Hassia Aardappelpootmachines typen GLB 2D en GLB 6Z Nieuwe WELGER Oprolpers Steiger kniktrekkers Huard grondbewerkingswerktuigen Rau Rotex Pakkerkombinatie Programma werktuigendemonstraties in'77 De in deze rubriek opgenomen informatie is ontleend aan gege vens die door de desbetreffende fabrikant/leverancier aan ons werd verstrekt en zonder redactionele voorkeur gepubliceerd. J.F.BIanksma. De afdeling Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco- Handelsraad te Steenwijk. importeur van de bekende WEL- GER-produkten. brengt het komende seizoen een door de fa.Gebrüder Weiger te Wolfenbüttel nieuw ontwikkelde oprol pers op de markt. Bij deze pers - type RP 180 - wordt het hooi of stro in een rollende beweging verwerkt tot een ronde baal. In vergelijking met andere oprolpersen wijkt de Weiger RP 180 ten aanzien van de constructie in sterke mate af. omdat tijdens het persen de afstand tussen de riemen gelijk blijft. Tengevolge van dit systeem neemt de dichtheid (vastheid) in de ronde baal van binnen naar buiten toe en dit heeft tot gevolg dat de balen van de Welger-oprolpers tijdens de bewaarperiode beter bestand zijn tegen weersinvloeden. De ronde balen hebben een diameter van 180 cm en een breedte van 150 cm. Afhankelijk van het uitgangsprodukt varieert het gewicht van de balen van 330 tot 800 kg. De RP 180 oprolpers is technisch een eenvoudige machine en voorzien van de bekende Welger-opraper. Nadere informatie wordt gaarne verstrekt door de afd. Land- en Tuinbouwmechanisatie van Cebeco-Handels- raad. Postbus 19 te Steenwijk. Tel. 05210-3341 De Land- en Tuinbouwmechanisatie-divisie van de Cehave n.v. te Veghel heeft de import ter hand genomen van de Ameri kaanse Steiger kniktrekkers. De Fa.Steiger welke gevestigd is in Fargo. North Dakota. Verenigde Staten, is een trekkerfabrikant gespecialiseerd in 4 wiel aangedreven zware kniktrekkers van 210 tot 650 pk. Er worden momenteel de volgende typen in serie gebouwd: Wildcat III. Bearcat 111. Cougar III en Panther III en elk type is leverbaar met verschillende motoren n.l. caterpillar en cummins zowel in lijn als V-vorm. Alle trekkers zijn uitgerust met een transmissie, met 10 versnellingen vooruit en 2 achteruit. De besturing is volledig hydraulisch terwijl ook de bediening van koppeling en remmen fiydraulisch bekrachtigd is. De hydrauli sche hefinrichting welke gevoed wordt door een hydraulische pomp met een opbrengst van c.a. 110 ltr. per minuut, heeft voldoende hefvermogen om de zwaarste werktuigen te kunnen dragen. Op service gebied doet de Fa.Steiger alle mogelijke moeite om het de gebruiker naar de zin te maken. Zo wordt momenteel in de omgeving van Parijs een nieuwe vestiging opgezet, welke de service en onderdelenvoorziening in West-Europa zal gaan be hartigen. Het gewicht van de Cougar III St. 270 bedraagt stan daard ca. 12.000 kg. Louis Nagel B.V. te Arnhem heeft onlangs de alleenvertegen woordiging gekregen voor het komplete Huard grondbewer kingswerktuigen gekregen. Huard is één van de grootste ploe- genfabrieken ter wereld met een kompieet programma ploegen, die aangepast zijn aan de omstandigheden in de diverse landen, zodat ook voor Nederland speciaal aangepaste ploegen worden geleverd. Het programma bestaat dan ook uit: verschillende typen kantel-, wentel-, ruitschaar en rondgaande ploegen waarbij drie verschillende risters leverbaar zijn: 1 -type NS 46. speciaal geschikt vöor de meeste Nederlandse gronden. 2.type NS 44. het zogenaamde dalgrondrister. dit rister wordt meestal gemonteerd op de rondgaande ploegen. 3. type YS 44, het Amerikaanse rister, geschikt voor kleine ploegen op de zandgronden. Verder levert Huard schijfkouters met een max. diameter van 45 en 50 cm en vleugelkouters die als voordeel hebben een schone voor. lagere prijs, minder kans op verstoppen. Huard heeft 3 jaar geleden een nieuw type rister op de markt gebracht, waarop patent is aangevraagd, de zogenaamde ruitploeg. Dit rister snijdt in plaats van een rechthoek een ruit. Als voordelen van de Van Driel en Van Dorsten te Hoofddorp - postbus 1 - tel. 02503-17041 brengt twee nieuwe typen Hassia aardappelpoot machines in de handel. De Hassia GLB 2D is een uitbreiding van het bekende type GLO 2D. De pootelementen, met in 'n parallellogram beves tigde vorentrekker en toedekschijven, zijn in 'n sterk uit vier kant profiel gemaakt frame bevestigd en kunnen in rij-afstand voor twee rijen worden ingesteld van 62.5 tot 75 cm. Vanuit de hydraulisch kipbare voorraadbak worden tijdens het werk de pootaardappelen in de elementen bijgevuld. Slechts een enkel werkende hydraulische aansluiting op de trekker is nodig om de voorraadbak te bedienen. De voorraadbak en de elementen hebben een totale inhoud van 500 kg. De geringe vulhoogte van 85 cm. maakt gemakkelijk vullen vanuit zakken of vanaf een kipwagen mogelijk. Een grote draagkracht en stabiliteit wordt verkregen door de grote wielen 6.00 x 16. Rau Kombi. in Nederland vertegenwoordigd door G.W.van Driel van Dorsten BV te Hoofddorp introduceert een Rau - Rotex pakkerkombinatie. Deze bestaat uit een driebalk tril- tandkultivator met een tandafstand van 15 cm en een voorframe voor de bevestiging van spooruitwissers. Achter de triltandkul- tivator is een pakkerrol gemonteerd en wel zo, dat de laatste rij kultivatortanden tussen de schijven van de pakkerrol staan. De verkruimelrol die achter de pakkerrol is gemonteerd, zorgt voor een verkruimelde en aangedrukte bovenlaag. De verkruimelrol is met een spindel verstelbaar en bepaalt de diepte van de kultivator. De pakkerrol kan via een verstelbare spindel met veerdruk meer of minder onder spanning worden gezet. De pakkerkombinatie is zeer geschikt voor het bewerken van pas geploegde percelen lichte grond. Ook op herfstgeploegde per celen wordt een goede verkruimeling verkregen en het "zetten" van de grond wordt bevorderd. Enkele technische gegevens zijn: een werkbreedte van 3.00 mtr. of 2.50 mtr, een tandafstand van ruitploegen worden o.m. genoemd dat met een brede band (20.8-38) in de voor kan worden gereden, een korte ploeg, waardoor met minder hefkracht kan worden volstaan, dat min der trekkracht nodig is, een betere bedekking van de groenbe- mester wordt verkregen, kleine kopakker, betere diepteregeling mogelijk, automatische aankoppeling, en hydraulische wente ling en geen schijfkouters daar het rister van een speciaal slijt- stuk is voorzien. Huard frezen met een werkbreedte van 1.30 1.55 en 1.80 m. zijn momenteel leverbaar. Het produktieprogramma wordt dit jaar uitgebreid met frezen met een werkbreedte van 2.00, 2.25 en 2.50 m. Als kenmerken van de Huard frezen worden genoemd: de versnellingsbak, waarmede op een eenvoudige wijze d.m.v. de versnellingshendel 3 rotorsnelheden kunnen worden inge steld. Verder dat de rotor aangedreven wordt d.m.v. tandwielen in plaats van een ketting. Doordat ook aan de buitenkant van de buitenste flens messen zijn gemonteerd, wordt vollopen van de lagers voorkomen. Naar keuze kan de frees worden uitgevoerd met sloffen, steun- wielen of een kombinatie van beiden. Tenslotte de snelkoppe ling, de beveiliging door middel van slipkoppeling en de af neembare eggebalk. Huard levert verder twee typen stijvetand kultivatoren - type Fonrescar 225 en Fonrescar 325 als voordeel van de stijvetand ten opzichte van de vastetand wordt genoemd, dat grotere menging plaats vindt, de grond beter losgemaakt, er kan sneller worden gereden en door de sterk verende werking van de tanden worden verstoppingen voorkomen. Het type Fonrescar 225 heeft een werkbreedte variërend van 2.20-4.20 m en een nor male tandafstand van 20 cm, waarbij echter de afstand verstel baar is. Het frame heeft een soort V-vorm waardoor een grotere tan dafstand mogelijk is, namelijk 5 cm extra t.o.v. rechte balken. Aan extra uitrusting zijn inzetstukjes voor de pootbekers voor aardappelen in de maat 25 - 35 mm. per rij 40 stuks verkrijgbaar, evenals een spoorschaar voor stabiliteit op heuvelachtig terrein en verlichtingsarmaturen. De nodige pk's is vanaf 50, de capaciteit 0,7 ha/uur. Bij het type GLB 6Z bestaat het hoofdframe uit twee rechthoe kige kokerprofielen die achter de pootelementen liggen en op vier plaatsen met elkaar zijn verbonden. De pootelementen voor 6 rijen kunnen op een rijafstand van 70 - 75 cm. worden inge steld. Het onderstel bestaat uit twee scharnierbare armen met elk twee wielen, die hydraulisch via twee hefcilinders kunnen worden versteld, waardoor de machine in of uit het werk wordt gezet. De spoorbreedte is instelbaar naar de gewenste rij-af stand. De voorraadbak kan 3.000 kg aardappelen bevatten en is hydraulisch kipbaar. De vulhoogte is 1.50 De pootelementen. de pootafstanden en de verstelling daarvan is als bij de GLB 4. De capaciteit is +- 1.8 ha/uur en het aantal benodigde pk's van 70 De Rumptstad hakenfrezen in de handel gebracht door Cebeco-Handelsraad en G.W.van Driel van Dorsten BV hebben voor het seizoen 1977 op enkele punten belangrijke wijzigingen ondergaan. Wij vermelden daarvan de instelbare veerdruk op de achterkleppen, waardoor de mate van verkruimelrol uitstekend regelbaar is. Verder de parallellogrambevestiging van de aanaarders. waardoor deze dicht achter de frees te plaatsen zijn voor de zware grond (sterke verkruimeling) en verder naar achteren te plaatsen zijn voor de lichtere gronden. Keuze uit 4 posities. En voor de volleveld bewerking is nu leverbaar: met een schroefspil - fijnverstelling, een verlengde sleepplaat, welke de bewerkte grond egaliseert, geleideplaatjes aan de zijkanten van de frees en een egaliseer - vlaksleepbalk die de verkruimeling en de vla- klegging bevordert. De Rumptstad hakenfrees is bij uitstek geschikt voor het op bouwen van ruggen, volleveldfrees, loofklapper en strokenfrees. 15 cm en een gewicht bij 3.00 mtr werkbreedte van 980 kg en bij 2.50 mtr 900 kg. De diameter van de verkruimelrol is 34 cm. De hoogte onder het frame is 48 cm. By type Fonrescar 325 heeft een werkbreedte van 2.60 - 5.00 m en zijn de kultivatoren met de hand opklapbaar en met veren ondersteund. De kultivatoren met een werkbreedte van 5.40 - 7.00 m zijn hydr.opklapbaar. De tandafstand is 15-25 cm of meer met een werkdiepte van 25 cm. Het benodigd vermogen is 3 a 5 pk per tand. De beitels zijn omkeerbaar: 45 - 8. In het Gesprekscentrum Demonstratie's, waarin de bij de Fe deratie Het Landbouwwerktuig aangesloten organisaties, het Landbouwschap, het Konsulentschap voor Landbouwwerktui gen en Arbeid, het Konsulentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid in de Tuinbouw en het Instituut voor Mechanisatie, Arbeid en Gebouwen vertegenwoordigd zijn, is overeenstem ming bereikt dat in 1977, bij voldoende deelneming, de volgen de erkende demonstratie's worden gehouden: februari- Zeeland en Zd.Holland - Strokenschoners voor de fruitteelt. maart- Drenth - zaai- en pootbedbereiding op lichte grond. -Proeftuin Venlo - Spuitapparatuur voor de ziektenbestrijding onder glas. mei/juni - Zd.Holland - Voerderwinning - Zd.-Flevoland - Schoffelmachines en rijenspuiten in suiker bieten. juli - Groningen - Looftrekken en loofklappen augustus - Utrecht - Slootreiniging september - Zd.-Holland - Inbrengen van aardappelen - Zee land - Oogst van zaaiuien oktober - Oost-Btabant - Woelen op zandgrond Nadere gegevens over deze demonstraties zullen te zijner tijd in ons blad worden opgenomen. Nadere informatie verstrekt het Konsulentschap voor Landbouwwerktuigen en Arbeid en het Kcnsulentschap voor Bedrijfsuitrusting en Arbeid in de Tuin bouw, beide te Wageningen, tel. 08370-19119, en de betrokken regionale konsulentschappen. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 17