ROND DE JAARWISSELING VOOR ons ligt een nieuw jaar. Wat het ons brengen gaat weten we gelukkig niet. Laten wij dan be ginnen met U een goede gezondheid toe te wensen. Daar hoort dan bij, al was het alleen maar uit dankbaar heid, een goed humeur, een positieve instelling, een on begrensd optimisme. Jammer toch, dat zovele gezonde mensen, die gezondheid als vanzelfsprekend ervaren, zich dikwijls gedragen als zieken. Daartegenover stel len dan zieken pogingen in het werk zich te gedragen als gezonde mensen. U moet zich kunnen voorstellen hoe moeilijk dit voor laatstgenoemde groep is. Van onze kant veel dankbaarheid. Dank voor het ver trouwen, dat wij van zovelen weer mochten genieten in het voorbije jaar. Het liep altijd niet vanzelf, maar dat is in zakelijk verband ook een onmogelijke opgave. Dank voor de vele aardige brieven en vooral ook telefoontjes. Het is de toon die de muziek moet maken, schreven wij vorig jaar. Of deze hartekreet veel effect heeft gesor teerd in 1976 is moeilijk te zeggen. Wel waren de aan gename dingen verre in de meerderheid. Dank voor de nare brieven en boze telefoontjes, welke ons in de ge legenheid stelden onszelf te toetsen op de juiste toon en muziek. Bovendien gaan we er dan vanuit, dat hij of zij het zo niet bedoelden of (in sommige gevallen) niet anders kunnen. Vindt U het ook zo onbegrijpelijk waar om een mens zich zo stom kan gedragen? Kunst is het om een opponent na een gesprek tevre den naar huis te laten gaan zonder dat hij zijn zin heeft gekregen. Wel tevreden omdat zij of hij op prettige en deskundige wijze kon worden overtuigd, dat de zaak zo en zo is gelopen. HOE VERLIEP 1976? £EN bijzonder gevoel geeft het weer met een schone lei, althans boekhoudkundig, aan een nieuw jaar te kunnen beginnen. Lang blijft de lei niet schoon want op 3 januari 1977 liggen er metéén weer al de nodige schade-aangiften voor je neus. Aan de andere kant lig gen er dan ook weer tientallen nieuwe aanvragen op het bureau. Steeds maar groeien; een dynamisch geheel. In het afgelopen jaar had de O. V. M. een groei van netto rond 5.000 posten. Dat is geen rekord, maar wel een toename van ruim 11 procent! Het totaal aantal ver zekerde voertuigen is daarmede gestegen tot 48.800. Wij vinden dit een ideale situatie n.l. in de groei blij ven, maar geen abnormale groei. Uiteraard zouden wij een dubbele toename kunnen boeken, maar het bestuur zet de kraan bewust maar half open. Half 1976 dachten wij, dat ons jubileumjaar zou wor den afgesloten met een totaal aantal verzekerde objec ten van 50.000. Het schadeverloop in 1976 tekende zich tot en met juli erg gunstig. Daarna is het fout gegaan met als climax de maanden oktober en november. Ook de maand de cember zal nog een bijdrage leveren aan de uitloop van het aantal schadegevallen. Het eindresultaat zal zijn, dat 1976 op rond 1.000 schadegevallen hoger uitkomt dan in 1975. In verhouding tot de toename is dit een schadefrequentie van 20 procent en dat is veel te hoog. Ongelooflijk hoe slecht er gereden wordt. BANKREKENINGNUMMER VERMELDEN NA 1 JANUARI In verband met een verdergaande automatise ring bij de banken moet vanaf 1 januari 1977 op alle bankopdrachten het bankrekeningnummer of gironummer vermeld worden. Ons dringend en noodgedwongen verzoek is derhalve, op uw schadeformulieren en u te zenden rekeningen uw bank- of gironummer te vermelden. Verzuimt u dit, dan wordt de financiële afwikke ling vertraagd. Doet u het wel dan helpt u ons en uzelf geweldig. de L. We kregen ook boze telefoontjes, waarbij we de gele genheid kregen om te toetsen of we wel de juiste toon aansloegen. Bij de Ongevallen Inzittende branche steeg het aantal posten met 2.315 tot een totaal van 6.780 posten. Met deze branche startten wij in 1975. Succes was verze kerd. Administratief kost deze branche bijzonder weinig omdat de dekking op de auotpolis wordt bijgeboekt. Op een totaal van ruim 31.000 autopolissen kunnen wij met de Ongevallen Inzittende voorlopig nog vooruit. MEDISCHE VARIA DIJ de medische varia, met name de arbeidsonge- schiktheid (A.O.V.) speelt het invoeren van de volksverzekering Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (A.A.W.) per 1 oktober 1976 een belangrijke rol. De lo pende vrijwillige A.O.V's worden nu aangepast aan de A.A.W. en wat zien we nu een drastische uitbreiding van de vrijwillige A.O.V. Men had kunnen.verwachten dat, nu er een verplichte A.A.W. gekomen is, de vrijwillige dek king verlaagd zou worden. Gelukkig is dit niet het geval. De ondernemers zijn zo verstandig gebleken om, nu er een verplichte bodemvoorziening gekomen is, de totale dekking via vrijwillige aanvulling op een zodanig peil te brengen, dat zeker bij langdurige arbeidsongeschikt heid, een vervanger betaald kan worden. Nogmaals zeer verstandig, omdat de A.O.V. naar onze opvatting één van de noodzakelijkste verzekeringen is. HAGELVERZEKERING UET jaar 1976 was een bijzonder gunstig jaar voor de hagelverzekeraars. In de fruitsector konden wij voor het eerst sinds de oprichting in 1953 met de voor schotpremie volstaan. Bijzonder fijn. Als de fruittelers nu maar niet gaan denken, dat het risiko wel meevalt. Zij zouden dan in 1977 wel eens slecht weg kunnen ko men. Het hagelrisiko in de fruitteelt is nu eenmaal te groot om het zelf te dragen. Bij de Onderlinge Zuidelijke Hagelverzekering voor Landbouwgewassen was het al evenzeer een reuze jaar. De direkteur van de O.Z.H. schrijft er het volgende over. Bij geen van de bijna 500 deelnemers deed zich ha- gelschade voor, een unicum, dat zich sinds het bestaan van de O.Z.H. nog niet heeft voorgedaan. Bij een noor delijke onderlinge hagelverzekering, waarmee in pool- verband wordt samengewerkt, deed zich echter vrij veel schade voor, zodat de O.Z.H. haar aandeel in mee be taalt. Niettemin zal het batig saldo van de O.Z.H. met zijn ruim 68 miljoen gulden verzekerd kapitaal dit jaar plm 250.000,bedragen. Hierdoor zal het mogelijk zijn een belangrijke reductie te geven op de in 1976 betaal de premie. Deze reductie, waarschijnlijk rond 30 zal in mindering worden gebracht op de voor 1977 te beta len premie. Ook voor het jaar 1974 kon eenzelfde re ductie worden toegekend. Dank zij de gunstige geografi sche spreiding en de voordelen van collectieve reassu rantie en pooling met andere onderlingen heeft de O.Z.H. een sterke reserve kunnen opbouwen. De premies blijven ook voor 1977 ongewijzigd laag. Voor enkele tientjes per ha is een grillig risiko gedekt gedurende de periode dat de portemonnaie van de boer buiten ligt. De districtsvertegenwoordigers van de O.V.M., als mede de Z.L M.-kantoren te Goes en Zevenbergen kun nen U nader inlichten. t SLOTOPMERKING VOL vertrouwen stappen wij 1977 binnen. Wij hopen, dat U dat ook kunt doen. Veel nieuwe posten en weinig schade is onze wens. Dat zou U dan waar moe ten maken. U probeert ongetwijfeld aan die wens te voldoen. Dat is op zich al heel belangrijk. En mocht het mislukken dan de moed niet opgeven maar opnieuw be-< ginnen. De optimist bekijkt de roos en ziet de doornen niet; de pessimist bekijkt de doornen en ziet de roos niet. DE L. MINISTER VAN DER STEE OVER VERHOGING PACHTNORMEN EN DE NIEUWE PACHTWET Tijdens een toespraak op de jaarvergadering van het L.T.B., zei minister Van der Stee over de grondprijzen, en de pacht ojm. het volgende. Momenteel is er een vlucht in eigendom, omdat vrij wel geen gronden meer verpacht worden Er is geen enkele verhouding meer tussen de huidige pachtprijzen en de verkoopprijzen van gronden van pacht. Minister Van der Stee deelde mede dat binnen ca 6 weken nieuwe voorstellen met betrekking tot de pacht bij de betrok ken adviesinstaties zullen liggen. Hij hoopt dat deze per 1 mei 1977 in het Staatsblad zullen kunnen verschij a LS dit Landbouwblad verschijnt duurt het nog maar enkele uren en het jaar 1976 behoort tot de ge schiedenis. In de eerste maand(en van 1977 zal, zoals altijd, van verschillende kanten, in allerlei jaarredes, een terugblik op het afgelopen jaar worden geworpen en tevens worden geprobeerd een blik in de toekomst te werpen. Dat laatste is altijd een hachelijke zaak, maar het eer ste, het terugblikken op een afgelopen periode, is dik wijls ook minder eenvoudig als het lijkt, want de één heeft heel iets anders meegemaakt dan de ander, terwijl ieder op het leven en het gebeuren op ons heen zijn eigen kijk heeft, die nauw met zijn persoonlijke instelling sa menhangt. Er zijn pessimisten en optimisten, maar ook mensen die men bij geen van beide groepen kan indelen, die men dan realist noemt. Deze onderscheidingen wor den altijd gemaakt door anderen, want van zichzelf heeft nen en vertrouwt met deze tamelijk revolutionaire voorstellen het instrument van de padit nieuw leven te kunnen inblazen. In de voorstellen zal de kwaliteit van de gronden min der zwaar wegen en zal meer rekening worden gehouden met de economische mogelijkheden. In een voorbeeld noemde hij een bedrijf met 10 verspreid liggende kavels van uitstekende kwaliteit een veel slechtere zaak dan een veehouderijbedrijf met alle grond weliswaar mis schien van mindere kwaliteit direkt rond het bedrijf. ieder mens toch wel het idee, dat hij realist is, dat hij de werkelijke situatie goed ziet en goed beoordeelt. Als wij in het Landbouwblad de persoonlijke sfeer buiten beschouwing laten en proberen de situatie in het bedrijfsleven te bekijken, dan lijkt het toch allemaal niet zo rooskleurig te zijn. Er zijn nogal wat bedrijven die te weinig werk hebben, die met verlies werken omdat ze te weinig werk hebben, die met verlies werken omdat ze de concurrentie niet de baas kunnen. Concurrentie die voor een deel uit het buitenland komt en de positie van nationale ondernemingen aantast. Dit leidt tot bedrijfssluitingen en tot werkloosheid. Dit laatste is één van de grootste problemen waarvoor wij gesteld worden. Men zegt soms wel dat het tegenwoordig niet zo erg is om geen werk te hebben, omdat de gelde lijke gevolgen van werkloosheid niet zo erg meer wor den gevoeld. Voor heel veel mensen is echter het uitge schakeld zijn iets waar ze niet tegen kunnen, dat dus veel problemen in de persoonlijke sfeer oproept. Met na me de jeugdwerkloosheid is een zeer groot kwaad onder de zon. Wij zullen er zeker met alle kracht naar moeten streven deze zover mogelijk terug te dringen. Als de werkloosheid structureel is, dat wil zeggen, dat ze blij vend zó.1 zijn in ons maatschappelijk bestel, zoals wij tel kens horen zeggen, dan is dit naar onze mening niet al leen voor de jongeren, maar ook voor vele ouderen een zeer ernstige zaak. Niet alleen voor ieder persoonlijk, maar ook voor onze maatschappij als geheel, is het zeer te hopen, dat het wat dit betreft anders zal uitkomen. Terugkijken is niet zo eenvoudig. Als wij ons de vraag stellen dat wij nu weten van wat er allemaal in de we reld gebeurt, dan moet de conclusie zijn dat er veel om gaat, waarvan wij wel horen, maar waarvan wij de ge volgen voor onze samenleving niet kunnen overzien. Tenslotte verklaarde de bewindsman, gevraagd naar de hoogte van de nieuwe pachtnormen, dat hij hierover op dit moment nog geen mededelingen kon doen. Wel merktehij «op dat alleen op grond Van de stijging der waterschapslasten gedurende de laatste drie jaren al een verhoging van ca 25 doorberekend zou moeten worden. Na zijn v'sie te hebben gegeven over de huidige stand van zaken op de grondmarkt, zette de bewindsman nog- eens uiteen wat de bedoeling is van het selectieve voor keursrecht. Voor hem staat hierbij een vla wettelijke criteria ingeperkte vrije grondmarkt voorop. Een voor keursrecht in feite voor de meest gerede gegadigde. rj1OEN in 1973 de oliekraan dichtgedraaid dreigde te worden, werden wij ons bewust, dat het rijke Wes ten toch afhankelijk, zelfs sterk afhankelijk is, van wat in het Oosten en Zuiden gebeurt. De schok die wij toen kregen, lijkt echter wel wat uitgewerkt. Wij hebben onze leefwijze op dezelfde voet kunnen voortzetten, althans tot vandaag toe. Als wij echter eens even stilstaan om na te denken (en dat is iets dat wij niet tot de tijd van oud en nieuwjaar moeten beperken) dan moeten wij toch vermoeden dat de ontwikkelingen, met name ook de be wustwording van de volken van zuidelijk Afrika, de po sitie van de westelijke wereld zal beïnvloeden. De ge beurtenissen in dat deel van de wereld zullen niet zon der schokken verlopen, maar ontwikkelingen die een maal in gang zijn, gaan door. TT/AT in alle afzonderlijk gebeuren, waarvan wij via krant, radio en televisie kennis kunnen nemen, werkelijk blijvend zal zijn wat de uitkomst zal zijn, zal de toekomst leren. De mens is als een wandelaar in een dal, hij mist het overzicht over het geheel en ziet niet het einde van een weg. Hij moet afwachten, waar hij uitkomt. Dat betekent niet dat hij moet ophouden met lopen. Uitmoet integendeel voortgaan en zo nodig nieu we wegen aanleggen. Dat zal in 1977 voor ons allen ook de taak zijn. Het kan zijn dat de wegen minder goed zijn dan wij wel gewend waren. Dat vraagt dan meer inspanning om ze te gaan. Als wij die inspanning opbrengen zullen een aantai problemen ovgelost worden, al zullen er ook altijd blijven. Maar dat behoort wezenlijk tot het mens-zijn. Wij wensen ieder veel heil en zegen in 19,7. PAAUWE .3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1976 | | pagina 3