H, I De maand februari op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf N aast het opmaken van het bouwplan met de hoofdgewassen, dient ook een plan gemaakt te worden van het zaaien van groenbeme- stingsgewassen. De organische stofvoorziening van de grond dient op peil gehouden te worden of nog liever uitgebreid te worden met het oog op de zo noodzakelijke bodemvruchtbaarheid van de grond. In de granen zijn de meeste mo gelijkheden aanwezig voor het benutten van een groenbemester met zowel grassen als kla vers. N aar verwacht zal het bouwplan geen grote veranderingen te zien geven ten opzichte van 1976. Binnen de granen, hakvruchten en han delsgewassen kunnen zich wat verschuivingen voordoen. H ier en daar gaat men misschien over op het i. et teeltjaar 1977 ligt voor ons. Menige boer zal nog bezig zijn met de voorberei dingen voor zijn gewassen die hij dit jaar denkt te gaan telen. Het bouwplan zal nu in de meeste gevallen wel definitief vastgesteld zijn. Wacht niet tot het allerlaatste moment met het bestellen van zaaizaad en meststoffen. De maand februari is nog een drukke vergadermaand, waarin de diverse verenigingen en organisaties op landbouwgebied hun bijeenkomsten houden. Het valt wel eens op, dat we op diverse bijeenkomsten, vaak dezelfde mensen zien. Er is kennelijk een groep landbouwers voor wie dit allemaal niet zo hoeft. Toch is het van belang dat U als landbouwondernemer in deze "snelle tijd" zich goed op de hoogte stelt van de nieuwe ontwikkelingen die'zich in de landbouw voordoen. Met de krant kunt U niet in discussie gan, terwijl het van Uw buurman ook wel eens verkeerd overkomt. Wij willen hier Uw aandacht nog eens vestigen op enkele veel gebruikte boekjes die U kunt bestellen en waar U veel technische informatie in vindt over de akkerbouw: - De "Chemische bestrijding van ziekten, plagen en onkruiden in landbouwgewassen". Te verkrijgen door overmaking van 1,50 op gironummer 1690875 van het Consu- lentschap voor Plantenziekten te Wageningen, Geertjesweg 15. - "Groene berichten" van de P.D. Voor 5,— per jaar wordt U voorzien van de laatste gegevens over ziekte- en onkruidbestrijding. Een briefkaart naar de Plantenziekten- kundige bestrijding, Geertjesweg 15 te Wageningen, is voldoende. - "Rassenlijst voor landbouwgewassen 1977". Bestellen door overmaking van 8^5 op gironummer 1037754 t.n.v. Leiter-Nypels 3.V. te Maastricht. - "Bouwboek" voor de akkerbouw. Losbladig systeem waarin U al Uw bedrijfsgegevens op een overzichtelijke manier kunt vermelden. U hebt dan de gegevens over het perceel, vruchtwisseling, bemesting, opbrengst, ligging drainage, enz. allemaal bij elkaar. Te bestellen door een bedrag van 15,— over te maken op gironummer 2249700 van het Proefstation voor de Akkerbouw te Lelystad. Akkerbouw Mechanisatie n deze maand zullen ook de werktuigen, zo dat nog niet is gebeurd, nagezien moeten wor den en weer klaar gezet voor het nieuwe sei zoen. Vervang versleten onderdelen tijdig om dat storingen tijdens het gebruik op het veld vaak bijzonder onwelkom zijn. De prijzen van de werktuigen en trekkers zijn de laatste jaren zeer sterk gestegen. De capaciteit van de ma chines neemt steeds toe. De kosten van de me chanisatie stijgen hierdoor sterk, terwijl de machines vaak een grotere capaciteit hebben dan op het eigen bedrijf kan worden aange wend. Loonwerk kan een oplossing bieden. De bedrijfsvoorlichters, A. Bakker, R. van der Meer. voor het eerst telen van een ander gewas, b.v. blauwmaanzaad of grove groenteteelten. Laat U vooraf goed informeren over dergelijke teelten, zodat U ook wat de technische zijde betreft goed op de hoogte bent. Ook bij deze gewassen bepaalt de kg-opbrengst per ha voor een belangrijk deel het financieel resultaat. Waarschijnlijk dat ook het vlas weer iets meer in de belangstelling komt, gezien de gunstige prijzen van het afgelopen jaar. De mechanisa tie van de oogst en bij de verwerking van het vlas, is nog steeds in ontwikkeling. Naar wij vernemen is er bij de handel ook belangstelling voor het kopen van vlas van de boer geoogst volgens het "dauwroot-systeem". Dit oogstsy- steem dat in Frankrijk algemeen wordt toege past geeft een belangrijke arbeidsbesparing bij de oogst en vooral bij de verwerking van het vlas. Bij zaaizaadteelt is de dauwrootmethode niet goed mogelijk. Bedenk dat er bij de oogst meer slecht weerrisico is en dat de kg-op- brengst - vooral ook door verlies aan zaad - ongeveer 10-30% lager kan liggen Bedenk dat achter de markt aanzaaien vaak tot teleurstelling leidt, wat niet wil zeggen dat men zijn bouwplan niet zou kunnen aanpassen. Met name de vrije produkten dienen een zekere vaste plaats in het bouwplan te hebben, zodat men niet alleen de /ninder goede jaren heeft, maar ook van de goede jaren kan profiteren. Verhuurd land kan aantrekkelijk lijken, met name wat betreft de financiering met bedrijfs kapitaal en mechanisatie. Toch dient U terdege te overwegen of het niet verstandiger is Uw bedrijf zodanig in te richten dat U deze teelten ook zelf ter hand neemt. Immers met het risico en de arbeid doet U bij landverhuur toch ook vaak afstand van de mogelijkheid op winst dat gemiddeld over de jaren in dit risico opgeno men is. Zorg voor een goede vruchtwisseling van Uw gewassen. Uit proeven is wel gebleken dat een ruime vruchtwisseling, vooral bij aardappelen, Pootgoed Direct uit de mechanische koeling poten moet worden ontraden, omdat dit vaak leidt tot een minder goede opkomst, een langzame begi- nontwikkeling met weinig stengels per plant. H et pootgoed is duur en er is met name van Bintje slechts een beperkte hoeveelheid be schikbaar door de lagere kg-opbrengsten en de afkeuringen ten gevolge van Y-virus in het lui- zenrijke jaar 1976. Daar er dit jaar veel kleine maten uit het pootgoed komen is de verwach ting dat er toch genoeg pootgoed is, ondanks de lagere kg-opbrengsten. Van de kleine maten kan men per ton pootgoed, immers een groter areaal poten. De besmetting met ziekten baart wel enige zorgen, de normen worden immers al iets verruimd. In dit verband dient gebruik van "eigen pootgoed" uit de consumptiepartij be slist ontraden te worden. Ook vorig jaar gaf dit grote teleurstellingen te zien. Het pootgoed dat veelal in mechanisch gekoelde bewaarplaatsen is opgeslagen dient tegen half maart langzaam Groenbemesting Onder vlas heeft witte klaver of Engels raaigras na opkomst gezaaid een goede kans van slagen. Over het zaaien van groenbeme- stingsgewassen in samenhang met de chemi sche onkruidbestrijding, zal in een apart artikel uitvoerig worden ingegaan. In 1976 hebben we met zowel klaver als gras gezaaid onder tarwe, die in het voorafgaande najaar met een fo- demherbicide was behandeld, nogal wat te leurstellingen gehad. De droge winter van '75-'76 was hieraan vermoedelijk debet, door dat de bodemherbiciden lang tot in het voor jaar werkzaam waren. Ook dit vooijaar dient met deze mogelijkheid rekening te worden ge houden. Alleen wanneer men in het afgelopen najaar géén bodemherbicide heeft gebruikt of wél heeft gespoten, maar dan met het kortwer- kende TOK-Ultra, kan men zonder al te veel risico klaver zaaien. Het is dan echter wel zaak de onkruidbestrijding hierbij aan te passen. n rren- w* mwammmmmmmmmmmummmmmmBmmmmmmmBmsssm De bemesting voor de hakvruchten 2 a 3 weken voor het zaaien of poten toedienen voorkomt zoutschade j Grondbewerking over de vorst, ook voor kweekbestrijding Bedenk wel dat met loonwerk ook de arbeid wordt afgestoten, waardoor men minder pro- duktieve arbeid op het eigen bedrijf kan aan wenden. Bij diverse werkzaamheden, vooral bij de oogst, dient men met meerdere mensen te zijn om het werk rond te zetten. Bedenk dat Uw buurman ook vaak alleen is op het bedrijf. Sa menwerking met arbeid en machines kan in zulke gevallen een goede zaak zijn. Veelal klein begonnen, zijn er nu reeds tientallen samen werkingsvormen, die tot volle tevredenheid van de deelnemers werken. In dit verband kan gewezen worden op de nog steeds bestaande mogelijkheid van subsidie op samenwerkings verbanden. Volgens bestuursbesluit no. 133 van het O. en S.-fonds kunnen 2 of meer bedrijven die hun arbeid en het gebruik en genot van de aanwezige machines op hun bedrijven in een samenwerkingsverband inbrengen, hierop een subsidie krijgen. Een en ander dient dan wel in een contract voor tenminste 6 jaar te worden vastgelegd. Ook voor een samenwerkingsver band met een loonwerker betreffende de me chanisatie van één gewas is een subsidie mo gelijk. Meerdere inlichtingen hierover zijn te verkrijgen bij de bedrijfsvoorlichter van het Consulentschap of bij de soc. econ. voorlichter van Uw organisatie. Bouwplan en vruchtopvolging 10 vaak tot hogere opbrengsten leidt. In dit ver band is het wellicht goed nog eens te vermelden dat zomergerst zich in de vruchtwisseling wat betreft, het in stand houden van voetziekte ge draagt als tarwe. Een gewas als haver gedraagt zich als een niet-graangewas. Gaat men uien telen op een perceel waar men een lichte tot matige aantasting verwacht van het stenge laaltje, dan kan Phytosol of Temik gebruikt worden. Temik is tegen de uievlieg echter minder werkzaam dan Phytosol, tegen het stengelaaltje echter wat effectiever. Op lichöe grond in een omgeving waar men regelmatig schade heeft van de uievlieg kan men beter Phytosol gebruiken. Voorlopig wordt Temik met name in die gevallen geadviseerd waar uievlieg geen rol van betekenis speelt maar waar een aantal stengelaaltjes voorkomt dat juist iets te hoog was om met Phytosol de uie- teelt aan te durven, b.v. bij 8 tot 15 aaltjes per monster. Temik is dus géén middel dat het zonder meer mogelijk maakt op een zwaar kroefperceel uien te gaan telen. Overigens is het misschien goed er nog eens op te wijzen dat ook een grondbehandeling in het najaar, bij een zware besmetting met stengelaaltjes geen zekerheid biedt dat men zonder veel risiko uien kan zaaien, ook niet bij gebruik van een grote hoeveelheid middel. Beter kan men in zo'n ge val het jaar na de behandeling geen uien zaaien en dat jaar benutten om nog eens een grond monster te laten nemen. Het is beter als het over kroef gaat maar geen risico's te nemen. Eij nieuwe teelt, vooraf informeren opgewarmd te worden om een voldoend aantal stengels per plant te verkrijgen. De ervaring heeft geleerd, dat na een droge, warme zomer de kans op aantasting door fusarium groot is. Ook dit seizoen moet daarom rekening worden gehouden met het optreden van deze knol ziekte. Door een koude bewaring wordt de fy siologische veroudering van de poter vertraagd en is daardoor de kans op het optreden van fusarium kleiner. Het gebruik van DNÖC soms al eind februa ri/begin maart, is dan aan te bevelen. Benut dus de (weinige) dagen die echt geschikt zijn voor het spuiten van DNOC. Klaver is goedkoper dan grasgroenbemesting en met name voor suikerbieten heeft klaver beter voldaan dan gras. Voor aardappelen is ook gras een uitstekende groenbemester ge bleken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10