<~Ooor de CUrouw D e moedermavo slaat erg aan. Veel vrouwen blijken als zij al enige tijd van school af zijn, trouwen en de kinderen op de kleuter- of basisschool zitten, graag de eertijds gebroken draad weer op te willen pakken. Vroeger vonden zij het "vreselijk" op school: al die lessen, dat huiswerk, de leraren, terwijl je toch veel beter fijn kon gaan verdienen. Maar toch, na zoveel jaren krijgje spijt. Je wilt weer aan de slag want de kinderen zitten hele dagen op school en wat moetje de hele dag thuis??? Diploma's worden altijd gevraagd, zo leren de advertenties, dus wat is voor hand liggender dan dat begeerde diploma ook te gaan halen? .A. 1 eerder verscheen in dit blad een bericht over de cursussen "Politieke Scholing" die door een werkgroep, samengesteld uit negen vrouwenorganisaties in Zeeland, worden georganiseerd. Op verzoek van deze werkgroep maken wij U nogmaals attent op deze unieke mogelijkheid om kort voor de Kamerverkiezin gen te vernemen hoe de verschillende politieke partijen over een aantal zaken denken. Het gaat om vier discussieavonden over de volgende onderwerpen: H, T en derde is het de vraag of alle vrouwen die nu met 100% inzet aan de moedermavo beginnen, dit ook zouden doen als zij wisten dat er nog heel wat meer mogelijkheden zijn om aan de slag te komen. Misschien zoeken zij bijvoorbeeld alleen maar "iets" en niet zozeer betaald werk. In allerlei hulporganisaties, vrouwenverenigingen e.d. is een aktief lid van harte welkom en er ligt voldoende werk op haar te wachten om direkt aan de slag te kunnen. Wie voor zulk vrijwilligerswerk kiest en zich hier ook voor inzet, draagt minstens evenveel bij aan de samenleving én aan haar persoonlijke rijkdom als iemand die halve dagen bij een zaak adressen op enveloppen zit te tikken. Bovendien wordt het hoog tijd dat vrijwilligerswerk even hoog gewaardeerd wordt als betaald werk buitenshuis. Wie stelt die waardering overigens vast? Ingrijpen op de agrarische grondmarkt is wenselijk!!! Aktiviteiten Agenda Juichen over de Moedermavo? Politieke Scholing voor Vrouwen Provinciaal secretariaat: Kees Schipper (sekretaris-vormingsleider) P.J.Z., Grote Markt 28, Goes, 01100-21010 Op de vóórpagina van dit blad is nog eens duidelijk uiteengezet wat de P.J.Z. doet. Mochten er naar aanleiding daarvan vragen zijn dan kun je voor verdere inlichtingen terecht bij het afdelingsbestuur bij jou in de buurt of bij het provinciaal secretariaat ('t lidmaatschap is ongeveer 18,— per jaar.) te Goes. Namen, adressen en telefoonnummers, volgen hieronder: Brabant Afd. Bladel: Marijke de Bie 040-533484 Afd. Fijnaart 1: Aly Breure 01672-3398 Afd. Fijnaart 2: Theo Maris 01672-2412 Afd. Sprang-Capelle. Kees Timmermans 01621-2749 Afd. Steenbergen: Thijs v. Nieuwenhuyzen 01677-661 Afd. Zevenbergen: Nelly Korteweg 01680-24063 Zeeland Afd. Goes: Janny Maris 01180-27968 Afd. Nisse/ 's H. Abtskerke: Wim Mlnaard 01103-1472 Afd. Nrd.Beveland: Adriaan Hartog 01199-323 Afd. O.Zws. Vlaand.: Acco de Feyter 01140-2096 Afd. Schouwen-Duiveland: Leo van Gastel 01110-2215 Afd. Tholen: Marinus Geuze 01662-465 Afd. W.Zws.Vlaand.: Maaike Roest 01173-1342 P.J.G.N.Nieuws Afdelingen: 4 FEBR. S HEER ABTSKERKE: Toneelavond om 19.30 uur in 't Dorpshuis te Nisse 3 FEBR. s'HEER ABTSKERKE: Idem in "Irene" te s'Heer Abtskerke 5 FEBR. THOLEN: Grote Toneelavond om 19.30 uur in "de Haestinge" te St. Maartensdijk 11 FEBR. GOES: Blijspel: "De dochters van de baas" met bal na om 19.30 uur in "Ons Dorpshuis" te Wolphaartsdijk 12 FEBR. BLADEL: Jaarlijkse toneelavond: "De Surprise" om 20.00 uur in zaal "van Huylekom" te Hoogeloon 5 FEBR. BLADEL: Idem 11 FEBR. FIJNAART: Algemene Ledenvergadering met na afloop een spannende avonturen/speelfilm, 't Wapen van Fijnaart 11 FE3R. W.ZWS. VLAANDEREN: Grote toneelavond voor P.J.Z. en Z.L.M.-leden en belangstellenden. "De babysit", sketch, vertoning, 20.00 uur in café Willem Beukelszn. te Biervliet 11 FEBR. THOLEN: Filmavond "Als de kater komt", een satirische speelfilm. Aanvang 20.00 uur in "De Gouden Leeuw" te Scherpenisse 25 FEBR. NRD.BEVELAND: Grote ontspanningsavond: Toneel, verloting, bal om 19.30 uur in het "Casembroothuis" te Kamperland Provinciaal: 5 EN 6 MRT. P.J.Z.-Algemeen Leden Weekend 4 deelnemers per afdeling): Video-Doe-Weekend (zelf tv-programma's maken) in de Jeugdherberg te Bergen op Zoom. Kosten: 20,— p.p. 19 MRT. KI.JK-DOE-DAG: dè kreatieve dag van de P.J.Z., waarbij P.J.Z.-leden demonstreren en bezoekers kunnen meedoen, 's Avonds: Het JUWEEL ('t winnende toneelstuk met bal na), te Roosendaal. 9 APRIL 3 CJO-VOLLEYEALDAG: in de sporthal te Goes, 's avonds: optreden van een prof. Kabaretgroep. 23 APRIL 3 CJO-AUTORALLEY: in de buurt van Goes, 's avonds: BAL Tot deze konklusie kwam voorzitter Wien van de Brink op de eerste stuurgroepvergadering van 1977 die gehouden werd op donderdag 27 januari. Behalve aan de grondpolitiek in z'n algemeenheid werd door de stuurgroep op deze vergadering ook aandacht besteed aan het ontwerp-pachtnormenbesluit 1977. Volgens de Stuurgroep is het huidige hoge grondprijsnivo nadelig voor zowel de Neder landse landbouw in z'n totaliteit als de jonge agrariër in het bijzonder. Om onze konkurren- tiepositie van onze landbouw t.o.v. het buiten land te kunnen handhaven is het noodzakelijk dat de kostprijs van de produktiefaktor grond zo laag mogelijk wordt gehouden. Dat geldt natuurlijk evenzo voor andere produktiefakto- ren maar een feit is dat de kostprijzen van an dere produktiefaktoren zoals kapitaal en ar beid veel minder makkelijk te beïnvloeden zijn. Voor jonge agrariërs die een bedrijf willen overnemen en ook voor degenen die hun be drijf willen uitbreiden is het huidige grond prijsnivo funest. Weliswaar wordt de overname van bedrijven meestal in familieverband gere geld, maar hierbij zal het huidige hoge grond prijsnivo zeker een rol spelen. Een negatieve faktor die hier nog bijkomt is dat zowel bij bedrijfsovername als bij bedrijfsbeëindiging veel kapitaal uit de landbouw wegvloeit. Het rendement van de meeste bedrijven is volgens de Stuurgroep niet van dien aard dat dit ge makkelijk kan worden terugverdiend. De vraag naar grond is te groot, het aanbod te klein Oorzaak van het huidige hoge grondprijsnivo is de onevenwichtigheid op de grondmarkt. De vraag overtreft verre het aanbod. Wat de grote vraag betreft zijn er volgens de Stuurgroep twee belangrijke oorzaken aan te geven: 1.Grond is een aantrekkelijk beleggingsobject 2.De noodzakelijke schaalvergroting Uit cijfers blijkt dat het grootste deel van de te koop aangeboden landbouwgrond weer door boeren wordt aangekocht. Hieruit kan volgens de Stuurgroep gekonkludeerd worden dat de onderlinge konkurrentie van de boeren op de grondmarkt één van de oorzaken van de pro blematiek is. Doch ook aan de aanbodzijde spelen een aan tal faktoren een rol. 1.het bestemmen van nogal wat landbouw grond voor natuurgebieden en andere niet-a- grarische doeleinden. Opgemerkt moet worden dat boeren die in verband hiermee hun bedrijf moeten beëindigen in veel gevallen elders landbouwgrond terug kopen. 2.de werkgelegenheidssituatie die met zich meebrengt dat de afvloeiing uit de landbouw wordt vertraagd en waardoor het aanbod van landbouwgrond terugloopt. 3.het (nog) niet uitgeven van nieuwe land bouwgronden in Zuidelijk Flevoland. Door de Stuurgroep werd nog naar voren ge bracht dat de schaarste aan grond in de eerste plaats oorzaak is van het huidige prijsnivo en niet de inflatie. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpolder 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. JLj it U ook al op de moedermavo? De laatste tijd hoor je er steeds meer over. Zelfs in de Tweede Kamer, bij de behandeling van de begroting voor onderwijs, stelde een kamerlid vragen over de moedermavo. Méér aandacht ervoor, vond hij, méér geld ervoor, (waarbij ik terzijde wel even wil opmerken dat méér overheidsgeld betekent, meer geld uit uw en mijn portemon nee). De moedermavo lijkt net zo'n verschijnsel te worden als de peuterspeelzaal. In de jaren zestig lag het aantal peuterspeelza len in ons land onder de honderd, nu zijn er duizenden. Zo erg is het met de moedermavo's nog niet, maar de snelle uitbreiding van hun aantal lijkt er wel op. Laatst belde ik een kennis op - in de grote stad. Hij nam de telefoon aan, want sind 1 januari was hij werkloos. Zij was er niet: naar de moedermavo Ik geloof dat het "rare" tijden zijn waarin we leven. We moeten er aan wennen dat het niet meer zo vanzelfsprekend is dat de mannen naar hun werk zijn en de vrouwen thuis de mat vegen (zoals zelfs in het Dick Bru- na-boekje "Nijntje" voor de peuters staat beschreven). Ook de mannen kunnen thuis stofzuigen, terwijl hun vrouwen werken of studeren. Wat moet je de hele dag thuis? 1. Collectieve uitgaven; 2. Volksgezondheid; 3. Selectieve groei; 4. Partijprogramma's - grondslagen Op de eerste drie avonden zullen steeds vier vertegenwoordigers van verschillende politieke partijen een korte inleiding houden, waarna aan alle inleiders vragen mogen worden gesteld. Op de laatste avond zullen alle medewerkende politieke partijen wor den uitgenodigd om het partijprogramma toe te lichten, waarna discussie mogelijk is. Gespreksleider is de heer G. de Kok - hoofdredacteur van de Provinciale Zeeuwsche Courant. Intro- ducé's (ook heren!) zijn tijdens deze laatste avond van harte welkom. Het lidmaatschap van een vrouwenorganisatie is niet vereist! De cursussen worden gegeven in: I Goes - "de Prins van Oranje" (Nieuwstraat) op woensdag avond 16 februari - 2 maart - 16 maart en 30 maart. II Terneuzen - Scholengemeenschap "De Leeuwtjes" (Rem- brandtlaan) op woensdagavond 23 februari - 9 maart - 28 maart en 6 april. Cursusgeld: 15,— inclusief lesmateriaal. Opgave: Vóór 7 februari bij het secretariaat van de werkgroep: Mejuffrouw A.v.d.Leeden, Grote Markt 28, Goes. tel. 01100-21010. Na de M.A.V.Owat dan? L et is natuurlijk fijn dat er zoiets als een moedermavo geko men is. (Met moedermavo wordt bedoeld dat de leerlingen overdag naar school gaan, enkele keren per week, zodat hiervan een andere groep mensen kan profiteren dan bij het avondon derwijs. Officieel is de moedermavo een tak van het avondon derwijs). Maar om nu alleen maar te staan juichen over dat verschijnsel vind ik wat overdreven. In de eerste plaats omdat het natuurlijk in beginsel de bedoeling is dat iemand zijn of haar mavo-diploma haalt op een tiener leeftijd. Ten tweede omdat de moeders kennelijk het idee heb ben dat, als je dat mavo-diploma maar een keer hebt, allerlei deuren van fijne baantjes voor je open gaan. Ik denk dat de afgestudeerden van deze opleiding wel beter weten. Eovendien zullen moeders liefst part-time gaan werken en heel wat werk gevers vinden dat maar lastig. Laatst stond er in de krant dat gehuwde vrouwen het meest verzuimen en dat doet een werk gever natuurlijk ook niet springen van animo. Op zoek naar "iets" anders Vrouwen die kiezen voor de moederma vo, doen een bewonderenswaardige stap. Het zal hen veel tijd en energie kosten. Het is daarom zeker het overwegen waard om eens te bekijken wét je precies doet als je je inschrijft. Het halen van een diploma kan een reden zijn, het beter begrijpen van het huiswerk van je kinde ren ook. Maar voor het verrijken van je zelf en voor het vinden van eventueel (niet betaald) werk is het nog maar de ntleend aan "Uitleg" vraag Anke de Jonge zJ

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 23