<=Üoor de <:Urouw D, H et wonen in een kleine kern heeft zijn voor en zijn nadelen. Een van de voordelen is dat het een eigen intiem karakter heeft en de mensen in zo'n leefgemeenschap elkaar kennen. D e problemen zijn echter de laatste jaren niet van de lucht. Want wat is n.l. het geval, ons dorpje, een straat lang, gelegen langs een dijk, en hier en daar nog wat huizen, en verder nog wat boerderijen en polders. Het lijkt er op dat dit dorpje de laatste jaren wordt vergeten, wat betreft de woningbouw. Het is niet dat wij zo verlangen naar "wilde groei", verre van dat. Toch is het nu zo dat voor de jonge lui die trouwen er de laatste zes jaar geen huizen meer worden gebouwd. Waardoor ze genoodzaakt wa ren ergens anders te gaan wonen. Grote gezinnen zijn er niet meer, terwijl de laatste gezinnen die nog wel veel kinderen hadden hun zonen en dochters hebben zien vertrekken naar elders. Opeens kom je dan tot de ontdekking dat als het op die manier doorgaat binnen niet al te lange tijd je dorpje helemaal vergrijsd zal zijn. Mogelijk zal het zelfs van de kaart verdwijnen als normale leefgemeenschap. Een van de bezwaren die zich al direkt voordoen is het scholenprobleem. De scholen komen zonder leerlingen te zitten. Gelukkig hebben we nog het voor M aar wanneer de kinderen van de basisschool afkomen dan moeten ze naar de stad op school. Wanneer de overheid zo'n kleine kern helemaal vergeet met huizenbouw dan is het on vermijdelijk dat we straks moeten aanvaarden dat de scholen allemaal hun poorten zullen sluiten. In zo'n geval moeten de kleuters van vier jaar al naar de stad. De plaatselijke bakkers die H et gemeentebestuur hield zich eerst wat afzijdig, maar staat nu geheel achter de plannen van de werkgroep. Er zijn heel wat brieven verstuurd. U weet het, we hebben het wel eens over de ambtelijke molen. We hebben al een hele dikke map brieven. Maar dat stadium zijn we nu doorheen. We hebben al resultaat geboekt. ER ZULLEN DIT JAAR 12 NIEUWE HUIZEN WORDEN GEBOUWD. De 3CJ0-Stuurgroep, ofwel: de landelijke agrarische kommissie van de drie: Nieuws voor onze vrouwelijk P.J.Z.-leden van de Plattelandsvrouwen Aktiviteiten Agenda: Land in Boerenhand Het wonen in een kleine kern 3-CJO stuurgroep zegt ja tegen inkomensbeleid it was de belangrijkste konklusie die voorzitter Wien van de Brink kon trekken op de Stuurgroep vergadering van 23 de cember j.l. Wel dienen aan een inkomensbeleid, waarbij ge dacht wordt aan een gegarandeerd minimuminkomen, een aantal voorwaarden worden verbonden. Deze voorwaarden moeten zodanig zijn dat het struktuurbeleid en het markt en prijsbeleid niet of in ieder geval zo weinig mogelijk worden doorkruist. Of met andere woorden: "een te voeren inkomens beleid moet zowel perspektief biedend zijn voor diegenen die van een inkomensaanvulling van overheidswege zullen profite ren als voor diegenen die zonder inkomensaanvulling en ren derend bedrijf hebben en willen behouden. Huidige beleidsinstrumenten schieten te kort Eij haar standpuntbepaling ging de Stuurgroep er vanuit dat het in deze maatschappij onaanvaardbaar is dat mensen voort durend rond moeten komen met een inkomen dat netto lager is dan het minimum inkomen van werknemers. De bestaande beleidsinstrumenten zoals het markt- en prijsbeleid, het struk tuurbeleid en zelfs het fiscale en sociale beleid, schieten te kort om iedere agrariër aan een sociaal aanvaardbaar inkomen te helpen. Door de grote werkloosheid is afvloeiing uit de land bouw geen reëel alternatief. Aan de andere kant stelde de Stuurgroep dat een gegarandeerd minimuminkomen niet mag betekenen dat de noodzakelijke struktuur verbetering in de landbouw al te zeer afgeremd wordt. Juist door een voortgaande struktuurverbetering, gepaard gaande met kostprijs verlaging kan Nederland haar export positie zowel binnen als buiten de E.E.G. handhaven. De 3 CJO stuurgroep is van mening dat met beide aspekten rekening gehouden moet worden wanneer de idee van een minimum inkomens garantie verder uitgewerkt wordt. dat normaliter vanuit het overschot wordt bijgeschreven op de ledenrekening in direkte kontanten aan de jonge boeren be schikbaar gesteld kunnen worden. Een aantal koöperaties zoals de Vee- en Vlees centrale van de NCB kent overigens al een dergelijke regeling. Andere punten waar op 9 november met de CEBECO mensen over gesproken is waren de konkurrentie tussen koöperaties, financiering door koöperaties, kontrakten enz. De ruimte ontbreekt om hier verder op in te gaan. Ook gespreksgroepen en agrarische kommissies kunnen bij de CEBECO op bezoek an Cebeco zijde is ook voor agrarische gespreksgroepen en kommissies de mogelijkheid geopend om een bezoek te brengen aan het hoofdkantoor te Rotterdam. De groepen moeten dan wel uit ongeveer 25 personen bestaan. Wanneer een groep van deze mogelijkheid gebruik wil maken, dient men kontakt op te nemen met de PJGN. Zij regelt dan verder de afspraken, (tel: 070-512541) P.J.G.N. Venneman. Gaarne willen we nogmaals de aandacht vestigen op de door de Bond van Plattelandsvrouwen, Z.L.M. en P.J.Z., georganiseerde cursus met als thema: "Wat gebeurt er vlak naast onze deur" of anders gezegd: Hoe agrarisch is Noord-Beveland nog? Aanvang 20.00 uur. Plaats: de Korenbeurs,Kortgene. Een kursus die 3 lessen omvat, waarvan echter de eerste reeds op 24 januari gehouden is. Deze ging over natuur- en landschaps bescherming. Op 7 februari en 17 februari a.s., volgen echter nog twee be langrijke onderwerpen n.l. Recreatie en Bestemmingsplannen. De heer D.Eveleens te Goes (werkzaam in het hoge schoolwerk) fungeert in deze lessen als gespreksleider. Nadere inlichtingen en opgaven bij: Mevr.M.C.van Dijke-de Regt, 01199 - 246. 28 jan. W.Z.V1.: Camping Zonneweelde om 20.00 uur: Sport en Spel-avond 28 jan. Sprang: Algemene Ledenvergadering in de Mico-bar om 20.00 uur. 28 jan. Fijnaart: Grote Toneelavond in de Schakel 19.30 uur precies! Bal na. 4 februari: 's Heer-Abts- kerke: Grote Avond om 19.30 uur in het Dorpshuis te Nisse: 't Toneelstuk: "Rare kostgangers"; verloting en bal na. 3 februari: 's Heer-Abtskerke: Idem, maar dan in "Irene" te 's Heer-Abts- kerke. 5 februari: Tholen: "Een meisje als jij", is de titel van het toneelstuk van de Grote Avond. Om 19.30 uur in de "Heastin- ge" te St. Maartensdijk. Provincie-varia: de 4 afdelingen en de 2 RAKs, die door CRM (NOK) zijn onderzocht en een gesprek hadden met CRM, hebben zich kranig geweerd, 'n Goed ge sprek, waarbij hopelijk CRM ervan is overtuigd dat een pro vinciaal sekretariaat levensnoodzakelijk is voor de PJZ-afdelin- gen. Waar blijven de opgaves voor de KIJK-DOE-DAG?? Het video-weekend zal niet 26/27 februari gehouden worden, maar 5 en 6 maart! Let op! De PAK en het 3 CJO-Overleg hebben besloten om voor de begeleiding van het agrarisch jongerenwerk in 3-verband een parttime, door z'n drieën betaalde, agrarische jongerenwerker aan te stellen. Streefdatum indiensttreding: 1 september 1977. Definitieve standpuntbepalingen in januari O p de januari vergadering zal de Stuurgroep haar definitieve standpunt over het inkomensbeleid bekend maken. Een kon- cepttekst is daarvoor inmiddels samengesteld. 3 CJO Stuurgroep op bezoek bij CEBECO-HANDELSRAAD H et is al weer een tijdje geleden (9 nov.) dat een aantal leden van de 3 CJO-stuurgroep een bezoek heeft gebracht aan het hoofdkantoor voor CE3ECO Handelsraad te Rotterdam. Na een diaprogramma, waarbij kennis gemaakt werd met het veel zijdige aktiviteiten pakket van een topkoöperatie als de Cebeco, werd een uitvoerige diskussie gehouden over de vele facetten van het koöperatieve gebeuren. Als diskussie partners traden daarbij de heren Bom en Westerhout op, beiden werkzaam op het hoofdkantoor te Rotterdam. Een van de talloze gesprek spunten bij deze diskussie was het vraagstuk van de ledenreke ning. Voor jonge agrariërs die na bedrijfsovername vaak met liquiditeits problemen te kampen hebben, zou het aantrekkelijk zijn om gedurende een aantal jaren vrijstelling te krijgen van deze verplichte ledenrekening. Tijdens die jaren zou het bedrag De Agrarische Commissie van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen afdeling Zeeland, organiseren op vrijdag 11 fe bruari a.s., aanvang 1330 uur (sluiting 1630 uur) in het Land bouwcentrum, Westsingel 58 te Goes, een studiemiddag over de ruimtelijke ordening n.l. Land in Boerenhand? De heer P.A.Trimpe, medewerker van de Provinciale Planolo gische Dienst zal dit onderwerp behandelen. Aan de hand van meegebrachte kaarten van bestaande plannen zal de heer Trimpe ons leren hoe een plan te"lezen". Verder zal aan de orde komen: -het verschil tussen een streekplan en een bestemmingsplan; onteigeningen; de Relatienota (over de relatie LandbouwLandschap); -de beroepsprocedure (hoe kan de burger invloed uitoefenen op een bestemmingsplan?) Welhaast iedere boer en boerin weet uit eigen ervaring hoe belangrijk de Ruimtelijke Ordening is. Het bouwen van huizen, de aanleg van wegen, de recreatie; dit alles vergt landbouw grond. De gemeentelijke bestemmingsplannen buitengebied beknotten soms de bedrijfsvoering in de landbouw, De kosten voor deze studiemiddag bedragen: 2,-, aan de zaal te voldoen. onder redaktie van de Redaktiecommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Brabant Redaktieadres: Mevr. A.W. de Jonge-Jansen, Camperlandpoldèr 3, Wissenkerke, tel. 01107-610. Ze delen de hoogte en de dieptepunten met elkaar. Ze staan gereed om elkaar te helpen en zijn ook werkelijk met eikaars lot begaan. De lucht is er nog fris, terwijl het plaveisel van de straten niet zo best is. De plaatselijke en zijn er niet al te groot. Wel, in zo'n klein dorpje wonen wij! deel dat ons dorpje wel een kleuterschool en een basisschool heeft. Na de lagere school naar de stad. De kleine kernen moeten tegen afbraak worden behoed! daarbij ook een kruidenierswinkel hebben zien hun inkomsten met rasse schreden verminderen. Daarom werd er ruim ander half jaar geleden een werkgroep opgericht, waaraan ook een maatschappelijk opbouwwerker deelnam. De werkgroep stelde zich tot doel de achterstallige en achter gebleven woningbouw weer opgang te brengen. In de loop der jaren waren heel wat woningen aan bewoning onttrokken, ter wijl er nog eens twintig huizen op de lijst staan om afgebroken te worden. Vijf van die huizen zijn al onbewoonbaar, terwijl de vijftien andere gezinnen wachten op een nieuwe woning. Er werd aan mij ook gevraagd om zitting te nemen in de werkgroep "De Heen in de knel"... En hoewel ik allerminst te klagen heb over te kleine of te slechte behuizing, voel ik toch zoveel voor de gemeenschap dat ik me volledig mee in wil zetten om ons dorp leefbaar te houden. Nogmaals, het is ons helemaal niet te doen om zogenaamde "wilde groei". Ook is het ons helemaal niet te doen om een grote uitbreiding. Waar het ons wel om te doen is, is dat de mensen die WEL in de Heen willen blijven wonen, en nogvgeen huis hebben zo spoedig mogelijk aan een huis worden geholpen, want anders is het met de leefbaarheid en het voortbestaan van het dorp gedaan. Nu is ons dorp nog leefbaar En die leefbaarheid is er nog steeds, als ik denk aan alle aktiviteiten die er zijn. Er is natuurlijk een hele grote bejaardenbond, die terecht kun nen in het mooie dorpshuis "de Stelle". Daar houdt de dokter i$jt Nieuw-Vossemeer 2x per week spreekuur en er is hét W.G.Kruiswerk, zuigelingenzorg. Er is een handwerkclub voor bejaarde dames, een hobbyklub voor de jeugd, een ontspan ningsvereniging, een voetbalklub., die een prachtig voetbalveld heeft, maar straks geen leden meer. De werkgroep "Leefbaar heid de Heen" is begonnen met statistieken te maken van de bewoners, de leeftijden, geboortes en sterven. Er werd met de bewoners een hoorzitting gehouden en nadien werden B en W en de gemeenteraad van Steenbergen uitgenodigd, bij deze laatste werd aangedrongen op woningbouw. Er werd geschreven naar de Planologische dienst in Den Bosch, maar nog steeds zonder resultaat. Vorig jaar mei werd er een klankbeeld gemaakt over het wel en wee van de Heen, d.w.z. foto's, dia's en films. Deze werden vertoond aan de bewoners, het volledig gemeentebestuur en Statenleden. Dit werd allemaal gedaan om diegenen wakker te schudden die hun toestemming moeten geven tot behoud van ons dorpje, om te laten zien, dat de Heen nog steeds leefbaar is, maar dit ook wil blijven. Bewoners moeten er zelf voor vechten De werkgroep acht haar taak hiermee natuurlijk nog lang niet klaar. Waar het óók om gaat is dat er weer jonge gezinnen komen wonen. Het lijkt nu wel of het probleem zich alleen maar in de Heen afspeelt. Maar iedereen die op het platteland woont weet wel beter. Er zijn talloze dorpen die in de zelfde of in een vergelijk bare situatie verkeren. Maar één ding staat als een paal boven water, willen die dorpjes behouden blijven, dan zullen de be woners er hard voor moeten vechten. Ik ben een plattelandsvrouw, uit het land van "Merijntje Gij zen", die U dit schrijft. Mevr.S.de Neve-Timmers.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 19