HERA-vlas het westeuropese topras! Wachten op het volle pond, nu nog aardappels in de grond! I O T och is het doodzonde om te zien hoe een duur produkt nu op het land met tonnen tegelijk ligt te rotten. De boer heeft er nu een bordje "verboden toegang" bijgezet. Want de blok die on der de rook van Terneuzen ligt is gemakkelijk een doelwit van burgers die er best een paar slikvoeten voor over zouden hebben om hier een goed voorraadje aardappelen te komen rapen. Verderop in het land staat nog eens voor alle duidelijkheid een groot bord, waarop nogmaals wordt verboden om het land te betreden, want er is wintertarwe gezaaid! T ot slot hebben we nog kontakt opgenomen met een andere aardappelhandelaar en hém zijn mening gevraagd over deze zaak. Ook hij betreurt de gang van zaken. Maar hij ziet nog geen enkele reden tot wanhoop. Akkerbouw Internationaal R. van Wezel n deze maand februari, liggen de akkers overal in rust. Het land is geploegd, terwijl de boer bezig is om de laatste hand te leggen aan het bouwplan voor het komende landbouwjaar. De resultaten van de oogst zijn bij iedereen bekend. Er wordt nog over gepraat, maar eigenlijk is het verleden tijd. Zo behoort het tenminste te zijn. Maar het gekke is dat er uitzonderingen op de regeling zijn. Met name in Zeeuws-Vlaanderen werd er beweerd liggen hier en daar percelen aardappels die nog niet gerooid zouden zijn. In eerste instantie denk je aan een grap. Maar als men er bij herhaling over blijft schrijven zoals ook onze rubriekschrijver uit het land van Axel regelmatig in "Uit de Praktijk" doet, dan wordt tóch de nieuwsgierigheid ook van mensen buiten het gebied gewekt. Boer mag niet de dupe worden Er gaan geruchten als zouden in Zeeuws-Vlaanderen nog honderden gemeten aardappels in de grond zitten. Het zijn geruchten want niemand kan ze precies bevestigen. Degene die het wel zouden kunnen, willen er niet over praten omdat zij als handelaar menen dat het in niemands belang is om te vertelleji wat er nu wel or niet gerooid moet worden. Wel proberen zij de zaak van de nog niet gerooide aardappelen af te doen als een niet zo belangrijke zaak. Ze wijzen in dit geval op de ervaringen in het natte jaar 74 en de aardappels die er toen in het vroege voorjaar van 75 nog uit de grond zijn gehaald. Men zegt dat ze toen begonnen met rooien omstreeks half april en de nieuwe aardappelen weer aan het poten waren in mei. Toch maken de boeren op wier land deze aardappels nu nog in de natte grond staan zich wel zorgen. Ze zijn er helemaal niet gelukkig mee. Een woordvoerder van de handel, die niet ontkent dat het een vervelende zaak is zegt echter: We kunnen ons voorstellen dat de boeren er niet gelukkig mee zijn. Maar wij natuurlijk ook niet, want het gaat om heel wat centen die nu nog in de grond zitten. We hebben al een paar vorstperiodes gehad. Niemand kan ons garanderen of we nog een cent terug zien van de aar- dappels.Deste schrijnender nu de prijzen zo goed zijn. Maar wij willen bij de boeren ook in 1977 weer terug komen om land te huren. Daarom hebben we niets aan lelijke gezichten en ontevreden mensen. We zullen in onderling overleg zeker tot een bevredigende oplossing komen. Want het moet toch met praten op te lossen zijn, zonder dat de boer er financieel de dupe van wordt. Maar hoe dat dan zit met het bouwplan van die boer, daar antwoordt men dan toch nogal vrij luchthartig op dat hij dan zijn bouwplan maar aan moet passen aan de omstandighe den. Of hoe het precies zal gaan met aardappelopslag wanneer de aardappels niet meer de moeite van het rooien waard zijn, daar weet men ook niet direkt antwoord op. Maar alles wordt gevat onder de geruststellende bewering dat er met praten veel kan worden opgelost. Nu trekken we de goede bedoelingen van de handel geenszins in twijfel, maar het valt te begrijpen dat de boer die met dit "gevangen" land zit, graag zwart op wit, en het liefst nog in harde guldens zou weten waar hij aan toe is. Waarom alleen bij de handel? O p onze vraag of dit nu een typisch geval is van, wie het onderste uit de kan wil hebben, het deksel op zijn neus krijgt, wordt nogal verontwaardigd ontkennend gereageerd. Het was helemaal geen gok beweert men. Maar degene die zijn aardap pels ging rooien in september had toch wel een gaatje in zijn hoofd er zaten geen kilo's aan. We hebben gewacht, maar toen zijn we verrast door de regen. Het bleef regenen en we konden er verder niet meer aan. Het zou interessant zijn om te kijken of Zeeuws,-Vlaanderen wat betreft de regenval hier nu een uitzon dering vormt met de rest van het Zuid-Westen, want zover het ons bekend is, zijn er in andere gebieden geen aardappelen in de grond blijven zitten. Toch kan ieder voor zich de konklusie trekken. Bij niet één boer die aardappels voor zich zelf had is de oogst blijven zitten. Waarom dan wel bij de handel? Niet bij één handelaar, maar helaas bij meerdere. Het wachten beu! Toch zijn er boeren die niet hebben gewacht tot het nog eens een keertje kans zal geven om die aardappelen uit de grond te krijgen. We kwamen bij een perceel, waar men al met de culti vator over de bedden was heen geweest. Het land lag bezaaid met aardappelen. Maar de vorst die we gehad hebben had de meesten die bovenop lagen al een flinke knauw gegeven. Na tuurlijk zitten er dan nog heel wat onder de grond. Het is geen gezellige zaak want als de vorst niet streng genoeg is dan staat het veld vol met opslag. De betreffende teler heeft er nu win tertarwe op gezaaid. Volgend jaar wil hij er suikerbieten op zetten. Nu moetje vooral niet denken zegt hij datje in één jaar van die opslag af bent, want dat heb ik wel anders gezien na het natte jaar in 1974. Toen had ik ook eerst wintertarwe. Om daar opslag in te be strijden dat gaat nog wel. Maar het jaar daarop zaaide ik sui kerbieten. Ik kan je verzekeren dat ik mezelf lam heb gewied. Het vervelende is dat ik nu bang ben weer in het zelfde schuitje te zitten. De handelaar die deze strop heeft, die heeft wel gezegd dat ik me geen zorgen moet maken. Hij zal alles vergoeden. Maar alleen aan woorden heb jk natuurlijk niet veel. Ik zal pas gerust zijn wanneer het een en ander zwart op wit staat. Over igens doe ik al meer dan vier jaar handel met de man. Ik moet eerlijk zeggen altijd tot volle tevredenheid. Wanneer hij me nu dit jaar zou laten zitten en ook nog andere collega's dan weet hij ook wel dat het met het vertrouwen een eind is gedaan. Volgens mij ligt de fout hierin. Ze hebben te lang willen wachten met het rooien natuurlijk in verband met de extra nagroei. Bovendien had de goede man meer gemeten dan in andere jaren, terwijl hij ze allemaal met zijn eigen materiaal uit wilde doen. Want ikben en blijf er van overtuigd als hij op tijd een loonwerker had ingeschakeld er niets aan de hand zou zijn geweest. Maar goed ik ben er natuurlijk zo in eerste instantie niets aan te kort gekomen. Het land was verhuurd voor aar dappels, dat geld heb ik normaal gekregen. We zijn ook als vrienden gescheiden, en hij is beslist mijn vijand niet. Zonde van 't produkt In ieder geval hier is niets meer te redden van de oogst. De handelaar heeft aan zo'n stukje aardappelen flink zijn broek gescheurd. Ook heeft de betreffende landbouwer er helemaal geen vrede mee. Je bent toch geen goede boer, zegt hij, als je er wel tegen zou kunnen om te zien hoe een goed produkt zomaar in de grond blijft zitten. Die aardappels waren wel niet van mij, maar ik heb er zeker zo mee in gezeten als de handelaar zelf. 't Heeft een heel jaar gegroeid en daar gaat het dan.... Nou als ze van mij waren geweest dan had ik ze echt wel uit de grond gekregen 'M Er zullen op dit perceel, waarschijnlijk meer aardappelen dan tarwekorrels liggen. Nog niet bevroren Na die m/m regen werkte de grond niet meer Met de mensen van wie ik land gehuurd heb voor aardappels ben ik in de meeste gevallen tot overeenstemming gekomen. Ik wil er volledig garant voor staan dat zij er geen schade van ondervinden. In sommige gevallen heb ik het betreffende land voor nog een jaar bijgehuurd. In andere gevallen heb ik toege zegd om eventuele schade die geleden wordt aan het volggewas te vergoeden. De beste manier hiertoe lijkt mij om dan een gemiddelde te nemen van de opbrengst van dat bepaalde gewas in de streek. Blijft de boer die met eventueel verlaat aardappel land is blijven zitten daaronder, dan pas ik de zaak bij. Wanneer er mensen zijn die daar aan twijfelen is dat voor mij een onbegrijpelijke zaak. In 1974 is er ook geen probleem ge weest, waarom zou het dan nu wel zijn?! Een beetje vertrouwen in elkaar is toch wel op zijn plaats. Wanneer iemand tegen afspraken in, die we hebben gemaakt, dan toch die aardappels uitrijdt, dan vind ik dat een vervelende zaak. Ik heb nog zo'n dertig ha aardappelen in de grond zitten, zegt hij eerlijk. Of dat niet mijn eigen schuld is? Nou kijk eens hier, eind september zaten er nog geen kilo's aan op de zware grond. We hebben toen eerst de lichte grond afgewerkt. Intussen waren de aardappels in de zware grond nog flink gegroeid. Maar door de droogte van het afgelopen jaar was de struktuur van de grond ook heel anders. Wanneer het nu drie milimeter regende werd het land onmiddellijk onwerkbaar. Anders kon het rustig zes tot tien mm regenen en had je nog geen last. Het was net alsof de grond hetzelfde effekt had ondergaan als na een aantal nacht vorsten in het voorjaar. Ik heb ook nog geprobeerd om een loonwerker in te schakelen. Maar die waren natuurlijk ook druk bezig met de bieten, terwijl niet iedere loonwerker is ingesteld op de aardappelrooiwerkzaamheden. Nou kijk en toen zat ik echt met mijn vingers tussen de deur. Maar ik wil nog wel eens Tien gemet aardappelen, gekleefd in de vette klei van Zaam- nder Zaamslag ligt vlak langs de weg naar Terneuzen een blok van 10 gemet aardappelen nog ongerooid. Er is verder nog niets meegedaan. Alleen in een wanhopige poging er toch nog wat uit te krijgen heeft de handelaar de vooreinden gerooid. Vorige week heeft de boer er nog een paar mandjes van gebut. De aardappels zijn nog niet bevroren. Her en daar waar er wat minder grond op zit wel, maar anders nog alles in orde. Alleen het is natuurlijk veel te nat. Wanneer we even het land op zijn plakt de grond centimeters dik aan de laarzen. De boer zelf, die ook in dit geval weer zijn grond had verhuurd voor aardap pelland, zegt dat hij er geen schade van ondervindt. Integendeel, zegt hij tevreden. De handelaar heeft het goed met mij geregeld. Op zo'n manier, dat ook de oogst van volgend jaar op die blok al goed is, wat er ook verder mee gaat gebeuren. Ze zitten er allemaal nog in. En ze kunnen er in blijven zitten van mijn part tot het voorjaar komt. Ik kan dan toch nog alle kanten uit met mijn land, desnoods moeten er dan maar bonen of mais op. Er wordt hier heel wat afgepraat over die aardappelen. Veel ge ruchten die niet op waarheid berusten. Maar ik ben tevreden en volledig schadeloos gesteld. Hij noemt verder geen cijfers, dus we kunnen hem alleen maar op zijn woord geloven. De verstandhouding met de handelaar is goed. Ik verhuurde dit land aan hem terwijl ik hem nog nooit had gezien. Alles per telefoon. Maar we kunnen volgend jaar ook weer zaken doen. Maar ook deze landbouwer is ervan overtuigd dat het toch wel een gokspel is geweest van de handelaar. Ze wilden natuurlijk na die droogte zoveel mogelijk kilo's. En de loonwerker werd er niet bij gehaald; Alles moest zelf gedaan worden. Maar nogmaals ik ben in mijn leven al zo dikwijls door schade en schande wijs geworden. Verder wie ben ik? Als stuurman aan de wal, weten we altijd voor iedereen goede raad. herhalen dat ik er voor zal zorgen dat niemand schade zal ondervinden van deze toestand. A l met al is het toch een verve lende zaak, die niet voor herhaling vatbaar is. Of men moet er terdege rekening mee gaan houden in de kontrakten als landbou wer, wanneer men overgaat tot verhuur van land voor produkten die pas in het najaar worden gerooid of geoogst Aardappelareaal in Duitsland Ongeveer twee derde van de met aardappelen beteelde opper vlakte in Duitsland bevindt zich in het zuiden van de Bondsre publiek. In de afgelopen 25 jaar is het aardappelareaal met ongeveer 55% gedaald in het zuiden tot 274.974 ha en met 74% in het noorden tot 135.567 ha. Dat in het zuiden het areaal zoveel groter is dan in het noorden vindt zijn oorzaak in de velerlei verwerkingsmogelijkheden die het zuiden kent, verwerking tot consumptieprodukten zowel als tot spiritus, zetmeel en veevoeder in de vorm van gedroogde aardappelen. Amerikaanse pootaardappelen naar Egypte Uit de Amerikaanse staat Maine zal een proefzending van 3000 ton pootaardappelen naar Egypte verscheept worden. De tran sactie is tot stand gekomen via een Zwitserse exportonderne ming. De verwachtingen dat Egypte voor Amerikaanse poters een goede markt kan worden zijn nogal optimistische in Maine, dat een belangrijk aardappelgebied is in de Ver. Staten. De export van consumptieaardappelen uit de Ver. Staten be droeg in het afgelopen seizoen rond 30 miljoen cwt 1 cwt ruim 45 kg). advertentie IM 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 13