Het werk is gebeurd maar dan... Ook de gebouwen vragen de aandacht Op de NOORD-BE VELANDSE bedrijven is het in de donkere dagen op het eind van het jaar, ook nu weer een rustige periode. De suikerbieten waren ruim een week vóór de Kerstdagen geruimd. Het ploegen was op de meeste bedrijven, rond half november gebeurd. Een enkeling die nog wat tarwe te zaaien had, heeft dit de week vóór Kerstmis kunnen doen over de vorst. Deze kleine vorstperiode gaf ook de mogelijkheid om op be perkte schaal een grondbewerking met cultivator over de ploegsneden uit te voeren. Ais dan het machinepark schoongespoten is, dan is ook van groot belang het direkt doorsmeren van alle nippels, waarna het machinepark voorlopig opgeborgen kan worden in de schuur- Van vele agrariërs hoort men dan de kreet „er is niks meer te doen"! Als we dan bij sommige agrariërs rondkijken, zien we dat er nog vele uren besteed kunnen worden aan het opknappen van toegangswegen, erf en gebouwen. Iets wat op vele be drijven vergeten wordt, is het controleren van eindbui- zen der drainage. Vooral voor de winterperiode is het zeer belangrijk, dat de drains vlot hun water kunnen af voeren. Het bouwplan voor 1977 is vastgesteld en de kunst- mestbestellingen kunnen de deur uit. Intussen is het vergaderseizoen weer volop aan de gang. Misschien is de beihoefte om vergaderingen te bezoeken niet altijd even groot, maar onze kennis kunnen we er meestal wel mee verrijken. We moeten bedenken dat een agrarisch bedrijf een economische onderneming is, waar een in- Komen uit verdiend moet worden. Wanneer het ook maar enigszins mogelijk is, zullen we toch de tijd er voor moe ten nemen, om te gaan luisteren naar inleidingen en uitwisseling van gedachten met onze collega's. Ook al lijkt het niet altijd even interessant, later kunnen we er toch meestal ons voordeel uit halen. In de weken rondom de jaarwisseling, waarin het landwerk tijdelijk vr[i.wel geheel stil ligt, besteed de Noordbevelandse boer zijn tijd aan zaken die in de loop van het voorbije jaar een achterstand hebben opge lopen, zoals boekhouding, administratie en machine-on derhoud. Daarnaast besteed hij ook een groot deel van deze tijd aan het plannen-maken voor de nieuwe oogst, alleen achter zijn bureau of in vergaderingen met collega's. Jammer js te moeten constateren dat voor velen vergaderen iets anders is dan werken Met als ge volg vaak bijzonder traag verlopende vergaderingen waarvan de deelnemers met een gevoel van onduidelijke tijdpassering huiswaarts keren. Het praatje en het bor reltje na de vergadering is vaak aangenamer en leer zamer dan de vergadering zelf. Een goede en voqrai dui delijke leiding vanachter de bestuurstafel kan in dit opzicht wonderen verrichten. Hiervoor is uiteraard een deugdelijke planning van het vergader werk vooraf nood zakelijk en dat kost tijd! Maar slechts de tijd van enke len en niet van alle leden! A s het uit te voeren werk (lees vergaderwerk) inge wikkelder wordt, dan is het noodzakelijk om de mede werkers tevoren duidelijk te informeren over de aard en ce omvang van het werk. Dat doen we immers op onze bedrijven ook om onnodige stagnatie en fouten te voorkomen. Voor vergaderwerk handele men net zó. In die gevallen, waarin van de leden-bezoekers van een vergadering verlangd wordt dat zij mee-werken, d.w.z. mee-denken en mee-beslissen, is het zonder meer nood zakelijk dat het bestuur vooraf alle mogelijke informa tie verstrekt. Dan kan het gewone lid gemotiveerd mee denken en beslissen. Als een bestuur zich de moeite heeft getroost deze informatie vooraf te verstrekken, dan mag van de bezoeker verwacht worden dat uij zich ook vooraf deze informatie heeft eigen gemaakte. Voor-infor matie kan ;\{eel bijdragen tot een vlot verloop van het vergaderwerk en draagt zeer zeker bij tot duidelijke meningsvorming. Twee vergaderingen, die dit winterseizoen gehouden zullen worden op Noord-Beveland zijn duidelijk voor zien van voor-informatie En wel de vergaderingen van de ZLM-afdelingen over de onderwerpen: „Produktie- niveau en Bodemvruchtbaarheid" en over het ZLM- vraagpunt „Grond". Beide vergaderingen over belang rijke onderwerpen. De eerste vergadering, de vergadering over produktie- niveau en bodemvruchtbaarheid, is van voor-informatie voorzien door een gedegen werkstuk van de daartoe in gestelde werkgroep ter inventarisatie van problemen en feiten. Er is in dat werkstuk nog geen oplossing gege ven voor de gestelde problemen, daartoe is de problema tiek te complex. Maar een goede gedachtewisseling over dit onderwerp kan de werkgroep verder op weg helpen. Als het veldwerk achter de rug is zeggen sommige boe ren: ,nu zijn we klaar". Maar op heel wat bedrijven kunnen nog heel wat uurtjes besteed worden aan het opknappen van de gebouwen. Maar als U bijvoorbeeld het dak op gaat, denk dan ook aan uw veiligheid! De aktiviteiten op de WALCHERSE bedrijven staan in deze dagen op een laag pitje. De veeverzorging gaat normaal door, maar bijzondere werkzaamheden worden achteruit geschoven tot we de jaarwisseling weer ach ter de rug hebben. Ook de weersomstandigheden werken dat wat in de hand. Het is zo'n beetje van: ,,'t kan vrie zen, 't kan dooien". De afgelopen weken is er op sommige bedrijven al wat bewerkt met de kultivator tijdens het voorkomen van l'chte vorst Wanneer de weersomstandigheden daarvoor gunstig zijn, moet men de kans waarnemen om deze bewerking uit te voeren. Alleen op slsmpgevoelige grond moet men voorzichtig zijn met deze bewerking. Na de jaarwisseling zullen verschillende zaken weer onze aandacht vragen. Enkele werktuigen zijn aan een grote onderi.oudsbeurt toe. Ook in de bedrijfsgebouwen zijn er enkele wijzigingen noodzakelijk. Deze kunnen er toe bijdragen dat het werk 'n de toekomst wat vlot ter kan gebeuren. We wilien op deze wijze onze onren dabele uren zoveel mogelijk benutten. Verder zal de be drijfsvoering toch ook weer bekeken dienen te worden. Op vergaderingen zullen we de nodige informatie weer Voor-werken is voor deze vergadering zeker nodig!! De tweede vergadering, de vergadering over het vraag punt „Grond", is ook van voor-informatie voorzien. Bo vendien bevat de PZC de laatste dagen een aantal lezens waardige artikelen over dit on.derwerp. Zo stond er op 21 december een verslag in van een vergadering waarop de landbouwman van de P.v.d.A., de heer Voortman, zijn mening over de grondproblematiek naar voren heeft gebracht. In diezelfde krant de mening van de ZLM- voorlicüter J. Markusse, over de pacht Op 22 december is de mening van oud-ZLM-voorzitter Luteijn, over de grondproblematiek in de PZC te lezen. En tenslotte be vat de PZC op 23 december de mening van de voorzitter van de Gewestelijke Raad van het Landbouwschap, te vens voorzitter der C.B.T.B., de heer De Jager. In alle artikelen een opsomming van feiten die aanleiding heb ben gegeven tot de huidige hoge grondprijzen. In enke le ook al een voorzichtige aanduiding van een mogelijke oplossing voor het grondprijzenprobleem. Gelukkig nog slechts een zeer voorzichtige aanduiding van eventuele voor dit politièk bijzonder geladen probleem. Een pro bleem waarover onze voormannen toch wel zeer nadruk kelijk ruggespraak moeten houden met hun achterban, alvorens hun meningen te vormen en naar buiten uit te dragen. De feitelijke ac .tergronden van het grondprijspPobleem zijn ondertussen genoeg bekend. Een klein aanbod te genover een grote vraag met als gevolg steeds hoger wordende prijzen. Met alle mogelijke gevolgen vandien Gemist echter tot nu in alle commentaren vreemd genoeg overigens het feit dat hoge prijzen ook een groter aanbod op de grondmarkt zullen brengen. Lees er de grond-aanbiedingen in de landbouwbladen maar eens op na! En tenslotte, als laatste opmerking over grond nog het volgende. De techniek stelt ons relatief goedkoop in staat steeds meer grond onder dezelfde „ploeg" te bewerken en zodoende de rentabiliteit van onze bedrijven steeds verder te vergroten. De extra, grond die hiervoor nodig is, is slechts zeldzaam te koop. Maar mag in zo'n geval ook veel kosten! En juist deze extra-grondaankopen zullen maatgevend blijven voor de prijsontwikkeling op de grondmarkt. Stellen wij ons ondanks alles op het standpunt dat grond betaalbaar moet blijven, dan dienen wij ons wel te realiseren waarmee wij in feite bezig zijn. Want al vorens gezamenlijk het hoofd te buigen over de toelaat bare hoogte van de grondprijs, als we de grondpro blematiek aankaarten doen we in feite niet anders behoren we eerst vast te stellen welke opbrengsten die grend ons kan geven. En dan zullen wij ons herinneren dat het aan de opbrengstzijde al jaren lang structueel scheef zit met de prijzen. De hoge aardappelprijzen van de laatste jaren doen ons wel eens al te gemakkelijk vergeten dat daar een groter probleem zit, het structurele prijzenprobleem. Het lijkt vooralsnog weinig zinvol de kostenzijde van onze bedrijven ter discuss e te stellen als wij de structu reel onvoldoende prijzen aan de opbrengstzijde daartoe als uitgangspunt hanteren. moeten verzamelen. Voor de geïnteresseerden in de ge wasbescherming willen we wijzen op de Zeeuwse Spuit- dag, die vrijdag 7 januari a.s. zal worden gehouden in Goes. Het gebru.k van gewasbeschermingsmiddelen is een bijzonder verantwoordelijke zaak. Wanneer hier voor informatie te krijgen is, moet de kans worden aan gegrepen Het lezen en opvolgen van de gebruiksaanwij zing bij het middel is bijzonder belangrijk, maar ook andere informatie mag niet worden gemist. De prijs van landbouwgrond is nog steeds aan de pit- t'ge kant. Bij een laatstgehouden veiling bleef de prijs ruimschoots beneden de ƒ40.000 per ha. Voor bijna 7 ha, gelegen in drie percelen, kwam een gemiddelde van 32.160,per ha uit de bus. Toch ook nog wel een be drag om U tegen te zeggen, gezien de grondsoort. Afyiïiopen jaar hebben ook in ons gebied een aantal kollega's hun tarwepercelen laten onderzoeken op stik- stcfgehalte. Aan de hand hiervan is het mogelijk de hoogte van de stikstofbemesting in het vroege voorjaar voor de tarwe vast te stellen. De meest zijn over het resultaat zeer tevreden. Ook de komende maanden zal er weer gelegenhe'd zijn grondmonsters te laten nemen. V_ Vorige week zijn we de Schelde overgetrokken om de :rstdagen door te brengen bij de familie in het Goese-land. Het ouderlijk bedrijf trekt nog altijd en vooral met zulke da gen. In al die jaren dat mijn broer er op boert is er al veel veranderd, maar als je er bent opgegroeid vind je nog ge noeg dingen welke nog aan vroeger herinneren. De boom- weide is nog steeds omringd door knotwilgen en die zou broer Jan voor geen geld willen missen. Ze horen bij het landschap en ze geven een pracht decor aan de boerderij. Vroeger groeide er op de vierkante blok al duist en nog steeds is dit perceel er van vergeven. Bepaalde onkruiden zijn gehecht aan een zeker grondtype en daarvan zijn ze heel moeilijk weg te krijgen. Die nare eigenschap kennen we ook van dokken, van kweek, van akkermur.t.'van var kensgras, van klaproos en zo zijn er misschien nog wel meer dere onkruiden op te noemen. Als men denkt, dat men er door is en we ploegen ook maar iets dieper, dan zitten we er weer tot over de oren in. Op dat gebied schijnt er nog een hele erfenis onder de grond te zitten. Ook door de ruilverkaveling is veel ten goede veranderd. Van vroeger weten we nog hoe al die percelen verspreid lagen en ook wie er op boerde. Voor de streek is het een hele verbetering en eigenlijk zijn de percelen bij de huidige mechanisatie nog te klein. Opvallend was, dat de ganzen in het nieuwe gebied een laat gerooid perceel aardappelland goed wisten te vinden. Ze deden zich goed aan de op het land achtergebleven kriel en ze lieten ook nog veel mest achter. Opgeschrikt door onze komst vertrokken ze hoog in de lucht in de richting van Noord-Beveland. Lang hebben we ze nagekeken en steeds vlogen ze in V-vorm, wat wil zeggen dat we vorst krijgen. Ook in de tuin valt het op, dat er thans aan sommige heersters nog zoveel besjes zitten. Het schijnt, dat dit ook een aanwijzing is voor een strenge winter. Wie weet, want het kan nog best. Door de Ganzestad hebben we nog een rondrit gemaakt. Je raakt er gewoon de weg kwijt nu er zoveel is bijgebouwd. Het Ravelijn kwam nog heel bekend voor. Daar zijn we op de landbouwschool geweest en daar hebben we ook veel genoten. Typisch was hoe toen de betreffende leraar tracht te ons een onnoemelijk groot aantal beengebreken van het paard bij te brengen. Schijnbaar heeft de goede man niet ver in de toekomst kunnen kijken, want we hebben niet zo heel veel meer aan deze kennis gehad. Terloops wees, broer Jan nog even naar het belastingkantoor aan de overkant van de school. Nooit en te nimmer heeft hij toentertijd kun nen dromen welke grote bedragen hij ooit nog eens daar naar toe zou brengen. In vaders tijd werd er geen boekhou ding bijgehouden. Meestal waren de gewassen niet best; er werd praktisch ook geen belasting betaald en toch werd er nog wel wat aan overgehouden. Geld verdienen blijft altijd nog een kunst en dat is niet voor iedereen weggelegd. De jaarwisseling ligt weer vlak voor ons en daarom wil ik U gaarne veel' geluk en voorspoed toewensen voor het Nieuwe jaar. Tevens willen we als Z.L.M.-ers altijd graag op dat tijdstip een blik werpen in het verleden en ook op dè toekomst. OVERPEINZING In Brussel hebben we de E.E.G. en in Den Haag minister v. d. Stee. Ir. Vredeling immer paraat en defensief, gaat nu voor de gemeenschap in 't offensief. Ir. Luteijn zwaait de scepter in het K.N.L.C. er. nam daarvoor een hele grote melkbus mee. Ir. Lardinois wou met kracht de melkberg keren, maar gaat nu op de bank ons geld beheren. De Jager sprak zich uit over de grondprijzen en de inflatie, doch stapt nu ever naar de waterbeheersing en de [dijkrekreatie. Het lijkt wat vreemd voor boerenkringen, daar aan de grote top zovele wisselingen. Doch 't is bekend, 't is wis en waar. Al die krachten komen veelal bij elkaar. 't Is meer een zaak van grondig bestuderen. Om alle problemen goed te kunnen coördineren. Hierin voert ook de Z.L.M. een wijs beleid en spant zich in voor ieder probleem van deze tijd. Ook in de heer Doeleman hebben we een nieuwe kracht [gekregen, die zich als voorzitter in alles voor de Z.L.M. wil geven. Dit goede voorbeeld kunnen we volgen als leden met elkaar. Dan wordt ook 1977 voor de Z.L.M. een heel goed jaar. O

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 5