Informatie over kontraktteelten in de akkerbouw Polyvinylalcohol voorkomt korstvorming van de grond, betere opkomst fijnzadige gewassen Mogelijkheden stikstofonderzoek uitgebreid 9 P. M. NAALDEN Sekretaris Kontrakttelers Vereniging Brabant-Zeeland Op de, op vrijdag 17 december j.l. gehouden informa tievergadering van de Kontrakttelersvereniging Brabant- Zeeland van de dtfe zuidelijke landbouworganisaties ging de voorzitter B. van Dueren den Hollander uitvoerig in op de problematiek La.v. de kontraktproduktie op de akker bouwbedrijven en het resultaat van het recentelijk ge voerde overleg met de Verzendhandel en de industrie. RESULTATEN STERK WISSELEND :r i Terugziend op de afgelopen jaren stelde de voorzitter dat, afhankelijk van grondsoort en klimaat de resultaten zowel uit een oogpunt van opbrengst in kg alswei finan cieel sterk uiteen liepen. Denk in dit verband aan het te natte jaar 1974 en de extreem droge zomer van 1976. De resultaten waren zelfs zodanig dat het saldo per ha duidelijk achterbleef bij dat van bijvoorbeeld tarwe om nog maar niet te spreken van die bij handelsgewassen of hakvruchten. De resultaten op de droogtegevoelige zandgronden waren zelfs zodanig dat de opbrengsten beter per honderden kilogrammen dan per tonnen uitge drukt konden worden. PRIJSAANPASSING EERSTE EIS Het reeds langer sluimerende gevoel van onbehagen over de gemiddeld matige opbrengsten met eveneens ma tige ipbrengstprijzen heeft vele telers ertoe gebracht er bij hun landbouworganisates, kontrakttelersvereni- ging of telersgroeperingen per fabriek aan te dringen op prijsaanpassingen. Geruggesteund door deze wensen en eisen van de georganiseerde landbouw hebben de betrok ken produktenkommissies van het Landbouwschap ge tracht om gezamenlijk met de Verzendhandel en Indus trie rond de tafel te gaan zitten. Op zichzelf was dit al een hele opgave omdat prijsverhoging aan producenten zijde konsekwenties heeft voor de collecterende verzend handel, maar meer nog voor de verwerkende industrie. BOODSCHAP MEEGEKREGEN In het vooroverleg in eigen kring met o.a. vertegen woordigers van produktenkommissies, regionale telers- vertegenwoordigers e.d. was reeds duidelijk gebleken dat men rekende op prensstijgingen van 20 a 25%. Onder druk van de omstandigheden bleek de industrie bereid om vanuit een positie van 1315 prijsverhoging mee te gaan. In grote lijnen zijn partijen overeengekomen om voor de conser venpeul vruchten de opbrengstprijzen te verbogen van 1518 en voor tuinbonen met 20%. Als belangrijkste nevenvoorwaarde geldt dat dit geschiedt met bevriezing van de andere voorwaarden zoals geen verhoging van zaaizadenkosten, oogstkosten e.d. Belang rijk is dat partijen in het overleg in het veld (lees bij de boer aan tafel) zich aan deze afspraken houden. We ver nemen in Oost-Brabant dezer dagen al andere geluiden, het is voor die telers belangrijk zich te herinneren wat wel afgesproken werd en op die basis kontrakten af te sluiten. A.T.V.L. Het graszadenareaal wat voorheen zo'n 20.000 ha om vatte, is langzamerhand teruggelopen tot 14.500 ha, mede onder druk van de uitbre'ding in bijvoorbeeld Zweden. Men denkt ook aan een herziening van de Algemene Teeltvoorwaarden. Zo zal ook in de diverse vertrou- wenskommissies gepraat gaan worden over.de participa tiesleutel, met andere woorden welk deel is voor de teler, welk deel voor de afnemer. AARDAPPELEN DOOR DE ZEEF? Ten aanzien van de kontraktproduktie bij aardappe len kan men stellen dat men daar weniig problemen heeft, alti.ans wat de afname betreft, bij hoge prijzen is dat geen probleem. Qua maat, wil de zaak nog wel eens tegenzitten in die zin, dat soms 70 beneden de kontraktmaat zit. In principe behoeven die soms zelfs niet uitbetaald te worden. Niettemin blijken deze bij export danwel binnenlandse consumptie nog een grote waarde te vertegenwoordigen. Uit de diskussie bleek dat de aanwezigen het gewenst vinden dat we eens toe komen aan goede objectieve kwaliteitsnormen met een goede sluitende monstername en kontrole. LERING UIT TARRERING Tijdens de discussie bleek dat t-a.v. de conservenpeul- vruchten de wijze van tarrering, het tijdstip waarop en de kontrole, eventueel met medewerking van derden nog lang niet optimaal is en zich van het gezichts veld van de teler onttrekt. Op zich is het een beangsti gende zaak dat de teler voor du:zenden guldens aan produkten meegeeft en maar af moet wachten wat er uit de bus komt. In de volgende ronde zullen deze zaken evenals het plukverlies op de percelen zeker in diskussie moeten komen, aldus de vergadering. PERSPEKTIEF In zijn slotwoord mocht de Voorzitter konstateren dat deze middag allerlei zaken over produktie, handel en verwerking aan de orde geweest waren alsmede het perspektief voor 1977. Over het organisatorisch perspek- tief wilde de voorzitter nog wel even kwijt dat de drie gewestelijke landbouworganisaties bezig zijn met een studie over het optimaal funktioneren van de belangen behartiging voor alle kontrakttelers in het werkgebied Gezien de bereikte resultaten van de afgelopen maanden is wei gebleken dat dan.v. samenwerking, organisatorisch gezien nog veel bereikt kan worden. Op slempgevoeiige gronden, en ook in bepaalde jaren met speciale weersomstandigheden, hebben we te ma ken met korstvorming van de grond. Wanneer we dan fijne zaden hebben gezaaid, wil het met de opkomst wel eens problemen geven. In het blad „De Voor" van Deere en Company troffen we een interessant artikel aan over dit onderwerp en de mogelijkheid om die korstvorming te verminderen of zelfs geheel tegen te gaan. Het verschil tussen met P VA. behandelde grond (links) en een onbehandeld vergelijkingsoppervlak is duidelijk (foto. MAFF, Cambridge). Spectaculair zijn de resultaten n et, aldus dr. Brain Davis van de landbouwkundige afdeling in Cambridge (Groot-Brittannië), toen gevraagd werd naar het effect van poly vinyl-alcohol (P.V.A.) op de verbetering van de bodemstructuur „maar het is zeker van betekenis. We moesten P.V.A- testen in een jaar, waarin de korstvor ming «van het oppervlakte helemaal geen probleem vormde. Laboratoriumproeven tonen aan, dat het resul taat in jaren, waarin het weer ongunstiger is, veel gro ter zal zijn. Bij veldproeven bleek de opkomst van sla op een met P.V.A. behandeld, perceel maar 25 procent hoger te zijn". Zoals men weet kan korstvorming worden voorkomen door de grofkorrel'ge structuur van de bodemdeeltjes te conserveren. Dit nu doet polyvinyl-alcohol, omdat het de kleine bodemaggregaten met een stabiliserende film omgeeft. Aan de ene kant is voor het ontkiëmen een zo goed mogelijk contact tussen grond en zaaizaad vereist, dit geldt vooral voor de kie ne groentezaden, waarbij de bodemstructuur dus fijnkorrelig moet zijn, aan de andere kant echter is er het probleem, dat de zeer fijne grond- deeltjes al bij een normale neerslag aan elkaar gaan kleven. Dit heeft tot gevolg dat het water niet snel ge noeg in de grond verdwijnt. Er vormt zich een verzadig de bovenlaag, die bij een volgende droogteperiode hard wordt en de tere kiempjes de weg naar boven afsluit. De opkomst wordt onregelmatig en de opbrengst dien tengevolge minder „Om deze nadelen het hoofd te kunnen bieden, gin gen we op zoek naar een bodemverbeteraar, die de struk- tuur van het oppervlak moest conserveren, gemakkelijk toe te passen zou zijn en niet te veel mocht kosten'.. Polyvinylalcohol is in de vorm van poeder verkrijgbaar. Tot een concentratie van twee procent is hij goed in wa ter oplosbaar. Daarboven wordt de oplossing snel dik- vloeibaar en verliest ze haar bodemstabiliserende wer king. Bij de proeven in Cambridge bleek de volgende gebruiksaanwijzing de voordeligste: per hectare ge bruikt men 250 liter water, waarin 2,5 kg P.V.A. is opgelost en spuit dit :n 10 cm brede stroken onder een druk van lkp/cm2. Zelfs in het natte voorjaar waarin de proeven plaatsvonden, bleek de behandeling een gunstig effect te hebben op het kiemen en opkomen van het zaad. Het middel is onschadelijk voor mens en dier. Langdu rige proeven ter bepaling van de afbraaksnelheid zijn nog niet genomen. De prijs was ihet afgelopen jaar on geveer 5 oer kg. Polyvinylalcohol kan met succes worden toegepast bij alle cultuurgewassen die door korstvorming van de bo venlaag sledht dreigen op te komen, zoals bv uien, sla, wortelen, kool en in extreme jaren ook suikerbieten. LANDBOUWPRIJSINDEXCIJFERS SEPTEMBER 1976 Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek be droeg het prijsindexcijfer voor akkerprodukten in sep tember 222 tegen 165 in de overeenkomstige maand 1975 (basis overeenkomstige maand 1962y"64 100). Nage noeg alle produkten in deze groep waren aanzienlijk hoger in prijs. Het prijsindexcijfer, voor de veehouderijprodukten steeg in vergelijking met september 1975 met 7 punten tot 168; kalveren, paarden, schapen en lammeren waren lager in prijs, alle andere produkten hoger. De mogelijkheden voor stikstofonderzoek in de akker bouw worden met ingang van januari 1977 belangrijk uit gebreid. Behalve graanpercelen komen nu ook aardap pel- en bietenperecelen in beperkte mate in aanmerking en kunnen naast kleigronden ook löss en zandgronden worden bemonsterd. Voor veenkoloniale gronden is het stikstofonderzoek nog niet vrijgegeven. SNELLE START Voorjaar 1975 begon het Bedrijfslaboratorium te Oos terbeek met het stikstofonderzoek voor granen op klei gronden. In het eerste seizoen werden daarvoor 597 mon sters ontvangen uit de praktijk, terwijl vorig seizoen 1341 monsters werden ingezonden. Dit voorjaar wordt opnieuw een verdubbeling verwacht. Dit laatste houdt verband met het feit, dat het Consulentschap in algemene dienst voor Bodemaangelegenheden in de Landbouw te Wageningen thans voldoende resulaten van proefveldon- derzoek van Instituten en Proefstations ter beschikking heeft, om het stikstofonderzoek vanaf 1 januari 1977 vrij te geven voor meerdere gewassen en meerdere grond soorten. Behoudens de veenkoloniale gronden, zijn thans alle grondsoorten in het onderzoekpakket opgenomen. Wat betreft de gewassen kunnen voor granen onbeperkt monsters worden ingezonden. Dit geldt in sommige ge bieden ook voor aardappelen en bieten, terwijl dit on derzoek elders nog aan beperkingen is gebonden. BEMONSTERING Het nemen van een grondmonster voor stikstofonder zoek vindt plaats met een speciale monsterboor, waar mee tot op één meter d epte kan worden bemonsterd. Bij granen wordt in het algemeen tot één meter diepte be monsterd, tenzij de kwaliteit van de grond zoveel te wensen overlaat dat de plantenwortels er niet in kun nen doordringen. In deze gevallen wordt iets ondieper bemonsterd. Voor bieten en aardappelen wordt in de meeste gevallen tot 60 cm diepte bemonsterd Niet alleen de diepte van bemonstering wijkt af van het normale grondonderzoek op pH, fosfaat en kali, maar ook het aantal steken. Op graanpercelen wordt per monster op minimaal acht plaatsen geboord, terwijl bij bieten en aardappelen op tenminste twaalf plaatsen grond wordt verzameld. De maximaal te bemonsteren perceelsgrootte per monster is twee ha. ONDERZOEKDUUR Rekening dient te worden gehouden met een onder- zoekduur van gem ddeld twee weken. In de praktijk kan dit door diverse omstandigheden (herhalingen bij het onderzoek, aantal weekenden enz.) variëren van ander half tot drie weken. De assistent die de monsters neemt, kan helaas nooit een bepaalde onderzoektermijn garan deren. BEMESTINGSADVIES Met ingang van 1 januari 1977 wordt het bemestings advies voor granen verstrekt door de computer van het Bedrijfslaboratorium te Oosterbeek volgens de door de Comm'ssie Bemesting Bouwland goedgekeurde richt lijnen. Voor aardappelen, bieten en eventueel andere gewassen wordt de bemestingsadvisering verricht door de specialisten bodemaangelegenhheden van de regiona le consulentschappen voor de akkerbouw, omdat er nog onvoldoende gegevens beschikbaar zijn voor het optellen van landelijke richtlijnen. Met de adviesbasis voor aardappelen en bieten moet nog ervaring worden opgedaan n de praktijk, vandaar de beperking bij de inzending. NOG VEEL STIKSTOF IN DE GROND Uit de resultaten van diverse onderzoekingen van proefvelden blijkt dat zich thans in veel gevallen be hoorlijke voorraden stikstof in de grond bevinden. Be houdens overmatige regenval in de komende maanden, zal deze stikstof voor een belangrijk deel binnen het bere'k van de plantenwortels blijven. Deze situatie bete kent een extra stimulans om een proef te nemen met het onderzoek van stikstof op de aangegeven grondsoor ten en genoemde gewassen. De kosten bedragen 66,14 (bij abonnement op grond onderzoek ƒ56,22 er monster) inclusief de BTW. Voor opgave en andere ihlichtingen kunt u zich rechtstrekes wenden tot de assistent van het Bedrijfslaboratorium die normaal de grondgewas- en aaltjesmonsters bij u neemt. Kent u deze niet stelt u dan rechtstreeks in verbinding met ..Oosterbeek" (tel. 085334041)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 9