Pirouette Groeiende lasten voor bedrijfsleven! doe een goede zet... zaai als brouwgerst Kweekbestrijding in februari Toename van bescherming nationale belangen voor E.E.G. funest Plantenziektekundige Dienst Wiion,vin9en: Wereldhandel in Zuivelprodukten 1973-1974-1975 Vervolg Geld en Goed Produktschap voor Vee Vlees Dat de varkensmarkt oplopend is, schreef drs.L.Flink adj.-se cretaris van het Produktschap voor Vee Vlees toe aan een aanbod in slachtvarkens dat wat achter blijft bij de raming. Hij wees daarop in de openbare bestuursvergadering van het schap op 26 januari in Rijswijk. De raming van de aanvoer van slacht rijpe varkens voor het le kwartaal geeft een aantal aan dat 7% groter zou zijn dan in de eerste drie maanden van 1976. De ontwikkeling van de varkensziekte(n) vertoont een gunstig verloop en het is niet onwaarschijnlijk dat volgende week het vervoersverbod in de Randstad kan worden ingetrokken. De prijzen van varkensvlees, voor de magere zowel als voor de vette delen vertoont een vrij gunstig verloop. Voorzitter Meyer hekelde op scherpe wijze de Britse maatregel tot steun aan de varkensmarkt, die in feite een uitholling bete kent van de Gemeenschappelijke Marktordening, waar ook Engeland zich mee accoord verklaard heeft. Verhoogde restituties De marktsituatie geeft aanleiding om met ingang van 1 februari de restituties bij uitvoer naar derde landen te verhogen. De Europese Commissie zal een onderzoek instellen naar een mogelijke dif ferentiatie van de restituties, dat wil zeggen dat naar andere landen dan de Ver.Staten hogere restituties zullen gelden. Voor de periode van 1 februari tot 1 mei zijn de heffingen bij invoer uit derde landen met 16% verhoogd, terwijl de sluisprijzen met 7% zullen worden verlaagd. Het betekent enige extra bescher ming ten opzichte van derde landen, die nog versterkt is door de instelling van extra heffingen per 24 januari. Slachtveemarkt ongeveer prijshoudend Ondanks een wat ruimere aanvoer is de markt voor slachtrun- deren ongeveer prijshoudend. Momenteel wordt in de Ge meenschap als geheel nog een 3000 ton rundvlees per week uit de markt genomen. Per 1 januari bedroeg de voorraad inter ventievlees rond 310.000 ton. De stijging van de rundvleesprij zen op de wereldmarkt is aanleiding om binnenkort de restitu ties in de rundersektor met 7% te verlagen. Interventievlees, voor export naar derde landen, is daarom reeds in prijs gestegen. Kwaliteitsregeling bacon Het bestuur verklaarde zich accoord met een ontwerp-Veror- dening inzake kwaliteitsregeling voor bacon, op grond van de Landbouwkwaliteitswet, die van 1929 dateert! Bacon dat niet aan bepaalde eisen voldoet kan niet meer in de handel gebracht worden. Voorts zal een kwaliteitsmerk worden ingevoerd. Van slagerszijde is daar nogal wat bezwaar tegen aangevoerd, niet tegen het merk maar wel tegen de kosten. De baconkontrole. op basis van de verrichtingen door het bedrijfsleven kost per aan geslotene van de kontrolevereniging 1000,- per jaar. Voor een slager die mogelijk een 500 kg per jaar bereidt, is dat Wel wat veel. De verordening wordt "voorgehangen", hetgeen inhoudt dat het bedrijfsleven bezwaren tegen deze verordening kan indienen. advertentie IM Overigens maakte voorzitter Meyer er geen geheim van dat met de gehele nieuwe regelingen inzake kwaliteit een Litanie of klaagzang begonnen is. De heer Louwes wees in dit verband op de steeds stijgende kosten voor het bedrijfsleven. Men kan daarmee niet blijven doorgaan! Zo gaat het merken van lammeren ten behoeve van de uitvoer naar Frankrijk 3,50 per oormerk kosten, tegen 1,50 vorig jaar. Wijziging Vleeskeuringswet Aan een nota van het ontwerp van wet tot wijziging van de Vleeskeuringswet (opheffing art.8) ontlenen wij, dat het be drijfsleven voor werkelijk alle kosten verbonden aan de vlees keuring moet zorg dragen, terwijl er een verschuiving van de kosten zal plaatsvinden van de nederlandse konsument naar de export, waardoor de Nederlandse konkurrentiepositie wordt aangetast. Daar komt de fondsvorming voor de herstructurering van het openbare slachthuiswezen bovenop! Alleen indien de kosten van repressieve keuring op een wijze als bij de Warenwet gefinancierd gaan worden, komt het bezwaar van de lastenverzwaring voor de export te vervallen. Immers de nederlandse overheid en de konsument betalen dan gezamenlijk de kosten. Een goede bijkomstigheid zou zijn, dat de gevreesde afwenteling van de verhoging van de keuringslasten op de boer zich dan niet zal voordoen. vdW Bij verkoop van landbouwgrond geldt in het algemeen een vrijstelling van de winst, die gerealiseerd wordt. Aan deze belangrijke vrijstelling zijn enige beperkingen verbon den, te weten: a. er moet sprake zijn van een landbouwbedrijf in fiscale zin (b.v. het benodigde veevoer moet hoofdzakelijk voortge bracht worden op het eigen bedrijf); b. alleen waardeverminderingen van de grond met inbegrip van de ondergrond van gebouwen en het erf zijn vrijgesteld. De winst, behaald bij verkoop van gebouwen, is dus belast; c. die waardeveranderingen moeten zijn ontstaan door oor zaken gelegen buiten de bedrijfsuitoefening )bijv. door geld ontwaarding, stadsuitbreiding; d. de grond moet dienstbaar zijn aan het eigen landbouw bedrijf (oppassen dus met verhuur of verpachting van land!). 5. Vermogensbelasting Voor de vermogensbelasting geldt als waarderingsmaat staf de waarde in het economisch verkeerBij de behan deling van het Belastingplan 1974 heeft de Minister van Financiën gesteld dat "gezien de bijzondere functie van de eigen landbouwgrond in de agrarische onderneming" voor de waardering van zodanige grond niet de waarde in vrij opleverbare toestand in aanmerking genomen dient te wor den, doch de waarde in verpachte toestand. Deze lagere waardering - die overigens in overeenstemming is met de geringe rentabiliteit van landbouwgrond - leidt tot een aan zienlijke beperking van de vermogensbelasting voorde land en tuinbouw. 6. Gemeentelijke onroerend goedbelasting Deze belasting wordt geheven per gemeente van de eigenaar en van de gebruiker (pachter) van onroerende goederen. Deze heffing treedt in de plaats van de grond- en personele belasting, alsmede van de gemeentelijke straat-, bouwter rein- en brandverzekeringbelasting. Voor de land- en tuinbouw is een belangrijke uitzondering opgenomen: de ten behoeve van de land- en tuinbouw geëxploiteerde cultuurgrond is nl. vrijgesteld van de heffing (inclusief de glasopstand van de tuinder). Onder het begrip cultuurgrond vallen niet de ondergrond van de gebouwen en het erf, zodat de agrariër met deze belasting alleen te maken heeft voor zover het betreft de gebouwen en het erf. Consulentschap voor de akkerbouw en de rundveehouderij te PVerhage Goes C.A.R. Goes ezien over het gehele jaar is de kweek in februari, zo tegen het eind van de winter, het meest gevoelig voor bepaalde handelingen. Het is gewoon jammer dat van die geringe weerstand die de kweek in dat tijdvak bezit, niet meer gebruik gemaakt kan worden. De bewerkbaarheid en de berijdbaarheid zijn hierbij meestal sterk beperkende omstandigheden. Maar, dat houdt in dat men de momenten dat het wèl kan ook zo goed mogelijk dient te benutten. Grondbewerking, plus (op land waar bieten gezaaid zullen worden) TCA, bieden een mogelijkheid hiertoe. Grondbewerking O p zware, althans niet-slempgevoelige gronden, is een egaliserende bewerking "over de vorst" een goede zaak. De vorming van een ondiep, egaal zaaibed, met name voor fijnza- dige gewassen, wordt er door in de hand ge werkt. Hierbij geldt echter wel, dat het niet te laat en niet te diep moet gebeuren. Niet te laat wil zeggen: uitvoeren op een moment dat men redelijkerwijs mag verwachten dat de bewerkte grond nog de gelegenheid krijgt te verweren. En - zeker wanneer het eenmaal februari is - om dezelfde redenen ook niet zó diep dat al leen een flinke vorstperiode die verwering nog kan bewerkstellen. Op percelen met kweek kan het een extra reden zijn om - uiteraard onder de hierboven genoemde voorwaarden - in fe bruari nog een bewerking uit te voeren. Vooral wanneer de kweek juist uitloopt, is verstoring ervan een mogelijkheid die men zoveel moge lijk moet benutten. TCA op land bestemd voor bieten an al onze gewassen zijn bieten het minst gevoelig voor TCA. Dat verschil in gevoelig heid is zo groot dat het dan ook het enige gewas is dat een toepassing van TCA enkele weken vóór het zaaien nog verdraagt. Voor andere gewassen moet men TCA dus maar gewoon vergeten. Bij aardappelen kan men eventueel nog gebruik maken van Eptam bij het poten. Als men ervan uitgaat dat er niet voor 10 maart bieten gezaaid worden is tot half februari de toepassing van 20 tot 30 kg TCA nog verant woord. De hoeveelheid is afhankelijk van de zwaarte van de grond. Op grond met minder dan 20% afslibbaar kan in februari beter géén TCA meer worden gebruikt. Tegen eind fe bruari niet meer dan 15 tot 20 kg TCA gebrui ken. Het is in de praktijk gebleken dat wanneer in het najaar TCA over de wintervoor werd gespoten, de toepassing van deze kleinere hoe veelheid in februari, op bietenland een waar devolle aanvulling betekent. Bij wijze van spreken de klap op de vuurpijl. Het spuiten van TCA verdient de voorkeur bo ven strooien. Is het land niet berijdbaar en/of komt de kweek vooral pleksgewijs voor, dan kan men ook de TCA in korrelvorm aanwen den. Het toepassen van kweekbestrijdingsmid- delen die via het blad werken zoals Roundup en Dapalon heeft om deze tijd van het jaar weinig zin. Er is te weinig bladmassa om het middel op te vangen. Ook te weinig groei om een goede werking te mogen verwachten en bovendien is de kans op schade aan het gewas te groot. Min. v.d. Stee op Grüne Woche Tijdens de opening van de "Grune Woche" in Berlijn zei onze landbouwminister van der Stee dat het teleurstellend en riskant is, om terwijl het ons in de EEG tegenzit, te konstateren dat overal om ons heen de aandrang tot nationale bescherming van de eigen belangen toeneemt. Misschien zijn er die van deze wijze van benadering heil verwachten, maar die zijn de lessen die we kunnen trekken van dezelfde tendens uit de iaren dertie vergeten. Eigen nationale oplossingen zouden nu - juist door de sterk gegroeide onderlinge afhankelijkheid - nog rampzaliger gevolgen hebben dan destijds. Wie zegt dat nauwere ekonomische samenwerking in Europa nu, niet kan, omdat de tijden moeilijk zijn, en daaraan toevoegt dat we dan wel eens verder zullen zien in de jaren tachtig, doet mij denken aan een zieke, die beweert nu te ziek te zijn om de voorschriften van zijn dokter op te volgen. Hij zal het echter stellig wel gaan doen als hij zich weer wat beter voelt. Een absurde redenering voor een zieke, maar ook voor Europa. Minister van der Stee voerde het woord naar aanleiding van het feit dat het vijf en twintig jaar geleden was dat Nederland als eerste land deelnam aan de toen nog nationale landbouw ten toonstelling. Door de Nederlandse deelname werd de "Grüne Woche" toen een internationale tentoonstelling. Nu is dit even ement uitgegroeid tot het grootste agrarische gebeuren in Eu ropa.. Wij ontvingen: Jaarboek 1975 Het jaarboek van de Plantenziektekundige Dienst over 1975. In dit jaarboek staan een schat van gegevens over o.a. Internatio nale contacten, voorkomen van besmetting van pootaardappe- len met zwartbenigheid, Bacterievuur en Waardplantonderzoek van stengelaaltjes. Verder op het gebied van bestrijding van ziekten en plagen, Zaad en plantgoed ontsmetting, Grond en gewasbehandeling. Over het onderwerp onkruidbestrijding wordt mededeling ge daan van, Herbiciden, enkele nieuwe middelen en hun toepas sing. Enkele aspekten van het vegetatiebeheer in de watergan gen. De laatste tijd staat grondontsmetting erg in de belangstel ling. In het jaarboek behandelt men o.a. Tijdstip en uitvoering van de grondontsmetting, Begeleiding van de grondontsmetting op klei en zavelgronden, Grondontsmetting en bodemstructuur, en tot slot Grondontsmetting in relatie tot de teelt van bieten. Voorts worden nog de onderwerpen, Bestrijding veldmuispla- gen, Resistentie tegen bestrijdingsmiddelen, en Geleide bestrij ding behandeld. Dit interessante jaarboek, dat in een keurig verzorgde uitgave is gebundeld, met diverse illustraties en schema's is verkrijgbaar bij de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen voor een prijs van 24,-, met vermelding Verslagen en Mededelingen nr.150.... De Wereldhandel in Zuivelprodukten, deel 2. In dit rapport staan de handelsgegevens vermeld van de jaren 73-74 en 1975. In dit geval hebben de cijfers betrekking op de import. Dat is een interessant gegeven voor een land dat zelf meer dan vol doende zuivelprodukten voor eigen gebruik te verwerken krijgt. Van een vier en twintig tal landen is nagegaan uit welke landen zij in de jaren 73-74 en 75 hun boter, kaas,gecondenseerde melk en melkpoeder hebben betrokken. De gegevens zijn ontrokken aan de nationale statistieken van de betreffende landen. Van enkele landen uit de derde wereld bleek het niet altijd mogelijk over recente cijfers te beschikken. Belangstellenden kunnen genoemde publikatie tegen betaling van 2,50 bestellen bij het produktschap voor Zuivel Sir Ein- ston Churchill-laan 275 te Rijswijk, telefoonnummer 070 - 907740 (Mej.G.PIas toestel 255)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 11