D e kapucijners die ik dan nog heb, daar vind ik zelf van dat het een zeer spekulatief gewas is. Ik zeg altijd, het is soldateneten. Hebben ze b.v. honderd kilo nodig, en er is maar een aanbod van negentig dan is de prijs goed, maar is er toevallig een aanbod van honderd en tien kilo dan wil het niet gaan. Maar ik vind het een gemakkelijk gewas. Je hoeft het niet te spuiten tegen de wormstekigheid, terwijl je het verder uit het zwad kunt dorsen. D an zijn er nog wel eens mensen die bewe ren, dat wij boeren uit Zeeuws-Vlaanderen links en rechts nogal wat handel zouden drijven met de Belgen. Een voordelig zaakje, zeggen ze dan. Vergeet het maar, 't is allemaal geklets, want ik zou niet weten wat er in België duurder is dan hier. Als ik suikerbieten naar Moerbeke breng, via een binnendoorweggetje, dan denk je toch zeker niet dat die fabriek dan die bieten, wat ze zo mooi noemen, in het „zwart" be taalt??! trekker, terwijl ik de pakjes opsteek! Ik breng altijd al het stro in de schuur. Een gedeelte heb ik nodig voor mijn eigen vee. ter wijl de rest verkocht wordt. Ook mijn winter tarwe heeft het goed gedaan, de opbrengst lag zo rond de 2500 en 3000 kg per gemet. Korrelmais een leuk gewas Over de korrelmais ben ik ook tevreden. Ik vind het een leuk gewas. Financieel op één lijn te stellen met wintertarwe. Dit jaar is er even wel geen mais gedorsen. Door de droogte was er veel vraag naar veevoer. Dus de mais is al lemaal gehakseld en naar de veehouderij ge gaan. Verder blijft er van mais nogal wat orga nische stof achter op het land. Na het dorsen, worden de stengels gehakseld. en dat materiaal ploeg ik onder. Verder moet je niet vergeten dat mais het land bijzonder poreus houdt. Het wortelt namelijk heel diep. Je moet er wel een goede loonwerker voor in de buurt hebben. Het oogsten vereist een speciale aanpassing van de combine. Een nogal kostelijke zaak. Maar we hebben hier het loonbedrijf Baert uit Koe wacht. die zijn helemaal ingesteld op de oogst van korrelmais. In 1975 werd er in dit gebied zo rond de honderd ha van gedorsen. Je moet er ook een mooi najaar voor hebben. Wanneer de mais rijp is en er komt toevallig een stormpe riode, met veel regen, dan is het een ramp. De kolven breken af, het gewas is vervolgens niet langer meer te dorsen. Verder vind ik mais een goed passende teelt in mijn schema, het laat een uitstekende stoppel achter. Na mais groeit het voortreffelijk. Kapucijners, een soldateneten Wortelonkruid stond groenbemester in de weg Een groenbemester heb ik nog nooit gezaaid. Ik weet wel dat het belangrijk is om je grond in goede konditie te houden. Ik weet er alles van. Ik zal er op den duur ook aan moeten begin nen. Maar toen ik hier de grond overnam, was schouwt tuinieren als haar hobby. Maar ze is ook niet bang van boerenwerk, als het druk is. Bieten wieden, of trekkerrijden het is haar om het even. Als je boer bent, dan moet je niet op een paar uur kijken. Een boerenbedrijf daar ben je ei genlijk voortdurend mee bezig. Maar ik vind het geen belasting. Op vakantie gaan we nooit. We kunnen het makkelijk, daar niet van, maar we hebben er nog steeds geen behoefte aan. Een dagje uit, dat is wat anders. Ik kan het goed begrijpen, hoor, van een ander dat ze weg wil len. Maar ieder mens is anders. Ik ben ook nergens lid van, alleen van de ZLM. Maar ik moet eerlijk bekennen dat ik niet iedere ver gadering bijwoon, 's Avonds ben ik overigens ook liever thuis. Wel kan ik uren, avond aan avond door brengen in de schuur, wanneer ik bezig ben met het sleutelen aan een trekker of een machine. Dat wordt ik nooit beu! Dat hij daar een liefhebber van is dat is wel te zien wanneer je in één van zijn schuren bin nenkomt. Daar is een werkplaats onderge bracht. 't Ziet er allemaal proper uit, alles wat je nodig hebt om je materiaal te onderhouden staat er. De smid komt hier zelden met een reparatierekening. Als ik onderdelen nodig heb voor een bepaalde machine dan koop ik die, waarna ik dan dat onderdeel er zelf in of aan zet. Het machinepark is van goed kaliber. Vier trekkers van groot tot klein, vier kipwagens, die ook vaak gebruikt worden in de samenwerking met de loonwerker, kultivators, ploegen, com bines, zaaimachine, frees en verder wat je op ieder boerenbedrijf vindt. Wanneer de tarwe tachtig cent wordt Ais je op een pachtbedrijf zit, dan ben je natuurlijk ook heel geïnteresseerd in de pacht prijzen en de voorgestelde wijzigingen zoals die nu op tafel liggen. Om die hoge grondprijzen, daar heeft niemand om gevraagd. Dat naar aanleiding daarvan ook de pachtprijzen in be weging zijn gekomen dat is een logisch gevolg. Maar als de voorstellen werkelijk tot uitvoering zullen worden gebracht, dan zullen er heel wat boeren toch de dupe worden. Want we hebben nu wel een paar redelijke jaren achter de rug, maar niemand kan ons garanderen dat het zo blijft. We weten wél dat eenmaal verhoogde pachtprijzen nooit meer lager zullen worden. Prijzen van aardappels en uien die mogen niet als maatstaf dienen. Kijk nou eens naar de tarweprijs, die blijft bijna gelijk de laatste vijf tienjaren. Als ze de tarwe nou eens tachtig cent Vorig jaar is er nog een loods op het bedrijf bijgebouwd. Nu staat de erfverharding op het programma. Puin om als ondergrond te dienen is al aangevoerd. die wat wortelonkruiden betreft niet helemaal brandschoon, dan druk ik het nog heel aardig uit. Dat kwam door het feit, dat de grond wat was verwaarloosd de laatste jaren. Maar ook door de ruilverkaveling. Je kreeg toen een stuk grond waarvan de bestemming niet vaststond. Dat werkt ook in de hand dat de betrokken boer niet altijd even ijverig bezig is om het onkruid te bestrijden. Het gevolg was toen ik hier begon, dat er heel wat te doen was om het wortelonkruid te bestrijden. Dat kun je niet samen brengen met een groenbemester. Ik ben nu het vuil behoorlijk de baas, dus er is nu geen feitelijk bezwaar meer om een groenbemester te zaaien. Plezier in het leven, als boer je brood verdienen J an en zijn vrouw hebben plezier in hun le ven. Ze zijn blij dat ze een boerenbedrijf heb ben. Ze hebben er ook heel wat voor gedaan om het netjes te krijgen. In huis valt er geen speldje te verleggen. Overal is alles verbouwd en aangepast aan de moderne tijd. Maar ook buiten vallen een paar dingen direkt op. Dat zijn de grote volières die achter het huis zijn gebouwd. Een andere liefhebberij van Jan. De tuin nu in een winterse rust verraadt de hand van een liefhebster. Mevrouw de Jonge be de kilo maken, dan kunnen we weer praten 't Zelfde met de suikerbieten. Bieten met gouden randjes, hebben ze beloofd, maar kijk maar eens naar de garantieprijzen, die zijn toch veel te laag.... En wat komt er verder nog meer kijken op een bedrijf. Het afgelopen jaar heb ik er een hangar bijgebouwd, allemaal zelf gedaan, maar voor niks heb ik het toch ook niet gekregen. Dit jaar moet ik nog aan mijn erfverharding beginnen. Ik heb nog recht op subsidie, maar die nu aan vraagt niet meer. Ook dat is iets wat de boer veel geld kost. En erfverharding is toch op een boerenbedrijf geen luxe!? Voordelige handel met België een fabeltje Nee, man, dat is werkelijk een „sprookje". Lachen om "ne jonge boer" Toen ik hier met aardappels begon waren er heel wat oudere boeren die me uitlachten om de manier waarop ik de zaak aanpakte. Ze schudden een beetje meewarig het hoofd. Ze zeiden, ach dat is "ne jonge boer". - "hij zal het nog wel leren". Wat deed ik? Ik pootte maat 35/45. dat is forse maat. Verder zette ik ze niet al te dicht in de rij. zo'n acht a negen poters op de roe. Je bent natuurlijk wel een beetje meer geld aan pootgoed kwijt op deze manier. Ik strooide ongeveer 850 kilo kunstmest per ge- met. Ik heb zelf een aardappelfrees, dus daar mee heb ik het land klaarmaken volledig zelf in de hand. Wanneer we de aardappels hebben gepoot, dan doen we er verder niets meer aan. Pas wanneer de eerste boven komen ga ik de bedden aanfreesen. Het voordeel is dan dat de grond rond de poter niet meer zo koud is en blijft. Wanneer je n.l. direkt de bedden oprijdt blijft de grond veel te lang koud. Dat oprijden doe ik dan het liefst onder zo droog mogelijke omstandigheden. Struktuurbederf heb ik dan niet. Het zou natuurlijk ondoenlijk zijn wan neer iedere boer die zelf het materiaal niet had het zelfde systeem zou volgen. De meesten moeten er de loonwerker bij inschakelen, die kan natuurlijk als de aardappels bij iedereen boven komen ook niet overal tegelijk zijn. Ik kan hier op het bedrijf op alle percelen aar dappels verbouwen, 't Is wat je noemt overal lekkere aardappelgrond. Meestal zet ik mijn aardappels hier in de buurt af. Vaak gaat dat met de zelfde handelaar. We kennen elkaar al meer dan zes jaar. Je hebt er kollega's bij die rennen van de een naar de ander. Ik vind dat fout. Wanneer je bevredigend met elkaar hebt gewerkt dan moet dat zo blijven. Sommigen laten een handelaar voor één cent vallen. Maar ze vergeten dat ze dan vaak van de andere kant gesneden worden in de tarra. Of sommigen wachten maanden met het over de brug komen van de centen. Reken dan je renteverlies eens en die ene cent die je toen meer kreeg ben je dan zo kwijt. Vast areaal graan Ik heb meestal ieder jaar eenzelfde opper vlakte graan. Dat is niet persé wintertarwe, 't kan ook gerst zijn. We verwerken de graan oogst aaltijd helemaal zelf. Met mijn broer heb ik een combine, en een stropers. Het stro laden we direkt daarna op. Mijn vrouw rijdt met de De achterkant van de woning, met een bankje om op te zitten en schommels en ringen voor het zoontje Dik. Wanneer je voor ieder akkefietje naar de smid zou moeten dan kun je op een modern bedrijf met al zijn machines niet meer uit de voeten. Jan heeft er geen moeite mee want in zijn werkplaats kan hij bijna alles zelf repareren. "Het mesten van Charlois vee levert in mijn geval een aardig spaarpotje op, terwijl het bovendien ook nog een hobby van me is." 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 15