Wij zijnde P. J. Z. Met het oog op de jeugd- Wij doen. O O O V orming wordt nogal eens als een vies woord beschouwd. Naar onze mening is dat niet altijd- terecht. De eisen die door onze samenleveing aan de boer worden gesteld zullen in de toe komst zeker zwaarder en ingewikkelder worden. Op zich hoeft dat echter geen problemen op te leveren. Integendeel, de vermaatschappelijking van het agrarisch bedrijf vormt in wezen een interessante uitdaging. Zeker als er een zodanig maatschappelijk beleid gevoerd wordt dat de werkers in land- en tuinbouw dat ook waar kun nen maken. De aankomende boer zal zich daar van zijn kant echter degelijk op moeten voorbe reiden. Maatschappelijke vorming kan daartoe een geschikt middel zijn. De P.J.Z. geeft daar aan dan ook terecht de nodige aandacht, onder meer door uitwisselingen, kursussen en exkur- sies. In dat kader is het ook goed dat de P.J.Z. H et agrarische jongerenwerk wordt momen teel door de plattelandsjongeren organisatie's met nieuw élan "aangepakt". De opzet is het hele werkgebied te "bedekken" met zgn. re gionale agrarische kommissies (R.a.K.), die weer samen komen in een zgn. provinciaal agrarische kommissie (P.a.K.). Het hoeft geen betoog dat daarbij nog vele agrarische jongeren zeer welkom zijn om het funktioneren van dit werk, ook voor de toekomst, te verzekeren. Terzijde: de vertegenwoordiger van de P.J.Z. in het Hoofdbestuur van de Z.L.M., Leo van Gas tel, vindt zijn "basis" in de P.a.K.! Verheugend is het ook dat het agrarisch jongerenwerk in 3 CJO verband is opgezet dus door de christelijke, katholieke en algemene jongerenorganisaties gezamenlijk. Is er dan toch nog hoop? Vrijdag 4 februari 1977 65e jaargang - no. 3367 zuidelijke landbouw maatschappij Plattelands Jongeren Zuid z. .m land- tuinbouwblad U edachtig aan de woorden van Vondel - "de schoonheid en de jeugd en kan niet lange du ren" - geven wij deze keer, ondanks stakings dreigingen, de ruimte aan de Plattelands Jon geren Zuid (P.J.Z.). Het is niet de gewoonte de voorpagina van ons blad of een gedeelte daarvan zomaar af te staan. Wij doen dit ditmaal vooral omdat wij het werk van de plattelands jongeren organisatie's te belangrijk vinden, met name ook voor onze agrarische jongeren. Vandaar een paar kanttekeningen onzerzijds bij twee van die pijlers van de P.J.Z., vorming en agrarisch jongerenwerk. Vorming niet uit agrarische jongeren alleen bestaat. Agrarisch jongerenwerk Om het agrarisch jongerenwerk voldoende te begeleiden is inmiddels in principe besloten daarvoor een eigen vaste (part-time) medewer ker aan te stellen. De vraag die wij ons daarbij stellen is of dat niet anders kan. Bijvoorbeeld doordat de "grote" landbouworganisaties daarvoor een gezamenlijke noemer zouden kunnen vinden. Natuurlijk zonder te willen be tuttelen. Hoe dat verder ook zijn moge, wij blij ven de P.J.Z. en het agrarisch jongeren werk met grote belangstelling volgen en waar moge lijk stimuleren! Oggel Dat staat voor: Een organisatie voor ALLE jongeren van het platteland van Zeeland en Brabant. Onze leden zijn jongeren van 15 tot 30 jaar die op het platteland wonen: scholieren, landbouwers en werknemers. De P.J.Z. is algemeen, dus niet gebonden aan kerk of geloof. Mensen worden bij ons lid omdat: Familie, vrienden, vriendinnen, kennissen ook lid zijn; het bij ons gezellig is; er een eigen sfeer is; de groepssfeer er belangrijk is (geen los-zand-toestand); er veel mogelijkheden zijn om jezelf bezig te houden; je je persoonlijkheid kunt ontwikkelen (speelse vorming); je het gevoel hebt ergens bij te horen; het een manier is om kennissen, vrienden te krijgen. We hebben 800 leden. We groeien langzaam maar gestaag en zoeken ook jonge leden. De 80Q jongeren zijn verspreid over 13 afdelingen. Elke afdeling heeft een bestuur die allerlei aktiviteiten organiseert. Er is ook een provinciaal secretariaat met een beroepskracht die de afdelingen begeleidt, stimuleert, en die service verleent en provinciale aktiviteiten organiseert. Er is ook een hoofdbestuur (vertegenwoor diger van die 13 afdelingen) die het beleid van onze klub bepaalt. j Zoals: en: Het P.J.Z.-gebeuren rust op 3 peilers: ONTSPANNING VORMING (op maatschappelijk-kult ureel-en sportgebied AGRARISCH ONGERENWERK Schuurfeesten, barbecues, droppings, vistochten, bow ling, (inter)nationale uitwisselingen, filmavonden, popavonden, puzzelritten, sportdagen, zeskamp, volleybalkompetities, kook- en danskursussen, spelavonden, schaatsen enz. Toneeluit voeringen, kreativiteitskursussen, pottenbakken, weven, kijk-doe-dagen, toneel- en gesprekskursussen, ekskursies, ka- baret, filmavonden, uitwisselingen, ledenweekends, vormingsa vonden, vormingsweekends enz. Vaktechnische kursus sen: lassen, sproeien, metselen, ekonomie, boekhouding; agra rische gespreksgroepen, studiedagen, ekskursies, meningsvor ming, belangenbehartiging voor jonge boeren/boerinnen. Overigens funktioneert het agrarisch jongerenwerk min of meer apart van de P.J.Z.: er zijn speciale agrarische kommissies (regionaal), die weer verenigd zijn in een provinciaal bestuur, die agrarische aktiviteiten organiseren. Dit gebeurt in samenwerking met de christelijke en katholieke plattelandsjongeren, ("in 3 CJO-verband"). Over al deze zaken worden leden en belangstellenden elke week geïnformeerd op de achterste (jongeren) pagina van het Z.L.M. Land- en Tuinbouwblad, ook in dit nummer. JE ZIET HET:WE DOEN NIET ZOMAAR WAT!! èn ook:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1