w\-m j mm Oe maand januari op het Zuid-Westelijk landbouwbedrijf. van Gastei. G eleidelijk aan is er meer ervaring beschik baar voor het adviseren van de te geven hoe- D e problemen die reeds bij de groei, het oogsten en in het begin van de bewaring van de aardappelen naar voren zijn gekomen, blijven nog steeds doorwerken. Het in sommige part ijen voorkomende "glas" blijft een probleem vormen en legt ook een zekere druk op de prijs van dergelijke partijen. D e oppervlakte met wintertarwe in het bouwplan staat al vast. Ook voor andere ge wassen zoals aardappelen en suikerbieten zal de oppervlakte reeds bepaald zijn. Zoals steeds heeft om deze tijd nog niet alle grond zijn be stemming voor een bepaalde teelt gekregen. Let op voorvrucht en andere mogelijkheden, maar neem in ieder geval tijdig een beslissing. Wees voorzichtig met het achter de markt aanzaaien. Onkruidbestrijding in graszaad c ar. goes c j covers 10 De bedrijfsvoorlichters, C.A.R. Goes. J. van Aerts. - voor het opwarmen is zeker 3 tot 6 dagen nodig; - beperk bij het leeghalen de valhoogte zoveel mogelijk; - maak ook de valhoogte bij het sorteren en vullen van de kisten zo klein mogelijk; - tijdens het verblijf in de sorteerruimte en het daaropvolgende vervoer is het nodig om de temperatuur op het gewenste niveau te hand haven. Grondbewerking in de winter O p de zwaardere gronden kan na een (lichte) nachtvorst de grond met een vaste tandsculti- vator worden bewerkt. Het verkrijgen van een gelijkmatig zaaibed, zeker voor de fijnzadige gewassen, kan er door worden verbeterd. Zeer diep werken is lang niet altijd gewenst en ook niet noodzakelijk. Op de lichtere gronden die bij het ploegen toch al wat fijner vallen is dit minder noodzakelijk. Het zou ook riskant zijn daar bij volgende re gen de kansen op verslemping duidelijk groter worden. Het verkrijgen van een goed zaaibed kan dan zeer moeilijk worden. Een éénmaal verknoeide structuur is later in het voorjaar niet meer geheel goed te maken. In verband met het veelvuldig voorkomen van onkruiden op het vroeg geploegde land kan het in ieder geval gewenst zijn reeds vroegtijdig een bewerking uit te voeren. Grondonderzoek op stikstof j. Op de grotere bedrijven zal men meestal zoe ken naar de minder arbeidsintensieve gewas sen. Op de kleinere bedrijven dient vaak wel naar meer arbeidsintensieve teelten gezocht te worden. Tracht de beschikbare arbeidsuren zo goed, zo volledig en zo produktief mogelijk te benutten. Bij het opmaken van het bouwplan kan het verhuren voor bepaalde teelten een aantrek kelijke zaak zijn. Goede bindende afspraken hierbij zijn gewoon noodzakelijk. Vastleggen op papier kan moeilijkheden voorkomen. Voor het vaststellen van de huurprijs is het gewenst te weten welke vaste kosten men voor zulke bepaalde kavels al heeft gemaakt, nog moet maken of in ieder geval toch dient te berekenen. Zorg bij het afleveren in ieder geval ervoor dat de aardappelen opgewarmd zijn tot minimaal 12° C en dat ze "droog" zijn. Het ventileren is voor een deel ook nodig voorhet laten verdro gen van de eventuele nog aanwezige water zakken. En goede bewaring en goed afleveren is altijd op zijn plaats. Let daarom op onder staande punten: AKKERBOUW Bouwplan Maak nu reeds Uw plan op voor de teelt van groenbemesters. Let op de mogelijkheden en eventuele moeilijkheden i.v.m. vruchtopvol ging, gebruikte en te gebruiken bodemherbici den of bepaalde onkruiden. Wissel wat af tus sen klavers en grassen. Steeds weer blijkt dat voor de bodemvruchtbaarheid en de mechani satie bij het oogsten van onze rooivruchten het al of niet in orde zijn van de organische stof- voorziening in de grond, een belangrijke rol kan spelen. Een uitbreiding van de organische bemesting vraagt aandacht. Afleveren van aardappelenTl Te veel stikstof is ongewenst. Stikstof kost ook geld! Goede drainage. De Buitenbuis steekt te ver uit! B ij het achterom zien, blijkt dat ieder jaar zo zijn eigen problemen oplevert. We weten dan ook niet wat het komende jaar zal brengen. Vooral in de tegenwoordige tijd gaat alles niet van een leien dakje. We zullen er ons allen weer opnieuw voor moeten inzetten om onder de gegeven omstandigheden met grond, arbeid en kapitaal (c.q. werktuigen en bedrijfskapitaal) een zo optimaal mogelijk resultaat te behalen. Het is nodig om nu al onze gedachten voor 1977 over bouwplan, bemesting, ziekten- en onkruidbestrijding en het noodzakelijke loonwerk op papier te zetten. Tracht ook een begroting te maken over het kostenpakket van Uw bedrijf en de te verwachten op brengsten. De toename van de kosten gaan zo snel dat een goed overzicht vooraf gewenst is om U nog op dit moment een duidelijk inzicht te geven. De prijzen van de aardappelen en de uien zijn de afgelopen 2 jaar buitengewoon goed geweest. Bij de opbrengsten kwamen er grote verschillen naar voren. Bekijk de zaak nuchter. Reken met redelijke en werkelijk realiseerbare prijzen en met normale ge middelde opbrengsten voor Uw bedrijf. Het is gevaarlijk om met de prijzen van deze gewassen van de afgelopen jaren te gaan werken. Het geeft een vertekend beeld. Dat we dit niet zo maar als een bepaalde uitspraak moeten zien blijkt wel uit het feit dat op de L.E.I.-akkerbouwbedrijven i/i het Zuidwesten van 20-40 ha. de totale kosten van 3.020,— in 1971/1972 gestegen zijn tot 4.429,— in 1975/1976, dat wil zeggen met bijna 50% in een tijd van 4 jaar. Voor de groep boven de 40 ha. was er een stijging van 2.815,— in 1971/1972 naar 4.317,— in 1975/1976. Dit is zelfs meer dan 50% in een tijdsbestek van 4 jaar. Neem de tijd voor het bijwonen van een aantal vergaderingen van Standsorganisaties, Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting, Studieclub en/of andere belangenorganisaties voor Uw bedrijf. Het zijn er soms meerdere tegelijk. Kies de voor U belangrijkste uit. Neem ook deel aan de te voeren discussie. Met een eigen inbreng op deze vergaderin gen bouwt men mee. De aanwezigheid van grasachtige onkruiden als duist, straatgras en kweek kan in graszaad tot problemen leiden. Momenteel kan hiertegen langs chemische weg, evenals tegen muur en kamille wel wat aan gedaan worden. Veldbeemd I ndien de bezetting met straatgras dusdanig is dat in de ge schoonde partij meer dan 2*7< straatgras zal voorkomen, waarbij dan geen subsidie uitbetaald wordt, is het gewenst alsnog een bespuiting met 5 a 6 liter endothal (Frebetox) per ha uit te voeren. Gerekend moet worden op enige opbrengstschade. Gunstige omstandigheden voor de toepassing zijn: - een vochtige bodem: - een winddroog gewas: - een temperatuur beneden de 4"( - een daaropvolgende periode met nog lagere temperaturen, liefst vorst van enige betekenis: - geen neerslag gedurende enige dagen na de bespuiting. Vlet dit middel wordt tevens een redelijke bestrijding van duist verkregen. Tegen kamille en muur kan nu nog gespoten worden met 4 I Basagran P per ha. Ook MC PA/TBA (Pesco 18-15) kan voor dit doel (nog) gebruikt worden. De ontheffing hiervoor is echter een aflopende zaak. dit gezien de persistentie van TBA in de grond en de kans op schade in de nateelt (bij witlof b.v Wanneer men toch Pesco 18-15 gebruikt moet men er wel re kening mee houden dat van met dit middel behandelde percelen het stro niet mag worden afgevoerd maar ter plaatse moet wor den verbrand of ondergeploegd. Komt alleen muur voor dan is 4 I V1C PP of 1.5 I 2.4.5-TP per ha voldoende. Deze laatst ge noemde middelen moeten worden gespoten in een periode met /acht weer. op een zonnige dag met minstens 6 uur droog weer na de bespuiting. WÊ5 - >>M. T v. W rJRV ?,n Vooral graszaad is een teelt waarin onkruid niet thuis hoort.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1977 | | pagina 10