D e georganiseerde stakingsdreiging in de zuivelindu strie is door de uitspraak van de Utrechtse rechtbankpre sident voorlopig afgewend maar daardoor niet van de baan. Het stakingswapen blijft als een zwaard van Da mocles boven de zuivelindustrie hangen en daardoor bo ven de hoofden van de melkveehouders, terwijl ook an dere landbouwsektoren (potentieel) doelwit zijn van de vakbonden. V orige week konden wij op de valreep nog melden dat het Amerikaanse bedrijf Cargill, tegen de afspraken in, toch voet op Nederlandse bodem heeft verkregen. Het gaat daarbij om een maisverwerkend bedrijf te Bergen op Zoom voor de winning van met name glukose (zegt Car gill). Onze verontwaardiging en ongerustheid is daardoor echter geenszins weggenomen omdat het vrij simpel schijnt te zijn een dergelijk bedrijf om te schakelen op de produktie van iso-glukose, ook wel genaamd iso-merose of fruktose-siropen. Zeker als daarmee bij de bouw van de fabriek al rekening wordt gehouden en die gelegenheid is er te over omdat het nu om een geheel nieuw te bouwen vestiging gaat. N ieuwe ontwikkelingen kunnen in principe niet tegen worden gehouden, maar dat dient dan wel volgens de regels van het Europese spel te gebeuren, dat wil zeggen op eerlijke (konkurrentie) basis. Door het zwaar gesubsi dieerd op de markt kunnen brengen van iso-glukose zal het bietenareaal onvermijdelijk aan een forse inkrimping komen bloot te staan. De teler zal daardoor om moeten schakelen naar arbeids-extensieve teelten zoals granen en handelsgewassen met een mindere, dan wel sterk wisselende opbrengstprijs. Dat betekent een verminde ring van de arbeidsrentabiliteit en daardoor inkomens problemen. Een onaanvaardbare zaak! N aar onze mening zal derhalve alles in het werk moeten worden gesteld om de bietenteler, en de organisatie daarachter, tegen deze oneerlijke konkurrentie te be schermen. Wij zullen daaraan gezamenlijk paal en perk moeten stellen. Een interessant gegeven is dat iso-glu kose ook uit aardappel-zetmeel en uit tarwe kan worden gewonnen. Misschien ligt daar 'n mogelijkheid om de ontwikkelingen in - de zeer zorgvuldig afwegende - eigen hand en daardoor onder kontröle te houden. Bij het ak- septeren van Cargill lijkt van een zorgvuldige belangen afweging in ieder geval geen sprake te zijn geweest. De bietenteler wenst de wrange vruchten niet te plukken. P ovinciale Staten van Zeeland hebben op hun vergade ring van 4 februari j.l. een nieuwe studie over het weg- tracé Driewegen-Terhole door Zeeuwsch Vlaanderen af gewezen. De gemeenteraad van Terneuzen had daarom in een motie gevraagd. Dit verzoek werd tevens onder steund door een aantal agrarische belanghebbenden uit de streek. Dit op demokratische wijze genomen besluit dient gerespekteerd te worden, maar omdat door de persverslagen over de beraadslagingen moge lijk enige misverstanden kunnen ontstaan willen wij toch nog enkele kanttekeningen maken. Volgens de pers werd tijdens de behandeling door een statenlid opgemerkt dat er toch recht gedaan is aan het georganiseerd overleg met de landbouw. Dat is juist. Een ander lid merkte op, alweer volgens de persberichten, dat het plan, zoals het er nu ligt, in het georganiseerd overleg ook de instem ming van de landbouw heeft gekregen. Dat is in die zin juist dat de georganiseerde landbouw via het landbouw schap, met het oog op de grote landbouwkundige belan gen, krachtig heeft aangedrongen op aanpassing van de bestaande weg en bij schrijven van 10 juni 1 976 om een nadere studie met betrekking tot deze weg heeft ge vraagd. De Staten beslisten in september 1976 anders. Het Landbouwschap heeft zich bij die demokratische be slissing neergelegd en in die zin de plannen van Provin ciale Staten geaksepteerd. Daardoor was ook de opmer king van de verantwoordelijke gedeputeerde juist dat de bezwaren niet van de georganiseerde landbouw kwa men. Het georganiseerde overleg over het tracé was n.l. inmiddels afgesloten. Overigens is het in Nederland ook een demokratisch recht om zich individueel of in groeps verband tot de volksvertegenwoordiging te richten! zuidelijke landbouw maatschappij «ZJEGGJE JEN SCHRIJVE VRIJDAG 1 1 FEBRUARI 65e jaargang - no. 3368. land- en tuinbouwblad Wrange vruchten Het, gezien de stagnerende ekonomische situatie, in- -droevige loonkonflikt heeft tot nu toe tenminste één po sitief aspekt aan de oppervlakte gebracht: een ongekende gebundelde solidariteit van het gehele georganiseerde landbouw-bedrijfsleven. De boerenstand toont daarmee opnieuw en duidelijk zijn positie en de mogelijkheden daarvan aan. Dat is ook hard nodig omdat er blijkbaar nog steeds grote misverstanden bestaan over de landbouw en de enorme belangen daarvan voor de nationale ekono- mie. Een eensgezinde opstelling is noodzakelijk omdat aan de goe-gemeente duidelijk te maken. Temeer ook omdat het aantal boeren kleiner is geworden, waardoor ook de eigen invloeden afnemen. Een pleidooi voor een gebundelde opstelling wil overigens niet zeggen dat de individuele inzet van de boer geen nut meer zou hebben. Integendeel, het meepraten in alle instanties en kolleges is een conditio sine qua non. De boerenstand heeft zijn eigen vertegenwoordigers in gemeenteraad, provinciale staten, parlement, waterschappen, enz., broodnodig. Er is al te veel prijs gegeven. Dit jaar en volgend jaar is er de kans een en ander goed te maken. Cargill: een misslag Zoals bekend is iso-glukose uitermate geschikt voor in dustrieel gebruik en vormt daardoor een rechtstreekse bedreiging voor de bietsuiker en daarmee voor de sui kerbietenteelt. Maar ook de werkgelegenheid komt daar mee in het geding, hetgeen de toestemming voor de Cargill-vestiging des te onbegrijpelijker maakt: een grote misslag. Uit de praktijk pag. 5 en 6 Beproevingen in Brussel pag. 7 Voorbehandeling eigen pootgoed pag. 8 Zomergraan of iets anders? pag. 9 Moderne drainage en wat er aan vast zit pag. 10 en 11 Proef met berengeluiden pag. 12 Nog vele gemeten aardappe len in de grond pag. 13 Op bezoek bij Jan de Jonge in Hulst pag. 14 en 15 Mechanisatie nieuws pag. 17 Rassenkeuze knolselerij pag. 20 Inkomensproblemen Onder eigen kontrole Weg Driewegen/Terhole We zouden het na zo'n extreem droog jaar bijna vergeten, maar het is van het grootste belang dat onze grond overeen goede ontwatering beschikt. Hier en daar zien we na een paar fikse buien water op het land staan. Pleksgewijs, maar we kunnen geen vierkante meter van ons land missen. De aandacht voor de grond mag nooit verslappen, want anders raken we hier in het Zuid-Westen achterop. Lage plekken kunnen we van de zomer of in de herfst egaliseren. Wanneer er een ploegzool aanwezig is moet die worden doorbroken. Nu is er nog tijd om de drainreeksen schoon te spuiten. Terwijl we tot slot óók de afvoersloten moeten onderhouden. 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1