gezond gewas Roem van Zwijndrecht. Tabel 2. Opbrengst van enkele virustolerante knolselderij rassen, (doorsnee 10 cm of meer) in vergelijking met Roem van Zwijndrecht. Behalve bedrijfs- zekere pk's naar behoefte - 8 typen van 34 tot 115 pk - biedt SAME nu trekkers met aangepaste veilig heidscabines. Robuuste, zeer solide cabines - OECD goed gekeurd die de bestuurder optimale veiligheid bieden. Méér nog... Alle hinderlijke geluidstrillingen van de trekker worden in deze cabine gereduceerd. U kunt er onder alle weersomstandigheden comfortabel in werken. Zelfs verwarming kan als extra worden geleverd. Bedienings gemak gaat samen met een comfortabele, verstelbare zitting. SAME trekkers met deze cabines vormen een ideale "werk situatie" onder alle omstandigheden! Nog enkele SAME veiliaheidsplusounten: moderne vormgeving, solide constructie ruime portieren, ruime instap ramen voorzien van 'Sekurit' veiligheids glas scharnierende achterruit twee buitenspiegels praktisch onbelem merd uitzicht rondom zijdelings verschuif bare zijruiten grote ruitenwisser met 't oog op uw toekomst GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Telefoon 01100-21200 Jaar Opbrengst Roem van Relatieve opbrengst. Roem van Zwijndrecht 100% Zwijndrecht Bronskogel Ceva Iram Prager Reuzen 1973 48,2 ton/ha 110 80 1974 34,1 ton/ha 97 78 105 45,4 ton/ha 105 81 95 1975 30,2 ton/ha 139 94 33,9 ton/ha 86 gemiddeld 38,4 ton/ha 113 80 90 Oö Uit tabel 2 blijkt, dat de meeste proeven genomen zijn met het ras Bronskogel. Dit ras kan gemiddeld zeer goed mee in de opbrengst ten opzichte van Roem van Zwijndrecht. Ook het ras Prager Reuzen blijkt tot goede prestaties in staat. De rassen Ceva en Iram kunnen wat betreft de opbrengst niet mee met een gezond gewas Roem van Zwijndrecht. Kwaliteit ok de kwaliteit van de knollen is een belangrijk punt. Vooral voor de ver werking door de industrie worden strenge eisen gesteld. Dit zijn o.a.: -de uit wendige vorm. Deze moet zijn rond en glad. Afwijkende vormen en een ruwe huid geven veel verlies bij het schillen, -de inwendige kwaliteit. Het vruchtvlees moet goed vast en blank zijn. Holheid mag zo weinig mogelijk voorkomen. Daarnaast zijn ook andere factoren van belang, zoals: gevoeligheid voor ziekten, schieter neiging en bewaarbaarheid. Aan de hand van de op de proefvelden opgedane ervaringen, kunnen we een beschrijving maken van de in tabel 2 genoemde rassen. Deze beschrijving is globaal en maakt geen aanspraak op volledigheid. Roem van Zwijndrecht. Een goed produktief ras. Heeft een goede knolvorm. Het vruchtvlees is tamelijk vast en heeft een vrij goede kleur. Is mdtig gevoelig voor holheid. Bronskogel. Een zeer produktief ras. Heeft bij een wat nauwere plan- afstand een vrij goede vorm. Grote knollen hebben de neiging om nogal plat te groeien. De inwendige kleur is goed. De hardheid laat echter veel te wensen over. Rond de dikwijls vrij grote holte is het vruchtvlees zeer los (wattig). Dit is het grote bezwaar, dat algemene teelt van dit ras in de weg staat. Nieuwe selecties van dit ras bleken wat dit betreft geen verbetering te zijn. Bronskojjel is zeer vatbaar voor bladvlekkenziekte. Men zal hiertegen meer moeten spinten en vroeger moeten beginnen dan in het ras Roem van Zwijndrecht. Ook is de schieterneiging groter. In verband hiermee is het wellicht beter om de planten te telen onder staand glas dan onder platglas (warmere opkweek). Ceva. Een matig produktief ras, met een redelijk goede knolvorm. De kwaliteit en de kleur van het vrucht vlees is goed. Is tamelijk gevoelig voor het vormen van inwendige holheid. Is gevoelig voor doorschieten. De Uniformiteit is matig. Iram. De produktiviteit van dit ras is vrij matig. Het loof blijft zeer kort. De knolvorming is weinig uniform. Naast knollen van voldoende afmeting komen ook veel te kleine knollen voor. De vorm van de knollen is wat onregelmatig. Het vruchtvlees is zeer vast met een redelijk goede kleur. Vanwege de virusresistentie en de goede kwaliteit van het vruchtvlees wordt dit ras veel gebruikt bij nieuwe kruisingen. Iram is weinig gevoelig voor holheid. Prager Reuzen. Dit ras is goed produktief. De vorm van de knol is mooi. De inwendige kleur is redelijk goed. Nadelen van dit ras zijn de zachtheid en de holheid van het vruchtvlees. Van dit ras is in 1977 geen zaad beschikbaar. Groeiomstandigheden H et is te verwachten, dat de eigenschappen zoals die in het voorgaande zijn beschreven voor een deel afhankelijk zijn van de groeiomstandigheden. Door plantdichtheid en hoeveelheid stikstof kan men proberen wat in de goede rich ting te sturen. vervolg op pag. 21 20

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 20