Terugblik op de rondgang langs de kringen 4 De zgn. „Rondgang langs de kringen" is al weer een tijdje achter de rug, maar toch willen we er nog wat aandacht aan besteden. Juist door het direkte kontakt ter plekke tussen „Goes" en de regio ontstaat er een veel direkter kommunikatie, waardoor de ZLM voor de afdelingsbestuursleden veel meer een „gezicht" krijgt. Het gevaar is anders aanwezig, dat het allemaal te on persoonlijk gaat worden, en dat is toch het laatste wat we met zijn allen willen. Tijdens de kringbijeenkomsten zijn het natuurlijk vaak de specifieke regionale problemen die de hoofdtoon voeren, maar daarnaast is er ook wel degelijk aandacht voor problemen in een breder verband. En soms, en dat is natuurlijk het allerbeste, zijn er nauwelijks problemen. Hoe het ook zij, de Rondgang wordt door vrijwel ieder een bijzonder gewaardeerd. In de kring West-Brabant vertelde voorzitter G. P. A. van Nieuwenhuyzen dat er enorme inkomensverschillen in zijn gebied) voorkomen. Aan de ene kant de redelijke uitkomsten op de meeste akkerbouwbedrijven, aan de andere kant de magere resultaten, en in veel gevallen zelfs de grote ver liezen, in de veehouderijsektor. De voorzitter toonde zich tevreden over de resultaten ten aanzien van de ruilverkave lingen Zonzeel en Willemstad, die voor de landbouw een goed verloop hebben gehad, en waarbij geen al te grote aan slag op het landbouwbelang zal worden gepleegd Het verziltingsprobleem in West-Brabant heeft het afge lopen jaar verontrustende afmetingen aangenomen, en de kringvoorzitter meende dan ook dat de voorziening van zoet water niet genoeg aandacht kon krijgen. t Tijdens de bijeenkomst van de kring Walcheren viel het op dat er zoveel belangstellenden waren op de vergadering. Het was voor velen een beetje moeilijk om de auto kwijt te raken, wat dan ook op een zeker moment de vraag deed rijzen of in het vervolg niet uitgekeken moet worden naar een vergaderruimte buiten Middelburg. Voorzitter S. de Visser bracht het strenge optreden van de politie ten aan zien van de minicampings ter sprake. Hij vond dat daarbij redelijkheid moet worden betracht. Overigens was hij wel van mening dat we echt niet zitten te wachten op een situa tie waarbij rond iedere boerderij een camping is te vinden. Wat betreft de verontreiniging oppervlaktewateren zijn er op Walcheren nauwelijks problemen. Met de Welstandskommissie is het wel eens een moeilijke zaak. Men heeft de indruk dat niet altijd het belang van de boer in het oog wordt gehouden, want bepaalde adviezen zijn er soms de oorzaak van dat een boer vele duizenden guldens meer uit moet geven aan bouwkosten. Overigens maakte de heer de Visser zich ook zorgen om de soms on redelijke eisen van de milieu mensen. Het gaat hier en daar zo ver zei hij, dat je niet eens meer met goed fatsoen je neus mag snuiten. C k in de kring Axel had men het over de welstandskom missies en evenals in Walcheren blijkt ook hier weer dat er een groot verschil bestaat tussen de beoordeling in de steden of die in de dorpen, waarbij dan wel moet worden vermeld dat er in de dorpen de problematiek heel wat rede lijker wordt benaderd. Kringvoorzitter van Hoeve, kon te vreden konstateren dat de werkzaamheden in het kringge- bied lekker waren opgeschoten en dat men een vroege win ter in kon gaan. Ook hier waren enorme verschillen in be drijfsresultaten te konstateren. Op de kleigebieden, geen grote problemen maar op de zandgebieden juist het tegen deel. Vanuit de vergadering werd opgemerkt dat die ver eniging voor kontrakttelers niet voldeed en men graag zou zien dat het Landbouwschap deze zaken gaat behartigen. Door de heer Oggel werd hierop geantwoord dat naar mo gelijkheden gezocht wordt om de kontrakttelersbelangen in de toekomst te gaan begeleiden via de regionale landbouw organisaties. E.S.V.-er Boonman hield een pleidooi om zich wat meer vertrouwd te maken met de pachtwet, want in Zeeuws-Vlaanderen zijn van alle bedrijven er 66 in pacht. Dus heel wat bedrijfsgenoten hebben er mee te maken, het komt wel eens voor dat er fouten worden gemaakt, die door een betere bekendheid met de wettelijke bepalingen hadden kunnen worden voorkomen. In de kring West Zeeuws-Vlaanderen werd door kring- voorzitter Almekinders een fraai fotoboek aangeboden aan de heer Luteijn. Dit werd gedaan in verband met het feit dat hij voor de laatste maal als ZLM-voorzitter een kring vergadering bijwoonde. Als U dan on Noord-Beveland ineens een beetje heimwee naar het Vlaamse land zou krijgen, dan hoeft U dit boek maar open te slaan, en U kunt zich weer thuis voelen, merkte de kring-voorzitter schertsend op. De gepubliceerde LEI-cijfers over b.v. de akkerbouw kregen nogal wat kritiek. Ook al lijkt het gunstig, dan is dat toch maar voor een groot gedeelte schijn, merkte de heer Doe- leman op, want op veel bedrijven is er een grote achterstand ~y' tiyn t.a.v. investeringen, en bedrijfsmodemiseringen. ^e.ukkig kan dat nu wat ingehaald worden. Maar kijk daar na eens naar het banksaldo, dan zal blijken dat er niet zo veel meer van die z.g. winst over is. Door de vergadering werd opgemerkt dat men zich ongerust maakte over het ge bruik van vliegtuigen bij het doodspuiten van aardappelloof. Daarbij bestaat grote kans op schade aan naburige gewas sen. Men vroeg zich af of het niet mogelijk was het dood spuiten van aardappelloof met vliegtuigen te verbieden. Tijdens de bijeenkomst op de kringvergadering in Oost- Zuid-Beveland werd door iemand opgemerkt dat met de huidige waterprijzen, het de moeite gaat lonen om zelf naar zoetwaterbronnen te gaan zoeken. Dat hoeft dian niet direkt water te zijn voor menselijke konsumptie, maar het kan wel dienen om het vee mee te drenken en gewasseri mee te bevloeien b.v. met druppelbevloeiingKringvoorzitter Dees sprak zijn verontrusting uit over de grondprijzen, want zo zei hij, waar moet het naar toe. Bovendien verstoort het in tal van families de goede relaties. Voorts werd opgemerkt dat het nu toch wel eens tijd werd dat men wist waar men aan toe was in de Yersekse Moer, want zoals het nu is kun je uiteindelijk niet boeren, en veroorzaakt een en ander grote verwarring... Over het plan van de kommissie Hofstra met betrekking tot belastingwijzigingen, kon de heer Paau- we van het boekhoudburo alleen maar opmerken dat die heer Hofstra nog niet klaar was met zijn studie. Dat hangt blijkbaar af van de „werkbare dagen van de heer Hofstra", aldus de heer P&auwe. Als het aan ons ligt, zo merkte de kringvoorzitter van West-Zuid-Bevelamd, de heer Nieuwenhuyse op, dan blijven we met het ZLM-kantoor voor altijd op de Markt zitten. Want we zouden het toch verschrikkelijk jammer vinden dat de ZLM uit een dergelijk representatief gebouw aan de Grote Markt in Goes zou verdwijnen. Deze mening is overi gens wel tegengesteld aan die van vele andere kringen die er geen 'bezwaar tegen hebben wanneer het kantoor naar elders zou verhuizen, waar men dan wel gemakkelijk de auto kwijt kan, en ook met het oog op de toekomst vooruit kan. De voorzitter vond het verder een opmerkelijk feit dat juist in zijn kringgebied nauwelijks sprake is van samen werkingsvormen, terwijl er daarentegen streken zijn, zoals bijvoorbeeld Noord-Beveland waar bijna iedereen op de een of andere manier bij een samenwerkingsverband is betrok ken. Ook over de Poel en het heggenlandschap werden de nodige vragen gesteld. Met name het lange uitblijven van beheersovereenkomsten wekte nogal wat irritatie op. Achter de gevel van het Landbouwhuis op de Grote Markt in Goes, klopt het hart van de Zuidelijke Landbouw Maat schappij. Van hieruit worden de belangen van alle leden behartigd, in alle kringen en afdelingen. In de kring Tholen St. Philipsland heeft men geen proble men met de welstandskommissie, waarop iemand opmerkte dat dit niet helemaal waar was, maar dat men heeft leren „berusten". Dit was overigens maar een grapje, want het is juist de samenspraak tussen de vertegenwoordigers van de kring en die van de welstandskommissié geweest die ge leid heeft tot een ruim 'begrip voor eikaars standpunten. Kringvoorzitter Kosten vond het een goed idee dat er op de ZLM-begroting 1977 rekening is gehouden met een post public-relations. Hij vond o.a. dat schooladoptie daartoe ook erg goed toe kon bijdragen, waarbij hij zich afvroeg of die kring in zo'n geval een beroep zou kunnen doen op hulp van de ZLM in Goes. Over de piekmeter merkte men op dat dit eigenlijk een „linke loerder" was, waar je terdege voor moest uitkijken. Niet teveel stroom tegelijk afnemen, want dat behoedt je voor een hoger tarief. Bijvoorbeeld als je de melkmachine aanzet dan de aardappelkoeling uitschakelen. Verder vond men dat een plattelandswoning meer dan 2 kilowatt be schikbaar zou moeten krijgen, want in veel gevallen heeft men geen gas en moet alles op elektriciteit gebeuren. In de kring Oost en Midden Brabant maakte men zich grote zorgen over de steeds toenemende plaag van de wilde konijnen. Het is verschrikkelijk, en meri moet niet verbaasd staan te kijken als we ons geduld gaan verliezen. De pas ingezaaide weilanden zijn op, sommige plaatsen mislukt door de konijnenvraat en verder daar waar ze urineren, verbrandt het jonge gras. Het hooi in de winter stinkt naar de konij- nenurine. Soms kon je het hooigras bijna niet gemaaid krij gen, omdat de konijnen er zo'n huis in hadden gehouden. In de maiskneuskuil zitten talloze gehakselde konijnen. Toch was voorzitter van Veldhuizen van mening dat de beste ma nier was, er zelf wat aan te doen. Deze mening werd ge deeld door de heer Luteijn die vond dat dergelijke proble men het beste plaatselijk of regionaal konden worden aan gepakt. Jagers verenigingen en boeren moeten elkaar zien te vinden. Lukt dit niet dan moet de boer er zelf maar wat aan gaan doen. Ook was men van mening dat een en ander bij de wildschadekommissie van het Landbouwschap kon worden aangekaart. De heer Veldhuizen vond verder dat de werking van de mestbank nog te weinig bekendheid heeft. Mest wordt in veel gevallen op de intensieve veehou derijbedrijven een lastig afvalprodukt, terwijl dit voor iemand anders weer een gewilde meststof is. In de kring Langstraat wordt nogal wat grond los ver huurd dus zonder pachtkontrakt. Een en ander is geen gun stige situatie. De huidige opbrengstverschilleni van pacht en loslandverhuur zijn groot en dat kan in de toekomst alleen nog maar ergei worden. Daarom vond men in 'bepaalde ge vallen een optrekking van de pachtprijs helemaal geen on overkomelijke zaak. Misschien dat hiermede dan de bereid willigheid om weer met een normaal pachtkontrakt te gaan werken toe zou nemen. Ofschoon men zich wel realiseerde dat het verschil tussen losse verhuur en pacht op het mo ment eigenlijk onoverbrugbaar is. Ook in ruilverkavelingen speelt de ongeregistreerde pachtgrond een negatieve rol. Verder vond men het een hopeloze zaak dat er telkens weer wijzigingen mogelijk waren in de ruilverkavelingsplannen waardoor telkenmale een ruilverkaveling eindeloos wordt uitgesteld. Vanuit de vergadering werd opgemerkt dat er sprake van zou zijn dat bepaalde subsidies op het gebied van waterbe heersing afgeschaft zouden worden waardoor de lasten in Sprang-Capelle en omgeving al gauw 20 a 30 gulden per ha hoger zouden komen. Dit heeft evenwel nog niet zijn be slag gekregen, maar het speelt wel in de begroting van Ver keer en Waterstaat. In verband met bestemmingsplannen werd gezegd dat het uitgangspunt is tegenwoordig niks mag, behalve: Voorheen was dat alles mag behalve: Een heel verschil. Het is van belang dat de landbouw er voor zorgt tijdig geïnformeerd te zijn over bestemmings plannen. Om dit te bereiken is een goede relatie tussen» Ge westelijke Raad, Gemeentebestuur, Provinciaal Bestuur en Landbouworganisaties onontbeerlijk. De belangstelling voor het landbouwonderwijs beweegt zich weer in een stijgende lijn in de Langstraat. In verband hiermede werd er door de heer Knaap gepleit voor een school in dit gebied. Nu is er geen mogelijkheid om in de buurt naar een agrarische school té gaan. In de kring Noord-Beveland werd opgemerkt dat het bij twijfel aan de juistheid van de weergave van de piekmeter, goed is om dat ding te laten ijken. Dit kost een bedrag van zeven en een halve gulden, en in bepaalde gevallen kan daarmee duizenden guldens worden bespaard. Kringvoor zitter van der Maas noemde het vraagpunt GROND een schot in de roos. We moeten om deze zaak met zijn allen niet heendraaien, maar het probleem messcherp ontleden. In het kader van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting zal a.s. winter verder worden ingegaan op het bodem op brengst vermogen, terwijl danj eventueel ook de mechanisa- tiegraad per bedrijf in het licht van de samenwerkingsver banden eens kan worden ontleed. Er bestaat wel eens hier en daar de indruk dat er vooral aan basisinventaris een frote overkapaciteit aanwezig is. Overigens kan Noord- eveland een toonbeeld van samenwerkingsbereidheid ge noemd worden. In de kring Schouwen-Duiveland werden enkele vragen gesteld over het nieuwe verenigingsrecht. Voorzitter Doele- man benadrukte nog eens de noodzaak van een blijvende aandacht voor de verzorging van de grond. Omdat ook hier de heer Luteijn voor de laatste maal als algemeen voorzit ter aanwezig was, bood men hem traditiegetrouw een blijk van waardering aan, en wel in de vorm van een wijnrekje, cm op de zeldzame rustige avonden, eens een goede fles wijn te ontkurken. In de kring Altena Biesbosch discussieerde men over de methode waarop da kontributie werd geheven. Er werd ge pleit voor een heffing aan de hand van de zogenaamde standaard bedrijfseenheden. Voorts wilde men graag dat het bestuur de beschikking zou kunnen krijgen over de» lijs ten met donateurs. Niet iedereen van het gebied is al over tuigd van het belang van de bedrijfsverzorgingsdiensten. In ieder geval was mevrouw Snoek dat wel, zij verdedigde met groot enthousiasme deze regeling en pleitte er voor dat nog veel meer boeren zich bij een dergelijke vereniging zouden aansluiten. In de kring Hulst werd weer op eigen traditionele wijze de kringvergadering gehouden. Unaniem was men hier van mening dat de manier waarop men nu het tracé van de weg TerholeDriewegen heeft gepland totaal onaanvaardbaar is. Om voor bepaalde kleinere diersoorten centrale destruc- tieophaalplaatsen te kreëren vindt men geen gelukkige ont wikkeling, en men vreest dan ook veel ongewenste toestan den op deze manier. Scheidend voorzitter Luteijn werdi ver rast met een beeldjo van Reinaert de Vos. Het is natuurlijk een ondoenlijke zaak om pre cies weer te geven wat er allemaal verder nog ter tafel kwam. Natuurlijk de ontwikkelingen rond de grondprijzen, de R.Z. regeling, waarvan de heer Markuss-e overigens zei, dat hij de totaal aanvra gen liever in procenten uitdrukt, en dat is dan toch niet meer dan 1,8 Algemeen werd gekon- stateerd dat de bereidheid om aan kursussen deel te nemen afneemt. Terwijl daarentegen bij de vrouwen die bereidheid juist toeneemt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 4