Tuinbouw vakbeurs 1977 D e prijs van de kassen is in het afgelopen jaar fors gestegen. Voor de hand liggende oorzaken zijn de stijgende loonkosten en de soms vrij plotselinge stijgingen in de prijs van staal, alumi nium en glas. Maar daarnaast zijn onze nieuwe kassen ook beter geworden. Niet alleen teelttechnisch, maar ook constructief. Om een goed klimaat te kunnen onderhouden is er ruimte boven het gewas nodig, vandaar dat de goothoogte van de warenhuizen in de loop van de jaren is opgeklommen van zeg 2,40 meter tot 3 meter of meer. Een andere aanleiding voor de bouw van hoge kassen is het aanbrengen van het z.g. energiespant, d.w.z. een extra voorziening om scherminstallaties te kunnen aanbrengen. Glas heeft een zeer grote warmtedoorlating en isoleren is erg moeilijk, omdat dit al vlug ten koste gaat van het benodigde licht. Toch komen er maatregelen waarmee het warmteverlies kan worden beperkt. In de eerste plaats zijn dit de uitvoeringen die betrekking hebben op toepassing van dubbel glas, thermo pane, isoleerglas, "stegdoppelplaten" e.d. Daarnaast komen er ontwikkelingen in de geest van dubbelwandige plastic kassen, waarbij met behulp van een klein ventilatortje tussen de beide folies een zekere afstand wordt onderhouden. Verder zijn er de mogelijkheden om de kas dichter te maken, zoals b.v. goedslui- tende luchtramen, goede ruitaansluitingen op de goot en af dekking van "geschoven" glasroeden met rubber- of plastic strips. Deze laatste maatregel beperkt tevens de warmtedoor- gang door het roedemateriaal. W aar maar enigszins mogelijk is wordt dure handarbeid vervangen door mechanische arbeid. Steeds groter wordt de rol van de vierwielige trekker en steeds uitgebreider het sortiment van aanbouwwerktuigen voor ploegen, frezen, spitfrezen, kunstmeststrooier stalmest inwerken, eggen, aanaarden, wa terpomp aandrijven, maaien, graskanten snijden, beluchten, vegen, grond- en sneeuwschuiven en vöoral niet te vergeten voor transport. Uitgerust met hefmasten, frontladers, palletvorken, grondbakken, schuiven enz. Kan de trekker veel zware mense lijke arbeid vervangen. D e groene sector zorgt niet alleen voor een bijzondere fraaie aankleding van de expositiehal, maar toont in de eerste plaats welke nieuwe en soms bijzonder belangrijke resultaten de zaadfirma's en selektiebedrijven in de afgelopen periode heb ben bereikt. Als ergens de nadruk valt op kwaliteit, dan is het beslist in deze sector. En aangezien kwaliteit steeds meer de basis van onze tuinbouwproduktie zal gaan vormen, doet een kweker er verstandig aan om zich hier volledig te laten infor meren. V olledigheidshalve wijzen we er nog op dat vanzelfsprekend ook de onderzoeksinstituten, proefstations en tuinbouwconsu- lentschappen weer aanwezig zullen zijn voor het geven van ob jectieve voorlichting. De "Groene Lijn" voor aktuele agrarische nieuwtjes Akkerbouw Internationaal i Per jaar wordt ruim 3 miljard m3 aardgas voor de gla- stuinbouw afgenomen, dat is 6% van het totale Neder- i landse verbruik. Tevens nog 500.000 ton stookolie. VERVOLG CONTRACTPRODUKTIE De jaarlijkse grote Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs 'N.T.V.' zal gehouden worden van dinsdag 1 februari t/m zaterdag 5 februari 1977 in de Veilinghal van de Coöperatieve Vereniging 'Veiling Bleiswijk' te Bleiswijk. Deze Vakbeurs, die georganiseerd wordt door de Stichting 'de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs', heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een manifestatie die in de gehele wereld haar weerga niet kent. Nergens anders wordt zo'n compleet overzicht geboden van alles wat een tuinder voor zijn bedrijf nodig kan hebben. De grote hal van de Bleiswijkse veiling biedt een unieke gelegenheid om alles bij elkaar en op een overzichtelijke wijze op te stellen. Het is ondoenlijk om in kort bestek te vermelden wat de Neder landse Tuinbouw Vakbeurs allemaal aan de bezoekers te bieden heeft. Alles op het gebied van de moderne bedrijfsuitrusting is aanwezig. Veel exposanten wachten op de N.T.V. om hun nieuwe ontwikkelingen te introduceren. Zowel bij de technische mate rialen als op het gebied van zaden, planten, meststoffen, gewas beschermingsmiddelen enz. zullen vele nieuwigheden naar voren worden gebracht. Veel aandacht zal worden besteed aan de mo gelijkheden van energiebesparing. Het onderstaande is slechts een greep uit de nieuwe ontwikke lingen die op de N.T.V. de aandacht zullen vragen. Beperking warmteverlies bij kassen 3randstofbesparing Ook van het verwarmingsfront zijn er nieuwe ontwikkelingen te melden, waarbij vooral aandacht wordt besteed aan een zui niger energieverbruik. Een stijging van de aardgasprijs met 1 cent per m3 betekent voor een gemiddeld stookbedrijf een kostenstijging van 8.000,— per ha, en de tuinder moet maar afwachten in hoeverre zijn produkten deze kostenstijging kunnen verdragen. 3randstof is in de tuinbouw altijd een belangrijke kostenfactor geweest. De Stichting Public Relations voor Landen Tuinbouw heeft voor het komende jaar een aantal interessante pijlen op haar boog. Wanneer zij doel zullen raken betekent dit dat de Stich ting weer een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan de taak om duidelijke voorlichting te verstrekken over het land en tuin- bouwgebeuren, aan ons niet agrarisch bevolkingsdeel. Per één februari gaat men starten met de Groene Lijn. Dit is een speciaal telefoonnummer dat gedraaid kan worden en waarmen dan twee minuten lang allerlei nieuwtjes uit de agrarische we reld kan beluisteren. Het nieuws op de bandjes zal dagelijks worden "ververst". Het is de bedoeling om in telegramstijl al lerlei berichtjes de wereld in te sturen die voor een groot publiek interessant zijn. De produktie van ditprojekt is in handen van de heer A.G.M.van der Kroon. Wanneer U iets hebt te melden voor de Groene Lijn dan is een telefoontje van harte welkom. Het telefoonnummer zal binnenkort via advertenties onder de aan dacht van het publiek worden gebracht. Verder komt er nog een "Groene Lijn" die een speciale service is voor een groot aantal nieuws- en huisaan-huisbladen met een gezamenlijke oplage van - 8 miljoen. Deze bladen ontvangen met een rubriekhoofd "de Groene Lijn" iedere veertien dagen een aktuele beschouwing alsmede enkele korte berichten over allerlei aspekten van de agrarische wereld. Het accent wordt in deze persservice gelegd op nieuws dat voor de krantenlezer van Hoewel de brandstof al lang met een hoog rendement wordt verstookt, bleek het mogelijk het ketelrendement nog met en kele procenten op te voeren door toepassing van retarders in de vlampijpen van de ketels. Retarders zijn metalen strippen, die een sterkere turbulentie van de rookgassen teweegbrengen en daardoor de warmteoverdracht op het ketelwater bevorderen. Tevens komt er veel belangstelling voor de "rookgasconden sors", waarmee condenswater met een temperatuur van 40-50 graden C wordt "gewonnen", dat geschikt is voor bodemver warming. Het oog van de mens, was tot op heden het belangrijkste hulp middel om de tomaat op kleur te sorteren. Er zijn nu kleursor- teermachines, die op de tentconstelling sterk de aandacht zullen hebben. De apparatuur voor het continu regelen van het kasklimaat wordt meer en meer geperfectioneerd. In verband met de snelle wisselingen in onze weersgesteldheid kan een snelle regeling eveneens een belangrijke bijdrage leveren tot een efficiënt energiegebruik. De meer eenvoudige regelinstallaties beheersen temperatuur en luchtvochtigheid door besturing van brander en luchtramen. Hieraan kan echter een zeer groot aantal verfijnin gen worden toegevoegd, zoals b.v. lichtafhankelijke tempera tuurregeling, nachttemperatuurverlaging, reactie op windrich ting, windsterkte, regen, nachtvorst, begrenzing van de raam- standen enz. Tesamen met de uitgebreide regelapparatuur voor het automatiseren van de watervoorziening, de kunstmestdose- ring, de CO 2-bemesting, het openen en sluiten van schermin stallaties en het in- en uitschakelen van belichtingsinstallaties is op een modern tuinbouwbedrijf inmiddels zoveel electronica doorgedrongen, dat het geen verbazing opwekt dat steeds meer tuinders belangstelling voor de procescomputer beginnen te krijgen. belang kan zijn, b.v. op het gebied van het agrarisch produkt, inclusief berichten over de intensieve veehouderij, milieu, landschap etc. Mocht U over bruikbare informatie beschikken: graag! De produktie is in handen van de heer E.Stoutmeijer. Verder werkt de Stichting nog aan velerlei andere projekten, zoals het Internationaal Agrarisch Nieuws, de T.V. serie "58 miljoen Nederlanders", Radiopraatjes over de "Grüne Wo- che"in Berlijn, en nog vele andere aktiviteiten, die allen gericht zijn op een betere verstandhouding tussen stad en platteland. Het adres van de Stichting is: Het Kleine Loo 440 's-Gravenhage tel.070 - 835704 Minder aardappelen naar Engeland Tot medio december werden dit seizoen in Engeland nog geen 125.000 ton aardappelen ingevoerd, vergeleken met bijna 155.000 ton in de overeenkomstige periode van vorig seizoen. De invoer van vroege aardappelen is gestegen van 3224 ton tot 14.070 ton, aldus mededelingen van de Britse Aardappel Raad. Kleursorteermachine voor tomaten Het gebruik van de verwarmingspijpen voor transportdoelein den is in de tuinbouw allang geen nieuwigheid meer. Veel nieuws zal er dit jaar echter zijn op het gebied van de roltablet- ten, die niet alleen het werken vergemakkelijken, maar waarmee tevens een belangrijke betere benutting van de kasruimte kan worden verkregen. Verder zijn er belangrijke nieuwe ontwikke lingen op het gebied van de pottenpersen en de pottenvulma- chines te melden. Ook hier dringt de automatisatie steeds verder door en wordt het aantal gebruiksmogelijkheden voortdurend uitgebreid. Voor het uitplanten van de perspotten zijn nieuwe plantmachines op de markt verschenen waarmee de kwaliteit van het planten aanmerkelijk wordt verbeterd. Ook op het gebied van de sorteermachines is de zaak nog aardig in beweging. Vooral de nieuwe kleursorteermachines voor to maten zullen sterk de aandacht trekken. Daarnaast zijn echter ook aan de verschillende weegsorteermachines voor komkom mers, sla e.d. belangrijke verbeteringen aangebracht, zowel wat betreft capaciteit, nauwkeurigheid en voorkomen van bescha diging. De groene sector Ook kan men zich hier overtuigen tot welke prestaties de plan- tenopkweek- en stekbedrijven in staat zijn. Al met al is de N.T.V. voor tuinders een bezoek zeker waard. De veiling is verwarmd en gemakkelijk te bereiken. Er is een uitge breid parkeerterrein waarop men de auto gratis kwijt kan. 1 Glastuinbouw - een belangrijke produktietak De produktiewaarde van de groenten en bloemen onder glas bedraagt ca. 2 Va miljard gulden en overtreft daarmee i de akkerbouw. Vooral de bloementeelt maakte de laatste jaren veel opgang, het areaal steeg van 1100 ha in 1970 tot 3100 ha in 1975. Produktiewaarde 1 Va miljard gulden. J In de glastuinbouw vraagt de produktie ruim 42.000 i manjaren werk. Daarbij komen nog meer dan 20.000 i i manjaren voor de toelevering en de aflevering (veilingen e.d.), waarmee het totaal op 63.000 manjaren komt. en jonge hennen. Op initiatief van de begeleidingscommissie wordt tevens onderzocht of voor mestkalveren hetzelfde te rea liseren is. Dit gebeurt in overleg met de kalvermelkindustrie. Tot nu toe bestaat de indruk, dat de toetsing van contracten in de pluimveehouderij redelijk verloopt. Helaas wordt in de slacht- varkenssector nog weinig gebruik gemaakt van deze mogelijk heid. Ook het aantal aanvragen voor algemeen advies bij de regionale contractadviescommissies blijft onder de verwachting. Een uitzondering hierop blijkt de provincie Overijssel. Over het algemeen zou de boer zich echter, volgens de begeleidingscom missie, aktiever moeten opstellen bij het aangaan van contrac ten. Er wordt nog te weinig gebruik gemaakt van de adviesmo gelijkheden. Enige tijd geleden gingen er stemmen op, die vroegen om een wettelijke regeling van de contractproduktie. De begeleidingscommissie heeft als reactie hierop een nota op gesteld, aan de hand waarvan in brede kring gepraat is. De voorlopige conclusie is, dat een wettelijke regeling nu nog niet noodzakelijk is, maar dat in de toekomst wel eens zou kunnen worden. Ook in de Tweede Kamer zijn vragen gesteld over dit onderwerp. Minister van der Stee heeft hierop ingehaakt en toegezegd spoedig een rapport over deze zaak te laten verschij nen. De begeleidingscommissie is bijzonder benieuwd naar dit rapport. In augustus vorig jaar bezocht een lid van de begelei dingscommissie de Verenigde Staten, waar de contractproduktie in een veel verder gevorderd stadium verkeert. Hoewel de si tuatie op landbouwgebied in de V.S. wezenlijk verschilt van die in Europa, werden toch waardevolle ervaringen opgedaan. Dat zal zeker te pas komen bij de verdere ontxikkeling van de con tractproduktie in Nederland, die nog in de kinderschoenen staat. J.O. Steenks afdeling Pers en Voorlichting Stichting Public Relations voor Land- en Tuinbouw 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 14