VIGORAVE ^OBSO/^7 De kritische Noord-Bevelander - Kapelle - Tel. 01102-1441 De Uiendag was voor alle ZLM-leden Noord-Bevelanders hebben (vooral de laatste jaren) de naam nogal kritisch te zijn. Dit is een zeer goede eigenschap, vooral als die kritiek positief en opbouwend is. Dat wordt niet altijd door iedereen in dank aanvaard, dit is ook niet mogelijk, omdat we nog steeds met mensen te maken hebben en geen kudde dieren zoals tegenwoordig door vele vooraanstaande lieden blijkbaar gedacht wordt. Onze samenleving zou moeten zijn als een or kest, waarin ieder individu een instrument bespeeld (zijn eigen inbreng) en waarvan alle tonen tesamen een compositie voort brengt, die (zonder valse tonen) door iedereen gewaardeerd en aanvaard wordt. Dit zal wel een illusie blijven, daarom alles wat na de jaarwisseling op ons voormalig eiland en daar om heen over ons kwam nog eens op een rijtje gezet. In Colijnsplaat werd de eerste week van het nieuwe jaar door de Vereniging "Dorpsbelangen" een enquête gehouden in verband met de concessie-aanvraag van het Waterschap Noord-Beve land inzake indijking van de oude landbouwhaven (dijkver zwaring). Deze vereniging had verschillende bezwaren op pa pier gezet. Het begon ongeveer zo: Het typische karakter van dit aan zee gelegen agrarisch dorp, wordt door een landbouwhaven gesymboliseerd (Als men dan weet'dat die oude haven al in geen jaren door de landbouw wordt gebruikt, er liggen hooguit 15-20 scheepjes van sportvissers in een haven waar meer modder dan water inzit) Maar dit bezwaarschrift had verder geen agrarisch of landbouwkundig woord meer te vermelden, maar nogal veel over de verkeerssituaties, die zouden ontstaan. Daarom moest, zoals overal elders, volgens de Vereniging "Dorpsbelangen" getracht worden alle verkeer uit het dorp te weren en om de woonkern heen te leiden. Daarbij was gemakshalve maar voor bij gegaan aan een vast gegeven, n.l. dat in de woonkern nog een weegbrug aanwezig is, die ieder jaar tussen de 15 en 25 miljoen landbouwprodukten weegt! Die produkten moeten ten alle tijde door het dorp, want daar staan ook nog 3 sorteerbedrijven en een Coöp. Koelhuis. Als men dan enkele dagen later in de krant leest dat 89,5% het volledig eens is met de bezwaren (men had voor 't gemak alle voor hen niet juist ingevulde formulieren er maar afgetrokken), dan mag een agrariër toch nog wel kritiek leveren. Vooral ook omdat alle mensen die buiten de kom wonen en dat zijn voor 99,5% agrariërs niet eens een enquêteformulier hebben gekregen. De Stichting Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur, Land- schaps- en Milieubescherming vindt dat de distelverordening in Zeeland veranderd moet worden, en wel zo, dat een boer een proces-verbaal kan krijgen, maar Staatsbosbeheer voor natuur gebieden ontheffing kan vragen van de verplichting tot distel- bestrijding. Dit zal je buurman maar wezen! Dat kan een fraai toneelstuk worden, waar zeker niet kritiekloos door standsor ganisaties en Landbouwschap langs heen gelopen mag worden. Deze (klucht) wordt opgevoerd in de Provinciale Staten van Zeeland, die op 4 februari a.s. over een herziening van de di stelverordening Zeeland spreken. Wees op Uw hoede! Ook willen we nog graag even op de kringvergadering Zee land-midden van Suiker Unie ingaan. Deze was goed bezocht, de grote zaal van de "Korenbeurs" te Goes was bijna vol. De vergadering in Goes had een vlot verloop, maar duurde toch meer dan 5 volle uren. Er waren nogal wat vragen aangaande het gevoerde beleid van Suiker Unie en ook over de jaarcijfers. Een punt van discussie was vooral, hoe groot moet het eigen vermogen van een coöperatieve vereniging zijn. Door verschil lende leden werd gesteld, dat het vermogen gerust wat kleiner mag zijn ten andere de leden een maximale prijs uit te betalen. In ieder geval zal men op 8 februari a.s. in ;"'t Turfschip" te Breda een studiedag voor alle kringbestuursleden houden en hopelijk komen daar positieve resultaten voor de aandeelhou ders uit te voorschijn. Dat zal wel hard nodig zijn ook, want de prijs die men momen teel in 't vooruitzicht stelt ligt lager dan de 2 voorafgaande campagnes. Dan zal de pijler die minister V.d.Stee de akker bouwers toedacht met de bietenteelt van zijn fundamenten zijn losgeslagen. Als men alles bij elkaar optelt, blijft er geen inko men voor de boer over, als hij zo bieten moet blijven telen. De prijzen van het eindprodukt omlaag met vele guldens. De vaste en variabele kosten omhoog met tientallen guldens. Enkele zijn al bekend zoals van zaad (10%) en bestrijdingsmiddelen 3%). Daarbij een inflatie van 10% per jaar waarbij nu nog komt een pachtprijsverhoging die op kan lopen tot boven de 100% kunnen wij op het oude peeland de bieten wel vaarwel zeggen. Nog een vraag moet ons van het hart, waarom kan Suiker Unie, de aandeelhouders die gezorgd hebben dat de fabrieken in de beginperiode aan het draaien bleven (dus die van de voorleve ringen met premies van 14 en 12) nog geen nabetaling doen van 25,— per ton, dan kunnen die nog iets van hun verre achterstand inlopen. Die premies van 14,— en/ 12,— waren al opgesoupeerd voor ze hun bieten uit de grond haalden! Want het gehalte was geen 17% of meer, maar 15% of minder, zo doende was de premie al door de bieten verrekend, maar daar komt niets van in de boerenportemonnaie. Echter dezelfde aandeelhouders werden nog eens gestraft, want de bieten gingen later zo hard groeien dat ze alleen daardoor al 15 ton per ha te kort kwamen! Het topras van eigen bodem 'hoge suikeropbrengst' 'zeer goede voorjaarsonrwikkeling' 'snelle grondbedekking' 'goed rooi baar' 'goede zaadkwaliteit' advertentie IM De distelverordening moet voor iedereen gelijk zijn - Een vraag die ook op Noord Beveland slaat, waarom is de laatste 2 jaar geen sub-kring vergadering gehouden, vooral ook omdat dit jaar een nieuw kringbestuurslid benoemd moest worden. Het gaat niet over de persoon die het kringbestuur gemeend heeft te mogen noemen, maar een vergadering voor dien is altijd beter dan achteraf. De coöperatieve Vlasfabriek "Dinteloord" werd ook nog even terloops aangehaald tijdens de vergadering. Gaarne hadden we gehoord dat deze fabriek al gekocht heeft voor de Suiker Unie, ook over mommersteeg werd gezwegen we zijn nog niet kritisch genoeg blijkbaar. Tenslotten willen we nog vermelden dat het Proefbedrijf "Rusthoeve" deze zomer een nieuwe bedrijfsleider krijgt in de persoon van de heer Ebbens. Deze komt uit de Wieringermeer en is afkomstig uit Groningen. Wij spreken de hoop en verwachting uit dat hij zijn werk op Noord-3eveland in het belang van onze landbouw tot aller vol doening zal verrichten. En deze week begint op Noord-Beve land een cursus "Hoe agrarisch is Noord-Beveland nog". Deze cursus zal wel niet zonder kritiek gevolgd worden. Zo ziet U dus, Noord Beveland was, is en blijft kritisch, maar dan wel in de goede zin van opbouwend en positief waar het maar kan! In het blad van 14 dagen geleden is in het NoordNoord-Beve- landse artikel op de drukkerij het een en ander door elkaar gehaald, waardoor het voor verschillende lezers niet duidelijk meer was. Nadat de schrijver een aantal faktoren die een rol spelen bij het bouw en bedrijfsplan heeft aangehaald, komt hij bij de het stukje Een andere factor speelt een hoofdrol. Daarna is het mis gegaan. Voor de goede orde zetten we nu nogmaals dit gedeelte maar dan in de goede volgorde op een rijtje. De "factor boer" (Zachariasse: LEI: onderzoek NOP), die bij voorvermelde- en andere zaken een rol speelt, hebben we, in tegenstelling tot het weer, wél ieder individueel in eigen hand; en we dienen die optimaal te gebruiken. Overigens wordt aan de gevolgtrekkingen uit het "Zachariasseonderzoek" (dat extreme inkomensverschillen tussen bedrijven met identieke structuur en omstandigheden, voornamelijk toe te schrijven zijn aan de kwaliteit van de boer.) een te absolute waarde toegekend door Den Haag en organisatietop. Eén en ander wordt als valse troef in het landbouwpolitieke kaartspel op een onheuse manier te gen ons uitgespeeld. In ieder geval kunnen we (op grond van onze toch vrij gedegen informatie) voorkomende verschillen in "het noordbevelandse" slechts sporadisch en bij uitzondering aan de factor "boer" toe schrijven. Een andere factor speelt de hoofdrol: Als we enerzijds constateren, dat: a.op noord beveland van 1962 tot 1975 de gemiddelde opper vlakte per akkerbouwbedrijf gestegen is van 24,8 ha tot 41,4 ha; terwijl het aantal bedrijven in dezelfde periode gedaald is van 253 naar 148 (met gemiddeld 3 kavels van elk 14!£ ha per bedrijf), wat een drastische schaalvergroting betekent. (Bron: jaarverslag ver.v.bedr.voorl.) b.het aantal bedrijven, dat een bouwplanvernauwing tot 4-jarige rotatie heeft toegepast tussen 1960 en 1970 is gestegen van 15% tot 70% van het totaal; wat een maximale intensivering betekent. c.de graad van samenwerken tussen bedrijven onderling en/of met de loonwerker op H.B. ev. de hoogste is in Zeeland; wat een optimaal gebruik van arbeid en werktuigen betekent. En als we anderzijds vast moeten stellen, dat: a.de kostenstijgingen op de grotere akkerbouwbedrijven in het izuidwesten in 4 jaar meer dan 50% hebben bedragen. (LEI) b.bouwplanintensivering daarenboven extra kosten voor bo- demvruchtbaarheidsverzorging zal vereisen. c.het productiemiddel grond snel en ongekend duurder zal worden., Terwijl we, in navolging van twee jaar geleden, nog steeds glas hard voor kunnen rekenen, dat voor ons huidige optimale doorsnee bedrijfstype (bij gemiddelde normale aardappel prijzen) een sterk onvoldoende besteedbaar inkomen voor be drijf èn gezin overblijft, dan moeten we concluderen, (bij her haling en tot vervelens toe), dat de berekenbare factor PRIJS centraal dient te staan in het te voeren landbouwbeleid. De organisatoren van de studiedag van de uienteelt op Tholen en St.Philipsland hebben zich gegriefd gevoeld door de onge nuanceerde opmerkingen van de tuinbouwklankenschrijver uit onze streek. Zijn opmerkingen over de grootte van de bedrijven die gegevens hebben verstrekt zijn niet juist, terwijl hij het doet voorkomen alsof de bedrijfsgenoten van het kleine bedrijf niet zouden zijn uitgenodigd. Niets is minder waar dan dat. Alle leden van de Z.L.M. krijgen ons landbouwblad en daarin is.de convocatie opgenomen voor de leden van de Z.L.M., (helaas is deze convocatie slechts 1 maal geplaatst) terwijl alle leden van de Vereniging vap Bedrijfs- voorlichters een schriftelijke convocatie hebben thuis gehad. Niet-leden hetzij groot of klein krijgen vanzelfsprekend niets. Zijn opmerkingen over het doorvallen van de kleine bedrijven door de ondernemerszeef zijn krenkend en ver onder de maat. Hieruit spreekt een zeker misplaatst wantrouwen t.a.v. de men sen die juist dagelijks zich uitsloven om van de totale agrarische sector het beste boven water te krijgen. Men wil het nogal eens doen voorkomen, en dat horen we ook nogal eens vanuit veilingkringen, alsof de belangen van een groot en klein bedrijf tegenstrijdig zouden zijn en dat is toch beslist niet waar, de belangen zijn wel eens wat anders gericht, en dan nog alleen wat de bedrijfsvoering tetreft. niet gebeurd is, nu wel op korte termijn gebeuren. De hoeveelheid zaaizaad is afhankelijk van de zaaiafstand in de rij. De beslissing hierover is van groot belang en daarom soms moeilijk. Een nauwe zaai geeft weinig risico t.a.v. het plantaantal per ha en zal bij machi naal dunnen met de blinde dunner ook gewenst zijn. Bij hand werk zal het dunnen te veel tijd vergen. Een ruime zaai geeft kans op een minimum aan handwerk bij het dunnen, maar meer risico t.a.v. het plantaantal/ha. vervolg a y p<x^. 6 Ongemerkt is de maand januari al weer haast voorbij. Slechts enkele dagen hebben we tijdens lichte vorst wat ploegland kunnen voorbewerken en wat tegen kweek op aanstaand bie- tenland kunnen spuiten. Deze maand is de regenval behoorlijk geweest en pas na maanden zien we weer water uit de drai- neerbuizen stromen. Hiervoor kunnen we niet dankbaar genoeg zijn, want tijdens de langdurige droogte is de verzilting bepaald toegenomen. Over ongeveer een maand gaan we weer inzaaien, kunstmest strooien en spuiten en dan is zoet water voor een gezonde plantengroei noodzakelijk. Na een periode van goede doorspoeling moeten we zo rond begin april zuinig gaan worden op het zoete water, want tijdens de groei van de gewassen neemt de waterbehoefte en de verdamping snel toe. Controle van de grondwaterstand kan dan misschien een indicatie geven voor het te voeren polderpeil. Opvallend is dat er thans zo veel drai- neerlopen in de buurt van bomen door ingedrongen haarwortels verstopt zijn geraakt. Schijnbaar hebben de bomen tijdens de droogte op deze wijze in hun waterbehoefte willen voorzien. Buurman heeft pas nog wat spuitlektuur doorgenomen en daarbij is hem opgevallen, dat trips niet elk jaar schadelijk optreedt. Met deze uitleg kunnen we volledig instemmen, want meestal constateren we tripschade bij koud en schraal weer in het voorjaar aan diverse jonge gewassen. Toch zijn er nog an dere voorwaarden op te noemen en deze waren ons totaal on bekend. Wanneer namelijk in januari en februari de tempera turen hoog zijn oan sterven er veel tripsen en dat is een goede opruiming. Het is dus goed, dat een boer veel leest, maar hij wordt er niet altijd rustiger van. De vraag is daarom hoe wordt het weertype in februari en bovendien hoe is het nu met de activiteit van de bladluizen op de winterwaardplanten? Deze kunnen juist het best buiten overwinteren als de winters zacht blijven. Twee insekten dus met totaal verschillende eigen schappen. Hieruit blijkt, dat ieder insekt zijn eigen levenscyclus heeft en dat het daarom niet eenvoudig is voor de boer om er twee in één klap te vangen. Bij de chemische onkruidbestrijding speelt ook de selectiviteit ons in deze geest parten. Bekend hierbij is de doding van vele onkruiden en het sparen van het gewas, maar tevens worden er bepaalde onkruidsoorten ook gespaard. Kleefkruid is hiervan een passend voorbeeld. Dit on kruid kwam voorheen maar sporadisch voor of we hebben het op een andere manier onbewust bestreden. Overstappen op andere middelen heeft dus bepaalde consequenties waarvan we alle gevolgen niet altijd kunnen voorzien: Ongeveer 25 jaar geleden kwam de chemische onkruidbestrijding pas van de grond en voor velen was het toen nog een gesloten boek, want op de landbouwschool hadden we er nog niets van geleerd omdat deze bestrijding nog niet bestond. Op de markt verschenen toen de kleurstoffen en de groeistoffen voor de toepassing in de granen. In het teken van de bedrijfshygiëne was dit al een hele stap vooruit en veel wiedwerk is in de loop der jaren hierdoor komen te vervallen. Thans hebben we een veelvoud aan mid delen en het is daarom goed om die ontwikkeling bij te houden. De Zeeuwse Spuitdag voorziet in deze behoefte en tevens is het voor de jonge boer van belang om een spuitkursus te volgen. In heel deze materie gaat het er vooral om om de achtergronden goed te leren kennen. Spuiten is duur en daarom is het opstellen van een spuitplan noodzakelijk. Verdeo is het opstellen van een spuitbegroting van de kosten van de toe te passen middelen zeer gewenst. Dit kan ons tot steun zijn bij het nemen van soms dure beslissingen. In onze studieclub is gebleken, dat de de gemid delde kosten aan toegepaste chemische middelen in het afgelo pen jaar een verschil te zien gaven van meer dan 200,- per ha. Zulke verschillen per bedrijf zijn een kostenbewaking zeker waard. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 5