Smithfield show - Londen Technische ontwikkelingstrend bij de landb ouwwerktuigen industrie Lucas - aanhangwagenverlichting 16 Pneumatische precisie aanbouw kunstmest- en zaaimachine Jon Deere "ronde balen per 510" John Deere 456 balenpers Europese bedrijven zorgen voor het voldoen aan zeer speciale eisen. Mechanische veevoederinstallaties Er is sprake van een snelle ontwikkeling op het gebied van vele typen verplaatsbare veevoederinstallaties die geschikt zijn voor kortgesneden kuilvoer. Prijzen en typen lopen zeer uiteen. Bo venaan de lijst staan de mobiele mengvoederinrichtingen, welke voorzien kunnen worden van elektronische apparaten voor het op de juiste wijze verdelen van voer. Vervolgens komen de loswagens voorzien van krachtvoerverdelers. Bovendien zijn er loswagens zonder krachtvoerverdelers (een laag krachtvoer die over de oppervlakte wordt verspreid zal zich tijdens het lossen gedeeltelijk vermengen met het voer. Verder zijn er verschil lende eenvoudiger middelen, bijv. door veekoeken te voeren met behulp van trekkers voorzien van voor- of achterladers. Het gebruik van elektronische apparaten voor het regelen van het toedienen van de hoeveelheid krachtvoer breidt zich steeds meer uit. Bij de meeste systemen geeft de bedienende persoon het nummer van elke koe aan op een bedieningspaneel voordat met het melken wordt aangevangen. Ook zijn installaties lever baar waarbij elke koe automatisch geidentificeerd wordt. Verscheidene fabrikanten leveren zeer eenvoudige automati sche identificatiesystemen voor selectieve krachtvoerinstallaties die in aparte loopstallen worden gebruikt. Dergelijke systemen dienen hoofdzakelijk voor het regelen van extra krachtvoer voor koeien die kortgeleden gekalfd hebben. Een nieuwe ontwikkeling die in de toekomst veel mogelijkheden kan bieden bestaat uit een installatie voor het toevoegen van natrium-hydroxyde aan stro met het doel de verteerbaarheid te verbeteren. Een Deens bedrijf heeft tezamen met de Deense nationale technische dienst en veehouderij-instituten machines ontwikkeld die door landbouwers gebruikt kunnen xorden. Een kortgelden ontwikkelde machine is een trekker met aftakas aangedreven eenheid waarbij de natrium-hydroxyde d.m.v. ho- gedrukrollen wordt ingeperst nadat dit chemisch middel op het gesneden stro is gespoten. Dit voer moet tenminste 3 dagen (bij voorkeur 8 dagen) worden opgeslagen voordat het wordt ge bruikt. Als uit (Britse) proeven met veevoer blijkt dat de Deense ervaringen juist zijn. zullen waarschijnlijk veel veehouders in teresse tonen voor deze methode. De kunstmest of het zaaibed stroomt door doseringsschijven aan de onderkant van de transportinrichting in een sluis. Hier van daan blaast een luchtstroom de kunstmest over een verdeler in de strooipijpen. Deze verdelen de kunstmest dan gelijkmatig op een strooibreedte van 10 of 12 m. Importeur voor Nederland is Hoegen Dijkhof Handelmaat schappij B.V. te Doetinchem. De John Deere 3130 6 cilinder trekker 99 PK met hvdrostatische voorwielaandrijving, waardoor goede wendbaarheid en trek kracht wordt verkregen. De draaicirkel is slechts ca. 4.70 m. a het groot aantal modellen dat in de handel is gebracht om te voldoen aan de (Engelse) Q. Cab voorschriften blijkt er van een toenemende belangstelling van landbouwszijde daarvoor sprake te zijn. In het bijzonder omdat uit ervaring van de ge bruikers gebleken is dat er nog andere voordelen aan deze cabine zijn dan minder lawaai. Daarop dient dan ook bij het vergelijken van de verschillende merken en modellen gelet te worden. Zo is door het gebruik van gesloten cabines op de trekkers de belangstelling voor afstandbediening voor aan- bouwwerktuigen ongetwijfeld groter geworden. Want bij de veelal ingewikkelde"hydraulisch bediende werktuigen dient voor het monteren van de bedieningsorganen in de cabine een oplossing gevonden te worden die een snelle verwisseling mo gelijk maken. Uit proeven met trekkerbanden die door het National Institute of Agricultural Engineering zijn verricht, is gebleken dat het dikwijls noodzakelijk is iets bredere banden te monteren dan de banden die tot de normale standaard uitrusting behoren wan neer men op doeltreffende wijze wenst te werken op grote diepte in zachte grond. Dit zal geen bezwaar opleveren met de trek kermotoren met groot vermogen die nu algemeen op de markt zijn. Bredere banden of 4-wielaandrijving kunnen lonend zijn wanneer de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Veel belangstelling is er ook voor het snel aan- en loskoppelen, en de mogelijkheid om aanbouwwerktuigen aan de voorkant te monteren" zoals bijv. maaimachines en zwadmaaiers, gespecia liseerde trekkers met 4-wielaandrijving. frontbesturing en laad platform (hoofdzakelijk Duits fabrikaat) en Britse ombouwsets voor werktuigen aan de voorzijde, geschikt voor standaard mo dellen van vele welbekende merken. Het aan de voorkant monteren van werktuigen kan gemakkelijker plaatsvinden dan voorheen met het oog op de hoge zitplaats van de bestuurder in de meeste cabines van het type "Q". Gebruik van chemische middelen Het gebruik van chemische middelen in de landbouw zal on getwijfeld groter worden en hoe ingewikkelder de samenstelling ts. hoe groter de noodzaak voor nauwkeurigheid bij het gebruik. De meeste landbouwers maken gebruik van een spuit voor al gemene doeleinden. Verschillende nieuwe aanbouwspuiten zijn voorzien van een pomp. manometers, mondstukken- en spuit- boombreedten. Verbeteringen omvatten verbeterde konstruk- tiemethoden en montage van de spuitboom. (dikwijls met veren en schokbrekers voor brede spuitbomen om plotselinge hoog teverschillen tussen de mondstukken en de gewassen te voor komen). gemakkelijke afstelling en regelbare toevoer (zonder de mondstukken te verwisselen). Door het grote vermogen van deze spuiten kan men zeer snel werken als de weersomstandig heden geschikt zijn. Bovendien hebben ontwikkelingen plaatsgevonden op het ge bied van zgn. automatische "trambaan" installaties voor gelijk matige spuit- en bemestingswerkzaamheden. Een andere ont wikkeling heeft betrekking"op het gebruik van onkruidbestrij dingsmiddelen in de grond. Meer fabrikanten dan voorheen leveren spuitbomen die op geschikte typen eggen gemonteerd kunnen worden. Pakkcnpersen en verwerking van pakken Het gebruik van grote ronde persen is in Engeland snel toege nomen tijdens twee zeer droge oogsten. Ze worden hoofdzake lijk voor stro gebruikt. De verwerking heeft weinig problemen opgeworpen. Als de vele nieuwe modellen nauwkeurig be schouwd worden zullen we opmerken dat de verschillen niet alleen liggen in de lengte en diameter van de geproduceerde pakken, maar ook in de methoden voor het persen van de pakken. Let bijvoorteeld op gelijkmatige grootte, vorm en dichtheid. De leverbare modellen omvatten o.a. een nieuwe Engelse ronde pers en een MK. II uitvoering van de enige rechthoekige pers. De ontwikkelingen voor het verwerken van de "conventionele" rechthoekige pakken hebben gelijke tred gehouden met die van latere typen. Er zijn een zeer groot aantal nieuwe pakkenverza- melaars leverbaar; deze zijn hoofdzakelijk gebaseerd op het "platte 8" systeem. Enkele verzamelaars voor groepen van on geveer 6 lagen van "platte achten" zijn van goed ontwerp en redelijk geprijsd. Met deze machines en een lichte trekker kan het gewas zeer snel verwerkt worden. Een automatische pak- kenhouder voor 16 tot 20 stuks is nu ook uitgerust met een aandrukmechanisme om de pakken steviger samen te drukken. Werktuigen voor wortelgewassen Tegenwoordig worden steeds meer aardappelrooimachines verkocht waarbij het langzame en moeilijke sorteren met de hand niet meer noodzakelijk is. Verscheidene fabrikanten ver vaardigen machines die de stenen in de grond tijdens het poten afzonderen en begraven in rijen waar ze niet door de rooima- chine gelicht kunnen worden. Door dergelijke machines te ge bruiken kan men later gebruik maken van de twee-rijige onbe mande rooimachines die zeer snel kunnen rooien, waarna de uiteindelijke sortering plaats kan vinden met behulp van een stilstaande sorteermachine in een loods. Verfijningen zijn Rontgen-sorteerapparaten die zeer bevredigend werk leveren nadat de stilstaande inrichting alle ongerechtigheden heeft ver wijderd. Bij de nieuwe machines voor de suikerbietenoogst houdt men steeds meer rekening met de nu algemeen in gebruik zijnde onkruidbestrijdingsmiddelen voor en na het groeien van de ge wassen. en ook met het feit dat de meeste landbouwers nu gebruik maken van dezelfde zaaimethode. Bietenrooimachines zijn zoals voorheen in verschillende typen leverbaar. Enkel voudige bakrooiers zijn nog steeds in trek bij kleine producen ten. terwijl grotere verbouwers beter gebruik kunnen maken van 3-rijige dubbele bakrooiers. vooral als voldoende transportmo gelijkheden aanwezig zijn. De duurdere zelfrijdende twee-rijige bakrooier met grote kapa- citeit heeft alle voordelen van de zelfrijdende maaidorsmachi- nes. waarbij 1 persoon de bieten op doeltreffende wijze kan lichten. Er zijn slechts zeer weinig behoeften waaraan de Britse industrie niet tegemoet kan komen, maar andere systemen van Voor het (tijdelijk) aanbrengen van verlichting op aanhang- en Iandtouwwagens. brengt Lucas Electric Ltd. een kant en klare verlichtingsset op de markt. Voorzien van stop-achter- en rich tingaanwijzer lampen, kentekenverlichting en twee grote re- flekterende driehoeken is aansing door middel van een kabel met een zevenpolige stekker op een zevenpolig stopkontakt een eenvoudige zaak. De West-Duitse machinefabriek Weiste die verschillende land bouwwerktuigen onder de naam ACCORD in de handel brengt, zoals plant- en pootwerktuigen. pneumatische zaaimachines en kunstmeststrooiers, heeft kortgeleden een samenwerkings over eenkomst met een Hongaarse firma in Budapest afgesloten voor de produktie van een pneumatische precisie aanbouw kunst meststrooier. Met behulp van luchtdrukbediening is het moge lijk machines met een werkbreedte van meer dan 10 meter te bedienen. In één werkgang kunnen tot acht rijen gelijktijdig gezaaid of gestrooid worden. Op de laatste D.L.G.-tentoonstel ling in München stelde de Machinefabriek Weiste een verbe terde, eveneens pneumatische zaaimachine met 3 m. werk breedte voor. Machines van dit formaat worden hoofdzakelijk in Europese gebieden ingezet. Theoretisch kunnen met behulp van dit systeem werktuigen met een werkbreedte tot 20m. ge bouwd worden. Op grond van de efficiency fabriceert men ech ter alleen werktuigen tot een werkbreedte van 12m. Nieuw op de Smithfield show was de John Deere's rondebalen "pers" 510; voorzien van een bekrachtigde rol. capaciteit 770 kg met een rol van 160 cm breed en 183 cm diameter: uitgerust met een automatische beveiliging dat de rol te groot wordt voor uitwerpen. Voor het aanbrengen van het balentouw staat de bestuurder een gemakkelijk te bedienen hvdraulische "tou- warm" ter beschikking Eveneens nieuw is de John Deere 456 balenpers met een grote capaciteit van ca. 180 cm breedte. Daarnaast is ca. 25 cm be schikbaar om de banden naast het zwad te kunnen laten lopen. De balen zijn ca. 35 x 45 cm groot.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 16