cv-9 NOGMAALS DE GROND V orige week is er in ons blad aandacht besteed aan de regeringsvoorstellen, die er liggen om te komen tot wij ziging van de onteigeningswetgeving voor de grond. In deze artikelen is du;delijk het standpunt van de landbouw uiteengezet. Overigens moeten wij als landbouw ervaren dat de grond - de ruimte - in Nederland steeds meer in de belangstelling komt! H oe moeilijk en gevoelig deze zaken liggen is ons ge bleken aan de hand van de artikelen die wij vorige week in de Provinciale dagbladpers hebben gelezen over de vergadering van de stuurgroep Dijkverbetering. H et is onaanvaardbaar dat alleen de landbouw, cjpoir de voor ons tweede keuze van het projekt voor de'tweede maal en dan nu ook voor de aangrenzende individuele boer, de offers moet brengen. Daar blijkt dat bij de ver werving van de grond de problemen niet alleen bij de landbouw liggen. Nee, ook de bewoners langs de dijken en ook wel tweede woningbezitters zijn niet altijd bereid zonder meer hun grond af te staan of de dijkverhoging in hun omgeving te aanvaarden. zuidelijke landbouw maatschappij 4 z.l.m VRIJDAG 28 januari 1977 65e jaargang - no. 3366. land- en tuinbouwblad Zonder veilige dijken is het land daarachter voortdurend in gevaar. Het gaat evenwel niet in de eerste plaats om het land maar om de mensen die in de polders wonen en werken. Nu is niet iedereen zonder meer bereid om grond voor dijkverhoging af te staan. Toch zuilen er bepaalde offers voor de veiligheid gebracht moeten worden. Maar de landbouw mag daarbij niet alleen de nadelen ondergaan. Redelijk overleg tussen de verschillende belangengroepen bij de verwerving van grond moet mogelijk zijn. Naar aanleiding van enkele artikelen die in de Provinciale dagbladpers van vorige week zijn verschenen leek het ons nuttig nogmaals op het probleem van de grond terug te komen. OOVanuit de stad heeft men steeds meer behoefte om naar buiten te trekken, niet alleen voor dagrekreatie, maar ook om buiten te wonen. Velen wonen tegenwoor dig liever in een dorp dan in de grote stad, maar ook de vraag naar tweede woningen is nog steeds groot. De verwachting dat na een snelle aanloop de vraag naar tweede woningen wat zou verminderen is tot nu tce nau welijks merkbaar. Niet alleen bewoners uit de randstad komen de weekends naar deze woningen, ook vanuit Duitsland blijkt een afstand van 3 a 4 uur rijden geen belemmering te zijn voor deze vorm van vrijetijdsbeste ding. Naast de uitbreiding van de steden en industrieter reinen wordt er hieröoor ook steeds meer grond gevraagd voor de wegenaanleg, dorps-en rekreatieuitbreiding. Een ontwikkeling die duidelijk van invloed is op het land schap. In zeelanö is de oppervlakte aan kultuurgrond de laatste 10 jaar met ruim 5.500 ha afgenomen (Koers 1 980). En dit, terwijl de landbouw steeds meer behoefte heeft aan goede kultuurgrond. Docr rationalisatie en mechanisatie kunnen steeds grotere oppervlaktes per man bewerkt worden. GEZIEN VANUIT DE Z.L.M. Naast bovengenoemde ontwikkelingen die de vraag naar grond doen toenemen, is er ook het verlangen bepaalde gebieden te beschermen. Vanuit natuurbescherming soogpunt bekeken een logische reaktie. Om in de toe komst regelend op te kunen treden liggen er de bekende groene nota's over inrichting van landschapsparken, en de relatienota landbouw en natuurbehoud. Over deze nota's wil ik nu alleen opmerken dat wanneer boeren in hun bedrijfsvoering beperkt worden, dit niet alleen een ekonomisch probleem is, maar zeker ook op het sociale vlak van invloed kan zijn op het gehele gezin. Niemand wil in zijn ontwikkelingen afgeremd worden of terugge plaatst worden in de bedrijfsvoering naar een toestand van enkele tientajlen jaren voorheen. Bij de grondverwerving, nodig voor dijkverhoging rond de Oosterschelde, blijken er moeilijkheden te ontstaan die een ongewenste vertraging tot gevolg kunnen heb ben. Voor deze dijkverhoging moet ook de landbouw grond afstaan, waardoor de rentabiliteit van het bedrijf nadelig wordt beïnvloed. Immers de vaste kosten blijven gelijk, terwijl de produktie wordt beperkt. Als tegemoet koming wordt er bij onteigening bedrijfsschade en ontei geningsvergoeding vastgesteld. De onteigeningsvergoe dingen blijken door sterk gestegen grondprijzen van de laatste tijd bij de realiteit achter te lopen. Ook de boeren die verleden jaar gronden hebben afge staan voelen zich duidelijk gedupeerd, doordat zij toen met lagere prijzen genoegen hebben genomen, zonder dat men daar nu iemand verwijtend voor aankijkt. In dit no.: Geld en Goedpag. 3 Uit de Praktijk pag. 5 6 Nieuws uit Brussel pag. 7 Aardappelen uitbetalen naar kwaliteit pag. 8 Hoe nu verder met de mechanisatie pag 9 De maand februari op het Zuid-westelijk Landbouwbedrijf pag .10+11 Varkenshouderij: Contracten lezen enbestuderen pag. 13 Tuinbouwvakbeurs pag. 14 Tuintips pag. 1 5 P.J.Z.Geluid pag. 19 Tweede keus I n de geciteerde persberichten schreef men dat het pro- jekt van de half gesloten Oosterschelde duidelijk als tweede keuze ervaren wordt. Inderdaad, de landbouw is altijd een voorstander geweest van een volledig gesloten Oosterschelde. Bij een dichte Oosterschelde was het mo gelijk geworden in grote delen van Zeeland de land bouwgrond met zoet water te infiltreren. Vooral een dro ge zomer, zoals wij die afgelopen zomer hebben meege maakt, heeft het belang van zoet water nog eens extra onderstreept. Maar ook het uitstel van de hoogst moge lijke veiligheid tot 1985 in plaats van 1978 is voor de bewoners in de polders een moeilijk te aanvaarden zaak geweest. Om nu de veiligheid tot 1 985 gedeeltelijk op te voeren moeten er verschillende dijken verhoogd en daarmee verbreed worden. Welnu, voor deze dijkverho ging is grond nodig. Dijkverhoging die op veel plaatsen alleen binnendijks mogelijk is,waarvoor landbouwgrond nodig is. Nu de grondprijzen zo snel zijn gestegen is het logisch en redelijk dat de onteigeningsvergoeding aan gepast wordt aan de realiteit van dit moment. Onaanvaardbaar Daarnaast blijkt dat bepaalde belangengroepen de dijk verhogingen, die buitendijks mogelijk zijn af willen wij zen. Buitendijkse verhogingen, die het mogelijk maken schaarse landbouwgronden te sparen en de bedrijfsvoe ring van de aangrenzende landbouwbedrijven minder te hinderen. Zo blijkt opnieuw hoe moeilijk het is om via redelijk overleg de minst bezwaarlijke oplossing te ak- septeren voor een zaak die voor iedereen van uitermate groot belang is. Belangrijk voor iedereen die in dit gebied werkt en woont, maar waar wel bepaalde offers voor gebracht moeten worden. De landbouw kijkt met toene mende zorg naar deze gang van zaken. Immers, de vei ligheid mag niet verder in gevaar gebracht worden. Maar de landbouw mag niet opnieuw alleen de nadelen on dergaan. Redelijk overleg tussen de verschillende belan gengroepen bij de verwerving van grond moet mogelijk zijn. Redelijk overleg over: a.De vergoeding van de grond, rekening houdend met de huidige verkeerswaarde, die slechts een heel klein ge deelte uitmaakt van de kosten van de dijkverhoging. b.De mogelijkheid, wanneer dit technisch verantwoord is, dit zoveel mogelijk buitendijks te doen plaats vinden Doeleman 1

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 1