TAMAR van li11W aardappelpercelen! "Land van Axel" ontstemt over niet gerooide grootbladige witte klaver voor groenbemesting KAPELLE- tel. 01102-1441 Voorjaarsbemesting Graszaadpercelen KORTE WENKEN C.A.R.-Zevenbergen AKKERBOUW Meer belangstelling voor grove groententeelten VEEHOUDERIJ advertentie IM vervolg van pag. 5 Er is een gedachtenwisseling geweest tussen het waterschapsbe stuur van Walcheren en een aantal ingelanden uit het midden en zuid-westelijk gedeelte van dit gebied. We hadden eerlijk ge zegd een wat positiever resultaat verwacht. Er is een hele poos nogal wat langs elkaar heen gepraat. De geringe verspreiding van het betreffende rapport, aan de hand waarvan de gedach tenwisseling zou plaats vinden, was er de oorzaak van dat het resultaat wat tegenviel. Nu het rapport in grotere getale onder de ingelanden verkrijgbaar zal zijn, moet het mogelijk zijn op latere termijn hiernogmaals op betere basis de gedachten uit te wisselen. Het lijkt een goede gedachte om dit rapport ook te laten toelichten door één van de opstellers, bijvoorbeeld in één of meer gezamelijke vergaderingen van de landbouworganisa ties. Een aantal suggesties in dit rapport dienen zeker nader uitgewerkt te worden. Een positief punt is het feit dat door het waterschapsbestuur op korte termijn een besluit genomen zal worden om het polderpeil in het lageM gedeelte van Walcheren 15 20 cm te verlagen. Hiermee zal één belangrijke wens van een aantal ingelanden in vervulling gaan. De arbeidsbezetting op de grotere bedrijven is veel sneller terug gelopen dan op de kleinere bedrijven. Daardoor vooral is de wijze van verwerken van de landbouwprodukten drastisch ge wijzigd. Daarop dient de particuliere handel en coöperatie zich in te stellen omdat deze economische ontwikkeling op de be drijven niet te keren is. Dat heeft de handel en de coöperatie zeker gedaan. Dat hebben helaas de veilingen niet gedaan en daarom hebben zij steeds meer terrein bij de bedrijven met weinig arbeidspotentieel verloren. Meerdere Thoolse telers hebben aangedrongen op een beter toegerust veilingapparaat, de roep om één veilingorganisatie, die dan over het gehele eiland Tholen werkend, aan specialisatie voor wat de verwerking van agrarische produkten betreft, zou kunnen doen, heeft men nimmer willen horen. Er was steeds een orok wantrouwen in de eerlijke bedoelingen van een aantal vooruitstrevende bestuurders, men deed zoals de egel die zich oprolde en zijn stekels uitzette, maar die zich wel op een verkeersweg bevond, en desalniettemin toch werd doodge reden. De auto's stopten echter wel voor het passeren van een kudde schapen. Zij trokken samen op en daarmee werd reke ning gehouden. Het aantal veilingen is reeds met 2 verminderd, het zal er wel van komen dat er één overblijft, maar de vraag zal dan echter zijn of deze alleen nog groot genoeg is om zich in de turbulente economische maalstroom staande te houden. Wij hebben daar een zwaar hoofd in. En toch zouden wij dat betreuren, kan daar vanuit de veilingen nog niet alsnog iets aan gedaan worden? Cebeco Zuid-West heeft met studie commissie voor de uien gepraat, waarom de veilingen niet? Proefveldresultaten en praktijkervaringen hebben ons geleerd, aldus Cebeco-Handelsraad in een bericht aan de graszaadtelers van januari, dat de graszaadpercelen zeer vroeg hun voorjaars stikstof moeten hebben. De graszaad?lant gaat na de winter reeds vroeg groeien en het is nodig te zorgen dat de plant op dat moment over voldoende stikstof kan beschikken. Indjen de stikstof later wordt gegeven dan kan dit, vooral voor de gras soorten die hun stengelaanleg vóór de winter hebben, tot gevolg hebben dat niet alle zaadstengels die in aanleg aanwezig zijn, zich kunnen ontwikkelen. Ten gevolge van het betrekkelijk zachte weer is de hergroei van het gras alweer begonnen. Het gewas heeft vooral in deze ont wikkelingsfase behoefte aan gemakkelijk opneembare stikstof. Indien de winter zacht blijft, is het gewenst, om gezien deze bijzondere situatie reeds van 1 februari af de gehele benodigde stikstofgift te verstrekken zodra de weersomstandigheden dit toelaten. Een bijkomend voordeel van een vroege bemesting is VEEL BOEREN OP DE GEMENGDE bedrijven willen van hun koeien af. Door verschillende oorzaken wordt dit ook in de hand gewerkt. Weet goed wat U doet, een weg terug is er niet. Kunt U dan een voldoende hoog inkomen halen uit de akkerbouw? Moeten er dan ook grove groentegewassen in het bouwplan worden opge nomen? Vooral voor de laatste groep gewassen, is een gedegen vakkennis noodzakelijk. BIJ HET TELEN VAN knolselderij is het plantmateriaal zeer belangrijk. De opbrengst tussen goede en slechte (naalden) planten kan zelfs wel tot 8 ton per ha bedragen. Maak op tijd een afspraak met Uw plantenkweker. Geef desnoods wat meer uit om verzekerd te zijn van goed plantmateriaal. HET ADVIES, WANNEER KUNNEN weer bieten worden ge- West-Zeeuws Vlaanderen is o.a. door de geografisch moeilijke ligging nooit erg in trek geweest bij de industrie en handel voor wat betreft de teelt van verschillende groententeelten. Er zijn echter twee uitzonderingen te noemen, n.l. stamslabonen en witlof-wortelteelt en de witloftrekkerij. Een enkele keer worden ook wel winterwortelen geteeld. Gewassen als spinazie, knol- serderij, bloemkool en spruiten zijn bijna als onbekend te noe men. Nu is spinazie bepaald geen inkomensverbeterende teel te noemen. Knolselderij, bloemkool en spruiten echter wel; tenminste als ze gewassen net een laag saldo vervangen, zoals gerot, erwten en vlas. Ze vragen wel meer uren, maar deze worden goed betaald. Op de kleinere akkerbouwbedrijven is meestal arbeid over zodat o.a. knolselderij hier heel goed past. De afzet van bloemkool en spruiten verloopt momenteel moei lijker. Gelukkig is er in ons gewest op heden een groeiende belangstelling voor de teelt van winterwortelen, waspeen, wit lofwortelen, stamslabonen en knolselderij. Zelfs Franse en Bel gische fabrieken worden in onze streek aktief op dit gebied. De witlof trekkerij wordt al lang in West-Zeeuws Vlaanderen beoefend. In het Land van Axel is de praktijk ontstemt over het feit dat, in een jaar zoals 1976 er een geweest is, men het heeft kunnen presteren op verschillende percelen de aardappelen niet te rooien wegens tijdgebrek. Het afgelopen jaar was toch een jaar dat er ten tijde van de oogstwerkzaamheden alles kon. Men kon zijn werkzaamheden ruim van te voren plannen en de realiteit was dat het met de vorderingen steeds meeviel. Diegenen echter, die het doodspuiten der aardappelen steeds hebben uitgesteld en zodoende het tijdstip van rooien verder in het jaar hebben achteruitgesteld, hebben zodoende de kous op hun kop gekregen. Volledigheidshalve dient hier vermeld te worden dat het hier percelen aardappelen betreffen van handela ren, die deze percelen gehuurd hadden. Het is te hopen voor de betreffende landbouwers dat er nog wat vorst komt zodat de knollen kunnen bevriezen anders zouden zij wel eens met de nodige problemen achteraf kunnen blijven zitten! Alles bij alles een kwalijke zaak die de image van landbouw niet ten goede komt en een beetje "vrouwtje van Stavorens" aandoet. nog dat een eventueel "iets te veel" aan toegediende stikstof als regel niet of minder schadelijk is. Bij een vroege gift komt de stikstof namelijk in bijzondere mate ten goede aan de algemene opbouw van de plant. Een nog vroegere bemesting heeft echter geen zin en kan zelfs nadelig zijn. Ook het strooien tijdens een vorstperiode en in het bijzonder als er sneeuw ligt ontraden wij ten sterkste. Voor de soorten welke vroeg worden geoogst zoals roodzwenk- gras, veldbeemdgras, hardzwenkgras en beemdlangbloem, die dus een korte groeiperiode hebben, is het wenselijk dat het gewas zoveel mogelijk profiteert van de gegeven stikstof; deze dient dan ook in snel opneembare vorm als nitraat (kalksalpe- ter) te worden toegediend. Laat gegeven stikstof, evenals het gebruik van meststoffen die langzaam worden opgenomen, veroorzaakt een sterkere vegetatieve groei dus te veel bladvor ming, hetgeen de zaadproduktie niet ten goede komt, ook be moeilijkt dit het dorsen. Dit geldt nog te meer op de kalkrijke gronden. Vrij wel voor het eerst zal er dit jaar door zeker een 10-tal boeren begonnen worden met knolselderij op kontrakt. Er is intussen een virusresistant ras beschikbaar dat wellicht algemeen zal worden geteeld. Een "nieuw" gewas heeft een goede begeleiding nodig die de telers dan ook hopen te krijgen. Via vergaderingen is al een en ander geschiedt. Een ander gewas wat erg in de belangstelling staat is het blauwmaanzaad. Ook hiervan worden momenteel veel kon trakten afgesloten tegen zeer goede prijzen. Bij dit soort over eenkomsten speelt altijd de hoeveelheid kilogrammen die ge- kontrakteerd worden een rol. Sommigen kontrakteren zelfs 1200 kg per ha en meer. De kg-opbrengst is bij dit gewas vaak aan grote schommelingen onderhevig. Moeilijkheden straks zijn dus reëel aanwezig. Het valt niet mee vooraf alles goed uit te stippelen. Meestal kunnen we pas achteraf zeggen wat het beste was geweest. Toch moeten we verder doen en we proberen dat zo goed mogelijk. Zeer interessant en erg leerzaam was het zgn. "rassennummer" van vorige week in het Z.L.M.-blad. Een betere informatie kan je je als boer haast niet indenken. Doordat het grootste deel van de vergaderingen al weer voorbij is, kwam het misschien iets te laat. Verschijnt het 2 a 3 weken eerder dan zal er meer gebruik van kunnen worden gemaakt tijdens de vele vergaderingen van allerlei aard. Nog enkele weken en het is weer zover. De zomergranen kun nen dan als eerste de grond in. Zo vroeg mogelijk zaaien geeft de beste opbrengst. En: een hoge kg.-opbrengst is zeker voor deze gewassen een noodzakelijke eis. De praktijk heeft ook met gemengde gevoelens kennis genomen van de nieuwe pachtnormen zoals die onlangs door de minister zijn voorgesteld. Over het algemeen is men wel van oordeel dat er iets diende te gebeuren. Er is in het verleden een achterstand ontstaan die moet worden ingehaald, hetgeen ook ten goede zou komen aan de stabiliteit van het grondgebruik. Maar met deze voorstellen is het hek van de dam vindt men in de praktijk. Het is een "hollen of stilstaan" zei zijne Excellentie. De praktijd vindt meer dat de zaak op hol is geslagen! Dit geldt ook met name in de verenigde Braakmanpolders waar binnenkort ge stemd moet worden over het doorgaan van de Ruilverkaveling. Er gaan nu al stemmen op die naar voren brengen dat de voordelen van grotere kavels en kavels weer teniet zullen worden gedaan door de extra pachtverhogingen. Dit is natuur lijk maar betrekkelijk en men zal er terdege goed aan doen zich hierop niet blind te staren. Opdat iets goeds dat tot stand zou willen komen hierdoor niet in het gedrang zou kunnen komen! Voor de grassoorten waarbij in het vooijaar nog stengelaajileg plaatsvindt en die welke later afrijpen, kan de stikstof in de vorm van kalkammonsalpeter of mengmeststof worden gegeven. Het gaat hier dan ook veelal om de typische weide grassen welke het vermogen hebben tot een grotere bladproduktie en deze vragen meer stikstof om tot een optimale zaadproduktie te komen dan de gazongrassen. Nog meer dan bij andere gewassen is het bij graszaad een ver eiste de stikstof nauwkeurig te strooien. Tijdens de groei kunnen "stikstofbanen" duidelijk onderscheiden worden. Overbemeste banen geven een vertraagde afrijping van het zaad. Hierdoor ontstaat tweewannigheid. Dit bemoeilijkt in ernstige mate het bepalen van de juiste oogstdatum. Afhankelijk van het weer kan dit wel een week of meer verschil geven; de opbrengst wordt daardoor negatief beïnvloed. vervolg op pag. 8 tee ld in verband met bietenaaltje, -is wat soepeler geworden en is n.l. met I jaar bekort. Voor zover dit nog niet in de praktijk gebeurde, moet U zich nu zeker wel aan dit advies houden. De grond ziek maken is geen kunst, maar wel zoveel bieten telen dat Uw grond gezond blijft. U wilt toch in de naaste toekomst bieten blijven telen en dan ook nog met een hoge opbrengst! t IN DE RASSENLIJST over bietenrassen komt U naast verhou- dingscijfers over 5 jaar de suikeropbrengst per jaar per ras tegen. Dit laatste is bedoeld ter Uwer informatie. U kunt hoogstens alleen in de gaten houden, welke richting gaat het ras in 4 jaar uit. De verhoudingscijfers over 5 jaar zijn en blijven het belangrijkste gegeven. DESKUNDIGEN OM AD VIES VRAGEN, wanneer de bouw al ver gevorderd is, heeft geen zin. Wanneer U bouwplannen hebt, moet U voordat de bouw begint, met alles op de hoogte zijn. Wees niet eigenwijs en vergeet niet ook eens bij een ander te gaan kijken. Er zijn gelukkig altijd nog wel eerlijke lieden die U vertellen, waarom ze zo gebouwd hebben en wat ze bij nog eens bouwen anders zouden doen. ELKE VEEHOUDER KENT de z.g. beruchte jongveeweiden. In juli begint het vee te hoesten en sterk te vermageren ten gevolge van longwormen. Deze ziekte is te voorkomen door de kalveren na een leeftijd van 6 weken voorbehoedend te behandelen. Na 4 weken moet een tweede behandeling volgen. Hierna moeten de kalveren nog minstens 2 weken op stal blijven. Begin er tijdig mee, want van geboorte tot het eind duurt altijd nog 12 weken. BIJ DE OPFOK VAN kalveren is een goede temperatuur en ^ventilatïè^beslist noodzakelijk. Een bedompte omgeving en toch- tènde^gaten en spleten zijn voor een goede gezondheid funest. Bij gebruik van voldoende stro en bijverwarming met een straatlamp voor jonge kalveren, hebt U al veel gedaan. WEET WA T U DOET. Zeker in deze periode nu het ruwvoer schaars en duur is. Sommige veehouders kunnen vrij nauwkeurig schatten hoeveél kg ruwvoer per koe per dag wordt gevoerd. Deze kennis hebben zij gekregen door het ruwvoer enkele keren in de winter te wegen. Wanneer U dit nog niet gedaan hebt, moet U toch eens met wegen beginnen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 6