Gramoxone garandeert u 'n onkruidvrij zaaibed Dat kan geen grondbewerking u beloven Sparo brengt extra winst si in't laatje 'Gramoxone' SPAAN'S Is overleg tussen landbouwer en loonwerker mogelijk? D hr.Ph.v.d.Hoek, landbouwer op St. Philipsland gaf ZUIDLAREN - PRINS BERNHARDHAL - STAND Nr 81 T ijdens de discussie kwam naar voren dat de pro blematiek zich over de gehele mechanisatie uitstrekt. Als loonwerker c.q. werktuigcoöperaties kan men soms voor onaangename verrassingen komen te staan als blijkt dat een geplande hoeveelheid werk door anderen, bijvoorbeeld de handel, wordt uitgevoerd. Om de gehele problematiek rond de mechanisatie te analyseren en praktische beleidslijnen en oplossingen naar voren te brengen, is overgegaan tot de instelling van een commissie, waarin alle betrokken partijen zitting hebben. Deze commissie zal trachten door be studering, inventarisatie en begeleiding in het gebied Schouwen en Duiveland, mogelijkheden aan te geven om te komen tot een beter en voordeliger functione ren van de mechanisatie. Vanaf het jaar 0 was grondbewerking de enige mogelijkheid om onkruid te bestrijden. Maar vaak was het een kwestie van onkruid verplaatsen. In 1977zijn deze arbeidstijdverslindende en brand- stofslurpende grondbewerkingen achter ons. Zeker in een voorjaar, als er veel onkruid staat, is er maar één alternatief: 'Gramoxone'. 'Gramoxone' doodt het onkruid, onafhankelijk van de weers omstandigheden, direkt na het spuiten. U kunt zeker zijn van het resultaat: vandaag spuiten, morgen eggen en uw zaaibed is klaar! En laten we niet vergeten dat meerdere grond bewerkingen een ongewenst vochtverlies geven. Dat is ongustig voor de kieming van het zaad en óók voor de werking van bodemherbiciden. Nee, zelfs bij weinig onkruid en droog weer is 'Gramoxone' de beste manier om een onkruidvrij zaaibed te krijgen. De helpende hand van ICI Nadere inlichtingen bij: ICI HOLLAND BV afd. landbouw Wijnhaven 107 Rotterdam Telefoon (010)14 01 22 S5 V roestvrijstaal-industrie b.v. Postbus 23, Nuis (Gr.) Tel. (05945) 9308 Met een moderne oersolide Sparo melktransporttank kunt u sneller en dus efficiënter werken. Sparo voorkomt bacteriën in uw( kostbare melk. Een Sparo tank is, daardoor mede bepalend voor klasse melk en voor maximale opbrengst *1 en winst. Nog meer voordelen: Vacuümbestendig Roestvrijstalen plaat 3 mm. Met mangat en deksel voorzien van knevelsluiting Met rvs-kraan of stijgbuis 154" Met sproeikop voor reiniging Argon-ARC gelast Drie aansluitingen op het deksel (melk- inlaat 38 mm, sproei-inlaat 38 mm en vacuüm-aansluiting 32 mm) Hoogwaardig in afwerking en kwaliteit 400, 500, 600, 700, 800, 1000 en 1200 Litertank Uitsluitend leverbaar via uw handelaar 1 jaar garantie Solide - Robuust - Degelijk Hollands dus degelijk fabrikaat 14 ing.Hoekstra secretaris afd.BOVAL Zeeland. E^en eenvoudige vraag zult U zeggen, natuurlijk is er overleg mogelijk, noodzakelijk zelfs. Sterker nog, bedoeld overleg vindt bijna dagelijks plaats, hetzij in de vorm van het geven van een opdracht, hetzij inzake teelttechnische problemen. Dit behoefde derhalve ook niet ter discussie worden gesteld op een informatie- en diskussieavond te Zie- rikzee op 26 januari j.l. De "hamvraag" op deze bijeenkomst van Besturen van Landbouwkringen, Ver.voor Bedrijfsvoorlichting, Werktuigencoöperaties en Loonwerkers, was: "Hoe dit overleg Landbouwer - Loonwerker de juiste vorm te geven, en hieruit de nodige conclusies te trekken". Loonwerker heeft recht op meer zekerheid CjT een eenvoudige probleemstelling aldus Ing.- T.T. Miedema, specialist Landbouwwerktuigen en Arbeid bij het CAR te Goes. In zijn inleiding wees hij op de noodzaak van mechanisatie en de daaraan ver bonden kosten. Mechanisatie, het is niet alleen ijzer, lakwerk en lawaai, maar evenzo enorm duur. Het is echter het enige alternatief voor het inmiddels onbe taalbaar geworden handwerk. Hij illustreerde dit met een groot aantal cijfers inzake het verloop van de kosten, geinvesteferde bedragen aan machines en ar beid per ha en de onderlinge verhoudingen van de kosten, geinvesteerde bedragen aan machines en ar- per ha. Wil men bijvoorbeeld overgaan op volledige mechanisatie, zoals thans technisch mogelijk is, zal de bedrijfsgrootte circa 1000 ha dienen te zijn. Uiteraard een theoretische benadering en relatief, gezien de vele mogelijke tussenvormen van mechanisatie, aldus dhr.Miedema. Dit benadrukt echter wel het feit dat verschillende landbouwmachines op meerdere be drijven ingezet moeten kunnen worden. Twee ma nieren zijn hiervoor aan te geven. Enerzijds samen werking, incidenteel, gewasgericht of integraal, an derzijds middels loonwerker of werktuigencoöra- ties. Wil men door overleg komen tot kostenbewaking, zal met name de. overmechanisatie die thans aanwezig is dienen te worden beperkt. Is dit mogelijk bij het hui dige systeem van vrij ondernemerschap? Een aantal aspecten spelen hierbij een belangrijke rol. Voor de landbouwer zal de inzetbaarheid van eigen arbeid een belangrijke rol spelen. Of dit wel dari niet economisch verantwoord is, hangt veelal af van de persoonlijke instelling van de landbouwer. Kiest hij de simpele weg van mechanisatie middels loonwerker of werktuigencoöperatie, of prefereert hij eigen inzet en initiatief. Voor de loonwerkers spelen vooral ar- beidsbezetting kosten en financiering, met daarnaast de concurrentiepositie, een belangrijke rol. Meer ze kerheid in de omzet zal hierin veel verbetering kun nen brengen. Vooraf overleggen! een toelichting op zijn ervaring en met samenwerking tussen landbouwer en loonwerker, middels de Bie- tenrooicombinaties. Hij gaf als voorbeeld een uitvoe rige uiteenzetting van de opzet, contractvorm en werk wijze van een Bietenrooicombinatie. Naar aanlei ding van een studiedag op Tholen en St.Philipsland is de mogelijkheid van kostenbewaking middels een Bietenrooicombinatie op daadwerkelijke wijze ter hand genomen. Hij noemde het tariefvoordeel echter duidelijk als laatste en minst belangrijke aspect in dezen. Belang rijker achtte hij de voordelen in organisatie, levering en opslag. Voor de loonwerker zijn zekerheid, plan ning alsmede de optimale benutting van de machine van groot belang. Goed overleg komt niet alleen een goed functioneren van het loonbedrijf c.q. werktuigencoöperatie ten goede, maar heeft voor beide partijen grote voorde len, aldus dhr. v.d.Hoek. Commissie bestudeert problematiek Provinciaal voorzitter van de BOVAL, dhr. J.West- strate, meende dat door de instelling van een derge lijke commissie een juiste stap is gezet om bedoeld overleg op praktisch wijze vorm te geven. Haar taak zal niet gemakkelijk zijn, maar wel belangrijk, wil de landbouw ook op langere termijn gebruik kunnen blijven maken van de meest moderne machines.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14